Stran 1 od 6 12345 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 1 do 10 od 60

Tema: kateri les primeren za izdelavo kopita

  1. #1

    Privzeto kateri les primeren za izdelavo kopita

    živjo, mene pa zanima ali mogoče kdo ve kateri les je primeren za izdelavo puškinega kopita še polek oreha?! odločil sem se da si bom naredil novo kopito za puško ampak me zanima z katerega lesa (napr. bukev, brest, jesen, hrast, češnja.......)se vse da izdelat kopito oziroma JE ali NI primerno za izdelavo kopita?
    za odgovore se vam zahvaljujem vnaprej in lp.

  2. #2

    Privzeto

    Za kopita je primerno več vrst lesa. Oreh velja za kvalitetnega zaradi žlahtnosti (plemenitosti). Seveda je veliko kategorij tega lesa. Najdražje puške imajo marmoriran tudi 800 let star oreh.
    Se pa kopito iz enega kosa lesa rado zvija pri vplivu vlage. Osebno priporočam lameliran les.
    Lameliran je lahko vzdolžno ali prečno.
    Brez mizarja, lepila in preše pa tu ne gre. Mizar lahko nareže tanke (od par mm do 2cm) letvice in jih zlepi. Pri pravilnem zlaganju rasti se tako kopito nebo zvijalo. Deščice so lahko različnih vrst (oreh, akacija, javor itd) kar da po obdelavi lep vzorec.
    Lahko ti posredujem tudi ime osebe, ki dela na ta način odlična kopita. (vzhodna slovenija)

  3. #3

    Privzeto

    Imaš kakšno sliko takega kopita Alojz?

  4. #4

    Privzeto kateri les primeren za izdelavo kopita

    Najplemenitejši les za kopita je oreh, bogat z letnicami so korenina oreha, stari žal pokojni izdelovalec kopit Ihanovc iz Šentvida je izdeloval vsa kopita iz orehovega lesa.
    Sedaj so tudi iz drugega lesa, tudi bukovo kopito sem držal v roki.

  5. #5

    Privzeto

    Tale je lameliran oreh. Trenutno nimam boljše slike.
    Eno takšno kopito imam že zlepljeno. Potrebna pa je strokovna obdelava.
    Pomanjšane sličice Pomanjšane sličice 14092013033.jpg‎  

  6. #6

    Privzeto

    Citat alojz1 je objavil: Pokaži objave
    Za kopita je primerno več vrst lesa. Oreh velja za kvalitetnega zaradi žlahtnosti (plemenitosti). Seveda je veliko kategorij tega lesa. Najdražje puške imajo marmoriran tudi 800 let star oreh.
    Se pa kopito iz enega kosa lesa rado zvija pri vplivu vlage. Osebno priporočam lameliran les.
    Lameliran je lahko vzdolžno ali prečno.
    Brez mizarja, lepila in preše pa tu ne gre. Mizar lahko nareže tanke (od par mm do 2cm) letvice in jih zlepi. Pri pravilnem zlaganju rasti se tako kopito nebo zvijalo. Deščice so lahko različnih vrst (oreh, akacija, javor itd) kar da po obdelavi lep vzorec.
    Lahko ti posredujem tudi ime osebe, ki dela na ta način odlična kopita. (vzhodna slovenija)
    hvala za informacije in podatke...v srednjo šolo sem hodil na Lesarsko šolo Maribor tako da upam da nebo nastala kaka packa iz hloda, prešo pa na srečo imamo v službi ampak izdelava kopita vseeno ni ista kot izdelava pohištva tako da z imeni kar na plan in lepljenci me res niso padli na pamet

  7. #7

    Privzeto

    Citat alojz1 je objavil: Pokaži objave
    Tale je lameliran oreh. Trenutno nimam boljše slike.
    Eno takšno kopito imam že zlepljeno. Potrebna pa je strokovna obdelava.
    kopito z lepljenci pa izgleda res super

  8. #8

    Privzeto

    Nareže in zlepi iz dodatno sušenega lesa lahko vsak mizar. Nadaljno delo pa naj opravi strokovnjak, ki zna opasati mehanizem in stik utrditi z umetno smolo.
    Če imaš veselje z lesom bo v kopitu verjetno več vrst lesa. Barvna kombinacija je lahko čudovita. Le preveč kontrasta ni za lovsko puško (športne imajo tudi zelo kontrastne. Od belega javorja rdečega tika do črne ebenovine).
    Upam, da bomo kaj tudi mi tukaj videli. Veliko uspeha.

  9. #9

    Privzeto

    Lahko ti posredujem tudi ime osebe, ki dela na ta način odlična kopita. (vzhodna slovenija)[/QUOTE]

    od kje pa je ta ki dela kopita? in kako mu je ime?

  10. #10

    Privzeto

    Nimam imena niti naslova pri sebi. Je pa iz okolice Ljutomera. To kopito na sliki je tudi on prvič delal iz laminata. Tudi on se prej ni spomnil. (dobiš ime, ko pridem domov)
    Sicer pa vsak kopitar lahko naredi, če mu laminat daš v obdelavo.
    Pa domače vrste lesa so meni všeč. Imamo toliko čudovitega lesa (češnja, hruška, sliva) Za kopito pa ne rabiš veliko.
    Še to kot zanimivost. Najboljša kopita so iz umetnih materialov. Potem so iz laminatov in nazadnje iz enega kosa. Po funkciji seveda.

Stran 1 od 6 12345 ... ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •