Stran 14 od 19 PrvaPrva ... 4101112131415161718 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 131 do 140 od 189

Tema: 30-06 ali 308.

  1. #131
    Član od
    Mar 2012
    Lokacija
    Primorska
    Prispevki
    201

    Privzeto

    Citat denis jež je objavil: Pokaži objave
    Alojz nisem trdil da ima enak odsun 9,3x74R in 7x57R vkolikor gre za strel iz puške,ki ima enako dobro izdelano ležišče in je cev upasana kot mora bit. Ne vem kaj sta po poklicu ti in Benjo niti me ne zanima. Verjetno se zelo spoznata na to tematiko.
    Razložita mi strokovno zakaj ima recimo 30-06 spr. z isto municijo iz dveh pušk sistema mauser 98 zelo različen odsun? Zakaj se z eno strelja lepo normalno,druga pa tolče?
    Jaz sem strojnik.

    Ležišče ne pripomore k povečanju odsunu razen v primeru, da bi bilo nekaj zelo narobe in bi plini uhajali mimo zaklepa nazaj ali bi bil celoten sistem bistveno lažji. Če bi bilo ležišče slabo narejeno bi orožje imelo prvi problem z natančnostjo. Obvezno branje notranja balistiki.

    Ti si se osredotočila na ležišče, izpustil si pa faktorje, kot je težišče orožja, usmerjenost cevi glede na usmerjenost kopita, na splošno povedano smeri sil, ki odsun orožja prenesejo na tvojo ramo, položaj kopita na telesu ob strelu,...

    Odsun orožja je predvsem fizika. Ti želiš z usmerjeno ekspanzijo plinov potisniti kroglo do določene hitrosti in ji dati usmerjenost in rotacijo s pomočjo cevi. Od tukaj pa je enostavno. Sila, ki deluje na kroglo, ko jo pospešuje po cevi deluje tudi na tvojo ramo in orožje, ker je orožje in tvoje telo, ki se sili upirata bistveno večje od sile krogle, kroglo izstreli iz orožja.
    Če eksplozijo ustvariš med dvema enako težkima predmetoma z enako geometrijo, bo eksplozija na oba delovala enako, če pa bo eden z bistveno manjšo maso, bo ta prejel bistveno večji pospešek kot težji predmet.

    Upam, da sedaj razumeš kaj je narobe s tvojo trditvijo.

  2. #132

    Privzeto

    Citat Benjo je objavil: Pokaži objave
    Upam, da sedaj razumeš kaj je narobe s tvojo trditvijo.
    Ni šans, da bo razumel. Jaz sem obupal.

  3. #133
    Član od
    Mar 2012
    Lokacija
    Primorska
    Prispevki
    201

    Privzeto

    Citat alojz1 je objavil: Pokaži objave
    Ni šans, da bo razumel. Jaz sem obupal.
    Se bomo pa še malo potrudili.

    Denis Jež:
    Lažje je razložiti nekomu kako nekaj deluje, če pojasni iz katerega področja izhaja njegovo znanje (samo zato sem te vprašal kaj si po poklicu).

  4. #134

    Privzeto

    Jaz sem celo delovno dobo učil strojništvo in elektrotehniko. Če kdo pravi, da moraš bowling kroglo bolj narahlo brcniti da ne boli (za enako hitrost kot žoga) potem verjemi, da ni več šans.

  5. #135

    Privzeto

    Se strinjam z vsem napisanim. Nimam več kaj dodati.

    Citat main757 je objavil: Pokaži objave
    Vsako leto na preiskusu gledam naše strelce kako jih 3006 prebutajo. Najbolj na udaru so rame in arkade :))))
    Kaliber je potrebno prilagoditi divjadi ki jo večino časa loviš. Za streljanje srnjadi s preže je 3006 absolutno premočan, no faj je , ker ti komad že spuca :))
    Za odstrel medveda si raje puško sposodim, kot da me celo življenje puška brca.
    To je samo moje mnenje. Lp

  6. #136

    Privzeto

    Citat alojz1 je objavil: Pokaži objave
    Jaz sem celo delovno dobo učil strojništvo in elektrotehniko. Če kdo pravi, da moraš bowling kroglo bolj narahlo brcniti da ne boli (za enako hitrost kot žoga) potem verjemi, da ni več šans.
    No potem pa bi vam kot profesorju postavil eno vprašanje če kot učenec to smem

    Zakaj moj blaser R8 v kalibru 8x57IS brez kompenzatorjev in zmanjševalcev odsuna v kopitu udari veliko manj oziroma ta odsun nikakor ni moteč, kolegova zastava 98 v istem kalibru pa kljub večji teži veliko bolj? Kot nevedni učenec pričakujem strokovni odgovor profesorja,ki se na to spozna.
    Mojster Glančnik iz Borovelj mi je to zelo lepo obrazložil tako,da sem zelo dobro razumel,čeprav nisem strojnik po poklicu.
    Ko svizec zavije čokolado v folijo:icon_smile:

  7. #137

    Privzeto

    Sem že napisal, da so tvoje ocene sunka zelo subjektivne.
    In parkrat sem napisal, da ima kopito tudi nekaj pri tem. Tudi pri enakem udarcu ti lahko prebije ustnico pri pravilno izdelanem pa ne.
    Klasičen primer je M48. Preravno, brez pištolskega ročaja. Je pa narejena za udarce (boj) zato je bilo takšno prioriteta.
    Tudi strelci na glinaste golobe znajo povedati, da ena puška tepe, druga pa ne. Pa isto strelivo uporablja.
    Manšo vlogo pa ima tudi število polj, twist itd. Tisto okoli ležišča je pa tako. Če se tulec pomakne ob strelu nazaj običajno poči. To je napaka na puški. Enostaven test. Na naboj nalepi zadaj selotep in ga vstavi v ležišče. Zaklep se ne zapre ali pa težko. Takih pušk, kjer seloteip ni ovira jih skoraj ni.
    Sem pa naletel nanjo, ko je lastnik menjal cev. Hudo je tepla. Ko je cev privil še za pol obrata pa ne več.
    Tudi jaz naletim kdaj na puško z katero imam odpor streljati. Običajno ima previsoko montažo in lica ne morem nasloniti na kopito. Praviloma me takšna tudi udari. Pri takih se da pomagat z nastavljivo ličnico (iz tekstila se kupi) in udarca ni več. Zato ti glede sunkov ne verjamem. Sunek je enak le da je manj boleč.
    Last edited by alojz1; 15. February 2015 at 21:21.

  8. #138

    Privzeto

    In na tvoji puški je daljnogled tik nad cevjo. Pri prijateljevi je pa vmes kakšen cm prostora. Zato lica ne nasloniš na kopito ker drugače oko ni v liniji. Takšen udarec pa bolj čutiš, ja.
    Ampak to so napake nepravilnih montaž nikakor pa takšna puška ne ruka bolj.

  9. #139

    Thumbs down

    Ah, ja...
    Z internetnim "znanjem" je podobno kot in internetnim "lovom"...
    ..ločevanje zrn od plev....težava? ...pravzaprav niti ne...
    ...nerodno je, ko se tako pridobljeno "znanje" in "lovsko/strelske izkušnje" prodaja in vsiljuje naprej...

    Ponovno!
    Zlato pravilo (za tiste, ki se učijo preko tipkovnice in ekrana - tisti, vsevedni itak ne rabijo nasvetov!) vse kar preberete, jemljite z nekaj rezerve in vsaj kančkom dvoma... in berite VEČ...


    PS:
    Uh, glede na poste nekaterih forumskih "prosvetnih delavcev" (tudi na drugih podobnih forumih)...,
    upam, da s svojim (vse) "znanjem/izkušnjami/mentaliteto", (dobronamernosti navkljub) niso zafurali celih generacij...

  10. #140

    Privzeto

    Na, spet sem enemu na žulj stopil. Ali ima optiko previsoko, ali pa prehud kaliber.
    Vsaj napiši z katerim delom posta se ne strinjaš. To je osnova debate.

Stran 14 od 19 PrvaPrva ... 4101112131415161718 ... ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •