Stran 4 od 23 PrvaPrva 1234567814 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 31 do 40 od 228

Tema: Izbira kalibra ter modela prve puške

  1. #31

    Privzeto

    Samo lovskih kolegov ne spraševat. Bo vsak predlagal isti kaliber kot ga ima sam. In boš delal iste napake kot oni.
    Tako so določeni kalibri zelo pogosti na nekem področju. Pred leti npr okrog mene nihče ni imel 308. Vsi so forsirali 7x64 ali 8. Bil sem med prvimi. In so kritizirali kako razbijaški kaliber je to. Zato pa sem kar nekaj slik objavil. Se pa mnenje hitro spreminja.

  2. #32

    Privzeto

    Citat VUGI je objavil: Pokaži objave
    ... Kot mi je poznano so med slovenskimi LD kar velike razlike glede tega, kakšno divjad je pripravnikom in pozneje mlajšim lovcem dovoljeno loviti. ...
    Na žalost neumnost in folšija jagrčkov slovenceljnov ne pozna meja in je to menda celo res. A ne glej le na to kratko obdobje, temveč glej na splošno kaj boš jagal v svoji lovski karieri! Pa ne samo doma, razen če ne nameravaš biti eden od tistih zaplankancev, ki ne pogleda čez meje svoje LD in ne pusti drugim priti na obisk.
    Verum justicia quod parilitas!

  3. #33
    Član od
    Nov 2009
    Lokacija
    Iz Mezgovc v Zagorje pri Pivki
    Prispevki
    1,222

    Privzeto

    Citat Ostrorogi je objavil: Pokaži objave
    Zaradi tega kot si napisal sam, da je lov širok pojem, še ne išči dlake v jajcu glede pušk pa čeprav je puška lovčevo sekundarno orodje. Počakaj na določene dogodke kateri se ti bodo zgodili v tvoji pripravniški dobi, pa se boš takrat lažje odločil glede več podobnih pomembnih stvari kot je nabava orožja itd.
    BTW hvala za odgovor.
    Tudi sam sem komaj čakal, da pridem do puške... ...da grem z njo na strelišče, jo spoznam, primerjam različne naboje na tarči,...

    Kot predavatelj mentorjem lovskim pripravnikom sem opozoril na napako, ki se pri pripravnikih v LD pogosto dela in to je ta, da si nekateri nabavijo (prej ne dobijo dovoljenja) puške šele, po opravljenem izpitu, potem pa gredo z njo direkt v lovišče. Kaj se dogaja v lovišču, verjetno ni potrebno posebej komentirati... Kot bi po opravljeni teoriji prvič sami sedli za volan avtomobila in z njim šli v mesto...

  4. #34

    Privzeto

    O 9,3×62 se veliko govori, veliko preveč, glede na to da se ga v resnici zelo malo uporablja. V naši družini ga ima samo eden, predvsem zaradi principa, "jaz imam večjega kot ti" in ne zato ker bi ga dejansko rabil. Kot si napisal, se pri nas na pogonih jaga ozimce in lanščake, le izjemoma merjasca. Sem pa imel zadnjič primer, ko sem pomagal izdelovat krvno sled, kolega je streljal na merjasca, kal 308win, krogla Sierra Game King, merjasec je padel, se pobral in odnesel zadetek 1 km čez hrib čez mejo. Nismo ga dobili, tudi krvosledec ni nič pomagal. Ampak tako pač je. Mogoče ne bi bilo dosti drugače tudi s kakšnim močnejšim kalibrom. Če je divjad zadeta v katerikoli vitalen organ, ne gre daleč, če pa ne je pa tako tako, ne glede na kaliber. Torej, vseeno sem nekaj dni kasneje mirne duše naročil novo puško v kal. 308 win. Če bom 9 od 10 strelov oddal na srnjad, ozimce in lanščake, ne bom zaradi enega strela na večjo divjad na leto ali še to ne, trpel večji odsun, težjo puško ter plačeval dražjo municijo. Težki kalibri so za revirje, kjer imajo velik plan jelenjadi in d. prašičev, morda tudi medveda.

    Citat rws je objavil: Pokaži objave
    Dobro preglej Tikko stainless, s plastičnim ali lesenim kopitom. Kaliber je pa 308win itak top izbira. Zanimivo je, kako si lovci za pogone umišljajo večje kalibre(9.3mm), v večini pa padajo na teh jagah itak 20-40kg ozimci, streli skozi grmovje(večji kalibri s težjimi kroglami so manj občutljivi) so pa tako ali tako samo izzivanje usode.
    V svoji lovski karieri sem uplenil 2 merjasca(oba s 308win s kroglo sierra pro hunter round nose 9.7g), enega točno čez sredino plečeta, drugega pa za pleče! Prvi je obležal v ognju, drugi pa po manj kot 100m(krvna sled pa tako obilna, da ni blo nobenega dvoma). Obe krogli sta prebili!(od takrat niti slučajno nisem pomislil da bi mel kak močnejši kaliber, mogoče le kak lažji in hitrejši(itak pa imam 243win ki ima noro dobro balistiko s primerno kroglo)!
    Že prej sem vse o tem napisal, pa moram očitno še enkrat, zakaj bi kupoval 243win ali 6,5×57 za revir v katerem je jelenjad in divji prašiči? Povej en dober razlog. Enako udobno bo streljal tudi s 308 win, s tem da ima veliko večjo izbiro streliva, možnost uporabe kalibra za vso našo divjad, kratko puško s kratko cevjo in kratkim zaklepom in predvsem ne rabi razmišljat ali izpolnjuje zakonske pogoje za odstrel odraslih d. prašičev in jelenjadi, se pravi s 308 win ne krši zakona.
    Hkrati pa si ob 308 win lahko kasneje po potrebi omisliš še kakšen bolj specialen kaliber za poseben namen (8×57 za pogone naprimer), pa četudi je le ta "le eno stopničko" nad 308win Lahko gre pa gor tudi za dve stopnički, če je že problem v le eni stopnički in kupi ta famozni 9,3×62 o katerem se toliko govori, na jagi ga pa zelo redko vidiš

    Citat VUGI je objavil: Pokaži objave
    Ravne cevi in dober pogled v 2014 vsem na Forumu !!

    Ker si postavljaš vprašanje kakšen kaliber orožja naj izbereš (glede na to da imate v lovišču skoraj vso divjad), bi ti po svojih izkušnjah svetoval, da se najprej vprašaš (ali pa tvojega mentorja), katero divjad boš v svojem revirju lahko najprej lovil. Kot mi je poznano so med slovenskimi LD kar velike razlike glede tega, kakšno divjad je pripravnikom in pozneje mlajšim lovcem dovoljeno loviti.
    Ko boš dobil odgovor na to vprašanje pa se odlo?i kakšen kaliber si želiš oz. kakšen keliber orožja ti bo v začetku lovske kariere najbolj ustrezal. Sam namreč dvomim, da boš ostal le pri nakupu ene puške. Zato ti predlagam da se odločiš na začetku za kakšen manjši kaliber (6,5x57 243 ....), pozneje pa si glede na tvoje želje kupiš tudi kaj močnejšega, rezantnejšega, odvisno v kakšno vrsto jage te bo Diana potegnila (gamsarija, zalaz v srednjegorju, nižini, skupni lovi na veliko divjad, lov z preže na veliko divjad v nižinah ...)
    Verjemi, da res obstajajo ti. univerzalni kalibri (30-06, 7,64, mogoče celo 308 in 270 ), katerih pa sam nisem pristaš saj so skoraj vedno nekakšni kompromisi. Vendar mi verjemi tudi, da se z leti ne boš zadovoljil le z enim kalibrom in ne bo prijetna situacija ko boš pozneje želel kupiti drug kaliber in boš ugotovil, da "eno stopnjo" manjšega že imaš dve "stopnji" večjega pa ne potrebuješ.
    Kar se tiče izbora puške pa le to, kar ponavljamo na forumu že celo večnost: pojdi v trgovino, k prijatelju... primi puško v roke in preveri kako ti "leži".
    Pa uspešno pripravništvo ti želim !

  5. #35

    Privzeto izbira kalibra

    Vidim, da si postavil vprašanje in hkrati že podal določene odgovore. Omenjaš namreč kalibre med katerimi boš izbral kaliber zase. Glede na to kaj boš imel v vašem lovišču možnost loviti je po mojem mnenju primeren kaliber 8x57. Tega kalibra v tvojem izboru ni zato te ne bom forsiral. Naredi tako, da boš osebno najbolj zadovoljen, le kaliber 9.3x62 briši iz ožjega izbora. Želim ti da se boš kot mladi lovec lepo počutil med nami lovci.

  6. #36
    žandar Guest

    Privzeto

    Imam puške različnih kalibrov (lovec je bil tudi oče in je moj sin), od 17HMR do 30-06, največjega prašiča (180 kg) sem uplenil s 7x57 r, padel je po 20 m, vendar kot sem že nekoč, nekje napisal, bi danes, namesto vseh večjih kalibrov, zagotovo nabavil samo 308 Win (no ja, mogoče bi še ohranil 243 win. in 17 HMR)
    Do tega prepričanja sem prišel po res temeljitem spoznavanju in preizkusih ostalih krogelnih kalibrov.
    Glede na povedano, me začetniški lovci pogosto prosijo za moje mnenje pred nabavo orožja, vendar moram po resnici povedati, da se po navadi odločijo pod vplivom mentorjev in jaz po nepotrebnem trošim slino za obširne utemeljitve mojih predlogov

  7. #37

    Privzeto

    Citat alojz1 je objavil: Pokaži objave
    Slayer. Jaz razumem mladino zato ti svetujem, da z nasveti jagrom počakaš vsaj do polnoletnosti. Pa kakšen naboj v tarčo je tudi dobro oddati. Pa ne razumi tega narobe. Če te nihče ne pove takole se bojim, da biš čez par mesecev teoretični vseved. Praksa pa je veliko vredna. To boš zvedel z leti.

    Velja

  8. #38

    Privzeto

    Citat Slayer je objavil: Pokaži objave
    Velja
    Sem vesel, da si razumel. Nič ne boš zamudil. Tvoj čas šele prihaja. Do takrat pa spremljaj, sodeluj in se uči. Potem bo tvoje mnenje imelo težo. Predvsem pa misli z svojo glavo. Kolektivnih nasvetov brez argumentov je že tako preveč.

  9. #39
    Član od
    Mar 2008
    Lokacija
    jagoda
    Prispevki
    334

    Privzeto

    Citat PROF.racoon je objavil: Pokaži objave
    Tudi sam sem komaj čakal, da pridem do puške... ...da grem z njo na strelišče, jo spoznam, primerjam različne naboje na tarči,...

    Kot predavatelj mentorjem lovskim pripravnikom sem opozoril na napako, ki se pri pripravnikih v LD pogosto dela in to je ta, da si nekateri nabavijo (prej ne dobijo dovoljenja) puške šele, po opravljenem izpitu, potem pa gredo z njo direkt v lovišče. Kaj se dogaja v lovišču, verjetno ni potrebno posebej komentirati... Kot bi po opravljeni teoriji prvič sami sedli za volan avtomobila in z njim šli v mesto...
    Nisem napisal, da naj kupi orožje šele po opravljenem izpitu. Pravim mu samo naj ne hiti po nepotrebnem, še predno je začel z pripravniško dobo. Raje naj gre z mentorjem ali obema na strelišče, kjer bo poskusil kalibre, ki jih imata onadva... Smešno mi je to, da mikavno vpraša in večina se zažene v odgovore pa osnovne veze nimajo o tem ali ima fant dejansko z streljanjem kakšne izkušnje... še dobro, da se mu ne ponuja 45-70
    Glede na to, da za nakup orožja potrebuješ določene izpite, listine in potrdila je za hitrost vsega skupaj odvisen sam. Pred začetkom lova bo tudi moral dokazati svojo usposobljenost streljanja na tarčo pred strelskim referentom
    lp MAj

  10. #40

    Privzeto

    Se nikakor ne strinjam z Vugijem. Prva puška mora biti taka, s katero lahko loviš vse. Nato kasneje dodajaš še druge kalibre za dušo. Moja prva puška je bila 7x64, nato sem nabavil trap in MK nato je prišla kombinirka 12/7x57R, kasneje sem zaradi tekmovanj in cene nabojev nabavil .222rem. Nazadnje pa sem nabavil predvsem zaradi radovednosti .308win, za dušo pa drilling 16/16 7x57R z vložno cevjo .22wmr.

    Če bi bila prva puška .308win potem bi bila to tudi edina repetirka v moji omari!

Stran 4 od 23 PrvaPrva 1234567814 ... ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •