Stran 7 od 7 PrvaPrva ... 34567
Rezultati 61 do 70 od 70

Tema: izbira kalibra?

  1. #61

    Privzeto

    Ja imaš prav. Ampak jaz sem bil takoj diskreditiran kot neizkušen, ker sem napisal, da je 308 win nekoliko vprašljiv za pogone in nekoliko slabše strele, potem pa en in isti napiše da si je ob 308 win omislil še 8×57 za isti namen o katerih jaz že ves čas lajnam. Jaz nekaterih resnično več ne razumem. Edino, če se je s tistim o 8×57 le šalil. Potem pa, če smo iz diskreditiranja prišli že do norčevanja, potem tako nima več nobenega smisla nadaljevati.

    Citat alojz1 je objavil: Pokaži objave
    Jao, kam smo prišli. Kdo pa navija in pravi, da je 308 NAJBOLJŠI za vse. Mislim, da je iz vsakega posta razvidno:
    - za precizne strele je manjši kaliber
    - za pogone na prašiče čim večji kaliber in težka krogla
    Ker pa vsi nimamo za vsak kos druge puške pač iščemo kompromis. To pa je lahko:
    - čim lažja puška. Je fino za nosit in manj fino za streljat. Sploh v kakem hudem kalibru.
    - manjši ali večji kaliber. V lovišču pa pretežno srnjad. Pa ne bom sedaj nekomu rekel, da naj kupi 223 kot edino puško. Potem pa prašič pride. Ali pa 45-70. Z to sicer ni v prekršku ampak bo kmalu ugotovil, da na 300m pa težko strelja.
    Kompromis pomeni, da pretehtamo vse možnosti in izberemo sebi najboljšo. In tisti, ki nočejo kompromisov pa kupijo več pušk. In ni hudič, da na jagi sreča veliko divjad ravno, ko z 223 srnjaka jaga.
    So pa tule tudi taki (so bili) ko je imel vsak teden drugo (najboljšo) puško. Ti večno iščejo pa nikoli ne najdejo (krogle tudi).

    Pa še nekaj o premeru krogle. Zakaj zakonodaja določa najmanjši premer? Saj smo danes videli, da ima lahko 270WSM kar 4400J energije, kar je dovolj za vse. Ampak za besnega bika bi tako kot Zvitorepec raje 30-06 z manj energije.
    Citat rws je objavil: Pokaži objave
    Imam rezerviran 8x57is za iskanje zastreljene divjadi in kak pogon, ti bom v kratkem povedal iz prve roke...na podlagi 1 ali 2 kosov divjadi

  2. #62

    Privzeto

    Citat Deerhunter je objavil: Pokaži objave
    Mene prepričuješ, kako je 308 win dovolj dober za vse, sam si pa ob 308 win za pogone nabaviš 8×57,
    Pa kako ne razumeš. 308 JE dovolj za vse. Ampak, če ti je druga všeč (puško mislim) boš pa ja malo čez plot skočil. Saj za šoje v vrat streljat bo še vedno imel 308

    Deerhunter. Deževni dan pač. Ne trudi se razumet.
    Last edited by alojz1; 6. December 2014 at 15:12.

  3. #63
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Kärnten
    Prispevki
    1,206

    Privzeto

    Deerhunter, nisem se imel namena norčevat, za neko konkretno oceno kalibra in krogle je treba postrelit precej kosov divjadi, sam pa na leto uplenim do 10kosov, tako da za kakršnokoli oceno ne bom pravi naslov še nekaj časa.
    Zakaj bom vzel 8x57is?
    Zaradi cene, 200e s širokokotnim daljnogledom(1-4x24) in snemljivo montažo. Napisal sem za iskanje zastreljene divjadi in pogon(na domačih jagah grem vedno v pogon s psom), za na stojišče pa bom imel kr Sakota še naprej
    Še to, ta karabin bi vzel v bilokaterem kalibru od 7mm navzgor!

  4. #64

    Privzeto

    Vidim, da precej veste in vsakemu dam nekaj prav. Prav lepo je prebirati vaše komentarje in marsikaj se takole človek novega nauči. Ob vsem tem me je mogoče zmotilo samo to, da je RWS dal primer zastrelitve divjega prašiča z dvema različnima kalibroma (143.rem in 7*64). Vsi vemo, da je vsaka situacija zastrelitve divjadi drugačna in če sta bila oba strela zadeta na isto mesto z različnimi kalibri in različnimi kroglami (T mantel in KS se vseeno kar dosti razlikujeta) še ne pomeni, da je 7*64 slabši od 143.rem (v tem primeru).
    Moj primer iz pred nekaj let je res zanimiv: Imam kaliber 7*57R, krogla pa je bila uporabljena Siera game king 11,35 g. Čakal sem srnjaka in ga dočakal. Ker sem bil na preži in se je srnjak lepo pasel sem se odločil, da ga ustrelim lepo za pleče, torej v rebra. Ustrelim, srnjak odskoči 5 metrov in pade. Super, grem dol s preže in k njemu. Od daleč vidim, da srnjak leži in je pri miru, torej mrtev. Pridem mu na nekaj metrov, ko me srnjak pogleda, se spravi na noge in v skokih (!) oddirja stran od mene. Še dobro, da sem imel puško s seboj in seveda na novo napolnjeno, da sem ga na hitro še med tekom ustrelil. Ni mi bilo jasno, kaj bi lahko sploh šlo pri strelu narobe? Strel je padel točno tam kjer sem meril, krogla je šla lepo skozi in tudi naredila za to kroglo normalno izstopno rano. Zakaj je ob takem strelu srnjak še sploh bil v stanju bežati. Na tak način sem uplenil že vsaj 100 kosov srnjadi, vsi so padli po vsaj 50 metrih bežanja, ta primer pa je bil nekaj posebnega.
    Ali naj zato rečem, da je zato slab kaliber? Ali naj zato rečem, da je slaba krogla?
    Hotel sem napisati ta primer zato, ker je očitno, da RWS nima preveč dobrega mnenja o tem kalibru 7*64. Vsi ti kalibri o katerih se debatira zadnjih nekaj dni tukajle so dobri, seveda, potrebno je samo zadeti in nič več, kar pa je seveda ob težkih strelskih situacijah precej težko.

    Lep pozdrav, pa seveda, komaj čakam na nadaljevanje te debate...

  5. #65

    Privzeto

    Citat rws je objavil: Pokaži objave
    Deerhunter, nisem se imel namena norčevat, za neko konkretno oceno kalibra in krogle je treba postrelit precej kosov divjadi, sam pa na leto uplenim do 10kosov, tako da za kakršnokoli oceno ne bom pravi naslov še nekaj časa.
    Zakaj bom vzel 8x57is?
    Zaradi cene, 200e s širokokotnim daljnogledom(1-4x24) in snemljivo montažo. Napisal sem za iskanje zastreljene divjadi in pogon(na domačih jagah grem vedno v pogon s psom), za na stojišče pa bom imel kr Sakota še naprej
    Še to, ta karabin bi vzel v bilokaterem kalibru od 7mm navzgor!


    Sedaj boš imel usaj tapravi kaliber,ne pa tiste pokalice za šoje strelat
    Ko svizec zavije čokolado v folijo:icon_smile:

  6. #66
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Kärnten
    Prispevki
    1,206

    Privzeto

    Evo vam sliko tiste famozne šoje
    Click image for larger version. 

Name:	soja.jpg 
Views:	6 
Size:	101.8 KB 
ID:	14805

    Leupold, sem pred dvema letoma imel podobno situacijo pri gamsu, streljal sem ga s tem vrhunskim 308win, 5cm za pleče(temperatura je bila par stopinj pod ničlo, prisotnega je bilo tudi precej fibra, pa sem raje pomeril za pleče), tja sem ga tudi zadel. Gams se je po strelu še 2x ulegel in spet vstal. Do takrat je s to kroglo Sierra Pro hunter round nose 9.7g obležalo vse v ognju ali v krogu 20m, za ta neljubi slučaj pa sem glavni krivec bil sam. Vsak, ki dosti lovi gamse ve da se strelja gams v pleče in ne za pleče. Šolski strel za pleče so si izmislili mesarji/kupci divjačine Verjetno se s tem zadnjim bolj malo kdo strinja z mano?!

  7. #67
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    Zasavje
    Prispevki
    881

    Privzeto

    Najbrž manj zanesljivi strelci, saj je na vse strani še precej prostora. Ko je zadrhtela roka, so še vseeno zadeli divjad.

  8. #68

    Privzeto

    V redu. Pri poplavi rabljenih karabinov, ki se dobijo v kakršnem koli kalibru želiš, bi bilo sicer nesmiselno za pogone vzeti karkoli drugega kot 8×57. Naši dedki že vedo, zakaj je to prava medicina za prašiče. Ta stvar je bila tisočkrat preizkušena davno preden sva jaz in ti začela jagat. Zato je bolj malo važno, ali midva upleniva 5 ali pa 10 kosov divjadi na leto. Dejstva so še vedno dejstva.
    Tudi jaz sem pred kratkim v OL na souporabo dobil dedkov karabin 8×57, kateremu sem dal zamenjati cev. Zdaj ima novo cev Walther Lothar dolžine 53 cm, obnovljeno bronuro in montažo. Ostalo, se pravi daljnogled, montaža, kopito, sistem, ter merki je od prej. Prejšnja cev je bila popolnoma iztrošena od 50 let jage. Koliko divjadi je položila ta puška bi bilo zanimivo vedeti. Z njim nameravam sem in tja v pogon, ker mi je primarne puške za to škoda. Se pravi imava oba za primaren kos orožja v kal. 308 win, za šarjenje po grmovju pa 8×57. Prerekava se pa o neumnostih.

    Citat rws je objavil: Pokaži objave
    Deerhunter, nisem se imel namena norčevat, za neko konkretno oceno kalibra in krogle je treba postrelit precej kosov divjadi, sam pa na leto uplenim do 10kosov, tako da za kakršnokoli oceno ne bom pravi naslov še nekaj časa.
    Zakaj bom vzel 8x57is?
    Zaradi cene, 200e s širokokotnim daljnogledom(1-4x24) in snemljivo montažo. Napisal sem za iskanje zastreljene divjadi in pogon(na domačih jagah grem vedno v pogon s psom), za na stojišče pa bom imel kr Sakota še naprej
    Še to, ta karabin bi vzel v bilokaterem kalibru od 7mm navzgor!

  9. #69

    Privzeto

    S tem mojim napisanim primerom sem hotel povedati to, da ne moremo zaradi enega samega primera potem reči, da ta kaliber ali krogla pa ni dobra oz. je zanič. Za šojo pa vsekakor lovski blagor! A si jo moral potem še enkrat streljat v prsa, ker s strelom v vrat ni na mestu obležala?

  10. #70
    Član od
    Nov 2009
    Lokacija
    Iz Mezgovc v Zagorje pri Pivki
    Prispevki
    1,222

    Privzeto

    Bo mogoče tudi tole kaj pomagalo (kdor razume nemško):

    http://www.bmel.de/SharedDocs/Downlo...ublicationFile

Stran 7 od 7 PrvaPrva ... 34567

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •