Stran 1 od 2 12 ZadnjiZadnji
Rezultati 1 do 10 od 13

Tema: rodovnik

  1. #1

    Privzeto rodovnik

    Prosim za informacijo, kako dolgo traja izdelava rodovnika pri nas v slo.Kakšen je postopek?

  2. #2

    Privzeto

    Mladiče pride v prvem tednu pogledati preglednik in napiše prijavo legla.
    Pred oddajo se mladiči čipirajo.
    Po čipiranju spet pride referent z prijavo vsakega mladiča. Na ta list nalepiš tudi kodo čipa. In vse podatke o novem lastniku z EMŠO vred. Če nimajo lastnika bo pes registriran na ime rejca. Novi lastnik pa plača prijavo. Ti pa tudi odjavo 20â??. To pošlješ na KZS. Po kakšnem mesecu dobiš rodovnike (odvisno koliko imajo dela sami z sabo in rušenjem predsednika).Rodovnike pošlješ namesto KZS ti novemu lastniku. Čeprav imajo vse nove naslove in bi jih lahko oni direktno. Plačaš po povzetju. Popust imaš, če zraven priložiš fotokopijo izkaznice LKD.
    Se še kdo čudi, zakaj je pri nas vedno več lovskih psov iz bivše Juge? Tam teh kolobocij ni.
    Last edited by alojz1; 12. August 2014 at 18:14.

  3. #3

    Privzeto Genetika je skrivnost, ki nas lahko osreči ali pa nas spravi v obup!

    Nisem povsem prepričan, da sem na pravem forumskem mestu objavil ta zapis in se tako tistim z malo slabšimi živci že v naprej opravičujem. Ker pa je odprtih že toliko različnih forumov, nisem sam želel zasmetiti še s kakšnim novim. Tukaj ste zbrani res sami lovsko kinološki strokovnjaki, ki obvladate teorijo in prakso na podorčju lovske kinologije in vam nevednež zastavljam vprašanje oziroma ponujam v razmislek večno dilemo in seveda upam, da mi boste pomagali zapolniti mojo vrzel v poznavanju tega področja. Kaj me zanima in česar ne vem, se verjetno sedaj že sprašujete?

    Že hitim k vprašanju oziroma bolj pravilno k večni dilemi, ki glasi nekako takole:

    V oglasih redno prebiram, da vzrejevalci oglašujejo svoja "vrhunska" , pardon, "vrhunska" legla svojih psičk kot rezultat parjenja "vrhunskih" staršev. Zanima me predvsem kako vzreditelj ve, da bodo psički "vrhunski" in kateri so tisti kvalitativni pokazatelji, ki mu služjo, da presrečno mater-psičko in srečenga očeta-psa razglasi za "vrhunska"? Dvaindvajset let sem bil aktiven v lovski kinologiji. Ja prav imate, to res ni doba s katero bi se kazalo na vsa usta hvaliti, vendar je pa le bila dovolj dolga, da sem spoznal veliko blišča in še več bede lovske kinologije. Za razmišljanje ponujam dva svoja primera. Prvo psičko sem dobil iz uradno prav nič "vrhunskega" legla in z njo dosegel vse kar se na področju dela po krvni sledi doseči dalo in postala je v mojem okolju prava legenda in mnogi starjši lovski kolegi se je še danes, ko je že več joz 15 let ni, radi spominjajo in se o njej ter njenem delu pohvalno izražajo. Drugo psičko iste pasme sem potem dobil iz uradno "vrhunskega" lega in z nje nisem uspel narediti nisti primernega družinskega psa, kaj šele, da bi bila vsaj povprečen lovski pes. V vsem je bila povsem podpovprečna in prava mora in božja kaštiga za svojega vodnika. Ker pa jo je pod svojo zaščito vzela žena, ki ni dovolila ločitve, sem psi?ko in sebe po dveh letih mučenja povsem umaknil iz lovskih kinoloških aktivnosti.

    Kam je torej naenkrat izginila njena uradno priznana "vrhunskost", ki je temeljila in jo je uradno podedovalala, po najvišjih ocenah vseh sodnikov na številnih preizkušnjah njenih staršev? Od te njene deklarirane uradne "vrhunskosti" ji ni ostal niti mali "v". Prva psička iz navadnega in povsem neuglednega legla me je v lovskih in lovsko kinoloških krogih popeljala v sam vrh ugleda in prestiža in druga iz uradno razglašenega "vrhunskega" legla me je dotolkla in kot lovskega kinologa povsem osramotila. Čemu torej dejansko sluši ta tako razglašena "vrhunskost" v nakup ponujenih legel malih pasjih kepic? Očitno le enemu samemu razlogu in to je cena ter samopromocija vzreditelja. Tudi na osnovi izkušenj mnogih drugih lovsko kinoloških kolegov s katerimi sem se 30 let srečeval, prijateljeval in izmenjaval izkušnje, lahko zapišem, da si s to tako zelo razglašeno "vrhunskostjo" male žive pasje kepice pozneje ne boste mogli veliko pomagati. Predvsem vodnikom začetnikom bi svetoval, da tiste bleščeče ocene matere in očeta kar mirno spregledate in na to ne nasedate. Če boste imeli srečo in potem še sami veliko vložili v psa, se lahko nadejate uspeha. Če pa se vam bo zgodilo, da vam je narava podtaknila svoj zgrešeni genski produkt, ki ga kljub svojemu znanju, potrpljenju in izkušnjam, ne boste nikakor uspevali obvladati in iz psa ali psičke ustvariti dobrega lovskega spremljevalca in pomočnika, pa se tolažite, da pač pri tem psu niste imeli srečne roke.

    Saj tudi, ko se vam rodi sin ali hčerkica, ne morete že v porodnišnici trditi in svetu ter mestu oznanjati, da bo vaš novorojeni otročiček nekoč postal vrhunski znanstvenik, podjetnik, politik, filozof, matematik, glasbenik......Mogoče bo, bolj verjetno pa je, da ne bo, čeprav zase in za srečno mamico menite, da sta oba vrhunska. Po svoje v resnici tudi sta in na to bodita kar ponosna. Ni pa vama usojeno, da bi na svet spravljala same vrhunske potomce, ki bodo v življenju dosegali vrhunske rezultate i svetovno slavo. Tako pač je na tem svetu. In nič kaj veliko drugače ni pri psičkih. Sam sem po tem času in izkušnjah ter vedenjih prepričan, čeprav se jih mnogo s tem ne bi strinjalo, da obstaja velika verjetnost, da iz "izroda" v leglu, ki bi vam ga vzreditelj podaril, ker ga nihče ne bi želel kupiti, lahko z dobrim delom in trudom ustvarite odličnega ali celo vrhunskega lovskega psa kot tudi, da obstaj verjetnost, da vas bo psiček iz "vrhunskega" legla popolnoma dotolkel in iz njega ne boste uspeli ustvariti niti povprečega lovskega psa. V tolažbo vsem tistim, ki ste že imeli meni podobno izkušnjo in vsem tistim, ki vas takšna izkušnja še čaka, pa bom zapisal, da se v takšnem primeru tolažite z mislijo, da vama pač ni bilo usojeno biti uspešna. Saj tudi sami zagotovo v življenju niste uspeli doseči vseh ciljev, ki si jih kdaj zastavili in niste nadarjeni za veliko tega kar tako zelo občudujete pri nekaterih drugih. Veliko je poklicanih in malo je potem tudi izbranih, nas uči star rek. Tako ot to velja za nas, velja tudi za naše male kosmate lovske prijatelje in spremljevalce. Imejte jih radi takšni kot so in oni vam bodo svojo ljubezen večkratno vračali.

    Lep lovsko kinološki pozdrav!
    Last edited by Sraka; 3. May 2015 at 09:37.

  4. #4
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    primorska
    Prispevki
    4,562

    Privzeto

    Odličen zapis, Sraka, čestitam.
    Vse to drži, zato ostajajo mladiči doma po 6 in več mesecev (zaradi cene). Kot pravi Alojz gredo nekateri po mladiča kar na jug. Za ta denar dobi tam vsaj dva.
    Oh, ta birokracija in lupljenje vzreditelja in kupca.... škoda, da je tako !

  5. #5
    Član od
    Mar 2012
    Lokacija
    Primorska
    Prispevki
    201

    Privzeto

    No pa bi še jaz nekaj vprašal na tem področju.


    O lovski kinologiji vem kolikor sem slišal na predavanjih za lovce in tu se moje znanje konča.

    Zanima me, zakaj ne sme biti lovski pes katere koli pasme (tudi mešanec), ki je sposoben opraviti preizkušnjo/e za določen namen lovske uporabe.
    Prosim, da se kot razlog ne navaja zakonodaja ampak katerikoli drugi razlogi.

    Meni kot laiku se zdi sprejemljivo za lovstvo uporabit vsakega psa, ki je določene naloge sposoben opravljati in opravi preizkušnje.

    Hvala za pojasnilo.

  6. #6

    Privzeto

    Drugega razloga NI.

  7. #7
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    primorska
    Prispevki
    4,562

    Privzeto

    No ravno z mešanci ni potrebe jagat, ker imamo veliko primernih lovskih pasem. Sicer pa italijani, španci in francozi lovijo prašiče z raznimi mešanci z goniči .

  8. #8

    Privzeto

    Sraka je kar dobro razčlenil dednost.
    Moje mnenje pa je. Velika verjetnost je, da bodo mladiči podobni staršem. Tako po zunanjosti kot ostalem. Če (tukaj se pa začne)
    - imajo pogoje, da razvijejo svoje dedne lastnosti. To pomeni ustrezno oskrbo psice med brejostjo (prehrana, gibanje, odnos z lastnikom itd). Vzgoja se začne takoj po rojstvu (se čudno sliši, kajne?) Navajajo se na dotik, ko spregledajo tudi na moteče faktorje (pok). Pa na druge domače živali in pse. Tako se socializirajo in kasneje niso problematični.
    - Takoj ko hodijo jih moramo spustiti iz pesjaka. V boksu ne morejo raziskovati in spoznavati novih vonjav. Predvsem razvijanje radovednosti je pri lovskem psu pomembno. Njihovo območje gibanja je vsak dan večje. Hrano jim razmečimo, da jo sami poiščejo v travi. Spoznati morajo uplenjeno divjad.
    Vse pa se dogaja pod nadzorom psice. Če je kak mladič neaktiven ga takoj najde in kar grobo vzpodbuja, dokler se ji ne postavi po robu.
    Videl sem kako jim psica prinese živega voluharja. Seveda se je prvemu radovednežu obesil na gobček. Pa ga je zgrabil in zbežal z njim, da mu ga drugi niso vzeli.
    - Seveda morajo pri 40 dneh starosti spoznati tudi gozd. Tu je šele veliko zanimivega. Jaz jih nikoli ne čakam ampak me morajo sami najti in slediti (psica je ob meni). Občasni žvižg je dovolj, da se nihče ne izgubi ali gre po svoje.
    Tudi vsakemu novemu lastniku dam napotke. Imam pa srečo, da je večina že izkušenih vodnikov in jim to ne dela težav.
    Pripete podobe Pripete podobe  

  9. #9

    Privzeto

    Boj na kratko nekaj mojih razmišljan:

    Vzreditelj je lahko prav vsak, ki ima psico, ki izpolnjuje minimalne pogoje za vzrejo; najboljše če ga osebno poznate dokaj dobro , kakršen gospodar, takšen pes

    Preizkušnje obstajajo zato, da se izloči slabo in ne išče najboljše, zmagovalce ... moje stališče glede pretiranega "tekmovanja" v lovski kinologiji upam ,da je jasno.

    Vse preizkušnje, tekme so največkrat samo simulacija, ki lahko v praksi pomeni bolj malo, zato je treba "vrhunske" zmeraj iskati samo na lovu, v praksi ... ker imamo lovci kot velik privilegij tudi prakso, smo lahko izredno veseli in ponosni (je res tako?), kar pa je za ostale športnike v večini težko trditi; zato "cirkusa", točk, naslovov ne primerjajmo z lovom!

    Nekaterim je dovolj razbrati iz rodovnika da mu I/I garantira več manj dobrega pomočnika, pač OK. "Če bi" obstajal vpis, preizkus za še kaj drugega ne bi bilo nič slabo; določeno delo, usposobljenost psa za neko delo ni zmeraj strogo povezana samo s tem, ampak se kdaj lahko razbere še kaj drugega iz karakterja psa

    Med "Fufiti" in "Mufiti" (Bori, Ajkami, Citami) bo zmeraj prisotna večja zmeda v papirjih, izbiri kot pri psarnah.

    Razlika med delom in vzrejo je še zmeraj za preveč njih znanstvena fantastika

    Pes je še zmeraj lahko nakup mačka v žaklju in zmeraj bo; zato pa so nekateri kinološko bolj osveščeni uvedli statistiko plemenjakov, legel... da bi se temu v kar največji meri ognili.
    ...saj imamo tudi pri nas statistiko, vendar pse le več manj uspešno preštevamo
    Glede na število lovskih psov bi lahko imeli "vrhunsko" enotno.

    ...toliko in dober pogled vsem v "novi sezoni"!

  10. #10
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    primorska
    Prispevki
    4,562

    Privzeto

    Če bo mladič potomec dobrih staršev je večja možnost, da bo dober tudi on, kar pa ni pravilo, kar je že omenjal Sraka. Govorimo o genetiki.
    Nekateri "rejci" pa pretiravajo z reklamo, njihovi mladiči so vrhunski, prikazujejo rodovnik s tujimi predniki, ko, da je tuje vse "vrhunsko" in bi radi takoj vse prodali po 600 EUR.

Stran 1 od 2 12 ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •