Stran 12 od 13 PrvaPrva ... 28910111213 ZadnjiZadnji
Rezultati 111 do 120 od 121

Tema: kaliber 8x68s

  1. #111

    Privzeto

    .243 ima z 6,5g kroglo teoretično hitrost med 900-950m/s, TM je pa mehak. Obstaja kakšna slika kakega izkoženega kosa?
    Last edited by Dule; 1. March 2014 at 16:44.

  2. #112

    Privzeto

    S 30-06 lovim že odkar sem v jagi. Samo lani sem s tem kalibrom uplenil 5 kosov srnjadi in 2 divja prašiča. Tako da nekaj malega izkušenj imam s tem kalibrom Veliko ljudi ta kaliber zagovarja kot univerzalen. Moje izkušnje pa so takšne, da je treba biti pri tem kalibru precej izbirčen pri kroglah in veliko preizkušati, če hočeš najti sebi ustrezno in če hočeš pokriti z njim ves odstrel. Saj je ponavadi tako da je krogla, ki dobro dela na srnjadi, premalo učinkovita na težji divjadi, če pa kroglo, ki je učinkovita na težki divjadi uporabljamo na srnjadi, so pa hude poškodbe mesa.
    Res pa je da monolitnih nisem še uporabljal, je pa logično kar govoriš, saj trša krogla načeloma na lažji divjadi dela manjše poškodbe. Sploh v počasnejših kalibrih. To tudi govori v prid tvoji trditvi, da s 18,8g kroglo RWS Evolution ni velikih poškodb srnjadi. To razlagam nekako takole, krogla EVO je zelo trda krogla, pri tako majhni divjadi kot je srnjad, se verjetno kaj dosti ne odpre in posledično ne trga mesa, ker je počasna pa tudi ne dela potplutb. Zaradi same krogle, ki je težka in zelo široka, pa vseeno povzroči na srnjadi dovolj šoka da komad ponavadi pade v ognju. Nekaj podobnega sem ugotovil tudi pri kolegu, ki kroglo EVO uporablja v kal. 8×57. Monolitne so pa lahke in kako bi bilo z njimi pri počasnih kalibrih je pa drugo vprašanje. Škoda na mesu bi bila verjetno ravno tako majhna, bi pa znalo priti do dolgih begov z nastrela. Sicer pa do tukaj vse lepo in prav.

    Govoril pa sem prej o tem, da sam kalibra kot je 9,3×62 ne bi uporabljal na srnjadi, pa ne za to da bi rekel, da dela prehude poškodbe, pač pa zato, ker ima veliko odsuna in drago municijo. Če pogledamo kroglo EVO, katero si omenil, stane ena krogla kar 4 â??. To je 80 â?? po škatli. Ker vsako leto nekaj postrelim na tarčo, precej pa tudi na divjad, mi je to enostavno preveč, saj z kakšnim lažjim kalibrom in trikrat cenejšo kroglo lahko dosežem skoraj enak učinek padca v ognju, pa še puška me ne bo kaznovala z odsunom. Le pravo kroglo je treba izbrati.
    Sicer pa ti verjamem, da 9,3×62 dela lepo zaradi težke in počasne krogle (poleg tega omogoča kratko cev in priročno puško). Nekaj drugega pa so hitri magnum kalibri, 8×68S, 300 win mag, 270 WSM, 300 WSM in podobni. Lahko da na daljše razdalje delajo v redu, toda kaj bi tak kaliber delal na krajših strelnih razdaljah na katere ponavadi sam streljam in to na kakšnem srninem mladiču, pa rajši nočem vedeti. Potem imaš pa zraven še dolgo cev, močan pok in odsun ter drago strelivo, pa boste počasi razumeli, zakaj govorim, da nima smisla, da bi si lastil tak kaliber. Še enkrat povem, ti kalibri so za tiste, ki streljajo težko divjad na daljše strelne razdalje od normalnih, ter za tiste, ki jim je tak kaliber v veselje. Za vse ostale je pa kup bolj primernih kalibrov.

    Citat capra ibex je objavil: Pokaži objave
    Ne vem a to iz izkušenj govoriš ali kar tako? Vsaka monolitka od kalibra 7,62 na gor, bo naredila precej manj škode od 5,6 ali 6,5 raznih izpeljank.
    Jaz precej srnjadi uplenim z 9.3x62 z 18,8g EVO kroglo. Edini minus je dražja municija. Poškodbe so pa manjše kot 222 rem in 7x64. 8x57 je pa nekaj podobnega. Pa ne govorim nekaj na pamet. Vse omenjene kalibre imam in sem z njimi uplenil prek 200 kosov parkljaste divjadi.
    Last edited by Deerhunter; 1. March 2014 at 17:32.

  3. #113
    žandar Guest

    Privzeto

    Citat Dule je objavil: Pokaži objave
    .243 ima z 6,5g kroglo teoretično hitrost med 900-950m/s, TM je pa mehak. Obstaja kakšna slika kakega izkoženega kosa?
    Če sprašuješ mene, žal ne, lahko ti pa povem, da pri zadetku v trdo lahko kar precej razbije, pri zadetku skozi rebra, malo za plečko pa so poškodbe povsem znosne (tja namreč streljam).

  4. #114
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Kärnten
    Prispevki
    1,206

    Privzeto

    Z Impalo so poškodbe minimalne, uplenil sem 3 kose srnjadi in vse odkupil, praktično brez poškodb, tudi pri ne najbolj šolskem strelu, hitrost impale je blizu 1100m/s. Enega teleta sem uplenil z najmehkejšo kroglo, sierra match king, hitrost cca 1000m/s, teleta je prebilo, je pa v teletu ostalo samo dno plašča. Streljal sem za pleče, izstopna rana je bila cca 3cm, podpluto pa še cca 2 cm več.padel je po 10 metrih. Apri strelu v pleče bi blo verjetno porazno.

  5. #115

    Privzeto

    Kot z vsakim drugim so najmanjše poškodbe pri natančnem, čistem streli skozi rebra za plečetom. Pa brez izgub divjadi.
    Upoštevajte pa, da je bitveno lažji tak strel z 243 kot z raznimi mag.

  6. #116

    Privzeto

    Citat Dule je objavil: Pokaži objave
    .243 ima z 6,5g kroglo teoretično hitrost med 900-950m/s, TM je pa mehak. Obstaja kakšna slika kakega izkoženega kosa?
    verjemi nočeš videt

  7. #117
    žandar Guest

    Privzeto

    Citat 22.mag je objavil: Pokaži objave
    verjemi nočeš videt
    Saj poznaš pregovor, kdo zna, s cepinom svinjo izkoži.

  8. #118
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Kärnten
    Prispevki
    1,206

    Privzeto

    Geco tm 6,8g ima okrog 900m/s, pri strelu za pleče ni neke krize.

  9. #119
    Član od
    Apr 2014
    Lokacija
    Med Jadranom in Triglavom
    Prispevki
    43

    Privzeto Ni vse tako kot pravite

    Pozdravljeni!

    Sem nov na forumu in moram priznati da sem izvedel kar nekaj novosti.
    Sam poznam orozje v kalibru 8x68S. V vasih sporočilih ste napisali kar veliko netočnih informacij, katerih pa ne bom popravljal in se s komerkoli prepričeval.

    Ena od netočnih informacij je ta, da je bil kaliber 8x68S prvotno delan za streljanje velike divjadi po Afriki.

    Naj vas podučim, da je bil prej omenjeni kaliber 8x68S narejen oziroma izdelan med letoma 1937 in 1939 (uradna letnica predstavitve je 1939) v predvojni Nemčiji v tovarni RWS z namenom globoke penetracije v lahka in srednjetežka oklepna vozila. Sam kaliber prvotno NI bil delan za streljanje na kakršnokoli divjad. Šele po koncu 2 svetovne vojne je prišel sam kaliber v uporabo k civilnem prebivalstvu po Europi. Šele po končani 2. svetovni vojni je kaliber postal znan kot kaliber za veliko divjad Evrope in Afrike.
    Podobno je bilo z kalibrom 6,5x68 (izdelan tudi v RWS in izddan 1939), ker je bil prvotno izdelan kot kaliber za ostrostrelno orožje dolgega dosega pripravljen za služenje Nemčiji v 2 svtovni vojni.

    Naročilo za oba kalibra, tako 8x68S in 6.5x68, naj bi prišlo iz "Hitlerjevega štaba" (njegovih ožjih sodelavcev) v tovarno RWS da potrebujejo močne kalibre, ker so se pripravljali na vojno.

    Zgodovino teh dveh kalibrov poznam, ker sem dolgo posedoval orožje v kalibru 8x68s, in me je samo ozadje in zgodba zanimala.


    l.p

  10. #120
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Panonija
    Prispevki
    1,705

    Privzeto

    Pozdravljen in dobrodošel.

    Mogoče si pripravljen deliti tudi kakšne izkušnje z omenjenim kalibrom, ki je pri nas kar redek.
    To bi veliko bolj pomagalo morebitnim interesentom, kot pa prepisovanje zgodovine iz Wikipedia-e.

Stran 12 od 13 PrvaPrva ... 28910111213 ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •