Stran 9 od 19 PrvaPrva ... 5678910111213 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 81 do 90 od 189

Tema: 30-06 ali 308.

  1. #81

    Privzeto

    Citat FRANCI je objavil: Pokaži objave
    308 kal. z počasno kroglo je vreden eno figo ti pa vsaj po mojem razumevanju oddajaš dolge strele na divjad kar pomeni, da počasen izstrelek ima tudi velik padec, da o moči oziroma prebojnosti ne govorim.
    Predno začneš z vsemi topovi streljat preberi še kakšen moj post. V moji 308 ima krogla 900m/s (sem večkrat napisal).
    Malo nazaj pa prilepil iz drugega foruma. "Slabo" in brez BC faktorja pa prelahko LOS kroglo je dal nekdo iz firme dvema tekmovalcema na 1km. V konkurenci dragih, težkih z visokim BC sta si delila prvo mesto.
    Ni vse teorija. Je treba tudi v praksi kaj sprobat.
    Danes je dal sin 4 strele na 400m. Vsakič bi zadel glinastega goloba.
    Prebojnost???? Za lisico je vsaka krogla dobra. Za drugo je pa Amax 168 grain in 44 grain smodnika.
    Zvitorepec ima 8mm, torej močan kaliber. Pa razume kaj hočem povedati. Zna pa streljati z njo. Tukaj pa nasprotuje vedno kdo, ki se prepozna in je užaljen.

  2. #82

    Privzeto

    Tukaj so določena dejstva, mimo katerih pač ne moremo.
    Prvo dejstvo je, da so kalibri polne moči za solidne strelce, ki takšne kalibre obvladajo. Resnici na ljubo kalibri polne moči 30-06, 7×64, 8×57 imajo toliko odsuna, da je za marsikoga že moteče. Ne za vsakega, za marsikoga pa.
    Drugo dejstvo je, da kalibri polne moči včasih poslabšajo zadetke zaradi poka in odsuna. Seveda se marsikdo čuti užaljenega, ko se tukaj piše, da se z močnejšim kalibrom slabše zadane. Ampak to zadnje ni odvisno od kalibra ampak od strelca. Se pravi marsikdo strelja odlično z vsem kar mu daš. Vsi pa niso taki. Dosti ljudi se boji odsuna. Ali pa jim je vsaj neprijeten. In že ta neprijetnost lahko nekoliko poslabša zadetke, ker pred strelom namesto o merjenju in zadevanju razmišljajo o odsunu. V praksi bo nekdo z 8×57 streljal čisto običajno, pa še odsun ga nič ne moti. Za nekoga drugega je pa že 7×57 preveč. Zato kupujejo razne 6,5 ali celo 5,6 mm. To samo po sebi ni težava v kolikor se držimo zakona o moči lovskega orožja. Pač treba si je najti primeren kaliber s katerim bomo zadovoljni. Ljudje smo si zelo različni. Posledično nekdo uživa ob streljanju s 300 win mag, nekdo drug se ga pa boji kot hudič križa. Težava je v tem, da nekateri vseeno vztrajajo pri 30-06, 8×57 in tako dalje, četudi je že na prvi pogled jasno, da so pred strelom nervozni. Se vidi že spomladi na tarči. Ampak vztrajajo - ker jim pač vsi okoli njih razlagajo od te famozne "rezerve". Nihče pa ne pove, da se rezerva potrebuje pri 150 kg divjadi in še to le pri malo slabših strelih. Nikakor pa ne pri dobrem zadetku ali celo pri 25 kg srnjadi. Jaz vem, da enim to pisanje gre na živce. Ampak poglejte na to iz tega zornega kota. Od kar sem lovec sem poslušal že celo take cvetke, da je npr. 308 win prešibak za srnjad. Da je treba imeti "rezervo". In vsi hitro na 30-06. Pa ne ga lomit. 30-06 je kaliber polne moči, kateri pride prav za določene namene. Če sam polniš, da lahko polniš večji razpon. Ali če loviš težko divjad in potrebuješ moč in "rezervo" za slučaj malo slabšega zadetka. Ne pa če loviš srnjad s preže. Ker ob dobrem zadetku divjad pade. Prej pade pri dobrem zadetku s šibkejšim kalibrom kot pri slabem zadetku z močnim kalibrom.
    Zato ne moremo mimo tretjega dejstva, da je pač bolje dobro zadeti s zmernim kalibrom, kot slabo z močnim.
    Pa prosim tisti, ki vas odsun ne moti ne počutite se užaljene zaradi teh pisanj. V kolikor strelec obvlada svoj kaliber naj ignorira zgornje pisanje. Vem da je kup ljudi, ki jih odsun prav nič ne moti. Zato razumem da nekaterim pač popustijo živci, glede na to, da po forumu pisarimo eno in isto o odsunu in lahkih kalibrih in vsem s tem povezanim že kar v nedogled

  3. #83

    Privzeto

    ja, 375 H&H. To j to, s temu kresneš pol metra proč pa bo žival padla. To morte imet.
    isuse.....
    Kdor misli,da je dober človek, ker hodi v cerkev je tako kot bi stal sredi garaže in si predstavljal da je avto!

  4. #84

    Privzeto

    Pa sem dočakal en pameten in razumljiv post. Ni kaj dodati, Deerhunter.
    Jaz sem imel butanja M48 v preteklosti čez glavo. Pa sem kljub temu streljal čeprav sem po 40 nabojev v enem dnevu sprašil. Kolega iz ekipe je imel po vsakem treningu prebito ustnico. Pa mu to ni bila ovira za vrhunske rezultate (98 na 100m brez optike in naslona, na tekmi). Zato mi je 308 sedaj pravi užitek.
    Last edited by alojz1; 12. February 2015 at 21:26.

  5. #85

    Privzeto

    No glede izbire kalibrov in butanja bi dodal samo še, da je potrebno pogledati po tekmah velike kombinacije s kakšnimi kalibri se strelja in tam se vidi, da je velika večina pušk kalibra .223 in .222 rem. Tudi sam sem začel s 7x64 ampak po nekaj dneh treninga okoli( 20 strelov na serijo) sem se moral presneto koncentrirati, da nisem zategoval strelov, saj sem se že bal udarca preden sem začel prožiti. Pa se imam za dokaj dobrega strelca in sem tudi "tapravi ded"-beri preko 100kg teže) . Nato sem za tekme nabavil .222rem, brez težav ustrelim tudi po 50 in več krogel na enem treningu in tudi rezultati so boljši. Potem sem predvsem zaradi ugodnega streliva nabavil še .308win in mi je bilo žal, da to ni bila že moja prva izbira in sem po očetovem nasvetu izbral 7x64, ker bi bila to verjetno moja edina puška. (ja ja ) Čeprav tudi tu odsun ni od muh v primerjavi z .222.

    Tako da nekaj bo že na tem, da se lažje natančno strelja z manj brutalnimi kalibri

    Vsekakor mlajšim lovcem svetujem za prvo puško kaliber .308win, prednost je izbira in cena tovarniških nabojev, dobra natančnost in tudi velika izbira ugodnih in za lov dovolj dobrih pušk,s kalibrom pa pokriješ tudi vso divjad, nato pa ustrezno željam in globini žepa ostale kalibre za dušo.

  6. #86

    Privzeto

    Mene pa zanima kam gre vsa ta energija in moč teh polnokrvnih kalibrov?

  7. #87

    Privzeto

    Vidim, da le nisem tako osamljen . Jih kar veliko deli moje mnenje. Pa se bolj poredko spravijo k pisanju.
    Pa ne razumet, da sem proti močnim kalibrom. Še zdaleč ne. Opažam le, da so največkrat v napačnih rokah. To se vidi na lovu. Nekdo je ves srečen, da je padlo. Občuduje trofejo, zadetka pa niti ne pogleda. Drugi pa pogledajo najprej zadetek. Če ni tam kjer si je zamislil je že ob pol veselja. Pa čeprav je padlo v ognju.
    Zato je za mlade lovce zelo pomembno, da se spoznajo na strelstvo tudi po tej strani. Poznam primer mladega lovca, ki me je kot pripravnik prosil za pomoč pri izbiri. Najdem mu odlično rabljeno puško pa ima že 6 kosov vpisanih v OL. Podlegel je "dobronamernim" nasvetom in sicer poceni pokupil stare puške solovcev.Seveda potrebne (vsaj ena) popravila, da bo uporabna. Sedaj pa prodaja ker želi res dobro mauser v 308 z kvalitetno optiko.

    Dule. Večina te energije gre skozi. Če je po sreči v zemljo.

  8. #88

    Privzeto

    Največkrat v ozadje za prestreljeno divjadjo. Pa še želenega padca v ognju velikokrat ni, ker je marsikatero strelivo v kalibrih kot je 30-06 prilagojeno lovu na težjo divjad in se na manjši niti ne odpre.
    To dvoje pa je nekaterim včasih težko razložiti ker razmišljajo v kontekstu "rezerve"...

    Citat Dule je objavil: Pokaži objave
    Mene pa zanima kam gre vsa ta energija in moč teh polnokrvnih kalibrov?
    Last edited by Deerhunter; 12. February 2015 at 22:48.

  9. #89

    Privzeto

    Res da nimam omenjenih kalibrov, vendar lahko na svoji koži povem kako je z močnimi kalibri.

    Imam boroveljsko bokarico z 7x65R. Zadnja leta sem uporabljal RWS Evolution. Kdor je kdaj probal to strelivo v tej puški lahko sam pove kako močan je pok in odsun. Sčasoma sem se začel bati strela, mižati in bil ves trd pred strelom. Ker sem večinom streljal iz res dobrega naslona sem zadel, včasih pa neznano zakaj tudi popolnoma zgrešil.

    Lani sem pričel sam polnit strelivo. In sem nabavil tako kot je tukaj večkrat napisal Alojz1, ttsx 120 grain. Zopet sem dobil veselje do streljanja, saj zdaj lahko komot streljam praktično z eno roko. Nisem uplenil veliko divjadi, 6 parkljaste divjadi, ki pa je vsa padla v ognju. Najtežji je bil jelen, očiščen 160 kg. 7,8 g krogla ga je zadela pred pleče v sredino trupa in se ustavila na drugi strani telesa pribl na sredini trupa pod kožo(jelen je bil obrnjen proti meni) Se pravi da je naredila kakih 80 cm poti. Po strelu se je zrušil, pobral in naredil še 10m in obmiroval.

    Tako da nikoli več močnega streliva.

  10. #90

    Privzeto

    Djabe vsa ta energija če jo pa ne morte ponucat...

Stran 9 od 19 PrvaPrva ... 5678910111213 ... ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •