Citat denis jež je objavil: Pokaži objave
Alojz nisem trdil da ima enak odsun 9,3x74R in 7x57R vkolikor gre za strel iz puške,ki ima enako dobro izdelano ležišče in je cev upasana kot mora bit. Ne vem kaj sta po poklicu ti in Benjo niti me ne zanima. Verjetno se zelo spoznata na to tematiko.
Razložita mi strokovno zakaj ima recimo 30-06 spr. z isto municijo iz dveh pušk sistema mauser 98 zelo različen odsun? Zakaj se z eno strelja lepo normalno,druga pa tolče?
Jaz sem strojnik.

Ležišče ne pripomore k povečanju odsunu razen v primeru, da bi bilo nekaj zelo narobe in bi plini uhajali mimo zaklepa nazaj ali bi bil celoten sistem bistveno lažji. Če bi bilo ležišče slabo narejeno bi orožje imelo prvi problem z natančnostjo. Obvezno branje notranja balistiki.

Ti si se osredotočila na ležišče, izpustil si pa faktorje, kot je težišče orožja, usmerjenost cevi glede na usmerjenost kopita, na splošno povedano smeri sil, ki odsun orožja prenesejo na tvojo ramo, položaj kopita na telesu ob strelu,...

Odsun orožja je predvsem fizika. Ti želiš z usmerjeno ekspanzijo plinov potisniti kroglo do določene hitrosti in ji dati usmerjenost in rotacijo s pomočjo cevi. Od tukaj pa je enostavno. Sila, ki deluje na kroglo, ko jo pospešuje po cevi deluje tudi na tvojo ramo in orožje, ker je orožje in tvoje telo, ki se sili upirata bistveno večje od sile krogle, kroglo izstreli iz orožja.
Če eksplozijo ustvariš med dvema enako težkima predmetoma z enako geometrijo, bo eksplozija na oba delovala enako, če pa bo eden z bistveno manjšo maso, bo ta prejel bistveno večji pospešek kot težji predmet.

Upam, da sedaj razumeš kaj je narobe s tvojo trditvijo.