Stran 2 od 5 PrvaPrva 12345 ZadnjiZadnji
Rezultati 11 do 20 od 44

Tema: Škoda na i n po lovskih psih, sodišča, zavarovanja, LD ...

  1. #11
    Član od
    Jul 2012
    Lokacija
    Vrbljene
    Prispevki
    486

    Privzeto

    Milan tisti seznam je ok.
    Mene ves čas zanima samo nekaj. (Praksa v drugih LD-jih) Pokličejo me iz neke tretje družine da naj poiščva z psom zastreljenega prašiča. Tega prašiča najdeva, ampak ta prašič po trebuhu razpara mojega psa. Kdo je dolžan pokriti stroške zdravljenja mojega psa. Nekateri imajo denar samo za pse iz iste LD, vodniki iz sosednjih LD pa nimajo pravice do plačanega zdravljenja.Ne glede na odgovore ki bodo sledili bi zdravljenje plačal vsak sam, ker nam vodnikom to narekuje etika, morala, ljubezen do psa ali bilo kaj drugega. Vse ostalo je zame samo tolažba ki je seveda tudi sprejemljiva.

  2. #12

    Privzeto

    Citat aron je objavil: Pokaži objave
    Tole je tudi dobro, ampak ali lahko opišeš kako imaste urejeno še plačanje poškodb/izgube vodnika ali psa. Ne glede na to ali je vodnik iz domače družine ali pa iz tretje. Ali plačate cepljenje tudi psu, ki ni iz vaše družine in je samo enkrat iskal ranjeno divjad uspešno ali neuspešno. Zavarovanje za povzročeno škodo imajo vsi, ki imajo zavarovano hišo. In to samo enega psa. Dvomim pa da to velja za škodo povzročeno na lovu.
    Ceplenje in ostalo plačamo samo našim vodnikom. Praviloma se ne poslužujemo psov iz drigih LD, če se pa sproti plačamo delo - iskanje.
    Lovci smo zavarovani za lov in udejstvovanje v LD s tem, da lovskim čuvajem plača LD. Kar se nanaša na pse, plača zdravljenje LD, če pes pogine, vodniku LD plača nabavo drugega psa. Enako bi se zgodilo, če bi "poginil" pes vodniku iz druge LD.
    Težko je LD na primer plačati "dejansko" vrednost psa takrat, ko gre za psa, ki je bil državni prvak v delu in dosegal odlične rezultate v delu na terenu, ali če je dosegal "titule" v lepoti. Vemo, da takrat je vrednost psa še kar visoka.

  3. #13
    Član od
    Jul 2012
    Lokacija
    Vrbljene
    Prispevki
    486

    Privzeto

    Težko je LD na primer plačati "dejansko" vrednost psa takrat, ko gre za psa, ki je bil državni prvak v delu in dosegal odlične rezultate v delu na terenu, ali če je dosegal "titule" v lepoti. Vemo, da takrat je vrednost psa še kar visoka.[/QUOTE]

    Ja, res je, gre verjetno bolj za plačilo za občutek krivde in tolažbo. Kar pa je vsakemu vodniku zadovoljivo, ali pa ne. No verjetnost poškodb ali kaj hujšega bi se moral zavedati vsak ki z psom vstopi v lovišče in z njim dela. Hvala za odgovor.
    Last edited by aron; 7. January 2014 at 11:59.

  4. #14

    Privzeto

    Citat mugo je objavil: Pokaži objave
    Mislim, da moramo ločiti dve stvari. Prvo je zavarovanje oziroma kritje stroškov v primeru nezgode, dugo pa je plačevanje , če se tako izrazim, kinoloških uslug. Tu mislim iskanja, udeležbe na skupnih lovih..... to so pomoje stvari , ki se nebi smele plačevati. Ker potem bomo kmalu plačevali še gonjače, pa še tiste, ki streljajo netrofejno divjad.... in vsakega, ki kaj migne za ld. To ni to, smo prostovoljci. K
    E, s tem pa se ne strinjam. Ne vem, če je vodniku dolžnost, da se na svoje stroške pelje na primer 30 km in išče zastreljeno divjad ali pregleda nastrel. So bili časi (na splošno boljši časi v družbi), ko se je delalo to brez plačila, celo dopust so si vodniki jemali. Ampak sedaj, ko je veliko brezposelnih, ko je veliko lovcev na minimalni plači, ipd, je pa vprašanje, če je moralno zahtevati, da to nekdo dela zastojn za LD in to naredi 20 krat v letu. Nekateri bi želeli, da še po končanem uspešnem iskanju pelje vodnik uplenitelja v gostilno in mu plača "pijačo", ker je bil njegov krvosledc tako uspešen.
    Moje mnenj je, da je prav, da se vodnikom delno plača stroške za iskanje, saj je vendar po koncesijski pogodbi dolžnost upravljavca lovišča, da to zagotovi.
    Kar se pa nanaša na plačila za ostale pse, pa sem enakega mnenja, da je dobro, da vodnik dobi delno plačano. Mugo, če imaš psa, sam dobro veš, koliko je vloženega dela za učenjem psa, da ga pripraviš do tega, da dobro dela v lovišču. Če ga želiš dobro izšolati, potem imaš prvi dve leti "malo" od individualnega lova, je pa veselje, ko pes goni želeno divjad, ali pa ko dobro dela po sledi. Potem, ko je pse izšolan, ko ga vodnik pripelje na skupni lov, vsi "uživajo" ob rezultatih odrekanja, šolanja vodnika. Če pes na lovu "slabo" dela, pa tudi znajo, to pikro komentirati.
    Mislim, da je Mrki pod drugo temo zapisal, da so drugi lovci (brez psov), kar odšli "na zadnji pogon" v lovsko kočo, on pa je čakal svojega psa. To pomeni za vodnika lovskega psa je lov končan, ko po lovu do njega pride pes, ali ko ga najde. Za lovca brez psa, pa je lov končan, ko to označi lovski rog in ko da puško v "fatrolo". Mislim, da je bistvena razlika.
    In zakaj mislim, da naj se plača? Zato, ker je veliko lovcev, ki imajo "dobre" avtomobile, ki v svoj avto ne vzamejo vodnika in psa, da se avto ne uzmaže. Vodnik pa ima več ali manj umazan avto skozi vso lovno sezono, čiščenje pa je tudi potrebno plačati.
    To je moj pogled na to problematiko in zato v naši LD plačujemo, kot sem zapisal.
    Pa še nekaj. Običajno so vodniki, saj pri nas, tudi najbolj aktivni pri delu v lovišču. Vodniki psov naj bi bili delno oproščeni dela v lovišču. In če bi bili, bi imeli tisti, ki nimajo lovskih psov, imajo pa doma druge pasme psov, kar hitro pripombe glede dela.

  5. #15

    Privzeto

    Že sivo brado imajo prizadevanja, da bi se te zadeve sistemsko rešile za vse pse in vodnike ter LD enako.
    Vendar sem prepričan, da se tu bika prijemlje za roge na napačnem koncu.
    Lovske družine so suverene in se bodo same odločale kakšen odnos bodo imele z vodniki. In prav je tako!
    Karkoli naj bi jih enako zavezovalo mora biti na nivoju zakona ali Pravilnika, ki ga podpiše država, torej minister. Nobena LZS ali celo kakšne območne zveze, najsi bodo nelovske (ZLD) ali kinološke (LKD) ne morejo tega predpisovati.

    Zato je tudi bilo v Alojzovem primeru po mojem mišljenju odločeno kot je bilo. Ker zakon obvezuje LD, da poskrbi za iskanje po krvni sledi!

    Mislim, da zadevo res rešujejo samo zavarovanja, najsi bodo individualna ali kolektivna. In seveda predvidevanja vodstev lovskih družin, kaj jih lahko doleti, če teh zadev ne bodo uredile. Očitno pa jim grozi le primer krvosledništva, kako bi bilo v primeru škode po psu recimo na vozilu v primeru pogona bi moral presoditi kdo drug ali pa moramo počakati kakšen sodni primer.

    Meni zadošča, če LD poskrbi, da vodnik ni ogrožen s škodo po psu. Škodo na psu če gre za nesrečo bom že sam pretrpel, saj je riziko dela le na nama s psom. Sam moram presoditi, koliko sem pripravljen s psom tvegati.

    Če gre pa za namerno odškodovanje na psu, se bom pa itak moral poslužiti tožbe in mi LD ne more prav nič pomagati.
    Verum justicia quod parilitas!

  6. #16
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    tukaj
    Prispevki
    3,489

    Privzeto

    Ni vodniku dolžnost priti iskat, ampak vsem vodnikom, ki jih poznam pa je to v veselje in to počnejo zaradi lastnega veselja ob delu psa. Imamo pri nas doma tudi 2 psa, sicer ne krvosledca, tako da vem kako je s psi, vzgoja, šolanje, lov, brakade, odnos drugih.....
    Ne vem, a je treba vse samo gledati skozi denar, plačevanje vseh mogočih stvari v LD se mi zdi totalno v nasprotju z principom prostovoljnosti, Npr. kilometrine in sejnine za na razne sestanke: pa kdo koga sili imet funkcijo in letat na sestanke? Če tega ne počneš zaradi lastnega veselja in dobre volje, bo namesto tebe (ne mislim kogarkoli določenega), ki hočeš denar, to počel sigrno kdo drug, ki to ne bo počel le zaradi bogate kilometrine in sejnine! Isto je s kinološkimi "uslugami". Pravim to tudi zato, ker imam tudi sam psa in na skupnih lovih z njim poganjam zaradi lastnega veselja... Na one v svetlečih ogromnih terencih, ki so pred mojim povratkom na zborno mesto že v gostilni se pa kratko malo pos...em. Ne sanja se jim kaj dosti o lepotah lova, naj živi v svoji veličini v oblakih.....
    As hunters, we need to stand strong, unite as one and NEVER apologize for being who we are! We should focus our energy on being the best hunters we can be by challenging ourselves to be ethical, respectful and responsible so as to humbly uphold our proud heritage. Now, let´?s get out there and enjoy the great outdoors!
    Eva Shockey

  7. #17

    Privzeto

    Citat pranger je objavil: Pokaži objave
    Milan kakšna je cena tega zavarovanja?
    Ti bom sporočil, ko dobim podatke od blagajnika. Na pamet cene ne vem. Pri roki pa imam polico za kolektivno zavarovanje članov. Nezgodna smrt 4 tisoč, invalidnost 8 tisoč €, letna premija 350, 24 € za 86 članov, mesečno 29,24 ali 4,08 na osebo, letni popust za zvestobo 22, 45 €. Tudi to zavarovanje plača LD.
    Naj bo človek v korist živalim in ne v njihovo pogubo, naj jih ceni, ne pa zlorablja.

  8. #18

    Privzeto

    Citat MilanK je objavil: Pokaži objave
    Ti bom sporočil, ...
    Vsem nam tule prosim!
    Verum justicia quod parilitas!

  9. #19

    Privzeto

    Pri ns smo hoteli zavarovati pse,vendar je bila najcenejša premija za vse pse preko 1000€ na leto,zato se v to nismo podali in smo svetovali vodnikom,naj si zavarovanje uredijo sami. Itak pa zadnjih 15 let ni bilo kakšne nezgode z psi.

  10. #20
    Član od
    Jun 2010
    Lokacija
    primorska
    Prispevki
    115

    Privzeto

    Pri nas je za use lovske pse urejeno zavarovanje v primiru nesreč. Plačajo nam tudi udeležbo na skupnih lovih. Karkoli se psu zgodi na lovu stroške zdravljenja krije lovska družina. Tudi lani je enemu gostu merjasec psico raztrgal pa so mu pokrili stroške šivanja.
    Za enkrat imamo kar dobro use skupaj pošlihtano.
    Cilj vojne ni, da umreš za svojo domovino, temveč da pripraviš tistega na drugi strani, da umre za svojo.
    "Veliko moč ima tisti, ki zna molčati tudi takrat, ko ima prav"

Stran 2 od 5 PrvaPrva 12345 ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •