Stran 3 od 7 PrvaPrva 1234567 ZadnjiZadnji
Rezultati 21 do 30 od 70

Tema: izbira kalibra?

  1. #21

    Privzeto

    Citat lisičnik je objavil: Pokaži objave
    Se enkrat 9,3x62 vzemi in zelo vrjetno bos pobiral vse na mestu.
    Res je. Če bo zadetek tam, kjer mora biti. Ampak to ni za vsakega.
    Prejšnjo nedeljo je eden od forumašev streljal svinjo z 8IS in Grom kroglo. Prebila po diagonali in obstala pod kožo v stegnu. Padla pod strelom drugega.
    Povedati hočem, da na lovu ni nič dokončno. Divjad je pod adrenalinom in tako pogosto položi le strel v glavo ali hrbtenico. Ne glede na kaliber ali kroglo.
    Ko pa lovimo individualno je pa drugo. Sin je zadnjo srno uplenil z 308, Amax kroglo na 308m. Padla na mestu.
    Prav neumno pa se mi zdi, da vsak hvali tisto kar ima sam. In to na podlagi par primerov. Pri tem pa sposobnosti in načina lova strelca sploh ne poznamo. Nekdo je omenil kaliber 6,5. Z njim bo dober strelec bolj uspešen kot slab z 9,3x62. In zadeti z lažjim kalibrom je bistveno lažje kot z težjim. Slednji je za take ki znajo in veliko streljajo. Takrat šele višek energije pride do izraza. Če pa je zadetek v mehkem ali stegnu pa kaliber nima velike vloge.

  2. #22

    Privzeto

    Na koncu dneva je važna samo izbira krogle...kaliber ne naredi nič, krogla pa.

  3. #23
    Član od
    Mar 2008
    Lokacija
    jagoda
    Prispevki
    334

    Privzeto

    Na koncu dneva je bolj važno kam si pognal kroglo...

  4. #24

    Privzeto

    Dovolj da si upam napisati kakšen stavek okoli tega. Tako s 30-06 kot s 308 win. In kje si prebral da sem napisal, da je 308 win prešvoh. Menim, da sem zelo lepo napisal, da je za dobro pomerjene strele več kot dovolj močan za vsako divjad pri nas. Še če si z njim zaželiš jagat medveda, kupiš Nosler Partition, tisti loadi presegajo 3000J na 100m in lahko po zakonu mirno jagaš še celo medveda. Napisal pa sem, da so problem streli v nevitalne dele telesa. Tam kalibri 7,62 ne naredijo tako velike luknje, kot bi jo 8mm ali 9,3mm, ki pač naredita širši strelni kanal, več poškodb, povzročita hitrejšo izkrvavitev in nenazadnje s težko, široko in počasno kroglo večji šok, kar posledično dostikrat pomeni tudi padec v ognju. In ja, tudi pri močnejšem kalibru lahko divjad nese slab strel še daleč. Ampak vseeno je boljša in bolj zanesljiva krvna sled, ter divjad po vsej verjetnosti prej obleži zaradi hitrejše krvavitve. Kje tukaj učim krivo vero? Doživel sem že preveč primerov, ko smo se kilometre in kilometre vlačili po (slabi) krvni sledi za obstreljenimi prašiči, ki jih na koncu nikoli nismo našli, zato ker so bili streljani s 7 mm ali 7,62 mm, da bi komu te kalibre priporočal za pogone. Za pogone je prava medicina še vedno 8mm ali naprej. Kar hočem povedat je to in bom še enkrat napisal, ne enačit dobro pomerjen strel s preže s slabo pomerjenim strelom na pogonu.

    Citat dolgin je objavil: Pokaži objave
    Daj povej najprej koliko prašičev si že uplenil s tem kalibrom? Sploh na pogonih? Ali katere druge težje divjadi? Ne "učit" krive veren. Ni ta kaliber prešvoh, ti imaš napačno kroglo za tvojo puško,ali pa zadetki niso . Najbolje da mu priporočiš havbico.
    Praviš da je bila krvna sled obilna? Kje je tukaj problem potem?
    Strel v mehko bo prašič ali jelenjad "nesla" precej daleč tudi s 3006 ali čim močnejšim.
    Blackx: izberi si primerno kroglo za tvojo puško, pa bo problem rešen. Sploh če polniš sam to ne bo problem. Če te pa že matra "višek" v denarnici pa si nabavi 8x57 pa si zmagal.
    RWS, to se včasih dogaja zato, ker je EVO tako trda krogla, da se pri takem kalibru kot je 9,3 in tako lahki divjadi, kot je srnjad, niti nima časa odpreti. Pa vendar 9,3 še vseeno dostikrat povzroči padec v ognju že samo zaradi široke in težke krogle, brez da bi se le ta sploh kaj dosti odprla. Enako je pri 8×57IS.

    Citat rws je objavil: Pokaži objave
    Z 9.3x62 prav tako ne pada vse v ognju, sploh srnjad ne.(krogla Rws EVO), orng jelen pa tudi zna narediti tistih 100-200m

  5. #25

    Privzeto

    Citat Ostrorogi je objavil: Pokaži objave
    Na koncu dneva je bolj važno kam si pognal kroglo...
    To je bistvo. Bolj kot krogle in kalibri. Pa to kar spregledate in bomo čez en mesec spet premlevali od začetka.
    Naveden je primer iskanja prašičev. Poznam dobro. In veliko sem prehodil za njimi. Res pa je, da sem iskal manj takih ki so streljani z 9,3 kot z 7mm. Iz preprostega razloga. Ker je prvih kalibrov zelo malo in ima polovico lovcev 7mm. Pa ne razumet, da kalibre enačim. Sploh ne. Vedno poudarjam kako je pomembna tudi debelina krogle. Le objektiven je treba biti.

  6. #26
    Član od
    Nov 2009
    Lokacija
    Iz Mezgovc v Zagorje pri Pivki
    Prispevki
    1,222

    Privzeto

    Citat alojz1 je objavil: Pokaži objave
    Če ti pri takih strelih in z tem strelivom še beži, potem kupi 8x68. Bo padlo. Upam.
    Nekako tako...

  7. #27

    Privzeto

    Huda tema se je razvila iz tega... V veliki večini se strinjam z Alojz1. Možakar ima veliko izkušenj, ni kaj in verjamite, da ve kaj ogovori!
    Jaz imam 7*57R, 7*64 in 30-06. Vse dobro in ok! Važno je kam pomeriš. Tudi,če boš kos divjadi zadel v mehko ali pa še kam bolj zadaj boš imel ne glede na kaliber ali kroglo iskanje, ki se sigurno ne bo končalo po nekaj 100 metrih. Neka vmesna rešitev bi ti bila verjetno 7*64 (glede na to, da pretežno loviš srnjad), katerega mnogi pošteno zaničujejo a je precej univerzalen kaliber,samo dobro kroglo je potrebno izbrat. Če se boš posvečal pa bolj divjadi kot so jelenjad, muflon in tudi divji prašič potem bi ti pa malo bolj svetoval 30-06. Tudi 8*57 in slaba izbira, kolega ga ima in je zadovoljen!
    Sam osebno ne gledam na poškodbe mesa,ki ga povzroči krogla, ki gre skozi telo. Še vedno sem mnenja, da je bolje da dam stran par dkg ali kg mesa samo da nimam potem problema z iskanjem divjadi po terenu in s skrbjo ali sem jo zadel dobro ali ne... Namreč streljam vse kose razen jelenjad v rebra torej za plečko in vse ne pade na mestu, gre še do 50 metrov kar pa tudi ni preveč tragičnega.
    Predvsem pa drži se tega: Važno je kam zadaneš in ti bo v glavnem večina padla na mestu ne glede kakšen kaliber boš uporabljal.

  8. #28

    Privzeto

    Zadnjič sem imel priliko osebno malo več debatirati z dvema norveškima lovcema. Eden aktivno jaga dobrih 30 let, drugi pa 20. Starejši je tudi intervencijski za medveda (jih je že več kot 40 odstrelil). Lose lovita vsako leto po par komadov.

    Izbira pušk. Sako, 6,5x55. Majstr za medvede ima samo za medote in iskanja pujsov 9,3x62.

    Podobno izkušnjo sem pred leti dobil na Švedskem. 6,5x55 in tri vrste krogel imajo za vso divjad. Ja oni imajo navado, da menjajo kroglo, glede na velikost divjadi, ki jo jagajo. Ko greš na pogon in je vsesorte možno, vzameš najmočnejšo municijo in to je to. Za poletni lov uporabiš srnjadi prmerno municijo ... Očitno smo preveč pod vplivom vsaka divjad svoja puška, na puški pa rešpetlini ki omogočajo prestavljanje ... Če se pa niti toliko ne znajdemo, katero strelivo je kje, pa se vprašajmo ali smo sploh sposobni odgovorno ravnati z orožjem?

    Vse je v zadetku in izbiri krogle.

    Glede na trend monolitnih krogel bi sam dal prednost ameriškemu 30 kalibru, ker je poplava krogel in ni hudič, da ne najdeš prave (samo ne se zabetonirat, da krogle izdeluje le ena firma na svetu). Čemu 308 ni dober? Morda z 20 kroglami ni, je pa na izbiro še vedno vsaj 20 krogel (pa mislim da sem jih še sto spustil)
    Če ti gre bolj za težke krogle, vzemi 8x57.

  9. #29

    Privzeto

    To, da Švedi na veliko uporabljajo 6,5×55 pripisujem le dejstvu, da je to pri njih bil kaliber v široki vojaški uporabi in se je "prijel" tudi med lovci, enako kot pri nas 8×57 ali v ZDA 30-06 in 308 win. Se pravi to, da ga na široko uporabljajo še ne pomeni, da je kaj boljši od drugih kalibrov za lov na lose, verjetno pa tudi dosti slabši ne.
    Se pa strinjam da je 30 kaliber eden daleč najbolj univerzalnih tudi zaradi ogromne izbire krogel. Če v to vključimo še kontekst ponovnega polnjenja, so možnosti skorajda neomejene.

  10. #30

    Privzeto

    Citat Deerhunter je objavil: Pokaži objave
    To, da Švedi na veliko uporabljajo 6,5×55 pripisujem le dejstvu, da je to pri njih bil kaliber v široki vojaški uporabi in se je "prijel" tudi med lovci, enako kot pri nas 8×57 ali v ZDA 30-06 in 308 win. Se pravi to, da ga na široko uporabljajo še ne pomeni, da je kaj boljši od drugih kalibrov za lov na lose, verjetno pa tudi dosti slabši ne.
    Se pa strinjam da je 30 kaliber eden daleč najbolj univerzalnih tudi zaradi ogromne izbire krogel. Če v to vključimo še kontekst ponovnega polnjenja, so možnosti skorajda neomejene.
    Ja res je to "njihov" kaliber, samo za lovsko uporabo je zanimiva njegova konstrukcija krogle, ker je dokaj dolga in ima glede na premer kar dobro maso, ki zagotavlja prebojnost, hkrati je dovolj materiala, da se pošteno deformira. Poleg naštetega ima tudi balistični koeficient ugoden in omogoča natančne strele, ki so ob manjšem odsunu tudi lažje izvedljivi.

    Osebno me je "ta star" presenetil z izjavo ob opazovanju losa na 180 - 200m. Los je bil manjši, 2x2, telesno normalno razvit. Takrat mi norvežan hladen ko špricer reče, da če bi bil los ustrezen, bi ga on kar na to razdaljo. Pogledam "njegov pihalnik" in se začudim.
    On se malo zasmeje in pove, da je to čisto normalno. Nato pa mene vpraša kako kaj pri nas z našimi "havbicami" na take razdalje streljamo?
    Zanimiv je ta njihov pogled na uporaben kaliber. In ja, ena puška, dobra optika in tri krogle. Divjad: od ruševca do losa - način lova pa zalaz ali čakanje. Za pogon izključno ena težja krogla (če se ne motim alaska).

Stran 3 od 7 PrvaPrva 1234567 ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •