Stran 1 od 3 123 ZadnjiZadnji
Rezultati 1 do 10 od 27

Tema: 9,3 x 72R

  1. #1

    Privzeto 9,3 x 72R

    Fantje zanima me, če ima kdo izkušnje z 9,3 x 72 r kalibrom. Namreč, imam na voljo zelo zelo lep drilling v tem kalibru, pa me zanimajo vaše izkušnje.... Sicer pa pretežno lovim srnjad, tako da za vsak dan ne pride v upoštev... Dočim pa jesenski skupni lovi, postanejo bolj zanimivi.... Skratka vaše misli ?

    LP!

  2. #2

    Privzeto

    Citat Jack0709 je objavil: Pokaži objave
    Fantje zanima me, če ima kdo izkušnje z 9,3 x 72 r kalibrom. Namreč, imam na voljo zelo zelo lep drilling v tem kalibru, pa me zanimajo vaše izkušnje.... Sicer pa pretežno lovim srnjad, tako da za vsak dan ne pride v upoštev... Dočim pa jesenski skupni lovi, postanejo bolj zanimivi.... Skratka vaše misli ?

    LP!
    9,3x72R je dokaj švoh naboj za jesenske love saj na 100m dosega le okgor 1600J energije,kar je po zakonu dovolj le za srnjad,svizca...Poleg tega je izbira streliva zelo švoh.
    Predlagam ti da raje poiščeš kaj v 9,3x74R kalibru,ki je povsem druga stvar. Glede tega ti lahko povem samo najboljše, težka,počasna krogla,ki praviloma zruši divjad na mestu obenem pa ne povzroča potplutb.
    lp denis
    Ko svizec zavije čokolado v folijo:icon_smile:

  3. #3

    Privzeto

    Citat denis jež je objavil: Pokaži objave
    9,3x72R je dokaj švoh naboj za jesenske love saj na 100m dosega le okgor 1600J energije,kar je po zakonu dovolj le za srnjad,svizca...Poleg tega je izbira streliva zelo švoh.
    Če so euri je tudi izbira streliva. Za večino divjadi. http://www.google.si/url?sa=t&rct=j&...,d.bGQ&cad=rja

  4. #4

    Privzeto

    No dobro, samo me potem zanima, zakaj tako malo energije in tako velika krogla? Ni mi najbolj jasno... Na prvi pogled bi rekel, da je ta kaliber poljska havbica, pa vidim da očitno ne... To me postavlja pred dilemo....Drilling je zelo lep 9,3x 72r /12/12....

  5. #5

    Privzeto

    Stoletje nazaj je bilo večina lovskih kalibrov takih. Krogle celo okrog 11mm vendar počasne. Globoka penetracija z hitro izkrvavitvijo in skoraj brez podpludb. To je odlika tudi tega kalibra, ki ga nabavljaš.
    Krogla, ki sem jo prilepil je novejša in lažja. Pri enakem tlaku doseže večjo hitrost. Energija se pa veča z kvadratom hitrosti x masa /2

  6. #6

    Privzeto

    Tudi z Impalo lahko po zakonu loviš le srnjad,ozimce in jelenje tele, za vso ostalo večjo divjad še vedno zmanjka. Ne dvomim pa,da nebi padel jelen,d prašič in tudi medved z njim.
    Ko svizec zavije čokolado v folijo:icon_smile:

  7. #7

    Privzeto

    Ja napako sem takoj opazil ko sem oddal sporocilo, ampak sem poizkusil izbrisati pa ni slo, se opravicujem..... Torej kar bi lahko rekli o tem kalibru je da je eksoticen uporaben pa malo manj.... Pa smo tam...

  8. #8

    Privzeto

    Kaliber ni nič exotičen, je pa star, ni vse v velikosti naboja... Glede na to, da navajaš da loviš pretežno srnjad bo čisto ok,je pri nas dejal en pokojni lovec,da ta krogla žival kar pahne,, je pa res da ni ravno za kakšne "dolge" strele. Tudi strelivo ni tak problem, če ne drug ti ga napolni Artek.
    Kot pravi Alojz, včasih so veliko lovili s tem kalibrom, veliko ljudi ga je hvalilo kako vse pade, kar pa ni je bilo pa "zgrešeno".
    Kdor misli,da je dober človek, ker hodi v cerkev je tako kot bi stal sredi garaže in si predstavljal da je avto!

  9. #9

    Privzeto

    Citat Jack0709 je objavil: Pokaži objave
    Ja napako sem takoj opazil ko sem oddal sporocilo, ampak sem poizkusil izbrisati pa ni slo, se opravicujem..... Torej kar bi lahko rekli o tem kalibru je da je eksoticen uporaben pa malo manj.... Pa smo tam...
    Jaz ti svetujem,da poiščeš kaj v 9,3x74R,če bi rad imel driling in 9,3 kaliber.Na egunu se vsake toliko najde kakšna super kombinirka ali driling. Strelivo dobiš v vsaki lovski trgovini,pa ne rabiš nič razmišljat lahko streljaš use kar ti pride pred cev.
    lp
    Ko svizec zavije čokolado v folijo:icon_smile:

  10. #10

    Privzeto

    Jaz sem vprašanje razumel kot, da sicer pretežno lovi srnjad in da za to ta driling ne pride v poštev, ampak bi mu bil zanimiv predvsem za jesenske pogone.
    Jaz sem že tako ali tako zagovornik univerzalnih kalibrov, s katerimi lahko upleniš vse kar pride, brez razmišljanja ali izpolnjuješ zakonska in etična pravila. Niso mi všeč tudi trditve, da se lovi "pretežno" srnjad, ali "pretežno" ozimci... Ker vsi vemo kaj pomeni ta "pretežno". Tudi meni izstopa pretežno srnjad. Enkrat na leto pa prašiči in jelenjad. Se pravi je možnost strela tudi na veliko divjad. Torej mi niti na pamet ne pade, da bi jagal z nečim, kar ne dosega zakonskih in etičnih pravil za odstrel te divjadi. Še manj pa izgovori, da se večinoma streljajo le ozimci. Kjer so ozimci so tudi lanščaki in večji prašiči. Potem pa, če se s takim kalibrom držimo zakona in ne streljamo, je nos do tal, še več, marsikateri se jih sploh ne bi držal in bo vseeno počilo. To je isto, kot se da hitro koga na pogonu zasačiti z 223 ali čim podobnim. Divjad gre naprej, strelec je pa "zgrešil".
    In kupovati tak arhaičen kaliber, kateri še za ozimce d. prašiča ne dosega dovolj energije, za katerega se povrhu še strelivo težko dobi, zato ker je pač puška lepa, se mi tudi ne zdi ravno logično. Lepih pušk je vsepovsod polno. Novih in rabljenih. Da ne gre tukaj predvsem zato, da je puška poceni, zraven pa še lepa. Takšne kombinacije nas najpogosteje zamikajo. Ampak tisti, ki prodaja, že ve zakaj je poceni. Zato, ker je kaliber tako neposrečena izbira, da se za puško več enostavno ne bi dalo iztržiti. Tistemu, ki je postavil vprašanje, svetujem, naj še enkrat razmisli, kaj točno kupuje in če je to tisto kar potrebuje za pogone. Tudi, če vseeno vzame puško in se odloči, da bo z njo hodil na srnjad, ne vidim logike, zakaj bi okoli nosil 3 cevi za odstrel srnjadi. Na pogonu driling še nekako upravičimo, če dobro nese idealke. Na čakanju na srnjad je pa po mojem mnenju nepotreben. Je dosti krajših lažjih in veliko bolj elegantnih pušk za lov na srnjad. Driling je treba razumeti v kontekstu lisičjega kožuha, ki je bil davno nazaj precej vreden. Zato se je lovcem zdelo vredno nositi okoli poleg risane cevi še dve šibreni. Ko je kožuh izgubil vrednost, so začeli izginjati pa tudi drilingi. Jih vidim bore malo. Še tisti, ki jih imajo, jih imajo večinoma v omari. So pač iz današnjega vidika nepotrebni. Težki, nerodni za nošenje in uporabo. Driling bi dandanes iz srca priporočil le kakšnemu zagretemu lisičarju, ki rad upleni lisico, hkrati pa ima možnost strela tudi na visoko divjad. Za take je takšna puška tudi namenjena. Odločitev je pa na koncu še vedno na njemu. Le da se mi zdi, da se je on že odločil, ker pa ga malce nažira, če je to pametna odločitev, bi od nas rad potrditev da bo šel bolj pogumno v nakup. Ampak jaz v tem primeru ne dajem potrditve.

Stran 1 od 3 123 ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •