Stran 5 od 7 PrvaPrva 1234567 ZadnjiZadnji
Rezultati 41 do 50 od 70

Tema: izbira kalibra?

  1. #41

    Privzeto

    30-06 ima najvecjo izbiro projektilov.

  2. #42
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Kärnten
    Prispevki
    1,206

    Privzeto

    Enako jih ima tudi 308win, projektilov

  3. #43

    Privzeto

    Citat Deerhunter je objavil: Pokaži objave
    saj nam pri 308 win slej kot prej zmanjka prostora v tulcu za nekoliko težje krogle in nekoliko močnejše polnitve...
    Je pa tudi pri polnem tulcu ena prednost. Hitrost krogel je zelo konstantna. Odstopanja največ 3-5m/s (z dozatorjem in ne z tehtanjem) nisem dosegel pri nobenem drugem naboju. Za lov sicer nepomembno. Za daleč pa zelo.

  4. #44

    Privzeto

    Pri 308 se vse konča pri 11,7 g kroglah. Še te so za ta kaliber skorajda plafon. Jasno je, da se pri 30-06 lahko brez težav dobi 13 g krogle ali celo 14 g.
    Tisti, ki sami polnejo, tudi dobro vejo, da slej kot prej pride do omejitev pri polnjenju zaradi manjšega tulca pri 308 win. Preprosto povedano, zmanjka prostora ali za kroglo, ali za polnitev. To je še posebej izrazito pri monolitnih kroglah, ki so daljše. Pri 308 win je kar težko izdelati uporabno polnitev z 11,7 g monolitko. Tudi to je razlog, da se 11,7 g monolitk v tem kalibru skorajda ne dobi. Izjema je mislim da S&B Exergy. Seveda poleg tega, da so tudi lažje dovolj težke, ker ne izgubljajo lastne teže.
    Te stvari sem spoznal iz prve roke, saj sem letos začel uporabljati 308, prej pa sem 7 let uporabljal 30-06. 30-06 še vedno po skoraj vsem prekaša 308, razen morda po preciznosti, ki pa je čisto drugotnega pomena. Sam sem izbral 308 zaradi nekoliko manjšega odsuna in veliko lova na srnjad, ter možnosti krajše cevi pri 308, hotel sem pač imeti krajšo cev.
    Lahko pa povem, da se mi določene stvari pri 308, kljub temu da še vedno mislim, da gre za enega najbolj univerzalnih pri nas, ne zdijo ravno najboljše. Tako si npr. po moči vedno nekje na meji pri pogonih, pri lovu na medveda, pri lovu na težko jelenjad, pri lovu na merjasca itd... Če smo pošteni, smo pri teh stvareh nekoliko na meji, sploh pri kakšnih res težkih primerkih divjadi in malenkost slabših strelih, ki ne primejo nič vitalnega. Naslednji kaliber, ki ga nameravam detajlno preizkusiti, potem ko se bom naveličal 308, je 8×57IS. Tam, takšnih vprašanj ne bo, hkrati pa brez problema omogoča tudi krajšo cev.
    Zdaj me boste sicer zagovorniki 308 spet povozili, da divjad pada tudi s 308. Seveda pada, če je zadeta v karkoli vitalnega. Samo za kakšnega 200 kg merjasca, jelena, ali medveda, ki po možnosti ne bo zadet v nič vitalnega, si pa s 308 že skoraj podkaliberski... Ravno tako je na pogonih, tukaj sem sam imel že možnost doživeti, kako daleč še gredo prašiči, ki s 308 niso zadeti v nič vitalnega. Pri tem mislim tako na ozimce kot na merjasce. Tukaj mislim da ne mlatim prazne slame.
    Last edited by Deerhunter; 6. December 2014 at 09:29.

  5. #45

    Privzeto

    Ja imamo pač različna mnenja. Jaz nisem pristaš težkih krogel. Le za daleč polnim Amax 168 grain.
    Pa pri 200 kg merjascu (se lepše napiše kot svinji) me zanima koliko si jih že uplenil. Če si katerega boš vedel, da ima vitalni del in glavo bistveno večji kot ozimček.
    Je pa res. Kdor hoče slab zadetek nadomestiti z težjo kroglo naj poseže po večjem kalibru. Ampak ne se čudit, če bodo zadetki še slabši.

  6. #46
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Kärnten
    Prispevki
    1,206

    Privzeto

    Koliko jelenjadi in težkih pujsov si že sploh uplenil, prej s 30-06 in sedaj z 308win? S katerimkoli kalibrom pokneš jelena mimo vitalnih organov lahko gre daleč, lahko pa tudi ne, ni nekega pravila. Imajo znanci 9.3x62, 9.3x74r 8x68s, žal pri slabšem strelu tudi s temi kalibri divjad ne pade v ognju.
    Karkoli govorit na podlagi 5-10 odstrelov z nekim kalibrom je brezveze.
    Do sedaj sem 2 prašiča zadel v vampe, enega z 7x64 in kroglo T mantel, drugega pa z 243win in kroglo rws ks. oba sta imela cca 35kg. Prvega smo našli po 1500m, na sledi sem našel 3 kapljice krvi, drugega pa po 100m, na teh 100m je bilo več krvi kot pri tistemu streljanemu z 7x64 na 1500 metrih. Lahko si predstavljaš kako mišlenje imam zaradi teh 2 primerov o kalibru 7x64 in kako o 243win

    No glede 11.7g in plafona, sem pogledal v knjigo Dewa wiederladen in našel podatke za 308win, krogla Hornady Interlock rn 14.3g, n140 smodnik, 40.5gr, hitrost 700m/s. Je prešvoh?

  7. #47
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Kärnten
    Prispevki
    1,206

    Privzeto

    Pogledal sem še za 30-06 in enako kroglo, celih 15m/s večja hitrost kot pri 308win, smodnik imr4350, 52.5gr)

  8. #48

    Privzeto

    Saj je prav da debatiramo. Zato smo tukaj. Ampak Alojz, napisal si že sam, kakšen je tvoj način lova. Streljaš mirujočo divjad, si tudi odličen strelec na mirujoče tarče. Zate bi bil še kak šibkejši kaliber kot je 308 win čisto v redu, divjad bi ravno tako padala. Za tak namen je 308 win odličen kaliber in to sem že ničkolikokrat napisal. Ima zmeren odsun pa vseeno dovolj moči. Tudi meni prašiči s 308 win padajo v ognju, če ga imam možnost dobro pomeriti v vrat ali za uho. Tudi strel v sprednjo plečko bi se verjetno končal s padcem v ognju. Desetkrat sem že tudi napisal, da problem niso dobri zadetki, pač pa slabši. Merjasec, ki ni zadet v nič vitalnega, oddide z nastrela kot da se ni nič zgodilo. Potem pa cel dan ali kar dva dni sledenja, ki se seveda konča neuspešno, potem pa se pač človek zamisli, ali ne bi morda bilo smotrno razmisliti o čem večjem, težjem. In tukaj imate tudi svoj odgovor, zakaj je recimo 9,3 mm čedalje bolj popularen in zakaj 8 mm pridobiva nazaj svojo staro slavo. Zato, ker tisti, ki jagajo na pogonu, so vse to že dali skozi. Standardne kalibre, slabe strele, neuspešna iskanja... Reakcija pa je pač nakup močnejšega kalibra. In takoj, ko to narediš si že avtomatsko slab strelec, ki to poizkuša kompenzirati z večjim kalibrom in težjo kroglo. Tudi sam si enkrat napisal, da ne maraš streljati na pogonih, ker nisi dober strelec na bežečo divjad. Najlažje pa je meriti s preže za plečko in potem reči, da če na pogonu ne zadaneš prašiča za uho, si slab strelec...
    Zame je slab strelec tisti, ki že 40 let jaga s češko kombinirko in 7×57R, ko pa mu priletijo prašiči na štant, se skrije za bukev. Tako nikoli ne zgreši, upleni pa tudi nič. Vsem ostalim, ki na pogonih streljajo na bežečo divjad, pa se žal kdaj zgodi tudi kak malo slabši strel.


    Citat alojz1 je objavil: Pokaži objave
    Ja imamo pač različna mnenja. Jaz nisem pristaš težkih krogel. Le za daleč polnim Amax 168 grain.
    Pa pri 200 kg merjascu (se lepše napiše kot svinji) me zanima koliko si jih že uplenil. Če si katerega boš vedel, da ima vitalni del in glavo bistveno večji kot ozimček.
    Je pa res. Kdor hoče slab zadetek nadomestiti z težjo kroglo naj poseže po večjem kalibru. Ampak ne se čudit, če bodo zadetki še slabši.

  9. #49

    Privzeto

    Ne ženi si mojega pisanja preveč k srcu. Saj sem pred objavo pričakoval napad ljubiteljev 308 win name. Kajti napisati karkoli čez 308 win je že bogokletno. Vedno je treba hvaliti tisto kar sami uporabljamo
    Jaz sem le poizkušal biti objektiven. Širša in močnejša krogla je boljša krvna sled in hitrejša izkrvavitev. To je vse kar poizkušam dopovedati. Se motim?

    Citat rws je objavil: Pokaži objave
    Koliko jelenjadi in težkih pujsov si že sploh uplenil, prej s 30-06 in sedaj z 308win? S katerimkoli kalibrom pokneš jelena mimo vitalnih organov lahko gre daleč, lahko pa tudi ne, ni nekega pravila. Imajo znanci 9.3x62, 9.3x74r 8x68s, žal pri slabšem strelu tudi s temi kalibri divjad ne pade v ognju.
    Karkoli govorit na podlagi 5-10 odstrelov z nekim kalibrom je brezveze.
    Do sedaj sem 2 prašiča zadel v vampe, enega z 7x64 in kroglo T mantel, drugega pa z 243win in kroglo rws ks. oba sta imela cca 35kg. Prvega smo našli po 1500m, na sledi sem našel 3 kapljice krvi, drugega pa po 100m, na teh 100m je bilo več krvi kot pri tistemu streljanemu z 7x64 na 1500 metrih. Lahko si predstavljaš kako mišlenje imam zaradi teh 2 primerov o kalibru 7x64 in kako o 243win

    No glede 11.7g in plafona, sem pogledal v knjigo Dewa wiederladen in našel podatke za 308win, krogla Hornady Interlock rn 14.3g, n140 smodnik, 40.5gr, hitrost 700m/s. Je prešvoh?
    Citat rws je objavil: Pokaži objave
    Pogledal sem še za 30-06 in enako kroglo, celih 15m/s večja hitrost kot pri 308win, smodnik imr4350, 52.5gr)

  10. #50

    Privzeto

    Citat Deerhunter je objavil: Pokaži objave
    Merjasec, ki ni zadet v nič vitalnega, oddide z nastrela kot da se ni nič zgodilo. Potem pa cel dan ali kar dva dni sledenja, ki se seveda konča neuspešno, potem pa se pač človek zamisli, ali ne bi morda bilo smotrno razmisliti o čem večjem, težjem.
    Zame je slab strelec tisti, ki že 40 let jaga s češko kombinirko in 7×57R, ko pa mu priletijo prašiči na štant, se skrije za bukev. Tako nikoli ne zgreši, upleni pa tudi nič.
    Če je prašič zadet v mehko in ga po dveh dnevih ne dobite, zamenjajte krvosledca, ne pa kaliber. Če pa je zadet parkelj je pa vseeno kakšen kaliber je.
    Pa še o podcenjevanju kombinirke. Nekateri se držijo pravil. In me pokličejo za preverjanje zgrešenih strelov na skupnih lovih. Nazadnje sem iskal dobremu in izkušenemu strelcu z karabinko in piko. Enega je pobral, dvakrat pa zgrešil. Na sosednjem štantu pa lovec z bokarco 7x57R strelja 1x (več ni mogel zaradi slabe preglednosti) in 1 prašič. Žal tudi drugi podobno kot ti zapostavljate lovce z bokarco. Pa je na prašičji jagi še kako dobrodošla. Sploh v kombinaciji z idealko.
    Last edited by alojz1; 6. December 2014 at 10:53.

Stran 5 od 7 PrvaPrva 1234567 ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •