Stran 3 od 13 PrvaPrva 1234567 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 21 do 30 od 121

Tema: kaliber 8x68s

  1. #21

    Privzeto

    Citat hrabri misek je objavil: Pokaži objave
    da me je malo užalilo to, da sem takoj dobil etiketo dolgoprogaša, ker pač sprašujem o močnem kalibru.
    Naj te dobronamerno opozorim še na eno napačno razumevanje. 200m je zame čisto sprejemljiva razdalja za vse ustrezne kalibre in povprečne strelce.
    Napisati sem hotel, da za to razdaljo pač ne rabiš namenske puške. Tudi 7x64 z ustrezno kroglo je več kot dovolj.
    Napiši raje zakaj ti sedanji kaliber ne odgovarja. Katero kroglo uporabljaš in kako daleč beži divjad po strelu? To bo bolj konstruktivna debata od katere bodo imeli korist tudi ostali, ki spremljajo.
    Last edited by alojz1; 20. February 2014 at 14:51.

  2. #22

    Privzeto

    Citat JakaJ je objavil: Pokaži objave
    ... aja tudi jaz si želim puško v kalibru 375 Holland&holland, je s tem kaj narobe če bom z njo ustrelil srninega mladiča ali 10kg ozimca?
    Ne vem kako ta kaliber deluje, se pa mi ob tem stavku poraja misel, da nekateri kupujejo orožje zaradi same želje po določeni puški, kalibru, ne pa zaradi uporabnosti na divjadi, ki jo lovijo.
    Razumljivo, tudi meni je orožje všeč kot mehaničen izdelek, mogoče celo umetniški in kot športno orodje. Samo to spada v poglavje strelstva, športa in ne gojitve divjadi.
    Seveda, naj vsak kupi kar sme in mu je želja.
    A komentarji ob željenemu kalibru so razumljivo lahko nasprotujoči, upravičenost nabave z lovskega vidika pa vprašljiva.
    Verum justicia quod parilitas!

  3. #23

    Privzeto

    Citat alojz1 je objavil: Pokaži objave
    Naj te dobronamerno opozorim še na eno napačno razumevanje. 200m je zame čisto sprejemljiva razdalja za vse ustrezne kalibre in povprečne strelce.
    Napisati sem hotel, da za to razdaljo pač ne rabiš namenske puške. Tudi 7x64 z ustrezno kroglo je več kot dovolj.
    Napiši raje zakaj ti sedanji kaliber ne odgovarja. Katero kroglo uporabljaš in kako daleč beži divjad po strelu? To bo bolj konstruktivna debata od katere bodo imeli korist tudi ostali, ki spremljajo.
    Uporabjam kroglo ID classic RWS 10.5g. Včasih sem streljal 11.5 g, sedaj probam lažjo. S kroglo sem zelo zadovoljen, za poškodbe bi rekel, da so zelo sprejemljive za to kroglo. Je zelo praktična krogla pri streljanju skozi kako travo, tudi kake vejice ne vplivajo bistveno na smer krogle. Sicer so malo dražji naboji, ampak za tistih 15-20 eur več po škatli je samo ena navadna runda v oštariji. Zanesljivost v rokah pri strelu pa je neprecenljiva.

    Torej kot sem že povedal mi sedanji kaliber zelo ustreza, za močnejšega sem pač spraševal iz radovednosti. Dobil sem namreč eno cenovno dobro ponudbo od enega znanca za ta kaliber, pa se nočem zaletavat, ker nima smisla da puška stoji v omari. Sem namreč pristaš mnenja da je puška orodje, ki mora biti uporabno v vsakem trenutku. Da jo pa imam za zbiranje prahu pa je brez veze.

    Divjad mi po strelu v večini primerov odide kakih 20-50 m, seveda ko ne ostane na mestu. To so streli 100 - 150m. Seveda se pa zgodi tudi, da divjad odide tudi km daleč. V večini primerov je to slab zadetek...

    LP

  4. #24
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Panonija
    Prispevki
    1,705

    Privzeto

    Mišek,

    za 8x68S se odloči, če konstantno streljaš težjo jelenjad na razdaljah 200m+ ali pa če ga enostavno hočeš imeti.
    Odsun je kar konkreten odvisen pa od teže puške in krogle.

    Za 7x64 je Id Classic ena majn primernih krogel za lov na težjo divjad in streljanje po nečistem terenu zaradi konstrukcije, občutljivosti svinčene konice in hitrosti krogle.

  5. #25
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Kärnten
    Prispevki
    1,206

    Privzeto

    Če te veseli jo kupi, dejstvo pa je da je v Evropi ne potrebuješ, imaš kaliber ki zadostuje za vso evropsko divjad. Glede na to da jo prodaja znanec, bo verjetno lahko reskiral 3 krogle da jo sprobaš.
    Sam odsun pa je večji kot pri 300win mag.

  6. #26

    Cool 8x68s

    Me veseli, da toliko strokovnjakov pozna ta kaliber !
    Sam z njim streljam in lovim že 15 let in ti povem, da mi nikoli ni bilo žal, da sem ga kupil. Glede odsuna - kot je že bilo napisano je zelo odvisno od teže puške in pa seveda streliva, katerega streljaš. Po mojih izkušnjah daleč najbolj "rukne" RWS KS 14,5g, malo zaostaja RWS KS 11,7g. Nekje normalen odsun pa ima RWS Evo 13,0g in CDP Blaser. Glede poškodb vem le toliko, da sem z tem kalibrom do sedaj uplenil kar nekaj jelenov in ostale jelenjadi (velika večina 200m+) in posebej hodih poškodb tkiva ni bilo. Lahko pa povem, da pri manjših in rezantnejših kalibrih pride do večjih poškodb tkiva. Kar se poškodb na srnjadi tiče pa lahko povem, le to, da če sem že kdaj uplenil kak kos srnjadi s tem klibrom sem običajno streljal v vrat, tako da nimam izkušenj s streli v plečko.
    Kakor koli, tudi sam streljam na SLO - Madžarski meji in lahko povem, da sem z dosegom in učinkovitostjo tega kalibra zelo zadovoljen. Puško imam nastreljeno na 185m (RWS EVO 13,0g) in z isto namerilno točko na 250m z kroglo RWS KS 11,7g pobiram črno. Če te zamima še kaj v zvezi 8x68s mi pošlji zasebno sporočilo (možno je puško tudi preizkusiti).

  7. #27

    Privzeto

    Vugi. Vse kar si napisal lahko drži. Kot to, da imaš ta kaliber zaradi gušta in ne potrebe.
    Sem malo pogledal za cene nabojev. Imel jih je samo en trgovec po skoraj 5â??/kos. Z temi streljati srnjad v vrat je pa enak učinek kot z vsemi ostalimmi, ki so tudi 4x cenejši. Le zadeti je treba.
    Zadeti je pa bistveno lažje z nekim blažjim kalibrom.
    Ta kaliber lahko doseže preko 1100m/s. Kateri so potem po tvoje rezantnejši? Zelo malo jih je. Sploh med lovci.
    Last edited by alojz1; 21. February 2014 at 12:11.

  8. #28
    Član od
    Mar 2009
    Lokacija
    Primorska
    Prispevki
    252

    Privzeto

    Citat alojz1 je objavil: Pokaži objave
    Vugi.
    Ta kaliber lahko doseže preko 1100m/s. Kateri so potem po tvoje rezantnejši? Zelo malo jih je. Sploh med lovci.
    Kateri tovarniški naboj že??? Kolikor vem 11,7g KS piše 990m/s, dejansko pa je verjetno še manj.
    Tukaj očitno nekateri prav radi pretiravate z nekaterimi podatki, samo da bi upravičili svoj prav.


    LP
    8x68S 30-06/20mag .223rem 12/12 .22LR

  9. #29

    Privzeto

    Citat stjrp je objavil: Pokaži objave
    Tukaj očitno nekateri prav radi pretiravate z nekaterimi podatki, samo da bi upravičili svoj prav.LP
    Predno lepiš etikete vsaj preberi kaj podatkov. Drugi post v tej temi npr. Poglej tabelo.
    Še en dokaz o pristranskosti lastnikov. Imaš ta kaliber pa zelo malo veš o njemu.

  10. #30
    Član od
    Mar 2009
    Lokacija
    Primorska
    Prispevki
    252

    Privzeto

    Jaz pogledam kar na škatlo. Za KJG krogle ne vem ker jih ne uporabljam. Vem pa, da ima večina krogel v tem kalibru v0 okrog 900m/s. Seveda pa lahko iščemo neke ekstreme in potem kar posplošujemo.
    Pa še to, naboje za 8x68S se dobi od 3,2€ naprej(11,7g KS).

    Sicer pa se vdam 308 je THE BEST in seveda LOS je ravno tako THE BEST.



    LP
    8x68S 30-06/20mag .223rem 12/12 .22LR

Stran 3 od 13 PrvaPrva 1234567 ... ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •