Stran 4 od 7 PrvaPrva 1234567 ZadnjiZadnji
Rezultati 31 do 40 od 70

Tema: izbira kalibra?

  1. #31
    Član od
    Jun 2010
    Lokacija
    dolenjska
    Prispevki
    506

    Privzeto

    Citat blackx je objavil: Pokaži objave
    Pozdravljeni! zanima me vaše mnenje in sicer kupujem novo puško in sicer steyer manlicher z optiko swarowski 2.5-15 x 56 . moje uprašanje je kakšen kaliber mi priporočate in zakaj? lovim predusem srnjad v lovišču imamo tudi jelenjad in gamse. kakšen kaliber mi priporočate? lp
    Bom kratek
    90 % problema si že rešil sam z izbiro nadpovprečne serijske puške in vrhunskega strelnega daljnogleda . Kaliber pa ...... od 270 do 30-06.
    Veliko sreče pri nakupu in dober pogled
    errare humanum est - motiti se je človeško

  2. #32
    Član od
    Dec 2008
    Lokacija
    Vipavska dolina
    Prispevki
    956

    Privzeto

    Citat blackx je objavil: Pokaži objave
    Pozdravljeni! zanima me vaše mnenje in sicer kupujem novo puško in sicer steyer manlicher z optiko swarowski 2.5-15 x 56 . moje uprašanje je kakšen kaliber mi priporočate in zakaj? lovim predusem srnjad v lovišču imamo tudi jelenjad in gamse. kakšen kaliber mi priporočate? lp
    7x64. Imam 308 in 7x65r, streljal sem nekaj let tudi s 30-06. 7x64 bi si zase nabavil, če bi še enkrat kupoval (srnjad, gamsi, jelenjad, prašički). Pa še manliherci bolj paše 7x64 kot kakšen amerikano :)
    Kar boš vzel od zgoraj naštetega (tudi 8x57), ne zgrešiš prav nič.
    Če ljudje ne bi mrli in žvali drli, bi svet podrli!

  3. #33
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Kärnten
    Prispevki
    1,206

    Privzeto

    308win ti priporočam predvsem zaradi natančnosti(kak 7x64 se ne more primerjat z njim), 30-06 ne zaostaja prav dosti, vendar je pri povprečnih strelcih(z malo kilometrine, mogoče tudi teže) že težko obvladljiv.
    308win sem v nekaj letih spoznal do potankosti, z njim sem ustrelil od šoje do jelena 180kg žive teže, tako šoja kot jelen sta obležala v ognju, predvsem zaradi natančnega zadetka
    Testiral sem od 6.5g do 13g krogel. Nekaj težje divjadi sem uplenil s cenejšimi mehkimi kroglami Sierra Pro Hunter in ugotovil, da že te zadoščajo za vso našo divjad(merjasca cca 110kg žive teže je prebila čez pleče!), kaj šele ob uporabi kvalitetnejših bonded ali monolitnih krogel....da se kr stresem, ko kdo prijavi, da je 308win malenkost švoh za težjo divjad.
    Obstaja še nekaj kalibrov, ki so mi zanimivi, vendar jih jih dela zelo malo fabrik. Vse so izpeljanke iz 308win(260rem, 7mm-08 in 243win), 243win je pa itak Mercedes z napako

  4. #34

    Privzeto

    Šojo

  5. #35
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Kärnten
    Prispevki
    1,206

    Privzeto

    140m v vrat!

  6. #36

    Privzeto

    Citat rws je objavil: Pokaži objave
    140m v vrat!
    Dobro se ti je posrečil tale šus šoje v vrat! Vprašanje je, koliko deset šoj si prej falil, ko si jih probal sploh zadet

  7. #37
    Član od
    Nov 2009
    Lokacija
    Iz Mezgovc v Zagorje pri Pivki
    Prispevki
    1,222

    Privzeto

    Bo Rws kakšno sliko tarče prilepil, pa vam bo vse jasno...

  8. #38
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    raj
    Prispevki
    1,590

    Privzeto

    Citat rws je objavil: Pokaži objave
    308win ti priporočam predvsem zaradi natančnosti(kak 7x64 se ne more primerjat z njim)
    Nismo na strelskem forumu. Za lovsko uporabo ni razlike.

  9. #39
    Član od
    Jun 2010
    Lokacija
    dolenjska
    Prispevki
    506

    Privzeto

    Citat rws je objavil: Pokaži objave
    140m v vrat!
    se strinjam, da je 308 bolj natančen od 30-06. Zato jaz s 30-06 streljam samo vrane
    errare humanum est - motiti se je človeško

  10. #40

    Privzeto

    Vse je relativno in odvisno od streliva, pogojev, naslona, strelca, kako strelec obvladuje odsun, pa še cel kup stvari... Res da je morda 308 win malenkost bolj precizen, po drugi strani pa ima 30-06 manjši padec na daljše razdalje. 308 win ima občutno zmernejši odsun, 30-06 pa je nekoliko močnejši, na voljo je še večja paleta streliva, v težah vse do 14g in še malo čez. Kar ga brez dvoma dela še bolj univerzalnega kot je 308 win, saj se lahko z lažjo kroglo uspešno lovi manjšo divjad, s težjo kroglo pa se lahko lovi prav vse do največje divjadi. Še v nečem se tadva kalibra razlikujeta in sicer po potrebni dolžini cevi. 308 win je počasnejši in ne potrebuje cevi daljše od 52 cm. 56 cm je že plafon. Medtem pa če želimo optimalno performanso pri 30-06, potrebujemo 60 cm cev. To je tudi zelo pomembno pri izbiri med tema dvema kalibroma. Želimo puško standardne ali krajše dolžine? To vprašanje je recimo bistveno bolj važno kot to, kateri od teh dveh kal. je bolj precizen. Tudi, če bomo lovili na pogonih ima 30-06 spet prednost pred 308 win, zaradi boljše izbire težjih krogel in nekoliko večje moči. Se pravi marsikaj je za vzeti na znanje ko se odločamo med tema dvema kalibroma. Če sami polnemo je 30-06 morda spet boljša izbira, saj nam pri 308 win slej kot prej zmanjka prostora v tulcu za nekoliko težje krogle in nekoliko močnejše polnitve... In na koncu se mora vsak sam odločiti, kaj mu bolj odgovarja, mi se namesto njega ne moremo.
    Preciznost bi jaz po pomembnosti uvrstil prav na zadnje mesto, saj menim, da so za lov na normalne strelne razdalje prav vsi kalibri dovolj precizni. Bistveno večjo vlogo igra kvalitetno orožje, optika in montaža, nenazadnje pa tudi sposobnost strelca, kot pa sama preciznost posameznega kalibra.
    So pa to vse bolj kot ne nianse. Dobro zadeta divjad ne pozna razlike med temi kalibri. Zato je moj nasvet, da kdor se preveč ne spozna na kalibre ali pa mu to ni bistvenega pomena, naj se ne obremenjuje preveč, katerega vzeti. Vse od 270 win, prek 7×64, 308 win, 30-06, 7×57, 8×57 bo ob primernem zadetku položilo divjad. Edina izjema, katero bi jaz poudaril je, če izbiramo kaliber, ki se bo izrazito uporabljal na pogonih, tam pride prav čim širša in čim težja krogla. Če je to 30-06 (7,62mm) s 13g kroglo, v redu, če je 8×57 (8mm) s 13 g kroglo še bolje in tako dalje.

    In prosim, ne pokvarite še ene teme z neumestnimi komentarji o šojah in podobnem.

Stran 4 od 7 PrvaPrva 1234567 ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •