Stran 8 od 19 PrvaPrva ... 45678910111218 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 71 do 80 od 189

Tema: 30-06 ali 308.

  1. #71

    Privzeto

    Jaz bi se strinjal z Juniorjem. Za lov sem uporabljal različne kalibre in po naključju pristal na 308. V lovišču imamo tako rekoč vso divjad in ko bom nekoč imel denar, bom kupil še eno delavsko puško in to sigurno isti kaliber in grom domačico. Za to kar sem napisal imam argumente. Kot pa je tudi Alojz napisal v enem izmed prejšnjih postov, grom prebije tako rekoč vsako divjad. Do sedaj mi je samo ena krogla ostala v merjascu z nekaj čez sto kil. Krogla je šla žez en kup kosti in se ustavila v koži na drugi strani in sicer z zadnjim delom krogled izven kože. To je edini primer ko mi krogla ni prebila divjadi z 308. Tako da sem pristaš 308 in to z razlogom.

  2. #72

    Privzeto

    Berem te prispevke in nasvete pripravnikom. Pa ugotavljam, da sem vsa leta v zmoti. Tujec dobi občutek, da smo dežela medvedov. Kot Aljaska. Kalibri morajo biti za medveda, krogle 14g itd.
    Pobrskal sem malo. Res je pred par desetletji padel pri nas meddved. Z 7x57R. Pa v sosednjih tudi. Eden pa z 243. Sedaj imamo celo dovolilnico za odstrel pa med člani ni pretiranega zanimanja. Verjetno berejo vaše nasvete in ne upajo na lov ker nimajo medvedarce.
    Pameten je tudi nasvet pripravniku za en hud kaliber in MK zraven, da se poceni nauči streljati. Ko pa pobrskam po trgovinah pa najdem lovsko strelivo 308 z medeninastimi tulci in boxer netilkami po 50 centov. Kdor je tako trd, da se pod vodstvom izkušenega strelca v enem tednu ne nauči zadeti glinastega goloba na 200m naj gre raje med ribiče.
    Znanec se je kot zdravnik lani preselil na Švedsko. Letos je že lovec. Najbolj pomemben je izpit iz streljanja. Imajo različne tarče na različnih razdaljah. Najbolj pogost kaliber pa je 6,5.
    Last edited by alojz1; 6. February 2015 at 10:57.

  3. #73

    Privzeto

    30-06 je za odtenek boljši kaliber, če govorimo izključno o moči teh dveh nabojev (kje pa je vse ostalo - odsun, potrebna dolžina cevi, dolžina zaklepa, poškodbe na divjačini itd...). Zato je 30-06 tudi nekoliko bolj primeren kaliber za pogone ali za res težke primerke divjadi. Vendar poudarjam "nekoliko", ker krogla je še vedno enaka, le malenkost hitrejša. In tudi s 30-06 zadet prašič oddirja kot da mu ni nič, v kolikor zadetek ni optimalen. Kdor pričakuje, da bo s 30-06 na pogonih bolj uspešen kot s 308 win bo zelo verjetno razočaran. Ja, s 30-06 lahko streljamo 13 g krogle, ki so iz tega kalibra tudi optimalno pognane. Ampak na koncu šteje zadetek. Torej, da bo zaradi tega pa vse kar naenkrat padalo v ognju, tudi tisto kar je slabo zadeto, tega ne pričakovati. Dobro zadet prašič s 243 win bo veliko prej padel, kot slabo zadet s 30-06. Kot sem napisal, nenazadnje gre pri 308 in 30-06 za zelo podobna naboja, z enako kroglo, le hitrosti so malenkost drugačne.
    Vedno je veliko govora o medvedih, merjascih in jelenih. Koliko se pa tega potem dejansko lovi, je pa druga. Kot sem že prej napisal, s kalibrom se je smiselno prilagoditi tisti divjadi, ki je največ lovimo, zraven pa je dobro, če je optimalen tudi za kaj drugega, po možnosti kolikor toliko univerzalen za vse. Nekateri so to univerzalnost našli pri 308 win, drugi pri 30-06. Gotovo pa sta oba kalibra daleč najbolj univerzalna med vsem kar se od kalibrov dobi. Vse ostalo je morda boljše za določen namen, vendar ni tako zelo univerzalno. Veliko je pač odvisno od divjadi, ki jo lovimo ter od načina lova. Veliko je odvisno od dejstva, kako kdo prenaša odsun. Ter tudi od tega, kakšno puško želimo. Kratko, priročno, ali želimo puško polne velikosti, teže in moči. Nekaterim so kratke puške grde. Zato kupi puško polne dolžine in teže. Morda rabi še malo več moči, ali pa sam polni strelivo. Za takšnega je 30-06 boljša izbira. Nekdo, ki išče kratko puško s zmernim odsunom in priročno municijo, ta bo našel svojega favorita v 308 win (ne pozabite na Steyr Scout in Cooperjev "scout" koncept"...)
    Žal poznam vse preveč primerov, ko se uporablja 30-06, ker je 308 "prešibak". In to izjavljajo takšni, ki o 308 ne vedno popolnoma nič. Še njegovih dimenzij ne poznajo, kaj šele njegovih performans, ali da bi z njim kaj uplenili. Potem pa se s preže s 30-06 strelja srnjad in tarna nad odsunom in razbijanjem divjačine. V veliko primerih gre tudi za slabše strelce, ki s takim kalibrom posledično zadanejo še slabše, ker se bojijo odsuna lastne puške. Sam nisem občutljiv na odsun in me ni strah puške. Vendar se mi je zdelo nepotrebno, da bi me puška tepla, medtem ko sem streljal na srnjad. Pa vedno tisto razmišljanje pred strelomm, kako boš naslonil in prijel puško, ker ima pač upoštevanja vreden odsun. Odkar imam 308 win, s preže streljam kot z MK puško. Je povsem vseeno, kako jo držim in naslonim. Enostavno ni toliko odsuna, da bi bilo potrebno glede tega razmišljati. Tako je tudi sam strel bolj precizen, ker sem bolj osredotočen na divjad. Zdaj je moje pisanje sicer izpadlo, kot da ima 30-06 odsun, katerega bi se bilo treba bati. Še zdaleč ne, s 30-06 sem prestreljal več kot s 308 win in lahko rečem, da je odsun 30-06 brez težav "ukrotljiv", če nas ne moti odsun. Ampak dejstvo pa je, da standardne polnitve 308 win pač nimajo tolikšnega odsuna kot standardne polnitve 30-06. Pa če se spet vrnemo k "medvedom" - tudi v 308 win se dobi takšne polnitve, ki dosežejo standardne polnitve 30-06, butnejo pa tudi enako kot 30-06. Če bi si že kdo res kdaj zaželel medveda jagat. Kolikokrat pa do tega dejansko pride, je pa že Alojz pojasnil. V večini primerov pa se te zgodbice okrog kalibrov v praksi testirajo na srnjadi in na manjših prašičih. Tukaj pa bistvene razlike med tema dvema kalibroma ne bo. Le manjši bo manj razbijal srnjad in manj tepel strelca. To je pa tudi vse.

    Citat alojz1 je objavil: Pokaži objave
    Berem te prispevke in nasvete pripravnikom. Pa ugotavljam, da sem vsa leta v zmoti. Tujec dobi občutek, da smo dežela medvedov. Kot Aljaska. Kalibri morajo biti za medveda, krogle 14g itd.
    Pobrskal sem malo. Res je pred par desetletji padel pri nas meddved. Z 7x57R. Pa v sosednjih tudi. Eden pa z 243. Sedaj imamo celo dovolilnico za odstrel pa med člani ni pretiranega zanimanja. Verjetno berejo vaše nasvete in ne upajo na lov ker nimajo medvedarce.
    Pameten je tudi nasvet pripravniku za en hud kaliber in MK zraven, da se poceni nauči streljati. Ko pa pobrskam po trgovinah pa najdem lovsko strelivo 308 z medeninastimi tulci in boxer netilkami po 50 centov. Kdor je tako trd, da se pod vodstvom izkušenega strelca v enem tednu ne nauči zadeti glinastega goloba na 200m naj gre raje med ribiče.
    Znanec se je kot zdravnik lani preselil na Švedsko. Letos je že lovec. Najbolj pomemben je izpit iz streljanja. Imajo različne tarče na različnih razdaljah. Najbolj pogost kaliber pa je 6,5.

  4. #74

    Privzeto

    Ko sem sam vstopal v lovske vrste sem imel tri možnosti nakupa, češko kombinirko 7x57R,8x57JS in 7x64 v edini trgovini orožja Lovec v Ljubljani odločil sem se za nakup kombinirke 7x57R/12 katero imam še danes,pred nekaj leti, da ne bi izpadel preveč nazadnjaški sem se odločal za nakup nove repetirke pred veliko dilemo v kakšnem kalibru pri tako velikem izboru.Osredotočil sem se na dostopnost in izbor streliva,ne velike hitrosti, zmeren odsun, končni rezultat je bil 308.Nikakor nisem hotel pretiravati po načelu "od viška glava ne boli",ker je že zakonodajalec pri predpisu najmanjšega kalibra in moči pretiraval za cca 30%.To je seveda moje skromno mnenje za izbiro kalibra.
    Mlademu lovcu pa veliko lovskih užitkov.

  5. #75

    Privzeto

    Jaz lovim pretežno srnjad in manjše prašiče. Pri lovu s 30-06 sem imel ponavadi tisti občutek, ki mu američani rečejo "overkill". Kaliber je močan, ima upoštevanja vreden odsun - in pri kakšni težki divjadi je to resda koristno, saj višek moči pride prav. Vendar, veliko nas lovi predvsem manjšo divjad, kot je srnjad, tam pa 30-06 zna delati nepotrebno velike poškodbe, ob čemer je treba vzeti v zakup še nepotreben odsun. Velika večina energije gre pa tako ali tako čez in v zemljo... Da bom pa trpel večji odsun in večje poškodbe zato, ker vsake toliko časa dobimo odločbo za medveda, za katero se tako ali tako nihče ne zmeni? Bolj smiselno se je prilagoditi s kalibrom divjadi, ki jo večinoma jagamo in raje za "izredne" primere nabaviti kakšno "vroče" strelivo, kot pa kupiti močan kaliber, nato pa za večino strelov iskati "nežno" strelivo...

  6. #76

    Privzeto

    Svetujem da na AliEkspressu po nizki in ugodni ceni kupite fračo s trojno elastiko, tako mal za rezervo, pa poglejte pri prodajalcu, da je FRIŠIPING.

  7. #77

    Privzeto

    Aliekspress ima razprodano, ostale samo še s poštnino. Povej naslov, bom naročil, v roku 3 tednov dobiš 2 ladijska zabojnika robe. So pa brez optike, nekatere imajo gumiran ročaj.

    Pa dober pogled in ravne cevi oz karkoli že.

    lp

  8. #78

    Privzeto

    Zanimivo na sosednjem forumu. Če je lovec tudi strelec hitro pogrunta kaj je boljše.
    Citat:
    Pri nas zelo uspesen naboj 7x57R tudi ne dosega zakonskega minimuma 2500 J/100 m, na papirju ze, v praksi pa ne. Ampak je najbolj uspesen in bolj ucinkovit kot 7x65 R, ker ima obcutno manjsi odsun. Dodatne rezerve pri izbiri kalibra, so obicajno slaba usluga za dobre zadetke.

  9. #79

    Privzeto

    Citat alojz1 je objavil: Pokaži objave
    Zanimivo na sosednjem forumu. Če je lovec tudi strelec hitro pogrunta kaj je boljše.
    Citat:
    Pri nas zelo uspesen naboj 7x57R tudi ne dosega zakonskega minimuma 2500 J/100 m, na papirju ze, v praksi pa ne. Ampak je najbolj uspesen in bolj ucinkovit kot 7x65 R, ker ima obcutno manjsi odsun. Dodatne rezerve pri izbiri kalibra, so obicajno slaba usluga za dobre zadetke.
    Tole pa že mal presega moj IQ.Kakšna rezerva? Alojz ti si obnorel kompletni lovski forum s svojo filozofijo o neki rezervi. Mehek naboj pa trdi naboj pa počasnejši je bolj točen pa kar nekaj.308 kal. z počasno kroglo je vreden eno figo ti pa vsaj po mojem razumevanju oddajaš dolge strele na divjad kar pomeni, da počasen izstrelek ima tudi velik padec, da o moči oziroma prebojnosti ne govorim.Tudi ni rečeno, da počasnejša krogla je bolj natančna kot hitrejša kajti, če sam polniš naboje potem to verjetno veš. Pa že enkrat poskusi ločiti športno tekmovalno strelstvo od streljanja na divjad.

  10. #80

    Privzeto

    No,le mirno kri! Če boš pozorno bral par strani nazaj,boš videl da tisti ki je bolj pristaš
    30-06,ga zagovarja ravno zaradi rezerve v moči in to je hotel Alojz povedati,da se pa potem bolj bojiš petelina stisnit,ker veš da bolj rukne in fajn poči in to potem na zadetke vpliva.
    Jaz nimam ne 308 in ne 30-06.

Stran 8 od 19 PrvaPrva ... 45678910111218 ... ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •