Stran 2 od 7 PrvaPrva 123456 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 11 do 20 od 70

Tema: izbira kalibra?

  1. #11

    Privzeto

    Sam bom vzel 9,3x62.

  2. #12

    Privzeto

    prvo vprašanje je že, ali imaš z dotično novo puško namen zamenjati zdajšnjo ali pa želiš nov, dovolj drugačen kaliber?
    .308 je za slovenijo in večino evrope (pa še marsikje drugje) odlična izbira. Če imaš namen loviti medveda, vzami kaj malenkost močnejšega.
    omenjene krogle še nisem preizkusil v tem kalibru, sam uporabljam predvsem Oryx-a v 11,7g. dovolj mehak in ob enem bonded z visokim odstotkom retence krogle. odličen efekt v telesu in dober preboj. ker je .308, v normalnih pogojih ne razbija pretirano niti srnjadi. pri vsakem naboju pa bo kakšen komad stekel še do 50m. to je normalno, čeprav te to sedaj mogoče še vznemirja
    * .308win | 7x65R/12 | 7x57R/16 | .223rem |20-20/76 | 12-12/70 | .22lr | .357 mag | .40S&W | Vižla *

  3. #13

    Privzeto

    Citat blackx je objavil: Pokaži objave
    komadi velikrat potegnejo stran...čeprav je "herc šus"
    Ves štos je v tem, da je treba zadeti malo višje. V zgornjo polovico.
    O manjšem premeru krogle pa imam svoje mnenje. Prvih 10 kom uplenjenih z 7x65R je bežalo. Brez srca. Pa sem imel takrat kar hude krogle. Pa luknje tudi. Potem sem videl, da gre pes vedno na nastrel nazaj in nekaj je. Kose srca.
    Prej sem imel 8x57IS pa je pri enakem strelu vse padlo v ognju. Čeprav je krogla bistveno počasnejša.

  4. #14

    Privzeto

    Citat alojz1 je objavil: Pokaži objave
    Ves štos je v tem, da je treba zadeti malo višje. V zgornjo polovico.
    O manjšem premeru krogle pa imam svoje mnenje. Prvih 10 kom uplenjenih z 7x65R je bežalo. Brez srca. Pa sem imel takrat kar hude krogle. Pa luknje tudi. Potem sem videl, da gre pes vedno na nastrel nazaj in nekaj je. Kose srca.
    Prej sem imel 8x57IS pa je pri enakem strelu vse padlo v ognju. Čeprav je krogla bistveno počasnejša.
    30-06 to je kaliber ki je vrhunski samo težko kroglo gor in je zadeva rešena 12-13g ne razbije,ni podpludb,pada vse v ognju......

  5. #15
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    tukaj
    Prispevki
    3,489

    Privzeto

    Pa imamo klasično zgodobo, vsak hvali svoj kaliber. Enim vse pada v ognju brez poškodb, drugi priznajo, da sicer pade, je pa velika luknja, tretji se strinjajo, da če žival beži od obilni krvni sledi še 50m, to ni nič tragičnega....
    Za tvoje potrebe (glede na divjad, ki jo boš lovil), je vsak kaliber 7mm ali več. Manj pa raje ne, pa čeprav ima za jelejad zakonski minimum 6,5mm...
    Zdaj imaš 308, super kaliber za moje pojme. Ne rabiš menjat. Pa krogle tudi ne.
    Če ti je vseeno kakšna je luknja in koliko mesa je zanič, si lahko za srnjad omisliš mehkejše krogle (SP). Ali pomeriš v plečko. Ali pa hujši kaliber.
    Jaz nisem naklonjen nobeni od teh variant. Mi je važno, da ne uničim preveč mesa. Ob dobrem zadetku ni nobene živali iskat s psom, tudi če še malo teče.
    As hunters, we need to stand strong, unite as one and NEVER apologize for being who we are! We should focus our energy on being the best hunters we can be by challenging ourselves to be ethical, respectful and responsible so as to humbly uphold our proud heritage. Now, let´?s get out there and enjoy the great outdoors!
    Eva Shockey

  6. #16

    Privzeto

    Tukaj je vprašanje predvsem kaj si želiš imeti. Izbira kalibrov je ogromna, vsak pa bo bolj kot ne naredil tisto kar od njega pričakuješ. Za lov pretežno srnjadi ter zraven še malo jelenjadi in gamsov pride na misel marsikaj, od klasičnega 308 win, do malce močnejših 30-06, 7×64, pa potem je tu zanimivi 270 win, ali celo kaj še bolj eksotičnega, kakšen 6,5×55 ali kaj podobnega. Vse je odvisno od tega kaj bi sam rad preizkusil. Tukaj ti bo vsak svetoval tisto, kar je njemu všeč. Vprašanje pa je kaj je tebi všeč, ne kaj je nam všeč.
    Kar pa se tiče padcev v ognju, še posebej na pogonih, pa bo treba pogledati kaj močnejšega od teh standardnih kalibrov. Tudi jaz trenutno uporabljam 308 win. Za dobro pomerjene strele s preže na mirujočo divjad res odličen kaliber. Rekel bi, da je za čakanje in za lovca, ki lovi nekaj lažje in nekaj težje divjadi, eden najboljših. Dovolj močan, hkrati pa zelo zmeren odsun in prijetno streljanje. Vendar, prejšnjo nedeljo sem na pogonu uplenil prašiča s strelom za plečko. Krogla Federal Fusion 11,7g. Strela sploh ni nakazal, vse od nastrela polito od krvi, prašič pa je šel še dobrih 200 m. Ob malo slabšem zadetku pri takem kalibru, kjer ni zadeto nič vitalnega in nobena kost, gre prašič še kilometre daleč in ga je težko dobiti celo s psom. Takšne primere sem imel že prej, tudi s kalibrom 30-06. Zakaj tak razmeroma močan kaliber s težko 11,7g kroglo, ki za šalo prebije prašiča, ne povzroči dovolj šoka, da bi prašič vsaj nakazal zadetek? Razmišljal sem, da mogoče uporabljamo malenkost pretrde krogle, ki so namenjene za res težko divjad, pri manjših prašičih pa večino svoje energije odnesejo čez prašiča in ven. Naslednje kar bom v 308 win preizkusil, bo Nosler Partition 11,7 in pa Norma Oryx 11,7. Slednjo sem malo preizkušal že prej v 30-06, po mojem mnenju bi tako kot je napisal Ahiles to morala biti prava zadeva za prašičjo jago, saj je dovolj mehka, da tudi na manjši divjadi povzroči hud notranji šok in poškodbe, hkrati pa bonded, zaradi česar je primerna tudi za težje primerke. Glede na poškodbe, ki sem jih videl pri Fusion, sklepam, da je sicer enake bonded konstrukcije, kot Oryx, vendar očitno nekoliko trša.

    Citat blackx je objavil: Pokaži objave
    Pozdravljeni! zanima me vaše mnenje in sicer kupujem novo puško in sicer steyer manlicher z optiko swarowski 2.5-15 x 56 . moje uprašanje je kakšen kaliber mi priporočate in zakaj? lovim predusem srnjad v lovišču imamo tudi jelenjad in gamse. kakšen kaliber mi priporočate? lp
    Citat blackx je objavil: Pokaži objave
    no še to zdaj uporabljam 308 win geco plus...vendar komadi velikrat potegnejo stran...čeprav je "herc šus" ve kateri kako strelivo bi bilo bolše?

  7. #17

    Privzeto

    Kar pa se tiče padcev v ognju, še posebej na pogonih, pa bo treba pogledati kaj močnejšega od teh standardnih kalibrov. Tudi jaz trenutno uporabljam 308 win. Za dobro pomerjene strele s preže na mirujočo divjad res odličen kaliber. Rekel bi, da je za čakanje in za lovca, ki lovi nekaj lažje in nekaj težje divjadi, eden najboljših. Dovolj močan, hkrati pa zelo zmeren odsun in prijetno streljanje. Vendar, prejšnjo nedeljo sem na pogonu uplenil prašiča s strelom za plečko. Krogla Federal Fusion 11,7g. Strela sploh ni nakazal, vse od nastrela polito od krvi, prašič pa je šel še dobrih 200 m. Ob malo slabšem zadetku pri takem kalibru, kjer ni zadeto nič vitalnega in nobena kost, gre prašič še kilometre daleč in ga je težko dobiti celo s psom. Takšne primere sem imel že prej, tudi s kalibrom 30-06. Zakaj tak razmeroma močan kaliber s težko 11,7g kroglo, ki za šalo prebije prašiča, ne povzroči dovolj šoka, da bi prašič vsaj nakazal zadetek? Razmišljal sem, da mogoče uporabljamo malenkost pretrde krogle, ki so namenjene za res težko divjad, pri manjših prašičih pa večino svoje energije odnesejo čez prašiča in ven. Naslednje kar bom v 308 win preizkusil, bo Nosler Partition 11,7 in pa Norma Oryx 11,7.
    Daj povej najprej koliko prašičev si že uplenil s tem kalibrom? Sploh na pogonih? Ali katere druge težje divjadi? Ne "učit" krive veren. Ni ta kaliber prešvoh, ti imaš napačno kroglo za tvojo puško,ali pa zadetki niso . Najbolje da mu priporočiš havbico.
    Praviš da je bila krvna sled obilna? Kje je tukaj problem potem?
    Strel v mehko bo prašič ali jelenjad "nesla" precej daleč tudi s 3006 ali čim močnejšim.
    Blackx: izberi si primerno kroglo za tvojo puško, pa bo problem rešen. Sploh če polniš sam to ne bo problem. Če te pa že matra "višek" v denarnici pa si nabavi 8x57 pa si zmagal.
    Kdor misli,da je dober človek, ker hodi v cerkev je tako kot bi stal sredi garaže in si predstavljal da je avto!

  8. #18

    Privzeto

    Citat rws je objavil: Pokaži objave
    Vzemi 243win, pa boš imel 2 perfektna kalibra;) Denis, v splošnem prebije 243win več kot vsak .30 kaliber:)


    Glede na to da sem jo našel v trupu 20kg gamsa, strel je bil v pleče,si predstavljam koliko bi prebila pri merjascu ali močnem jelenu pri strelu v pleče
    Ko svizec zavije čokolado v folijo:icon_smile:

  9. #19

    Privzeto

    Se enkrat 9,3x62 vzemi in zelo vrjetno bos pobiral vse na mestu.

  10. #20
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Kärnten
    Prispevki
    1,206

    Privzeto

    Citat denis jež je objavil: Pokaži objave
    Glede na to da sem jo našel v trupu 20kg gamsa, strel je bil v pleče,si predstavljam koliko bi prebila pri merjascu ali močnem jelenu pri strelu v pleče
    Če smo že pri izjemah, 308win Rws DK 10.7g ni prebil 18kg srnjaka, v sosednji družini je gost streljal gamsa cca 25kg z .30R Blaser, krogla CDP ga ni prebila

    Sam uporabljam Impalo v 243win, verjetno ni divjadi v naših gozdovih, ki je ta krogla nebi prebila


    Z 9.3x62 prav tako ne pada vse v ognju, sploh srnjad ne.(krogla Rws EVO), orng jelen pa tudi zna narediti tistih 100-200m

Stran 2 od 7 PrvaPrva 123456 ... ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •