Stran 2 od 6 PrvaPrva 123456 ZadnjiZadnji
Rezultati 11 do 20 od 54

Tema: nakup streljnega daljnogleda 2,5-10 x 50; 3-12x56, 3-12x50 swarovski, zeiss victory

  1. #11

    Privzeto

    Citat JLOVEC1 je objavil: Pokaži objave
    Kupiti nameravam povečavo 2,5-10x50 ali 3-12x50 ali kaj podobnega npr3-12x56. Zaenkrat izbiram med zeissom victory HT ali swarovski z6, Za vaše odgovore se vam vnaprej zahvaljujem in vas lepo pozdravljam, jlovec
    Glej, kupuješ optiko za 1500-2000 eur. Zelo verjetno ti bo služila do konca tvoje lovske kariere. To je skoraj, kot da bi si ženo izbiral!

    Zato ti predlagam, da ti ni škoda cca 20-30 eur za gorivo (ne vem, kje si doma) se zmeniš z Optik-trade in v mraku primerjaš daljnoglede, ki te zanimajo. Dejansko se razlike vidijo le nekaj minut v mraku in morda še pri velikih razdaljah. Tako je tudi pri dvogledih.
    Sicer ti na tem forumu dejanske prednosti realno posredujejo le tisti, ki oba taka kosa posedujejo. Vse ostalo je rekla - kazala.

    Da delim še eno izkušnjo - sem imel pred kratkim možnost primerjati dvogled Zeiss Terra 8x40 (cca 400 eur) in Minox HG 8x43 (cca 900 eur). Dejansko je Zeiss dajal bolj svetlo sliko v mraku (to so res malenkosti, ki sem jih zaznal le ob dobesedno hkratnem gledanju skozi oba daljnogleda), je bila pa ostrina slabša, kar se je opazilo tako v mraku, kot tudi čez dan pri gledanju na recimo 1000 metrov. Verjetno se dražji Zeissi ceni primerno izboljšujejo v vseh pogledih. Ampak če ne bi hkrati držal obeh kosov v rokah, bi razlike res težko ugotavljal.

  2. #12
    Član od
    May 2011
    Lokacija
    Slovenska Bistrica
    Prispevki
    431

    Privzeto

    Glede uporabnosti v mraku je tako, da je po mojih izkušnjah trenutno res najboljši Zeiss Victory HT, tesno sledijo pa mu daljnogledi Kahles Helia 5 in Schmidt&Bender Zenith.


    Izbira med 56mm in 50mm lečo je dejansko kompromis med velikostjo in svetlostjo. V praksi je običajno razlike v svetlosti nekje za eno povečavo. Torej 2.5-10x50 bo približno enako svetel pri 7x povečavi kot je 3-12x56 pri 8x povečavi. Daljnogledi s 56mm lečo so sicer po mojem mnenju najbolj primerni za lovce, ki res večino časa lovijo na čakanje. Tisti s 50mm lečo pa so bolj vsestranski, primerni tudi za zalaz, lažji za prenašat in tako naprej.


    Glede na zastavljen cenovni rang ne moreš slabo kupiti, ostaja samo še vprašanje kaj ti je bolj všeč in ali je zate tisti % svetlosti v mraku res najpomebnejša stvar pri daljnogledu.
    Optik-trade.si

    Optik Trade na Facebooku

    Svetovanje s področja lovske optike: info@optik-trade.si ali 031 770 520 (08:00 - 21:00).

  3. #13

    Privzeto hvala za odgovore

    hvala za odgovore in vaša mnenja,
    verjetno se bom odločil kar za zeissa ht 3-12x56, me pa zanima če je ob večkratni premontaži kaj nevarnosti, da se poškoduje strelni daljnogled.
    Imam CZ, kar sem tudi napisal (nekdo se je čudil zakaj dam na to puško tak daljnogled), bom pa mogoče kasneje kupil še novo puško, pa zaenkrat še ne vem katero (Titan ali Tikka). Za vse skupaj se bom moral še malo bolj pozanimati, poiskati ugodno varianto pri kakšnem trgovcu če bi kupil vse to v kompletu.
    Ker sem ravno pri besedi in če kdo zna odgovoriti me zanima, če imajo trgovci v opciji tudi da če pri njih kupiš puško in daljnogled ter montažo, da ti vse tudi sestavijo in kako je s kakšnimi popusti pri teh stvareh.
    Upam da nisem šel preveč iz teme in da se bo našel kakšen ki se mu bo zdelo vredno odgovoriti.

    hvala še enkrat

  4. #14

    Privzeto

    Očitno je to tvoja prva puška in s puškarji ter nakupi optike ali orožja nimaš veliko izkušenj?
    Ima ta CZ trenutno gor kakšno optiko? Ima že kakšne dele montaže? Moj nasvet bi bil, da zaenkrat prihraniš denar za tako kvalitetten daljnogled in si ga nabaviš skupaj z novo puško, ko te bo tudi najceneje prišla montaža; z originalnimi montažami celo brez vpletanja puškarja(verjetno?). Rabljeno kvalitetno optiko trenutno dobiš res ugodno, kot si pa ugotovil iz dosedanjih odgovorov, so pa razlike manjše, kot si vsi predstavljamo.
    Last edited by Pinkfloyd; 29. June 2014 at 23:35.

  5. #15

    Privzeto hvala za odgovore

    ja, imam CZ 7x64 in svarovski habricht 6x42, suhlova montaža. Lovec sem deset let, puško pa sem kupil od prijatelja. Nisem imel z njo dosedaj nobenih problemov, sem se pa sedaj malo bolj pač začel ogledovati za novimi stvarmi.
    Ker se vsake stvari lotim bolj postopoma sem se prijavil na forum, da malo širše poklepetam za stvari, za katere se dosedaj nisem preveč zanimal. Čeprav kar dosti lovim (tudi nekaj ulovim), se mi dosedaj ni bilo potrebno preveč zanimati za zamenjavo orožja, ker mi zgoraj omenjena puška dobro služi.
    sem pa pri lovu začel pogrešati večjo povečavo in boljšo vidljivost v mraku(jelenjad, prašiči), zato sem pred odločitvijo, kako si izboljšati opremo za lov, zato sem najprej navalil samo na strelni dalnogled, sme pa tudi sam najprej bil mnenja da bi kar oboje novo kupil. Zato se malo bolj zanimam za vače izkušnje.

    še enkrat hvala za odgovore, priporočam pa se še za kakšnega, saj ko prideš k trgovcu je bolje vedeti kaj več, če ne ti lahko predlaga tudi kaj takega kar težko proda

  6. #16

    Privzeto

    Saj si se čisto pametno lotil zadeve. :) Če bi bil jaz v tvoji situaciji, in če ne bi imel drugih razlogov, bi tvojo sedanjo puško dal v prodajo z optiko vred in kupil nov komplet. Vsekakor pa poskušaj najti koga, ki že poseduje kaj podobnega, kot iščeš, da boš prej preveril. Že sedaj namreč nimaš slabe optike na puški. ;)
    Last edited by Pinkfloyd; 29. June 2014 at 23:37.

  7. #17
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    primorska
    Prispevki
    4,562

    Privzeto

    Na to puško ne dajaj druge optike, ker imaš suhl montažo je to "unikat". Puško prodaj v kompletu ali počakaj in kupi novo. Od optike nabavi x 50 z rdečo piko, neko srednjo kvaliteto za manj denarja (docter, kahles, meopta...). Na voljo je veliko dobrega že rabljenega orožja. Nove puške imajo tudi svoje montaže. Tudi to ti lahko nabavi Optiktrade. Namontiral boš sam ali kak prijatelj, ki se razume. Toliko z moje strani...

  8. #18

    Privzeto

    JLOVEC1: V bistvu pametno razmišljaš. Puška ti dobro služi zato si se odločil le za zamenjavo daljnogleda, ker si želiš večje povečave in boljše vidljivosti v mraku. Če je puška točna in ti leži je smiselno menjati le daljnogled za bolj kvalitetnega. Vendar - ne pričakovati čudežev, ker tudi stari nemci 6×42 v mraku niso od muh. Ko je tema je pa tema in je vseeno kakšen daljnogled imaš In še enkrat vendar - Zavedati se moraš tega, da je tvoja suhl montaža prilagojena za tvoj daljnogled velikosti 6×42, pri 3-12×56 pa gre za precej večji daljnogled, ki skoraj zagotovo ne bo pasal na to suhl montažo ker bo predolg. Zato bo treba tudi suhl montažo predelati. To pa je že kar korenit poseg na orožje. Katerega smiselnost je že tako ali tako pod vprašajem, ker pa si omenil, da nameravaš čez čas kupiti še novo puško, je še večje vprašanje ali ima to vseskupaj sploh smisel. Zdaj, če bi napisal, da ti stara puška leži in jo misliš obdržat, bi to še bilo nekako smiselno, ker pa praviš da nameravaš čez čas kupiti tudi novo puško, je moje mnenje tako, da raje staro puško prodaj v kompletu s staro optiko in kupi vseskupaj novo. Se pravi v tem se strinjam z Ravnohribom in Detlom. Spraševal si tudi kako je s popusti pri trgovcih. Vsekakor, če kupiš vse v kompletu, se ponavadi da dogovorit tudi za kakšen popust. Včasih celo za brezplačno montažo daljnogleda in pristrelitev. Tako da se ti tudi v tem pogledu splača kupiti vse skupaj. In prej se dobro informiraj, saj cene kar variirajo.
    Nevarnosti ob premontaži daljnogleda sicer ni, v kolikor je daljnogled montiran in tudi premontiran pri strokovno usposobljenem puškarju. Kot sem že napisal je meni puškar daljnogled Classic 3-12×56 iz prejšnje puške tipa M98 in suhl montaže premontiral na Blaser puško in Blaserjevo sedlasto montažo. Brez težav. Še pozna se nič, da je daljnogled enkrat prej že bil montiran. Še enkrat ponavljam, da je pogoj, da je bila originalna montaža opravljena kvalitetno. Če ti v obročke napacajo kako lepilo, pozabi da se ob premontaži ne bodo poznale sledi lepila. In take stvari se dejansko da zaslediti...
    Kar se tiče daljnogleda srednjega cenovnega ranga, ki ga je omenil Detel, pa se ne strinjam čisto. Če veliko jagaš in si poznavalec, ti vseeno priporočam nakup daljnogleda in puške višjega cenovnega ranga. Ker edino tako boš imel točno tisto kar si hotel imet, ne pa da boš čez 2 leti vse prodajal in spet kupoval novo in bolje. Po domače povedano, bolje dati enkrat 2 jurja za daljnogled pa imeti mir celo življenje, kot čez 2 leti spet iskati nekaj drugega. Sam sem ugotovil pri sebi, da če poceni kupujem, drago plačam, ker moram čez par let spet kupovati drugo, boljše. Je pa kot sem že v prejšnjih postih napisal, odvisno predvsem od tebe, kaj in koliko jagaš, ter kakšno opremo rabiš. Če jagaš malo, potem je srednji cenovni razred ok, če pa jagaš veliko in se imaš za profija, potem pa glej višji cenovni razred in ne bo ti žal.
    Last edited by Deerhunter; 29. June 2014 at 22:19.

  9. #19

    Privzeto

    Citat Deerhunter je objavil: Pokaži objave
    Po domače povedano, bolje dati enkrat 2 jurja za daljnogled pa imeti mir celo življenje, kot čez 2 leti spet iskati nekaj drugega. Sam sem ugotovil pri sebi, da če poceni kupujem, drago plačam, ker moram čez par let spet kupovati drugo, boljše. Je pa kot sem že v prejšnjih postih napisal, odvisno predvsem od tebe, kaj in koliko jagaš, ter kakšno opremo rabiš. Če jagaš malo, potem je srednji cenovni razred ok, če pa jagaš veliko in se imaš za profija, potem pa glej višji cenovni razred in ne bo ti žal.
    In koliko daljnogledov za 800-1k€ si že kupil in si jih moral vrniti in zamenjati za zeissa? Bedarija do amena ... Kdor si kupi dalnogled za okoli 900€ in po dveh letih z njim ni več zadovoljen je bedak ali pa se samo preserava.
    Pa tudi mnogo več daljnogledov v nižjem cenovnem rangu ima garancijo 30 let (meopta, ddoptics, vixen ...), kot pa višji cenovni rang 10 let (zeiss, swarovc, leica ...).
    Obenem pa z gotovostjo trdim, da daljnogled, ki je 2x dražji (meopta-zeiss) ni niti za 1/4 boljši.

    Za premontažo suhl na švenk je za urnega puškarja dela za en popoldne, tako da bi skupaj z dobavnimi roki čakal največ 14 dni.

    Kakšna pa je definicija "profi lovca"? Še nisem slišal takšnega izraza, če mi lahko kdo razloži.
    Lp

  10. #20
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    tukaj
    Prispevki
    3,489

    Privzeto

    Citat JevŽ je objavil: Pokaži objave
    In koliko daljnogledov za 800-1kâ?? si že kupil in si jih moral vrniti in zamenjati za zeissa? Bedarija do amena ... Kdor si kupi dalnogled za okoli 900â?? in po dveh letih z njim ni več zadovoljen je bedak ali pa se samo preserava.
    Se popolnoma strinjam.

    JLOVEC1, preden kupiš kakeršenkoli daljnogled, ti priporočam, da tak model daljnogleda najprej preizkusiš in v mraku primerjaš s tem, ki ga imaš in s še katerim drugim. Da boš vedel, zakaj bi dal 2000EUR, za kaj 1000 in kakšna je dejansko razlika v uporabnosti, ki jo boš plačal.
    As hunters, we need to stand strong, unite as one and NEVER apologize for being who we are! We should focus our energy on being the best hunters we can be by challenging ourselves to be ethical, respectful and responsible so as to humbly uphold our proud heritage. Now, let´?s get out there and enjoy the great outdoors!
    Eva Shockey

Stran 2 od 6 PrvaPrva 123456 ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •