Stran 7 od 8 PrvaPrva ... 345678 ZadnjiZadnji
Rezultati 61 do 70 od 72

Tema: Strah pred puško

  1. #61

    Privzeto

    Okoli odsuna smo že veliko napisali. Vsekakor je močan odsun dostikrat razlog za slabo streljanje. Tudi glede kompenzatorja se strinjam z vami - če pomaga pri odsunu, zakaj pa ne? Edino kar bi rad izpostavil je to, da kompenzator pride v poštev pri močnih kalibrih. Govoriti o kompenzatorju pri 308 win je po mojem skromnem mnenju (za lovske potrebe) povsem nepotrebno. 308 win je en tak eleganten kaliberček da mene njegov odsun prav nič ne moti. Jaz še pri različnem strelivu pri svojem 308 win ne opazim nobene bistvene razlike v odsunu, kar ji dam vse enako poči, pa še kratko cev 52 cm imam. Mogoče, če bi res veliko streljal na strelišču, potem bi to imelo smisel, govoriti o kompenzatorju pri 308 win in to za lovske potrebe pa ne vem če ima smisel.

  2. #62

    Privzeto

    http://www.youtube.com/watch?v=QHjPYcjOfl4


    To je za tiste,ki se bojite svoje puške
    Ko svizec zavije čokolado v folijo:icon_smile:

  3. #63

    Privzeto

    V redu. Tudi ti zagovarjaš kompenzator pri 308 win. Ni nič narobe s tem. Jaz sem le napisal da ga sam ne potrebujem. Zame je na 308 dajati kompenzator karikirano rečeno skoraj tako, kot če bi na zračno puško dajal kompenzator odsuna za zmanjšanje odsuna.

    Kompenzatorji so narejeni z namenom zmanjšati odsun tam kjer je to potrebno - predvsem so mišljeni magnum kalibri. Če pa se komu zdi da 308 preveč butne, pa kar veselo kompenzator na puško. Da bo le strelec zadovoljen in zadetki boljši.

    Citat rws je objavil: Pokaži objave
    Zelo podobno je pri strelnem daljnogledu, za jago več kot 6x povečave itak ne potrebuješ

  4. #64

    Privzeto

    V temi Naturalis nima smisla sodelovati zato bom tule opisal primer. Za tiste, ki imajo željo dobro ustreliti z poceni kroglo na tarčo ali vrane npr.
    Na preizkusu sem dal fantu par nabojev katere je takoj ustrelil z svojo puško. Naredil je najboljši rezultat v življenju. Takoj me je prosil naj mu povem katere so te najboljše krogle.
    Bile so najbolj poceni "plinker" krogle 110 grain. Težko sem mu pojasnil, da je dobro zadel samo zato ker so lahke in ni odsuna.
    Sedaj pa to iz prakse prenesite na lov. Vzamete lahko lovsko kroglo. Z dobrim zadetkom bo vse kar se lahko z njo strelja, obležalo.
    Pri vsakem iskanju pogledam z katero kroglo in kalibrom je lovec streljal. Par zadnjih iskanj je bilo popolnoma zgrešeno. Običajno desno in v tla. Vsi pa so v 7mm uporabljali najtežje krogle.
    Jaz skušam biti objektiven. Nisem pristranski in ne navijam za tisto kar sam uporabljam. Tudi ne pišem na podlagi enega primera. Če komu pomaga je prav. Tisti, ki pa nočete spremeniti svojih prepričanj pa tole mirno spreglejte in tega ne upoštevajte.
    Pa še tole. Naturalis v 7mm je že 95eurov/50 kos. Sigurno je boljši od 8mm ki je cenejši.Saj trdite, da je cena odvisna od kvalitete.
    Last edited by alojz1; 19. May 2014 at 11:36.

  5. #65

    Privzeto

    Tole sem kopiral iz sosednjega foruma. Je mnenje strelca in strokovnjaka. V razmislek tistim herojem, ki pravijo, da se nekateri puške bojimo. Strah gor ali dol. Zadeti je treba. To pa je bistveno lažje pri manjšem odsunu.
    kopy: (8x68) Tokrat sem se prvič srečal z puško v omenjenem naboju, saj mi je znan ma u živo ga še nisem videl, niti preiskusu do sedaj. Puško steyr mannlicher sem opremu z kompenzatorjer na željo lastnika saj je odsun enostavno preveč moteč za uspešno uporabo...na peiskusu smo presenečeno ugotovili da se je odsun spustu na raven naboja 223 še enkrat več se je pokazalo močnejši ko je naboj bolj se reducira odsun klub temu da je komp premera le 26mm pač primeren lovski puški...puška strelja par centimetrsko grupo kot za šalo na 100 metrov krogla prebije 16 mm plato...balistični podatki naboja so impozantni to je naboj ki je tam kot 375 H&H magnum...nekako se mi dopade prava stvar škatlica nabojev stane okrog 100e neglede na to se mi še dopade, bi pa tukaj bilo ponovno polnjenje dobrodošlo...in predvsem zanimivo početje

  6. #66

    Privzeto

    Slovenščina ni ravno njegova vrlina.

  7. #67

    Privzeto

    Citat lisičnik je objavil: Pokaži objave
    Slovenščina ni ravno njegova vrlina.
    Ja vidim
    Glej vsebino. Ne slovnične napake.

  8. #68

    Privzeto

    Še en post, ki mi je všeč

    copy: Sam imam ta kaliber bolj zadadi kalibra kot zaradi uporabnosti, in ga uporabljam skoraj vedno samo na strelišču. Po mojih izkušnjah tega kalibra za lov pri nas z kupljenim RWS strelivom skoraj ne moreš uporabljat, ker ti poškoduje (razbije) veliko mesa, poleg tega pa velikokrat zaradi energije razbije še notranje organe (želodec in črevesje), kar kontaminira meso v trebušni votlini. Jaz temu pravim da je tukaj efekt macole na mravljincu. Tukaj se pojavi vprašanje zakaj bi ob vsakem strelu na divjad vržel proc 3 kg mesa, če lahko divjad upleniš z manjšim kalibrom (počasnejšim kalibrom z manj energije) in vržeš proč do 0,5 kg mesa. Poleg tega so originalni kupljeni naboji za ta kalibere v primerjavi z drugimi precej dragi. Če se ne motim, izdelujejo naboje in tulce za ta kaliber le v RWS-u, ker je v primerjavi z drugimi kalibri bolj redek.

    Seveda se ves pogled na kaliber 8x68S spremeni, če polniš strelivo sam. Z domačim polnjenjem streliva postane kaliber veliko bolj uporaben tudi za lov, sploh če imas na cevi nameščen kompenzator.

    Poblem slovenskih lovcev je ta, da si veliko od njih misli da mora imeti za odstrel jelena "top" ali pa vsaj orožje 12,7mm... Poleg tega pa je tako da veliko lovsakih tovarišev misli da je za uplenitev divjadi dobra le puška ki stane 1000€ in več €, ko pa jim pokažeš kako dobro deluje na divjadi K31 te zaradi fovšije in zavisti izločijo iz kroga prestižnih lovskih tovarišev...

  9. #69

    Privzeto

    Vedno bodo med lovci ljubitelji močnih kalibrov. Le ti potem te kalibre ponavadi tudi zagovarjajo in upravičujejo za lov. Koliko so pa dejansko potrebni je pa drugo. To smo že tolikokrat predelali da ni več kaj napisat. Naj vsak jaga s čimer mu odgovarja, samo da so zadetki tam kjer morajo biti.

  10. #70

    Privzeto

    Strah pred puško bo po moje postal večji problem. Predvidevanje temelji na vprašanjih kateri kaliber kupiti, ki je pogosto med mladimi lovci. Kaj na lovskem izpitu ne govorijo o tem? Začudi me vprašanje izprašanega lovca, če je 7RM dovolj za srnjad? Koliko jih sedaj, ko je "top" 9,3 sploh še ve, da je bil svoje čase (je še vedno) 7mm popolnoma normalen kaliber. Če si včasih izvedel, da je 8mm za ta hude jelene pa merjasce, je bilo normalno, da dva milimetra manj pomeni 6 oz. 6,5, kar je primerno za lažjo divjad (pa ob dobrem strelu tudi težjo). Sedaj, ko vsi govorijo o 9,3, je dva milimetra manj še vedno več kot 7mm.

    Tako mlad lovec izve: kalibri 223 ... so itak samo za lisice, ki jih pa ne jagamo, ker nimaš kaj z njo. 8x57 je star, brezveze, zdaj so prašiči in robide, vzemi 9,3 in imaš vse pokrito.

    Ko prvič ustreli, mu pa ramo izpahne in se tudi streljat z 22.lr boji.

    Moje mnenje je, da je potrebno mladim najprej svetovati, da naj malo potrenirajo z kako solovčevo puško na strelišču (saj smo tovariši ali nam je škoda mladeniču odstopiti tri patrone in mu obrazložiti, kako naša puška dela? Ob tem ne smemo pozabiti, da naj morda prvi šus spusti tako, da ima oko dlje stran, naj ne meri, samo proba odsun na ramo, ga opozorimo...) kot pa ga zasuti z 1000 informacijami kaj naj kupi, ko pa ima ror, pa enostavno reči da mora popokat vsaj tri škatle in se bo navadil.
    Potem revež s 30-06 in najtežjimi kroglami nažiga in si tlači v podzavest prepričanje, da bo že, saj je vendar jager.

Stran 7 od 8 PrvaPrva ... 345678 ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •