Stran 11 od 13 PrvaPrva ... 78910111213 ZadnjiZadnji
Rezultati 101 do 110 od 121

Tema: kaliber 8x68s

  1. #101
    žandar Guest

    Privzeto

    Če nekateri pogrešate izkušnje z 8x68, bom pa še jaz eno opisal.
    S tem kalibrom (ni bila moja puška) sem streljal gamsa na precej veliko razdaljo. Padel je kot snop, strel malo za plečko, poškodbe zelo znosne.
    Prej in potem, sem streljal gamse z 243win, nekatere tudi kar nekaj čez 200 m in nobenega ni bilo treba iskati, tako, da bom pri divjadi, katero je dovoljeno streljati s tem kalibrom , ostal kar pri njem, skratka , kdor kupuje velik kaliber za to, da bo z njim kompenziral slabe zadetke, mu to ne bo nič pomagalo.
    Stoprvič, važen je dober zadetek, ne pa kaliber (razen mogoče za kafrskega bivola) in seveda vedeti moraš kaj počneš in česa si zmožen.

  2. #102
    Član od
    Nov 2010
    Lokacija
    Grahovo ob Bači
    Prispevki
    539

    Privzeto

    Citat z Wikipedie:

    This made it popular in Africa, where it was used on animals up to and including elephants, for which it was particularly favoured by noted ivory hunter W. D. M. Bell, who shot 1,011 elephants using a 7×57mm rifle, when most ivory hunters were using larger-caliber rifles. Bell selected the cartridge for moderate recoil, and used 11-gram military full metal jacket bullets for reliable penetration. Bell sectioned an elephant skull to determine the size and location of the brain, and used careful aim to ensure bullet placement in the brain.
    Na kratko - W.D.M. Bell je v Afriki pospravil 1011 slonov (od tega cca 800 s 7x57, ostale z 6,5x54 (Schönauer) in .303 British), medtem ko so ostali večinoma uporabljali velike kalibre za Afriko. Streljal je 11 gramske vojaške FMJ krogle, in je točno vedel kam v glavo mora pomerit, da zadane možgane.

    Samo malo v razmislek.
    (pa da ne bo kdo popenil, nič nimam proti magnum kalibrom - še več, celo všeč so mi. Ampak ker ni potrebe po njih jih ne bo v omari, razen mogoče za dušo)

  3. #103

    Privzeto

    Se strinjam. Še zdaleč se ne gre zato, kateri je najboljši kaliber, kot to eni radi obračajo takoj ko predlagaš nekaj drugega od tistega kar so si zamislili. Gre se zato, kateri je najboljši kaliber za določen namen. Ni idealnega kalibra za vse, vsak kaliber pa je za nekaj idealen.

    Strelce, ki kupujejo (pre)močne kalibre za določeno divjad, bi lahko razdelili v štiri skupine:
    - strelci, ki niso sigurni vase in bi radi to kompenzirali z močnim kalibrom (žal ima to dostikrat ravno nasproten učinek od željenega, zadetki in rezultati pa so še slabši kot prej)
    - strelci, katerim je močan kaliber nekakšen statusni simbol, tako kot avto z močnim motorjem ali nekaj podobnega in preprosto morajo imeti močnejšega kot drugi
    - strelci, ki si določen močan kaliber preprosto želijo imeti zaradi same žilice do tega in ne iz potrebe
    - strelci, ki dobro obvladajo streljanje in tak kaliber dejansko rabijo zaradi lova na jelenjad, medveda, daljše strelne razdalje...

    Menim, da so ti zadnji v manjšini. Sam sem eden tistih, ki najraje uporabljam kaliber kakršnega za svoje potrebe dejansko rabim. Nikoli nisem napisal, da je 308 win najboljši kaliber. Le da sem ga izbral, ker je ustrezen zame osebno, ker streljam na normalne, dostikrat kratke strelne daljave in lovim veliko srnjadi, nekaj d. prašičev (predvsem manjših) ter imam le občasno možnost strela tudi na jelenjad. Če pa bi lovil samo srnjad bi pa razmislil v smeri 6,5×57, 6,5×55, 243win, 270win... Ali veliko jelenjadi, bi recimo razmislil o 30-06 ali 8×57. Pri lovu na težko divjad na daljše razdalje pa bi šele razmislil o magnum kalibrih. Skratka najraje uporabljam nekaj kar je adekvatno za moje potrebe. Ne čutim nobene potrebe po čem močnejšem od potrebnega. Ne maram "overkill"... Tudi s tem povezane poškodbe mesa ne. Pa tudi zaradi tega, ker bi bila puška brez potrebe dražja, težja, daljša, bolj poskočna (pa ne da se bojim odsuna, obožujem ga pa tudi ne), strelivo bi bilo dražje in manj izbire bi imel na voljo.

    Tisti pa, ki še vedno zagovarjate močne kalibre, razmislite, koliko jelenjadi je v Nemčiji padlo s 6,5×57. Ali v skandinaviji losov s 6,5×55. Ali pri nas jelenjadi s 7×57R. Toliko o potrebi po magnum kalibrih. Predvsem tukaj mislim na normalne strelne razdalje.

    Citat žandar je objavil: Pokaži objave
    Če nekateri pogrešate izkušnje z 8x68, bom pa še jaz eno opisal.
    S tem kalibrom (ni bila moja puška) sem streljal gamsa na precej veliko razdaljo. Padel je kot snop, strel malo za plečko, poškodbe zelo znosne.
    Prej in potem, sem streljal gamse z 243win, nekatere tudi kar nekaj čez 200 m in nobenega ni bilo treba iskati, tako, da bom pri divjadi, katero je dovoljeno streljati s tem kalibrom , ostal kar pri njem, skratka , kdor kupuje velik kaliber za to, da bo z njim kompenziral slabe zadetke, mu to ne bo nič pomagalo.
    Stoprvič, važen je dober zadetek, ne pa kaliber (razen mogoče za kafrskega bivola) in seveda vedeti moraš kaj počneš in česa si zmožen.
    Citat MasterLesjak je objavil: Pokaži objave
    Citat z Wikipedie:
    Na kratko - W.D.M. Bell je v Afriki pospravil 1011 slonov (od tega cca 800 s 7x57, ostale z 6,5x54 (Schönauer) in .303 British), medtem ko so ostali večinoma uporabljali velike kalibre za Afriko. Streljal je 11 gramske vojaške FMJ krogle, in je točno vedel kam v glavo mora pomerit, da zadane možgane.

    Samo malo v razmislek.
    (pa da ne bo kdo popenil, nič nimam proti magnum kalibrom - še več, celo všeč so mi. Ampak ker ni potrebe po njih jih ne bo v omari, razen mogoče za dušo)

  4. #104
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Kärnten
    Prispevki
    1,206

    Privzeto

    Citat žandar je objavil: Pokaži objave
    Prej in potem, sem streljal gamse z 243win, nekatere tudi kar nekaj čez 200 m in nobenega ni bilo treba iskati, tako, da bom pri divjadi, katero je dovoljeno streljati s tem kalibrom , ostal kar pri njem
    Pred časom sem napisal, da je kraljevi kaliber - z razlogom.
    90% lovcev(verjetno še več) ne ve, da v prebojnosti prekaša raznorazne 300win mag in tudi zloglasni 8x68s(..vsaj z monolitnimi kroglami), žal pa težje divjadi z njim in dovoljeno lovit.
    Če se komu ljubi zmešat balistični gel, sem pripravljen reskirat par nabojev

  5. #105
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    primorska
    Prispevki
    4,562

    Privzeto

    Citat žandar je objavil: Pokaži objave
    Če nekateri pogrešate izkušnje z 8x68, bom pa še jaz eno opisal.
    S tem kalibrom (ni bila moja puška) sem streljal gamsa na precej veliko razdaljo. Padel je kot snop, strel malo za plečko, poškodbe zelo znosne.
    Prej in potem, sem streljal gamse z 243win, nekatere tudi kar nekaj čez 200 m in nobenega ni bilo treba iskati, tako, da bom pri divjadi, katero je dovoljeno streljati s tem kalibrom , ostal kar pri njem, skratka , kdor kupuje velik kaliber za to, da bo z njim kompenziral slabe zadetke, mu to ne bo nič pomagalo.
    Stoprvič, važen je dober zadetek, ne pa kaliber (razen mogoče za kafrskega bivola) in seveda vedeti moraš kaj počneš in česa si zmožen.
    Katero kroglo pa uporabljaš?

  6. #106

    Privzeto

    243win je v ZDA zelo priljubljen za lov na njihovo belorepo, črnorepo, mulasto jelenjad, pa je vsa ta jelenjad po teži nekje med našo srnjadjo in jelenjadjo, težji primerki pa so bistveno bližje naši jelenjadi kot srnjadi. Uporabljajo ga pa tudi za njihove divje prašiče, ter občasno celo za črnega medveda.
    Veliko ljudi ne ve, da ima 243 win v metričnih oznakah kroglo širine 6,2 (oziroma je splošno razširjeno mnenje da ima kroglo 6,5) kar pomeni, da pri nas legalno ne more biti uporabljen za odraslo jelenjad in divje prašiče (ter seveda medveda). Žal nas omejuje zakon, se tudi ve zakaj, ker pač nekateri bi jelenjad jagali še z 222rem, če bi bilo dovoljeno So pa ti zakoni od države do države različni, tako npr lahko v Nemčiji legalno lovijo jelenjad s 6,5×57, čeprav dosega le približno 2300J energije na 100m.
    Je pa to seveda vse nek pokazatelj, kolikšna je dejanska potreba po kalibrih, ki so bili razviti za lov divjadi teže 400 kg in več. Zato sem pisal o popolni nesmiselnosti vprašanj v stilu, kako bo 8×68S delal na srnjadi. Če rabiš kaliber za srnjad imaš cel kup bolj primernih kalibrov kot je 8×68S.
    Je tudi zanimivo kako vsaj pri nas večina lovcev lovi srnjad zaradi prisotnosti tudi težje divjadi s kalibri 30-06, 8×57 in podobni. Potem pa začudenje, kako veliko škode naredi določena krogla na srnjadi. Seveda, če pa je tako kaliber kot krogla namenjena za divjad petkrat večje teže kot je srnjad. Tako da tudi razni 30-06 niso idealni za vse, so pa pogojno uporabni za vse.
    Pa ne zdaj to razumeti, da spet zagovarjam določen kaliber. Najboljšega za vse ni, je pa gotovo kakšen, ki bo najboljši za namen za katerega ga bomo uporabljali.

    Če pa meni ne verjamete, za kakšen namen so primerni magnum kalibri, pa preberite članek Chucka Hawksa z naslovom Cannons in the field. Tam lepo piše, da pridejo prav za ekstremno dolge strele na ekstremno težko divjad. Pri normalnih strelih na normalno divjad pa nima smisla trpeti daljšo cev, težji odsun, težjo puško, večji pok ter dražje strelivo, ker bo dober zadetek iz 243win bolje oddelal svojo nalogo, kot slab zadetek iz 300 win mag. Se pravi na koncu smo spet pri temu, da dober zadetek je bolj važen od kalibra. Edina izjema so morda pogoni, kjer pogosto prihaja do slabih zadetkov, zato je boljša izbira malo širša krogla zaradi posledično širšega strelnega kanala, kar povzroči hitrejšo izkrvavitev obstreljene divjadi.

    Tisti, pa ki vseeno imate magnum kalibre za dušo, pa lahko ignorirate gornje pisanje, saj sem pisal le o dejanski potrebi po njih in nič drugega. Nikogar ne želim prepričevati, da naj kaliber, ki ga ima proda, če njemu odgovarja in če je z njim uspešen pri lovu.

    Citat rws je objavil: Pokaži objave
    Pred časom sem napisal, da je kraljevi kaliber - z razlogom.
    90% lovcev(verjetno še več) ne ve, da v prebojnosti prekaša raznorazne 300win mag in tudi zloglasni 8x68s(..vsaj z monolitnimi kroglami), žal pa težje divjadi z njim in dovoljeno lovit.
    Če se komu ljubi zmešat balistični gel, sem pripravljen reskirat par nabojev
    Last edited by Deerhunter; 1. March 2014 at 11:28.

  7. #107

    Privzeto

    Citat alojz1 je objavil: Pokaži objave
    Predvidevam, da z 8x57.
    Ne, je bil kar 8x68, samo jaz nisem dosti razmišljal koliko me bo butnilo v ramo. Strel je bil pa kakih 15cm nižje kot je kazal križ.

    Citat Deerhunter je objavil: Pokaži objave
    Je tudi zanimivo kako vsaj pri nas večina lovcev lovi srnjad zaradi prisotnosti tudi težje divjadi s kalibri 30-06, 8×57 in podobni. Potem pa začudenje, kako veliko škode naredi določena krogla na srnjadi.
    Ne vem a to iz izkušenj govoriš ali kar tako? Vsaka monolitka od kalibra 7,62 na gor, bo naredila precej manj škode od 5,6 ali 6,5 raznih izpeljank.
    Jaz precej srnjadi uplenim z 9.3x62 z 18,8g EVO kroglo. Edini minus je dražja municija. Poškodbe so pa manjše kot 222 rem in 7x64. 8x57 je pa nekaj podobnega. Pa ne govorim nekaj na pamet. Vse omenjene kalibre imam in sem z njimi uplenil prek 200 kosov parkljaste divjadi.

  8. #108

    Privzeto

    No fantje. Pa smo prišli tja. O tem pišem od samega začetka. Pa ste mi podtikali najboljši kaliber, razbijanje in še kaj.
    Najboljši je tisti z katerim dobro zadaneš in je v okviru zakona. Krogle se pa menjajo glede na poškodbe in daljavo. Pri padcu je pa tako. Vsaka krogla pade 9,8m/s (to je fizikalni zakon zato se o tem nima smisla prerekat). Sedaj je samo vprašanje hitrosti in nadstrelitve. Pa med 850 in 900m/s ni veliko razlike. In menda ne bomo sedaj ugotavljali koliko padca ima 8x68 na 300m. Lahko tudi 0 cm, če je na 300 nastreljena. Pa to velja za vsako.

  9. #109
    žandar Guest

    Privzeto

    Citat detel je objavil: Pokaži objave
    Katero kroglo pa uporabljaš?
    Sedaj uporabljam RWS TMS, 6,5 g, pred časom pa sem uporabljal Normo s prav tako 6,5g kroglo, tipa pa se ne spominjam, zdi se mi, da je bil oryx.
    Za kaj večjega vzamem 30-06 ali 7x57r, vendar je moj favorit 243 win, streli z njim so pravo veselje.

  10. #110
    Član od
    Aug 2008
    Lokacija
    Štajerska-Pohorje
    Prispevki
    504

    Privzeto

    In menda ne bomo sedaj ugotavljali koliko padca ima 8x68 na 300m. Lahko tudi 0 cm, če je na 300 nastreljena. Pa to velja za vsako.[/QUOTE]
    Lp in dober pogled!

Stran 11 od 13 PrvaPrva ... 78910111213 ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •