Stran 1 od 2 12 ZadnjiZadnji
Rezultati 1 do 10 od 12

Tema: Nakup strelnega daljnogleda za na kombinirko

  1. #1
    Član od
    Aug 2010
    Lokacija
    Ljubljana
    Prispevki
    83

    Privzeto Nakup strelnega daljnogleda za na kombinirko

    Zdravo,

    zanima me vaše mnenje o tem kateri daljnogled bi mi priporočili za na češko zbrojevko 7x57R/12.
    Do zdaj sem imel na njej Kahles 4x32.

    Ker se vas veliko na forumu bolj spozna na optiko kot se sam, upam da mi boste znali svetovati pri nakupu.

    Za začetek je cenovni okvir nekje do 1000€. Večinoma to puško uporabljam za lov s preže ob mraku in ponoči (lisice, prašiči in vse kar se strelja ponoči). Večinoma za strele do 50 m, vendar bi ob dobrem naslonu ustrelil tudi 200 m. Pomembno se mi torej zdi da je optika čim bolj svetla. Kar se križa tiče bi raje imel neosvetljenega, vendar ne vem če se dobi kaj v smislu Swarowski Habicht 6X42, ki ima precej debele nitke na križu in se srednje dobro vidi tudi ponoči.

    Ogledane imam večinoma daljnoglede s fiksno povečavo:
    Meopta R1 7x56 (z osvetljeno piko in brez)
    S&B Klassik Hungaria 8x56 (z osv. piko in brez)
    Docter Classic 8x56 (z osv. piko in brez)

    Potem mi je pri samih križih všeč tudi to, da imajo dodatne črtice za višino za strele na daleč. Najbolj se nagibam k Meopti 7X56, ker ne rabim velike povečave in predvidevam, da je z manjšo povečavo daljnogled še bolj svetel. Tudi cenovno je najbolj ugodna Meopta. Ne vem če sem spregledal še kaj bolj primernega?

    Hvala za vaše odgovore in nasvete.

  2. #2
    Član od
    May 2011
    Lokacija
    Slovenska Bistrica
    Prispevki
    431

    Privzeto

    V izboru so zelo solidni strelni daljnogledi, ki sicer spadajo med najbolj svetle na tržišču. Glede na opis uporabe tudi menim, da bodo več kot zadovoljili vse lovske potrebe.

    Za mrak bi sicer jaz vsekakor predlagal križ 1, saj je ta dejansko edini, ki je bil res zasnovan za uporabo v mraku pa še zelo natančne strele omogoča, saj ne prekriva tarče (zadetek je na vrhu špice). Križi s črticami za dolge strele so sicer tudi lovsko uporabni, čeprav izhajajo z vojaškega področja, ampak pri strelih do 200 metrov mislim, da so nepotrebni. Na takšne razdalje so namreč padci krogle še zelo majhni. Problem balističnih križev pa je, da so običajno zelo tanki in za mrak slabše uporabni. Tudi zaradi tega bi glede na opis uporabe raje predlagal križ 1 ali 4.


    Med izbranimi daljnogledi bi sicer sam izbiral predvsem med S&B in Docter, saj sta oba optično boljša od Meopte, v ceni pa ni tako velike izbire. Glede na razmerje cena/kvaliteta sicer med temi tremi po mojem mnenju Docter Classic 8x56 ponuja največ.
    Optik-trade.si

    Optik Trade na Facebooku

    Svetovanje s področja lovske optike: info@optik-trade.si ali 031 770 520 (08:00 - 21:00).

  3. #3
    Član od
    Aug 2010
    Lokacija
    Ljubljana
    Prispevki
    83

    Privzeto

    Predstavljam si da je sama slika pri fiksni povečavi "vrhunska". Recimo primerljiva s Zeissom, Swarovskim s spremenljivo povečavo za ~2k€.

    Verjetno pri Nikonu, Meopti, Docterju s spremenljivo povečavo za ~1k€ ne bom dobil take prepustnosti svetlobe in slike kot pri fiksnih povečavah?

    LP Nace

  4. #4
    Član od
    Nov 2010
    Lokacija
    Grahovo ob Bači
    Prispevki
    539

    Privzeto

    Daljnogledi s fiksno povečavo imajo manj leč in so posledično bolj svetli v mraku (verjetno se pozna tudi pri sami kvaliteti slike) od varabilov. Poleg tega, ker imajo manj premikajočih se delov, so tudi bolj robustni (pri številnih daljnogledih se s spreminjanjem povečave spremeni tudi mesto zadetkov, seveda je to vse odvisno od kvalitete daljnogleda), lažji in ponavadi tudi cenejši. Izgubiš pa seveda možnost nastavitve povečave, torej so nekoliko omejeni kar se tiče področja uporabe...
    Last edited by MasterLesjak; 7. July 2014 at 13:38.

  5. #5

    Privzeto

    Mam bushija 4200 elite 2.5-10x50 4a illum. in pa meopto artemis 7x50 4a, pa bi skor reku da je bushi na isti(7x) povecavi boljsi...

  6. #6
    Član od
    May 2011
    Lokacija
    Slovenska Bistrica
    Prispevki
    431

    Privzeto

    Vsekakor so daljnogledi s fiksno povečavo bolj svetli, glede ostrine pa je težko primerjat daljnoglede iz tako različnih cenovnih razredov. Kljub temu pa bi rekel, da je za enak denar težje dobiti dobro sliko v variabilnem daljnogledu kot v tistem s sprejemljivo povečavo.
    Optik-trade.si

    Optik Trade na Facebooku

    Svetovanje s področja lovske optike: info@optik-trade.si ali 031 770 520 (08:00 - 21:00).

  7. #7
    Član od
    Aug 2010
    Lokacija
    Ljubljana
    Prispevki
    83

    Privzeto

    Recimo da je daljnogled s fiksno povečavo ~650€. Predvidevam da so optične lastnosti vrhunske (vsaj pri S&B in Docterju), medtem ko za podobno kvalitetno sliko variabilnega rabim nekje 1500€. Če pa dodam še osvetljeno piko pa še ~300€.

    Gre se za to da na puško, ki ni veliko vredna ne bi dajl preveč drage optike. Verjamem da mi bo fiksna dobro služila. Za piko se moram pa še odločit.

    @Optik-trade.si: Kaka bi bila pa primerjava Docterja vs. S&B, ker cena je tam tam. Oz. zakaj je Docter boljši, kot piše v enem postu gor?

    LP N

  8. #8
    Član od
    May 2011
    Lokacija
    Slovenska Bistrica
    Prispevki
    431

    Privzeto

    S&B Klassik Hungaria in Docter Klassik sta po mojih izkušnjah po kvaliteti zelo skupaj, ampak po ceni pa nista ravno blizu.

    http://www.optics-trade.eu/shop/si/d...x56-illum.html

    http://www.optics-trade.eu/shop/si/s...x56-illum.html

    Zaradi tega mislim, da je Docter boljši nakup, ker je cenejši in hkrati enako dober.


    Kar se pa generalno tiče razmišljanja pa je vsekakor res, da je za podobno dobrega variabilca potrebno odštet bistveno več denarja. Zaradi slednjega se dostikrat sprašujem zakaj niso strelni daljnoglede s fikno povečavo bolj priljubljeni pri nas (v Veliki Britaniji je recimo 8x56 še vedno ena najbolj pogostih izbir pri lovcih).

    Podobno je tudi zanimivo, da se večina lovcev več ne odloča za križ 1 med neosvetljenimi križi. Ta križ je namreč eden redkih, ki ga je mogoče nastreliti tako, da je zadetek točno na njegovi konici in ne pokriva tarče. Hkrati je tudi eden redkih, ki je dovolj debel da se ga v mraku vidi tudi brez lučke. Razlog, da ga je večina proizvajalcev nehala izdelovat pa ni v tem, da ne bi bil dober, ampak to da razen S&B ni nihče razvil osvetljene točke, ki bi izginila ko je ugasnjena. Ker je seveda danes trend, da je čedalje več namerilnih križev osvetljenih, so ta križ začeli mnogi opuščati (križ bi namreč bil smešen, če bi na vrh špice imel okroglo piko, ko bi bila osvetlitev ugasnjena). Kljub temu pa je med neosvetljenimi križi po mojem mnenju ravno križ 1 še vedno ena najboljših izbir.
    Optik-trade.si

    Optik Trade na Facebooku

    Svetovanje s področja lovske optike: info@optik-trade.si ali 031 770 520 (08:00 - 21:00).

  9. #9
    Član od
    Nov 2010
    Lokacija
    Grahovo ob Bači
    Prispevki
    539

    Privzeto

    Sam imam Docterja 6x42 s križem 1 in prav nič ne pogrešam pike. Ko se križa ne vidi več je že tako temno, da nobena pika ne bi pomagala. Edino malce me moti, ker vertikalni del križa ni "ugreznjen" ampak je v ravnini z zgornjim robom horizontalnih delov križa.

    Ampak ja, sploh pri Docterju je križ 1 tako debel, da res ni potrebe po osvetlitvi...

  10. #10
    Član od
    Nov 2010
    Lokacija
    Grahovo ob Bači
    Prispevki
    539

    Privzeto

    Click image for larger version. 

Name:	904063_578313645526194_1119615002_o.jpg 
Views:	31 
Size:	305.6 KB 
ID:	14365

    Evo še slikica skozi Docterja. Tisti papirji so na nekih dobrih 50m, tisti krogci, kjer je špica so menda colski če se prav spomnim. Pa tiste "lise" so utvara fotoaparata, drugače jih ni :)

    Tudi v splošnem sem tako s križem kot z Docterjem izredno zadovoljen.
    Last edited by MasterLesjak; 9. July 2014 at 20:16.

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •