Stran 3 od 19 PrvaPrva 123456713 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 21 do 30 od 189

Tema: 30-06 ali 308.

  1. #21

    Privzeto

    Deerhunter saj sem napisal, da sem bil v zmoti in tudi drugi( v LD) so mi večinoma narobe svetovali. Za odsun kot sem napisal malo more biti, da saj veš da si sprožil.

    Sedaj vem kaj bom naredil mirnega srca in pošteno do divjadi karabin 308., 9.7g od winchesterja zaradi odnosa do divjačine. Delovni komplet tudi za čakanje, za medveda me pa tako ali tako nima.

    Kaliber ima dovolj moči, pa preciznost in mesto zadetka.

    lp,

    Magična beseda "načeloma"

  2. #22
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Kärnten
    Prispevki
    1,206

    Privzeto

    Pred kakim letom sem vprašal poklicnega lovskega čuvaja iz Kočevja, če je opazil kako razliko pri odstrelu jelenjadi s kalibroma 30-06 in 7x64, pa je rekel da niti ne...eni pa opažajo velike razlike(predvsem višek energije tako opevajo) med 30-06 in 308win na podlagi nekaj odstreljenih kosov divjadi.
    Je pa s 30-06 in Normo oryx v Afriki lovil tudi malo težjo divjad kot se sprehaja po naših gozdovih
    V splošnem imaš na izbiro toliko različnih krogel, da ti za odstrel vse naše divjadi zadostuje en kaliber.
    Omenil si plinsko zavoro, glede te je pa tako, da če daš gor konkretno plinsko zavoro, brez glušnikov ne moreš streljat( taka zavora zmanjša odsun 308win na nekje blizu odsuna 223rem, drugo so razni magna porti, ki pa se po efektu ne morejo primerjat z zavorami, vendar pa so bolj prijazne do ušesa Sam imam 3 komorno zavoro, za mali denar mi jo je naredil v LOS-u, vendar jo uporabljam samo na strelišču.

  3. #23

    Privzeto

    Citat rws je objavil: Pokaži objave
    V splošnem imaš na izbiro toliko različnih krogel, da ti za odstrel vse naše divjadi zadostuje en kaliber.
    In ena puška.
    Poznam zelo uspešnega lovca, ki ima samo češko 7x67R. Pa je sinoči kroglo grom poslal skozi dva lanščaka. Prvi je počakal na nastrelu drugi pa v bližini. Tukaj pa še kar o moči in kroglah.
    Ja, pa skozi je šla. Skozi oba.

  4. #24
    Član od
    Jan 2010
    Lokacija
    gorenska
    Prispevki
    216

    Privzeto

    Citat alojz1 je objavil: Pokaži objave
    In ena puška.
    Poznam zelo uspešnega lovca, ki ima samo češko 7x67R. Pa je sinoči kroglo grom poslal skozi dva lanščaka. Prvi je počakal na nastrelu drugi pa v bližini. Tukaj pa še kar o moči in kroglah.
    Ja, pa skozi je šla. Skozi oba.
    To pa je lovsko ja!

  5. #25

    Privzeto

    Popravljam. Pravkar sem zvedel, da sta bila ozimca.
    O etiki pa tole. Dokler bomo brejim lanščakinjam šteli zarodke, kasneje ugotavljali število mladičev po seskih in na skupnih lovih streljali zbegane pujske brez mame, do takrat se mi tole zdi še najmanjši greh.

  6. #26

    Privzeto

    Citat alojz1 je objavil: Pokaži objave
    Popravljam. Pravkar sem zvedel, da sta bila ozimca.
    O etiki pa tole. Dokler bomo brejim lanščakinjam šteli zarodke, kasneje ugotavljali število mladičev po seskih in na skupnih lovih streljali zbegane pujske brez mame, do takrat se mi tole zdi še najmanjši greh.
    BRAVO.... !!! Vsaj eden....

  7. #27

    Privzeto

    Najbrž si hotel napisat 7×57R. Točno to sem jaz na tem forumu že večkrat napisal. Enim 308 win ni dovolj. Pa ima 11,7g težko, 7,62 mm široko kroglo, ki dosega blizu ali čez 3000 J na 100m energije.
    Po drugi strani pa se je desetletja jagalo s 7×57R, ki ima lažjo, ožjo kroglo, ki dosega na 100 m "le" okoli 2500 J. Pa je ravno tako vse padlo, če je le bilo zadeto v karkoli vitalnega.

    Pa še vseeno je kup ljudi, ki bolj zaupajo 30-06. In to kljub temu, da bolj tepe, zaradi večje hitrosti krogle bolj razbija, ter zahteva daljšo in nerodnejšo puško - vse ostalo je pa isto.

    Saj ne rečem. Če namensko rabimo več moči - če nekdo namerava medvede streljat. Ali pa za kak polavtomat na pogonu. Ampak kupit 30-06 in nato z njim s preže srnjad streljat? Tudi takih je veliko. Malce slabši strelci - rado pade kakih 10 cm stran od tam kamor pomeri, zato je za njih rešitev večji kaliber. Ta pa prinese še večji odsun in še večje nelagodje pred strelom. Kar pa žal vodi le v še slabše zadetke.

    Na koncu pa še to, vsaj naj proba sam kaj mu odgovarja. Kdor se počuti sposoben streljati z močnim kalibrom in ga tudi potrebuje - vse super. Le za srnjad s preže streljat ne kupujte topa. Ker ni potrebe imeti daljšo, težjo, bolj nerodno puško z večjim odsunom, rezultat bo pa isti kot pri kakšnem zmernejšem kalibru ali zaradi večjega razbijanja divjačine celo še slabši.

    Citat alojz1 je objavil: Pokaži objave
    In ena puška.
    Poznam zelo uspešnega lovca, ki ima samo češko 7x67R. Pa je sinoči kroglo grom poslal skozi dva lanščaka. Prvi je počakal na nastrelu drugi pa v bližini. Tukaj pa še kar o moči in kroglah.
    Ja, pa skozi je šla. Skozi oba.

  8. #28

    Privzeto

    Hvala za popravek. 57R je prav. Drugače pa si zadel bistvo. Namesto, da slab strelec najde blažji kaliber posega po močnejšem. In slabi zadetki se stopnjujejo. Zapomni in govori pa samo o tistem kar je padlo na mestu.

  9. #29
    Član od
    Jan 2010
    Lokacija
    gorenska
    Prispevki
    216

    Privzeto

    Citat alojz1 je objavil: Pokaži objave
    Hvala za popravek. 57R je prav. Drugače pa si zadel bistvo. Namesto, da slab strelec najde blažji kaliber posega po močnejšem. In slabi zadetki se stopnjujejo. Zapomni in govori pa samo o tistem kar je padlo na mestu.
    A tole leti name?
    Takih tezav jaz nimam kot pišeš tukaj je pa res da lovim z 9,3x62

  10. #30

    Privzeto

    Ni letelo nate. Tudi pojma nisem imel, kakšno puško imaš. Če pa si se prepoznal pa sam veš.
    Jaz nisem PROTI katerem koli kalibru. Samo znati ga je treba uporabljati. Ker obstajajo univerzalni in specialni.
    Last edited by alojz1; 1. February 2015 at 16:56.

Stran 3 od 19 PrvaPrva 123456713 ... ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •