Stran 6 od 13 PrvaPrva ... 2345678910 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 51 do 60 od 121

Tema: kaliber 8x68s

  1. #51

    Privzeto

    pozdravljen!
    do 200m ustrelis z 308win. in s pravo kroglo vse,drugače pa kupi 270wsm ali 300wsm,definitivno bolje kot 8x68!

  2. #52

    Privzeto

    Vidim da se lovci, ki na Forumu sploh ne sodelujejo bolje poznajo zmogljivosti kalibrov.
    Sem istega mnenja glede predlaganih.

  3. #53
    Član od
    Nov 2010
    Lokacija
    Grahovo ob Bači
    Prispevki
    539

    Privzeto

    Moje osebno menje je tako. Pametno je imeti 1 kaliber oz. 1 puško in biti mojster le-te (to pa ponavadi pride le s treningom). Kar se pa tiče kalibrov, vrjamem, da je 8x68S super kaliber, ampak v končni fazi se moraš vprašat, ali ga res rabiš. Do 200m je pomojem 7x64 več kot dovolj za vso divjad. Tudi .308 (slednji me vedno preseneča, ko gledam, kaj z njim delajo Američani).

    Mogoče bi bilo pred nakupom najti nekoga, ki ima omenjeni kaliber, pa pojdita skupaj parkrat na lov in na strelišče.

    Tudi mene vlečejo veliki kalibri. Pa ne zato, ker bi rabil, ampak zato, ker je fajn.

    Za po naših cestan ne rabiš več kot 100 konjev v avtu. Pa se vseeno vidi BMW-je, Audi-je in podobne, ki imajo 500+ konjev. Ne zato, ker rabiš, ampak zato, ker je fajn.

    Osebno, v kolikor bi seveda to finančno zmogel (kot študent je bolj težko) bi si nabavil take-down puško (Mauser M03 mi je izredno všeč), pa potem probaval razne cevi. Izmišljevanje, ampak hej, vsako prase ima svoje veselje

  4. #54

    Privzeto

    Končno eden, ki ne meša željo in potrebo. Nekateri pa željo utemeljujejo z tem kako nujno rabijo določen kaliber. Vse bi bilo v redu, če nebi še drugim tega vsiljevali. In kot je značilno za take nočejo nobenega drugega mnenja. Sploh pa ne "proti".

  5. #55
    Član od
    Nov 2010
    Lokacija
    Grahovo ob Bači
    Prispevki
    539

    Privzeto

    Da dodam. Nekaj let nazaj sem jagal v času ruka. Pozno zvečer mi je izstopil jelen, 10min za njim pa še eden. Za strel se nisem odločil, ker se mi pač ni zdelo (takrat sem se sekiral, da me bodo vsi obdelovali, če bom kot prvo uplenjeno divjad snel jelena s 150+ točkami, zdaj mi za to vseeno).

    Ko pa sem opazoval to žival, sem pomislil, "hudiča, poglej kako je ogromen, saj ga .308 ne bo podrl!".

    Še isti dan sem klical kolega, ki je intenzivno jagal jelena že več let. Povedal sem mu kam naj gre. Čez 2 dni me je zjutraj klical, da ga je dobil. Točno tam, kjer sem mu rekel, naj bo. Streljal je z bokarico, 7x57R, Sellier&Bellot strelivo, okoli 50m. Jelen padel na mestu (star ne vem več koliko je bil, imel pa je pod 200kg, ker ga je izmučil ruk). Jaz sem se pa sekiral, da sem ga usral, ko sem vzel 308. Pa me je izučilo, da ni treba obvezno za vsak kos imet magnum kalibra, ampak se da tudi z manjšim veliko naredit (tu je dosti varabil, ne samo velikost).
    Seveda, če bi rad imel 8x68S, kdo ti brani? Samo premisli (probaj), da ti ne bo kasneje žal, pa boš prodajal puško ali pa ti bo ležala v omari.

    Lp.
    Last edited by MasterLesjak; 23. February 2014 at 18:07.

  6. #56
    Član od
    Nov 2013
    Lokacija
    LD Ljubinj
    Prispevki
    5

    Privzeto

    Dule,kako pa se ti obnese KJG krogla na 8x57? Sam sm jo komaj začel uporabjati in z njo vplenil le dva kosa. Mladič srnjad je po strelu še stal na mestu kakšno sekundo dve in padel, strel za pleče poškodbe minimalne. Gamsa mladiča sem streljal v vrat in tudi tam ni bilo poškodb. Kako se ti obnese na daljših strelih, to kroglo sem izbral predvsem tudi zato da mogoče nekoliko zmanjšam padec krogle.

    Hvala

  7. #57

    Privzeto

    Citat GašperP je objavil: Pokaži objave
    Kako se ti obnese na daljših strelih, to kroglo sem izbral predvsem tudi zato da mogoče nekoliko zmanjšam padec krogle.

    Hvala

    Glede na to, da je tema že precej zašla od prvotne 6x68 bi dodal moje razmišljanje glede citiranega stavka.


    Mislim da glavno razmišljanje o padcu krogle in strelih na večje daljave izhaja iz preteklosti, ko so vsi imeli strelne daljnoglede z 4 ali 6x povečavo, o mil dot oznakah in kupolah seveda še ni bilo ne duha ne sluha. Zato je bilo za daljše strele res priročnejše, da krogla ni imela večjega padca. Vsi so govorili: glih malo čez hrbet sem pomeril pa je padlo...

    Danes imamo na voljo daljinomere, ki stanejo kot dva tanka bencina. Namesto padca krogle in merjenja više ter kupovanja puške, ki ima potencialno močan odsun, drago strelivo itd bi jaz raje izbral strelni daljnogled z odprto kupolo, ki omogoča enostaven premik križa in z tem kompenzacijo padca krogle. Z daljinomerm pomerimo kako daleč je divjad, nato pa odvrtiš kupolo in mirno pomeriš tam kamor je treba. Mudit se ti pa pri takih strelih tako ali tako ne sme. Pa da ne bo kdo mislu da mora bit tak strelni daljnogled drag ku pol avta: na youtubu si poglejte, kako streljajo z vorteksom za 550 eur.

  8. #58

    Privzeto

    Pa smo počasi prišli v bolj mirne vode. Kot iskalec ranjene divjadi se zelo zavzemam za lovsko pravične strele, ki divjadi ne povzročajo nepotrebnih bolečin. Posedujemo zelo različno orožje. Nihče pa ni pri lovu prikrajšan. Večkrat sem napisal. Bolje dober zadetek z vsakim dovoljenim kalibrom kot slab zadetek z najmočnejšim. Pa malo vaje med letom tudi ni odveč.
    Ni naš cilj streljati na velike razdalje. Je pa pomembno, da je zadetek tam kjer je treba.

  9. #59
    Član od
    Mar 2009
    Lokacija
    Primorska
    Prispevki
    252

    Privzeto

    Citat VUGI je objavil: Pokaži objave
    [SIZE=1]1. NIKOMUR NE ŽELIM SOLITI PAMETI !
    2. v FORUM SEM SE PRIJAVIL, KER SEM OPAZIL, DA IMATE OBČASNO TUDI ZANIMIVE DEBATE
    3. VSI , KI ZAGOVARJATE 308 ; JA VENDAR LE V IDEALNIH PRIMERIH (KOT NA TARČI) - V NARAVI NI NIKOLI NIČ IDEALNO. DIVJAD SE PASE, PREMIKA, SPUŠČA IN DVIGA GLAVO, SE PREMIKA .... IN V VSEM TEM IZKORISTITI TISTI PRAVI TRENUTEK, KO JE DIVJAD KOT TARČA ... USPEH!!!

    ŽAL SE V NARAVI ZGODI, DA TUDI NAJBOLJŠI STRELCI PRI VSEH KALKULACIJAH NME DOSEŽEJO IDEALNEGA STRELA - ZATO KER DIVJAD DVIGNE GLAVO... SE PREMAKNE...

    IN SEDAJ MI PROSIM RAZLOŽITE, KDO ŠE TEGA NI DOŽIVEL.


    ModEdit: VUDI, prosim, če pišeš z malimi črkami, saj velike tiskane črke pomenijo kričanje, tu pa ni nihče gluh. Hvala!
    Se pridružujem mnenju, vendar z malimi črkami..

    Alojz na škatli res piše 990m/s, vendar je bila dejanska izmerjena hitrost iz moje puške 940m/s in približno toliko oziroma še malo manj je potoval tudi grom, katerega primeri poškodb so na forumu.Kar se mene tiče imate lahko vsi 308 vendar ne mi nakladat, da magnum kalibri odnesejo pol divjadi in podobne neumnosti ker NE DRŽI.
    Upam da je sedaj konec razpredanja o poškodbah pri določenem kalibru, vsaj dokler ne boste imeli kaj slikovnega gradiva in ne samo predvidevanja in kolega mi je povedal. Se bom pa v bodoče potrudil in posnel čimveč primerov poškod z mojim 8x68S. Do takrat pa se iz debate umikam, ker ne mislim mlatit prazne slame.

    LP
    8x68S 30-06/20mag .223rem 12/12 .22LR

  10. #60

    Privzeto

    Seveda mlatiš prazno slamo.
    - Zakaj potem tisti, ki imate ta kaliber napišete, da za oddajo je komad vseeno kakšen je. Za lasten odkup pa streljate v vrat (poglej malo nazaj, da ne citiram)
    - Meni je jasno, da z Gromom ali drugimi dražjimi monolitnimi ni hudih poškodb. Pisal sem le, da je z takšnim kalibrom večini lovcev bistveno težje streljati (in dobro zadeti).
    - In zakaj se tako trudiš prikazat manjšo hitrost. Ko sem jaz objavil, da imajo naboji dejansko manjšo hitrost kot piše na škatli ste se tule trudili to demantirati (30-06)
    - Zakaj kupovati drage naboje, če z 8x57IS dosežemo skoraj enak učinek. Še več. Prej bo jelen padel z tem kalibrom in kroglo PP kot z tvojo monolitno.
    Če pa napolnimo 8x57 z Impalo ali Mulerjevo lahko kroglo ima pa tudi preko 900m/s (max polnitev)
    Svoje nepoznavanje kompenziraš z močnim kalibrom. Ali pa imaš hud kompleks večvrednosti ko imaš to puško v rokah.

Stran 6 od 13 PrvaPrva ... 2345678910 ... ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •