Stran 5 od 23 PrvaPrva 12345678915 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 41 do 50 od 228

Tema: Izbira kalibra ter modela prve puške

  1. #41

    Privzeto

    Hvala vsem za odgovore!!

    Če bi združil vse nasvete bi na koncu pristal na 308 win. Eni predlagate malo šibkejše kalibre, drugi malo močnejše, veliko pa vas tudi 308win. Verjetno bom večinoma lovil vso divjad razen medveda. Ne govorim, da bom imel kar možnost streljat jelene, merjasce ipd. Ampak bom verjetno večinoma streljal srnjad, od divjih prašičev pa lanščake ter ozimce. Občasno tudi jelenjad, ko bo možnost. Bom videl sproti med pripravništvom. Ampak glede na to kaj imamo v lovišču in kaj se večinoma lovi sklepam tako.
    Puško mislim nabavit spomladi (na začetku pripravništva) tudi zato, ker bi rad veliko treniral na tarči, da bom kasneje sposoben oddajat lovsko etične strele na divjadi.

    No, ko bo čas se bom zapeljal do lovske trgovine, da pogledam kako mi leži kakšna puška v rokah. Zanimive so Tikka T3 (battue, stainless), CZ 557 lux, Titan 6 Luxus. Torej puške, ki so možno dobavljive v krajših ceveh torej do 52 cm. Torej to je cenovni rang, ki ga ne morem preseči, če vštejem še kasnejše stroške optike ter montaže.

    Torej se vam vsem še enkrat zahvaljujem za pomoč!!

    Verjetno vas bom še kaj vprašal v prihodnje o puškah. Glede na to da sem ostal pri kalibru 308 win, je še vedno možnost druge klasike... Moram preizkusit še streljanje v živo na nastrelitvah, ki bodo v aprilu z kalibri kot so (308 win, 7x64, 8x57, 30.06...)

    Lep pozdrav!
    Last edited by THEHUNTER; 1. January 2014 at 20:48.

  2. #42

    Privzeto kalibri, kalibri, kalibri...

    Nisem želel nikomur soliti pameti kakšen kaliber naj uporablja predvsem pa ne forsirati famoznega 9,3!
    Priporočam pa mu, da si kupi takšen kaliber katerega bo največ uporabljal.

    Glede zakonskih omejitev o moči in premerih dovoljenega krogelnega streliva v R Sloveniji ne mislim razpravljati - saj je objavljen in veljaven.

    Zakaj sem omeil manjši kaliber - predvsem zato, ker smatram, da bo še vedno največkrat uplenil srnjad !
    Konec koncev pa bo vseeno kupil tisto, kar mu bodo predlagali v domači LD.

    Sam sem imel prvo puško kombinirko 7,65R/16. Naslednja je bila 22 Hornet.Po prodaji 22 Horneta sem kupil 8x68S. Nato sem prodal še kombinirko in kupil Styer-ja model L (jagdmatch) v kalibru 243. Avgusta lani sem pa na željo sina nabavil še Tikko T3 v 270. V svoji nevednosti smatram, da imam pokrito vso divjad katero lahko lovimo v tem delu evrope.

    Mimogrede sam sem v lanskem letu uplenil osem kosov srnjadi, enega srnjaka (243), pet prašičev (2x270 3x 868s) in šest kosov jelenjadi (1x 270 5x 8x68s).

  3. #43

    Privzeto

    Ravno zato, ker domnevamo, da današnji mlajši pripravniki nimajo veliko izkušenj s streljanjem (niso služili vojske) in ker je THEHUNTER povedal, da imajo v lovišču vso divjad, priporočam tak kaliber, ki je primeren za začetnika, ima dokaj blag odsun, da ne pride že na začetku do "streloplašnosti", izbira streliva je velika, strelivo je poceni in predvsem je primeren tako za lažjo kot težjo divjad. Pa omenil je tudi da bi rad imel kratko puško z 52 cevjo, kar tudi sam absolutno zagovarjam. Krajša kot je puška, bolj je lovsko uporabna. In vse te pogoje izpolnjuje 308 win.
    Če bo kdaj kasneje rabil še kaj več (ali pa manj), bo pa takrat kupil še kak kos. Važno je, da ima na začetku nekaj s čimer bo lahko jagal vse, ne bo ga pa naredilo "streloplašnega". Zato je vsekakor bolje začeti pri nečem univerzalnem normalne moči in potem to nadgrajevati.

  4. #44

    Privzeto

    Citat VUGI je objavil: Pokaži objave

    Sam sem imel prvo puško kombinirko 7,65R/16. Naslednja je bila 22 Hornet.Po prodaji 22 Horneta sem kupil 8x68S. Nato sem prodal še kombinirko in kupil Styer-ja model L (jagdmatch) v kalibru 243. Avgusta lani sem pa na željo sina nabavil še Tikko T3 v 270. V svoji nevednosti smatram, da imam pokrito vso divjad katero lahko lovimo v tem delu evrope.

    Mimogrede sam sem v lanskem letu uplenil osem kosov srnjadi, enega srnjaka (243), pet prašičev (2x270 3x 868s) in šest kosov jelenjadi (1x 270 5x 8x68s).

    Impresivno.
    Ker se ne poznava mi število uplenjene divjadi ne pove veliko. Potrebno bi bilo napisati še število zgrešenih, zastreljenih in utajenih strelov. Po tem bi imel bolj jasno sliko. Da ne bo pomote. Ne obtožujem. Imam pa svoje mnenje, ki temelji na veliko primerov.
    Ampak to moraš pa tudi sam priznati. Vse to bi lahko uplenil tudi z eno samo puško.
    Last edited by alojz1; 1. January 2014 at 21:14.

  5. #45

    Privzeto zgrešeni streli

    Puška in kaliber ne zgrešita, zgreši strelec!

    Lansko leto mi ni bilo potrebno iskati ranjene divjadi, res je vse bi se dalo upleniti tudi z enim kalibrom - in Alojz upam, da se bova spoznala !
    lp

  6. #46

    Privzeto

    Problem nastane, ko imaš puško npr .243, pa "srečaš" kakšnega prašiča ali jelenjad. Boš ustrelil? Zato pa je boljše najprej nabaviti enega izmed univerzalnih kalibrov. Kasneje pa potem prilagajaš kalibre določeni vrsti lova. Jaz bom vsakemu mlademu jagru, ki me bo vprašal za nasvet za novo puško, svetoval .308, ker pokriva vso lovno veliko divjad pri nas, predvsem pa zaradi velike izbire streliva, tako za lov kot za tarčo.

  7. #47

    Privzeto

    Ali ima kdo izkušnje z risanico BROWNING EUROBOLT (kvaliteta, preciznost ipd.) in ali jo je možno kje pri nas dobaviti v kalibru 308win?

    Meni zgleda kar lepa, zanima me tudi kako se kaj primerja z puškami podobnega cenovnega razreda (Tikka T3, Titan 6 luxus, CZ 557lux...)
    Last edited by THEHUNTER; 3. January 2014 at 16:31.

  8. #48
    Član od
    Feb 2012
    Lokacija
    Gornji Grad
    Prispevki
    98

    Privzeto

    Citat THEHUNTER je objavil: Pokaži objave
    Ali ima kdo izkušnje z risanico BROWNING EUROBOLT (kvaliteta, preciznost ipd.) in ali jo je možno kje pri nas dobaviti v kalibru 308win?
    Jaz bi ti svetoval da nabaviš tole če ti finance dopuščajo :
    - puška browning x-bolt po možnosti če ti je všeč celo rosfrei cev in plastično kopito ali pa klasiko ki tudi lepo izgleda (kolega ki je tudi na forumu jo ima v kalibru 3006 in pobera komade od 5 pa vse do 350m) kaliber 3006 ali 308 kar ti pač bolj paše cena se suče tam okoli 900€.
    - kot optiko pa docter kot si že napisal ali pa meopto meostar r1 3-12x56 ali pa to tanovo meostar r2 ki prihaja na trg s povečavo 2,5-15x56 pa imaš univerzalno optiko.

    Pa boš imel skompletirano puško ki ti bo služila celotno lovsko kariero.

  9. #49

    Privzeto

    Omenjena puška lepo izgleda. Še posebej z stainless cevjo! V Novem mestu stane 1.100€, pomoje dobiš še kakšen popust
    Optika pa bo verjetno Docter classic 3-12x56, mogoče tudi Meopta!

    Kakšna pa je razlika med X-BOLTOM in EUROBOLTOM, kateri je bolj kvaliteten?

    Pa še slikca:
    Last edited by THEHUNTER; 3. January 2014 at 17:07.

  10. #50

    Privzeto

    Citat teohafy je objavil: Pokaži objave
    Problem nastane, ko imaš puško npr .243, pa "srečaš" kakšnega prašiča ali jelenjad. Boš ustrelil?
    Poznam fante, ki so to storili in je jelen samo padel. Drugi pa je šel naprej, zaradi strela nad koleno, na koncu se je dobil. Z dobrim strelom še šibkejši kaliber usmrti vse. Cigani so pri nas lani s flobertom uplenili jelena 12eraka, in to ne v razredu 2-4!
    Vem pa kakšne so zakonske zahteve za določene vrste divjadi, tisto je pa druga zgodba.

Stran 5 od 23 PrvaPrva 12345678915 ... ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •