Stran 2 od 6 PrvaPrva 123456 ZadnjiZadnji
Rezultati 11 do 20 od 51

Tema: Iskanje divjadi

  1. #11

    Privzeto

    Citat rws je objavil: Pokaži objave
    V lanskem letu sem zastrelil muflonovo jagnje, s svojim psom nisem bil uspešen... Ker sem iskal po topli sledi,...
    Sam se nimam za izkušenega krvosledca, še zdaleč ne. Sem čisti zelenec, ki skuša s svojim psom nabrati izkušnje. A me ravno taki dogodki in razmišljanja malo razjezijo.

    Namreč iskati po topli sledi. Čemu? Zakaj? Da bo šla zastreljena žival še dlje kot sicer in bo uspeh ničen, kos izgubljen, pes pa pridobil še eno negativno izkušnjo?
    In kar se mi zdi pri tem še hujše je to, da iskanje čimprej podpira toliko lovcev, ki so imeli čas žival streljati, nimajo pa časa počakati, da se ranjena divjad umiri, da se ustvari hladna sled in da pes lažje najde kos.

    Krvno sled razumem tako kot jo učijo, iskanje po hladni sledi, torej šele po dobrih 3 do 4 urah, odvisno od vremenskih okoliščin. Odkar sem doživel, oziroma mi je pes dokazal, da je uro kasneje brez težav izdelal sled in našel kos, prej pa sva prelazila in prešnofala celo okolico, me nihče več ne nafarba, da grem iskat prej kot po dobrih 3 urah.

    Nekateri jokajo, da bo potem dež, noč, da imajo drugi dan službo ipd.
    Taki nimajo kaj streljati po živali!!!
    Išče se po določenem času in pri dnevni svetlobi, če obstaja najmanjša verjetnost, da kos ne leži mrtev malo naprej in da gre v bistvu za pobiranje. A to bo presodil le krvosledec z veliko izkušenj in tak bo tudi takoj prenehal z iskanjem, če sumi, da divjad lahko še odskoči in jo ponoči ne bo mogel umiriti. Ali če bi s tem ogrozil zdravje in življenje sebe ali psa v primeru nevarne divjadi. Sam ponoči ne iščem več. Po prvem najdenem prašiču v trdi temi sem se zamislil, kaj bi bilo, če bi bil še živ. Saj prašič niti ni bil tak, kot ga je opisal strelec. Zato tudi ko iščem, verjamem le svojemu psu, strelčeve izpovedi pa vedno vzamem za dvomljive. Psa ne hranim, učim in ga imam rad zato, da bo nesrečno končal brez potrebe, ker se nekdo zlaže ali ne ve kaj počne!
    Ja iščem pa malo. Povem, ker vem da se boste tudi o tem vprašali. Če rečem, da sem za las zgrešil dvomestno številko, bo to pravo. Se je pa število iskanj v LD s tem povečalo za 100%, kar tudi nekaj pove.

    Če ima kdo protiargumente temu razmišljanju, le na plan z njimi!
    Verum justicia quod parilitas!

  2. #12
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    primorska
    Prispevki
    4,562

    Privzeto

    Nekateri psi grejo tudi po topli, odvisno od izkušenj. Ko dvigneš drugi dan ranjeno, mora pes spet po topli sledi.
    Zakaj skušamo v poletnih mesecih takoj najti prašiča pa je bilo že veliko govora.

  3. #13

    Privzeto

    Se strinjam z napisanim. Sam na srečno lani nisem imel nobenega iskanja pri veliki divjadi. Uplenil sem 9 komadov. Leto prej pa kar dve iskanji - na enem (srna 2+) nekaj malega krvi, ampak je vodnik s krvosledcem ni našel (ocena je bila, da gre za oplazni strel) in eno kontrola nastrela (zgrešen strel).

    Zanima me pa, kako prakticirate pregled nastrela male divjadi. Sam sem lani s svojo psico pregledal 3 nastrele (strel po lisici) - v vseh treh neuspešno in 1x pregled terena po lovu na race; psica je raco našla precej daleč od vodne površine kjer se je lovilo.

  4. #14

    Privzeto

    Citat detel je objavil: Pokaži objave
    Nekateri psi grejo tudi po topli, odvisno od izkušenj. Ko dvigneš drugi dan ranjeno, mora pes spet po topli sledi.
    Zakaj skušamo v poletnih mesecih takoj najti prašiča pa je bilo že veliko govora.
    Seveda! Nekaj je, ko imaš psa s seboj, ga takoj spustiš in veš, da jo bo pes ujel in zadavil. Marsikdo se je že pohvalil recimo s ptičarjem, ki mu je aportiral mladiča srne, ki je odskočil po strelu v goščavo.
    Kaj pa, če gre za žival, ki je še kako sposobna bega pred psom v nezamisljive daljave, če bi jo pustili, bi se pa rana razbolela, žival bi počivajoč čakala ali pa celo poginila.
    Sploh pa bi me čudilo, da bi nekdo bil lahko 100% prepričan, da je žival tako zadel, da jo bo pes zlahka dobil po topli sledi. Kako da ni potem bil tako siguren in oddal strel, po katerem ki bi žival v ognju obležala?
    Verum justicia quod parilitas!

  5. #15
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    tukaj
    Prispevki
    3,489

    Privzeto

    Jaz sem lani imel pri parkljasti divjadi eno kontrolo strela na prašiča, ki se je izkazal za zgrešenega. Je pa res tako kot so že drugi rekli, marsikdaj imaš kombinacijo dobrega psa in slabega vodnika. Poznam en primer, ki najraje išče po topli sledi, tudi če je tema, potem pa so rezultati tega vse sorte.

    Kar se pa male divjadi tiče, jaz vedno pregledam s prepeličarko, čimprej kot je mogoče. Vsak strel na lisico pregledam, tudi prijatelji me večkrat poličejo da pogledamo za kako streljano lisico. Pri zajcu ni nobenega problema, pri lovu nanje je psica zraven in če ni slučajno na sledu streljanega zajca že prej, jo pa čimprej pošljemo za njim. Ker ga rada in vztrajno goni ga bo dobila, če je ranjen. Pri racah je tako ali tako vedno zraven in jo gre takoj poiskat, pa tudi kadar gre za slab zadetek, ima psica razvit občutek in steče za njo precej daleč. Tudi 300m daleč mi jo je že prinesla, ko je tekla za raco, za katero sem mislil, da je zgrešena.
    As hunters, we need to stand strong, unite as one and NEVER apologize for being who we are! We should focus our energy on being the best hunters we can be by challenging ourselves to be ethical, respectful and responsible so as to humbly uphold our proud heritage. Now, let´?s get out there and enjoy the great outdoors!
    Eva Shockey

  6. #16
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Kärnten
    Prispevki
    1,206

    Privzeto

    Sršen, se strinjam z vsem kar si napisal. V mojem primeru je šlo za muflonovo jagnje, ki bi zagotovo šlo za ovcami, dokler bi le lahko. Iskal sem tudi zato takoj, ker če bi šel samo do avta in nazaj, bi porabil najmanj 3 ure in bi bilo temno, prej da bi spet prišel nazaj Drugače je pes navajen iskat po topli in hladni sledi.
    Evo še slika kraja iskanja:
    Click image for larger version. 

Name:	P7200332.JPG 
Views:	246 
Size:	536.8 KB 
ID:	13962
    (...je lep, sam je pa za*eban;) )

  7. #17

    Privzeto

    Najbolje je napisal Sršen. Pravi, da nima veliko izkušenj. Dela pa tako, kot da išče celo življenje.
    Iskanje muflona ali druge divjadi v tropu. Če gremo prekmalu je v zraku polno vonjav močnejših od daha krvi. Zato pes deluje nesigurno, se lovi in z dvignjeno glavo sledi. Dokler pač gre. Največkrat do tropa. Potem pa imamo napačne zaključke.
    Če bi šel z istim psom še čez par ur bi bil presenečen. Nos na tla in ga ne dvigne več. Tako sva našla par muflonov kjer so prekmalu iskali.
    Zakaj je potrebno čakati. Dah tropa oslabi. Krvi pa pojača. Potem pes nima težav.
    In zakaj hladna sled. Največkrat smo obveščeni kasneje Psa nima vedno vsak z sabo. Pa tudi divjadi moramo dati čas, da se umiri.
    Včasih me kdo prepričuje, da je njegov pes dober krvosledec (brez preizkusa). Ga ima z sabo in vedno najde, ko divjad odskoči. Ja najde po toplem vonju. Čez par ur se pa za kri ne bo zmenil. In je tak vodnik streljal srno, ki je odskočila skupaj z srnkom. Jaz sem videl, da je po 50m padla. On pa ne. Spusti psa, ki lepo prime sled. Srno le povoha in gre naprej za srnjakom. Na, pa sem zgrešil pravi strelec in me prepričuje kako sliši psa srno gonit.

  8. #18

    Privzeto

    Citat detel je objavil: Pokaži objave
    Nekateri psi grejo tudi po topli, odvisno od izkušenj.
    Po topli gre vsak, po hladni pa le tisti, ki jo pozna. In ve kaj bo na koncu. Nekateri moji psi so bili vedno v pogonu kot ostali. Takoj, ko so našli kri, je bilo pa gonje konec. Samo po krvi še. Ker so vedeli, da je na koncu plen. Pri zdravi divjadi pa ni.

  9. #19
    Član od
    Feb 2011
    Lokacija
    Obala
    Prispevki
    846

    Privzeto

    Bom še jaz svoje dodal. Sam imam nemškega ptičarja, ki se mi je že kar nekajkrat izkazal po "krvnem sledu" največ 1h po strelu. Pes je skoraj vedno z menoj na lovu, tako da če mi divjad pobegne iz nastrela, ga lahko po nekaj minutah spustim za njo. Bistveno je to, da sem v svojo puško 100% siguren in večinoma že skozi optiko v trenutku strela vidim kaj se je zgodilo, razen ponoči na divje prašiče...
    No v vseh the letih sen z svojim psom našel kar nekaj divjadi, večinoma je vse ležalo 20-50m od nastrela, lani se mi je pa zgodilo, da mi je prašič, ki sem ga zastrelil, ker sem ga streljal pred pršute namesto za pleče, ker se mi je zdelo da je obratno obrnjen. No za prašičem sem šel takoj, ker sem bil siguren da se je samo zavlekel v goščavo. Pes je takoj stekel po sledu in nekaj metrov v goščavi začel oblajevati prašiča. Takoj sem se začel prebijati do njiju, vendar je prašič pobegnil, ko ga je pes drugič zaustavil sem spet stekel do njiju, vendar je prašič ponovno pobegnil. Takrat sem odpoklical psa. Čez eno uro sem šel ponovno s psom na mesto odpoklica, kjer je prašič ležal mrtev.
    Strinjam se tudi, da bi bilo najpametneje počakati par ur, da krvosledec začne z delom, vendar bi na obali z takim iskanjem lahko približno pol leta(od maja pa do novembra) na izsledeni divjadi samo čeljust odvzeli.
    Največji strokovnjaki so pa taki naprimer: Približno pred 10 dnevi sem uplenil prašiča, v knjigi sem videl, da ga je možakar prejšnjo noč tudi streljal a zgrešil. Možakarja sem klical da mu javim da sem prašiča ustrelil in ga vprašal, če je iskal zgrešenega prašiča. STROKOVNI ODGOVOR: Ne, ker sem našel kroglo v zemlji. V tistem se mi je začelo porajati vprašanje, če mi je treba prašiča sploh prijaviti kot uplenjenega, glede na to da mi v 95% prašiča krogla prebije in glede na to da še nobena ni v zraku ostala, bi jo ob iskanju v zemlji našel

  10. #20

    Privzeto

    Pa dobro to je še veedno ponekod tako da ni potrebno VSAKEGA strela na divjad kontrolirat z psom? Ne glede na to ali si našel kroglo, ali se je streljan komad po 50m ustavil in te dve minuti opazoval, ni važno v glavnem! V naši LD je tako že kar dolgo! In imamo več iskanj na leto kot marsikatera veliko večja LD. Očitno smo zelo slabi strelci

Stran 2 od 6 PrvaPrva 123456 ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •