Stran 11 od 19 PrvaPrva ... 789101112131415 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 101 do 110 od 189

Tema: 30-06 ali 308.

  1. #101
    Član od
    Mar 2012
    Lokacija
    Primorska
    Prispevki
    201

    Privzeto

    Citat Sršen je objavil: Pokaži objave
    To niso dušilci, temveč razbijalci poka!

    Filmi marsikatero pravljico pokažejo!
    Dušilec zvoka, supresor zvoka, razbijalec zvoka,... Ni to eno in isto?

    Vem, da se zvoka ne znebiš, ga pa bistveno zmanjšaš. Veliko pomaga subsonic municija.

    Pod katero temo pa je bilo objavljeno o dušilcih?

  2. #102

    Privzeto

    Citat kuje je objavil: Pokaži objave
    Kdor se boji standardnega kalibra(odsun)....npr.308,7x64,30-06,8x57...naj gre raje med ribiče!!!...ampak tud tam se ti lahko kak sulc na palico obesi...ko pa že razpredate toliko o teh kalibrih pa še kakšno strokovno o vzrokih za morebiten večji odsun raziščite...oblika kopita,teža puške,teža krogle,dolžina cevi la,la,la.....steyr mannlicher classic v 308win z 60cm cevjo bolj neprijetno sune kot 9,3x62 v Blaser R8 PROFESSIONAL...V 308WIN 11,7G krogla v 9,3 pa 18,5g....u bistvu je 9,3 čist lepo streljat...potrjeno tudi od pripadnic nežnejšega spola.....se pa strinjam da standardni naboj s primerno kroglo zadostuje za vse vrste lova na divjad pri nas!!!Malo več strokovnosti pri opisovanju odsuna prosim....Lp
    Res me zanima koliko nabojev na leto postreliš z močnejšimi kalibri, pa ne iz žakljev ampak v različnih položajih, kjer puške ni možno toliko kontrolirati...

    Se povsem strinjam z deerhunterjem, da ti odsun pride v podzavest in potrebuješ bistveno večjo koncentracijo za dober strel, kot pri manjših kalibrih.

  3. #103

    Privzeto

    Kuje, ne amerike odkrivat. Se strinjam, da je od puške veliko odvisno. Ti si izbral pravo. Verjetno ima tudi blažilec v kopitu. Večina pa teh razlik ne pozna.
    Mauser 8x57IS z kratko cevjo od mitraljeza je na pogled priročna. Dokler ne ustreliš. Sigurno udari bolj kot tvoj kaliber.
    Problem nastane, ko jagri hočejo čim lažjo puško v premočnem kalibru. Moja 308 ima 5kg. Pa kakšna MK tudi. Ali misliš da samo zato da več neseš? Na tekmi jih vagajo. Pretežka ne sme biti. Lažja je lahko.

  4. #104

    Privzeto

    America....alojz?..sava kranj 243winbokarca Valmet 512 12/308,zastava 30-06,steyr Classic 308,browning short trac 308,steyr proalaskan 30-06,steyr prohunter 243win,Blaser K 95 6,5x57r,Blaser R8 s cevmi 270win,30-06,9,3x62,Mannlicher Schönauer 7x64,drilling suhl 16/16x7x65r so puške, ki sem jih in nekatere še posedujem.....od vseh so bile po mojem občutenju najbolj neprijetne ob strelu sava kranj 243win,steyr classic 308win,zastava 30-06- Kopito po meri ter blaser k-95 6,5x57r.....vsem je bilo skupno kopito-svinjski hrbet....cev je bila 60 pri vseh enaka.... Po mojih izkusnjah je to kopito pri katerem pri streljanju najbolj obcutimo negativne posledice odsuna....izmed bolj gajstnih je bila K-95 6,5.... Poleti v kratki majici...,ujujujjjj.....steyr classic tud zelo obcuten odsun.....9,3 v r8 je proti tema kot bi rekli nemci angenehm!!!!.....primerjava cevi v R8 pa takole....270 mehek zelo prijeten(frekvenca zvoka visoka)....brez naglusnikov mas zvon1 ter zvon2 v usesih....30-06 ter 9,3 pok zelo podoben....normalen....30-06 ima tendenco,da cev na ustju dviguje medtem,ko 9,3 malo bolj v ramo potisne....ampak v tej puski je to povsem normalno obcuten odsun.....sumo sumarum je oblika kopita zelo pomembna kakor tudi teza puske....izberi kaliber primeren tezi puske....tudi dolzino cevi kalibru pa so ze veliko naredil....pol pa streljat kot je teohafy napisal....aja potem pa podzavest....sesuje ti Jo lahko standarden kaliber v nepravi puski pa ti je 9,3 v pravi ne bo.....Lp.

  5. #105

    Privzeto

    Pa to..v R8 so standardne cevi ter brez kick-stop.lp
    Last edited by kuje; 13. February 2015 at 20:44.

  6. #106

    Privzeto

    Pomembna zadeva v zvezi z odsunom je tudi trend, ki je trenutno aktualen in sicer čedalje krajše in lažje puške. Lep primer so razne plastenke Ruger American, Savage Axis, Browning A-bolt 3 itd, ki so sicer idealne za zalaz ali brakiranje, vendar le, če izberemo taki puški primeren kaliber. Te puške imajo težo minimalnih 2,8 kg, poleg vsega pa je tu še trend krajšanja cevi pri kalibrih, ki tega ne prenašajo najboljše. Trenutno je v modi sploh pri zgoraj naštetih ameriških puškah dolžina 56 cm, kakšne ranger ali scout puške pa imajo še krajše. Lahka puška in razmeroma kratka cev pa lahko standarden kaliber kot je 30-06 spremenijo v pravo zverino. Sam sem imel Browning X-bolt s 56 cm cevjo v kalibru 30-06 in zadeva je kar konkretno butnila. Sicer ima kvalitetno gumi kapo in ravno kopito, pa še vseeno je cev skakala v zrak in butala v ramo. Skratka ni primerjave s 308 win, četudi imam pri slednjem zelo kratko 52 cm cev. Enostavno je streljanje s 308 win bolj elegantno, bolj prijetno in zato tudi bolj precizno. Ob dobrem zadetku pa divjad ne opazi razlike. "Tamalega" sem že sprobal na srnjadi in prašičih, pa lahko rečem, da ne opažam nobenih razlik v delovanju v primerjavi s 30-06. Še največja razlika med 308 win in 30-06 je odsun.
    Ne pozabite, da gre nenazadnje za enako kroglo, le da je pri večjem malo bolj navita, kar pa ob kratki cevi pomeni predvsem večji odsun, glede moči pa ni neke bistvene razlike.
    Last edited by Deerhunter; 13. February 2015 at 21:23.

  7. #107

    Privzeto

    300 win. mag, 300 rem. ultra mag., 300 wsm pa še in še jih je, ki imajo enake krogle.

  8. #108

    Privzeto

    Imam kaliber 3006 na polavtomatski puški verney caron z 51 cm cevjo. Odsun te puške je sigurno manjši kot odsun haenel 10, ki ga imam v kalibru 308. Pok pa se ne da primerjat, saj je 3006 groza brez glušnikov. Streljat pa mi je vseeno veliko prijetnejše z 308,ker to vseeno ni neke omembe vreden odsun, izgeda pa, da polavtomatu zaklep kompenzira večino odsuna v ramo, Pred temi sem imel zastavo 3006 z normalno cevjo, kjer je pa bil odsun kar konkreten in z težjo kroglo precej moteč.Se je zgodilo večkrat, da je pri kakšnih hitih strelih bila sled daljnogleda na čelu.
    Po moje je odsun puške tudi veliko pogojen z puško samo.

  9. #109

    Privzeto

    Še hitrost izmeri iz obeh pušk. Da bo enkrat konec debate katera krogla je hitrejša. Pri 51 cm dolgi cevi je hitrost vsaj 50m/s nižja kot je navedeno na strelivu 30-06.
    Odsun je reakcija na hitrost in težo krogle. To je fizikalni zakon preko katerega ne moremo.
    Izbiramo lahko hitrost in težo krogle na eni strani in težo puške na drugi strani. Če že na obliko kopita, twist in blažilcev v kopitu in ustju cevi nimamo vpliva. So pa to dodatki z katerimi ublažimo udarec.
    Teža krogle je odločujoči faktor za odsun. Bolj kot hitrost. Zato zelo dvomim, da ima 243 takšen učinek na strelca kot je nekdo napisal.

  10. #110

    Privzeto

    Žal nimam priprave,da bi izmeril hitrost krogle.

Stran 11 od 19 PrvaPrva ... 789101112131415 ... ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •