Stran 1 od 2 12 ZadnjiZadnji
Rezultati 1 do 10 od 11

Tema: Koliko časa je lahko sveža divjačina na sobni tempareturi?

  1. #1

    Privzeto Koliko časa je lahko sveža divjačina na sobni tempareturi?

    Po tujih straneh berem, da je zgornja meja za "raw" ali kuhano meso 2 uri. Bi nekaj podobnega veljalo tudi za svežo divjačino? Torej divjačina ustreljena 2 dni nazaj, nato 2 dni v hladilnici. Koliko časa po tem, ko jo iz hladilnice razkosano pripeljem domov, imam doma na sobni temperaturi na voljo, da jo razrežem in dam v skrinjo, da ni kakšnega tveganja?

  2. #2

    Privzeto

    Vidim, da ni komentarjev pa bo mogoče dobro prebrati tole: http://www.google.si/url?sa=t&rct=j&...,d.ZWU&cad=rja
    Mislim, da sobna temperatura ni najbolj primerna za večdnevno čakanje. Sedaj so zunanje temperature primernejše.

  3. #3

    Privzeto

    To vsekakor, si niti ne upam pomislit na večdnevno čakanje pri sobni temperaturi. V mislih sem imel bolj tisti razpon 1-5 ur.

    To temo sem odprl bolj zaradi informacij še za ostale, ker se mi zdi da se premalo ve o tem. Berem namreč na tujih straneh, da se po 2 urah bakterije začnejo eksponento hitro širit in pustijo za sabo toksine. Temperaturna obdelava sicer uniči bakterije, ne pa toksinov, ki so jih pustile bakterije.

    Iz USDA Food Safety and Inspection Service strani:
    "Bacteria grow most rapidly in the range of temperatures between 40 °F and 140 °F (4-60 °C), doubling in number in as little as 20 minutes. This range of temperatures is often called the Danger Zone. Never leave food out of refrigeration over 2 hours."
    prevod:
    "Bakterije se zelo hitro razmnožujejo pri temperaturi 4-60 °C in se že v 20 minutah podvojijo. Ta temperatura se imenuje "Nevarna cona". Nikoli ne smete pustit hrano na sobni temperaturi več kot 2 uri."

    To naj bi veljalo tudi za vse vrste mesa. Večkrat zasledim tudi, da bi moral meso, ki je bilo 2 uri na sobni temperaturi in ni v marinadi ali začinjeno, zavreči. No to se mi zdi pretirano, povem samo kaj sem zasledil. Po drugi strani pa vem za primere, ko so imeli doma koline. V garaži je viselo meso po 1-2 dni, ampak v garaži sigurno ni bilo 4°C ali manj.
    Last edited by janez1; 19. December 2014 at 12:33.

  4. #4

    Privzeto

    Res so dobrodošle te informacije. Osebno mislim, da je zelo pomembno kako se dela z mesom po uplenitvi. Če je onesnaženo z vsebino prebavil in prano z vodo potem vsaka ura na normalni temperaturi škodljiva. Predvsem poleti. Sem pa poizkusil meso, ki je bilo par dni v kvaši (začimbe in olje). Neverjetna razlika.
    Upam, da se še naš strokovnjak Brlogar oglasi in kaj doda iz svojih izkušenj.

  5. #5

    Privzeto

    Moje mnenje je,da glede toksinov ni ravno preveč za se sekirat sploh če gre to za obdobje 1-5ur na sobni temperaturi. Jih bo imela divjačina manj kot vsak globokozamrznjen farmsko rejen piščanec. Sicer pa ne vidim smisla zakaj bi jo imeli na sobni temperaturi. Ko jo po 2 dneh hladilnice oderemo in razkosamo gre itak v par urah v skrinjo.
    Ko svizec zavije čokolado v folijo:icon_smile:

  6. #6

    Privzeto

    Jaz pustim trup divjadi v hladilnici en teden. Važno je, da je kos dobro očiščen, obrezane poškodbe,OBRISANA kri.
    Pred peko gre meso obvezno v marinado za najmanj 2 dni, oziroma v olje za najmanj en teden.
    Super je pol.... pa kruhove knedlne zravn...mmmmm....
    Kdor misli,da je dober človek, ker hodi v cerkev je tako kot bi stal sredi garaže in si predstavljal da je avto!

  7. #7

    Privzeto

    Jaz sem se pri branju te teme spomnil na detajle iz mladosti. Sicer je malo izven teme, pa vseeno. Spomnim se, da so srne ležale ob cesti pri avtobusni postaji. Ko je prispel avtobus jih je sprevodnik dal v prostor za prtljago. Tako so prispele do Ljubljane. Tudi tam sem jih videl ležati na pločniku. Kdo je divjačino tam potem prevzel ne vem. Naj kdo od starejših lovcev opiše kako se je to delalo včasih, ko lovci v večini niso imeli avtomobilov. Mogoče moped ali kolo. Bilo bi zanimivo, predvsem za mlade lovce! Pa nobenega zgražanja ni bilo, ob pogledu na, tam ležečo, mrtvo žival.

  8. #8

    Privzeto

    Ja Sine. Nihče se ni zgražal. Sem si pa živo zapomnil kako je to zgledalo v Ljubljani na avtobusni postaji v dežju, ko so ljudje čez trupe stopali, da so prišli na železniško postajo.

  9. #9
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Ljubljana, Dolenjska
    Prispevki
    430

    Privzeto

    Citat dolgin je objavil: Pokaži objave
    Jaz pustim trup divjadi v hladilnici en teden. Važno je, da je kos dobro očiščen, obrezane poškodbe,OBRISANA kri.
    Pred peko gre meso obvezno v marinado za najmanj 2 dni, oziroma v olje za najmanj en teden.
    Super je pol.... pa kruhove knedlne zravn...mmmmm....
    To je to :)

    Sam sicer ne prakticiram hladilnice prav pogosto, ker imam bolj malo časa in trup hitro razkosam in dam od kosti.
    Bom pa kak kos jelenjadi naslednje leto poskusil na suho zoreti po naslednjem postopku:


  10. #10
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    raj
    Prispevki
    1,590

    Privzeto

    Citat dolgin je objavil: Pokaži objave
    Jaz pustim trup divjadi v hladilnici en teden. Važno je, da je kos dobro očiščen, obrezane poškodbe,OBRISANA kri.
    Pred peko gre meso obvezno v marinado za najmanj 2 dni, oziroma v olje za najmanj en teden.
    Super je pol.... pa kruhove knedlne zravn...mmmmm....
    Jaz cel trup, očiščen, neizkožen, pustim v hladilnici 2 tedna. Lani sem za probo celo 3 tedne. Moraš pa res pazit, da ti temperatura ne gre čez 4+ stopinje. Raje imam na 2+ do 3+. Potrebno je paziti, da meso ne zmrzne. Komad je od znotraj malo potemnel, pod kožo pa je bil čisto svež. Takšno meso je top kvalitete, v ustih se topi kot puter...njami...

Stran 1 od 2 12 ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •