Stran 6 od 7 PrvaPrva ... 234567 ZadnjiZadnji
Rezultati 51 do 60 od 70

Tema: Flyerji

  1. #51
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Kärnten
    Prispevki
    1,206

    Privzeto

    Citat alojz1 je objavil: Pokaži objave
    A bi šli še en krog?
    Hitreje je VEČ, počasneje je MANJ, če pa stoji pa 0
    Ali se vsaj z tem strinjaš?
    Na škatli ti piše: 1:8 twist or FASTER

  2. #52

    Privzeto

    Kar se mene in mojega znanja tiče, je 1:8 gostejši kot 1:10. Krogla v cevi se pri 1:8 zavrti le enkrat na razdalji 8" in prav tako le enkrat na razdalji 10" pri 1:10. Kako hitro se krogla vrti ko zapusti cev in leti, pa je drugo vprašanje, ki ni povezano le s korakom v cevi ampak še z drugimi dejavniki, med katere štejejo tudi začetni potisk ( šus ), dolžina in tesnost cevi, material krogle itd. Na hitrost in dolžino leta krogle pa vplivajo vsi ti in še kakšen drug dejavnik.
    So me predavatelji učili prav ali ne?

  3. #53

    Privzeto

    Tomaž, tole norčevanje je nepotrebno.
    Puška 223 z twistom 12 razmetava TTSX 60 grain tudi preko pol metra. In marsikdo ne ve vzroka. Zato debata pa čeprav predolga in nepotrebnimi vložki ni odveč.
    Sam veš, da z lahkimi in mehkimi kroglami je pa ta kaliber katastrofa za podpludbe.
    Glede vrtenja zemlje pa.... napiši kaj zanimivega in poučnega.
    Je pa današnja debata vsaj burna in obširna. Kmalu bodo le slike in LB.
    Last edited by alojz1; 22. April 2014 at 22:15.

  4. #54

    Privzeto

    Citat rws je objavil: Pokaži objave
    Sem že napisal, pa bom še enkrat, navoj ni večji in manjši, ampak je hitrejši ali počasnejši, torej 1:8 je hitrejši od 1:10, ostalo se pa strinjam.
    No pa dajmo filozofirat in komplicirat, ker je še nekaj dni časa. S predpostavko, da ste že pripravili in nastrelili puške!

    Twist rate:
    Twist (ang.) = obrat, zasuk, spirala, vrtež (slo.)
    rate (ang.) = razmerje, odnos, stopnja (slo.)

    Hitrejši in počasnejši?
    Zelo odvisno od hitrosti s katero pošiljamo kroglo po ožlebljenju. Če porivam kroglo s šibiko (hipotetično) za čiščenje po cevi s tvist rate-om 8, ali lahko govorimo, da je ta "hitrejši" od primera, ko krogla leti zaradi vžiga smodniškega polnjenja v naboju po cevi s twist rate 12?
    Pa verjetno se strinjamo, da sta v teh dveh primerih twist-a konstante, hitrost pa spremenljivka odvisna od pogona krogle?!!

    Da ne bom še jaz obtožen kakšnih steklenih kugel, bom kar iz vikipedije prepisal osnovnošolsko definicijo hitrosti:
    Hitróst (oznaka v) je v fiziki vektorska količina, ki podaja spreminjanje lege telesa ali snovi v prostoru v časovni enoti. Hitrost merimo v metrih na sekundo ali drugih izpeljanih enotah, denimo kilometrih na uro.

    Se sedaj strinjamo, da Twist rate-om ne moremo označevati s hitrostjo?

    Res pa je, da ga ravno poljudna vikipedija označuje s "hitrostjo", a v narekovajih za lažje razumevanje nekaterim, ki si težje predstavljajo tehnične zadeve.

    Bolj strokovna literatura twist rate v ceveh orožja definira enostavno z enim obratov na dolžino cevi v kateri se ta obrat izvede.
    Bistvo je torej v obratu na dolžino. Pri stopnji 1:8 je obratov na enaki dolžini VEČ kot pri stopnji 1:12.
    Twist rate ali stopnja vrteža, kot bi se lepše domače izrazil, je torej pri 1:8 VEČJA kot pri 1:12 na enaki dolžini cevi!

    Priznam, da do pred kratkim tudi jaz nisem posvečal pozornosti temu podatku o ceveh. A je za polnjenje nabojev to pomebna informacija in se učim. A ker se začuda tudi jaz kdaj zmotim, se lahko tudi tu.
    Zato pa bo dobrodošla potrditev tega kar sem napisal ali pa argumentirana obrazložitev kje se motim.

    LP
    Verum justicia quod parilitas!

  5. #55

    Privzeto

    To se mi zdi dobrodošel podatek za nas začetnike pri polnjenju:
    Vir: http://www.chuckhawks.com/rifling_twist_rate.htm

    Rifling Twist Rate
    By Chuck Hawks

    The rate of twist is expressed as one turn in so many inches (i.e. 1 in 10" or 1:10). The twist in a rifle barrel is designed to stabilize the range of bullets normally used in that particular caliber. It takes less twist to stabilize a given bullet at high velocity than at low velocity. At the same velocity in the same caliber, longer (pointed) bullets require faster twist rates than shorter (round nose) bullets of the same weight and heavier bullets require a faster twist than lighter bullets of the same shape. It is undesirable to spin a bullet a great deal faster than necessary, as this can degrade accuracy. A fast twist increases pressure and also the strain on the bullet jacket.


    Malo povzetka: Pri isti hitrosti v istem kalibru zahtevajo daljše krogle "hitrejšo" stopnjo vrteža kot krajše krogle iste teže. Težje krogle zahtevajo "hitrejšo" stopnjo vrteža kot lažje iste oblike ...
    Last edited by Sršen; 23. April 2014 at 10:56.
    Verum justicia quod parilitas!

  6. #56

    Privzeto

    Sedaj, ko sem vse to nalepil in napisal, bo vsakomur jasno, da gre pravzaprav za dvojno "poimenovanje" stopnje vrteža. Američani bolj poljudno enostavno označujejo s hiitrostjo, (hitrejši ali počasnejši vrtež), drugače gledano lahko označujemo z večjo ali manjšo stopnjo vrteža. Z malo tolerance lahko sprejmemo oba načina poimenovanja, se vam ne zdi?!

    LP


    P.S.: Pa fino bi bilo, če bi to prestavili v svojo temo! Pleaseee!
    Verum justicia quod parilitas!

  7. #57

    Privzeto

    Tema je kar prava. Ugotavljanje odstopanj zadetkov.
    Upam, da bo Bokarca tudi ugotovil zakaj Flyerji. In napisal, da bomo še ostali kaj zvedeli.

  8. #58

    Privzeto

    Kako bi poslovenili sam izraz "flyerji"? Meni gre namreč zelo na živce uporaba tujk, samo za to se pa ne morem spomnit nobene primerne slovenske besede. No da vidimo koliko bo kreativnosti:

  9. #59
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Gorenjska
    Prispevki
    1,059

    Privzeto

    Odstopnež mu reč
    Sweet Emotion: 8x57IS; 7x65R/16; 12-12/76;16/16; 222Rem; .22LR; NLT.

  10. #60

    Privzeto

    Metuljčki. Nikoli ne leti naravnost in nikoli ne veš, kje bo pristal.

Stran 6 od 7 PrvaPrva ... 234567 ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •