Stran 17 od 23 PrvaPrva ... 7131415161718192021 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 161 do 170 od 228

Tema: Izbira kalibra ter modela prve puške

  1. #161

    Privzeto

    Citat THEHUNTER je objavil: Pokaži objave
    No ne narobe zastopit, da smo mladi samo pred racunalniki in ne znamo vec drugega. Nekateri res, ne pa vsi.
    Nisem tega misli, samo včasih je bilo strelstvo bolj razširjeno, kot sedaj, ko je cela poplava takšnih in drugačnih športov, s katerimi se ukvarja mladina in vsaj pri nas ni nekega zanimanja.
    Mišljeno je bilo širše in ne direktno samo na vaju 2.

  2. #162

    Privzeto

    Citat TaSl je objavil: Pokaži objave
    Nisem tega misli, samo včasih je bilo strelstvo bolj razširjeno, kot sedaj, ko je cela poplava takšnih in drugačnih športov, s katerimi se ukvarja mladina in vsaj pri nas ni nekega zanimanja.
    Mišljeno je bilo širše in ne direktno samo na vaju 2.
    Ni problema, vem.
    To je pa res, ljudje so bili tudi bolj komunikativni in prakticni. Zdaj jih je veliko takih, ki znajo komunicirati le prek racunalnika

    Haha, to pa mas prav! 18ka ma dobre in slabe plati

  3. #163

    Privzeto

    Alojz, se strinjam. Le da ti napišeš kratko in jedernato, jaz sem pa bolj "epski"
    Današnja mladina ima še največ izkušenj z orožjem iz računalniških strelskih igric. Vojske ni služil noben, razen redkih posameznikov, ki so šli prostovoljno na služenje, pa še ti so na služenju imeli opravka le z 5,56×45 oziroma 223. Časi "ljudske obrambe", ko so z M48 in 8×57 učili streljati cele generacije šolarjev, so davno mimo. Medtem pa naša mladina izvaja strelske vaje na računalniku, potem pa berejo te forume in si zaželijo imeti 9,3, katerega starejši jagri na tem forumu (upravičeno) hvalijo kot zelo učinkovitega za vso našo divjad. Prav, ampak to kar je Alojz napisal spodaj jaz govorim že od začetka te teme, le bolj na dolgo in široko kot zna to napisati Alojz. Odsun je odvisen od človeka do človeka, eden prenese veliko, drugi pa bolj malo. Vsak mora pa sam probati. Zato sem THEHUNTERJU že večkrat napisal naj gre na strelišče, pa sam proba, kako se mu bo zdelo streljati z omenjenimi kalibri. Jaz streljam že od malih nog, streljal sem že z večino bolj pogostih lovskih in vojaških kalibrov, ki so prisotni pri nas. Pa imam nekje pri 30-06 in 8×57 dovolj odsuna, da še lahko normalno in brez razmišljanja o odsunu oddam strel. Čez ta dva kalibra ne grem rad, čeprav sicer nisem streloplašen. Ampak enostavno ne maram razmišljati pred strelom kam in kako bom naslonil, da me ne bo okular po nepotrebnem "potipal". Zato se mi zdi povsem nesmiselno, da bi pripravnik, ki nima nobenih izkušenj z nobenim od kalibrov o katerih pišemo, preskočil celo paleto lažjih in standardnih kalibrov in kar takoj kupil puško, ki ima 1500 J več oddane energije na 100m, kot tista, katera je meni, kot izkušenemu strelcu, dovolj težka po odsunu.
    Lahko bi se srečno končalo in bi bil mladi pripravnik zelo zadovoljen z nakupom. Lahko pa bi se zgodil primer, ki ga je opisal .300, oziroma pripravniku bi se ob strelu z 9,3 "prikazal duh". Kaj pa potem? Potem nadaljno streljanje vodi v mučenje s tem kalibrom še naprej, saj noben ne prizna rad da ga je polomil ob nakupu in nadalje v strah pred pokom in odsunom, v posledično zategovanje pred strelom, celo mižanje, živčnost in nervoza pred in med strelom in seveda vse to vodi v slabe zadetke. Na koncu ne pomaga niti, ko se puška končno znajde v malih oglasih in pride precej šibkejši kaliber v omaro, saj kot pravijo "kar se Janezek nauči to Janezek zna", strah pred streljanjem je pa potem vedno nekje v podzavesti. Le na to bi jaz rad opozoril. In kot je rekel Alojz in tudi že jaz pred njim, je še vaja, ki naj bi izurila novopečenega strelca in odpravila streloplašnost, s takim kalibrom precej draga in tudi mučna zaradi samega odsuna.
    Kaliber sam (9,3) je že odličen, sploh za lovišča kjer je veliko jelenjadi in divjih prašičev. Jaz nikoli nisem rekel da ni. Če bi jaz lovil v lovišču, kjer bi vsako leto uplenil nekaj jelenov in merjascev, bi ga tudi jaz že zdavnaj imel v omari. Ne dvomim, da ne bi bil sposoben obvladati tega kalibra. Ampak za pripravnika, ki takorekoč še ni streljal s puško, pa po mojem mnenju ni primeren. Sploh pa ne, če prihaja iz lovišča, kjer bo tako ali tako vsaj prvih nekaj let lovil le srnjad in mogoče kakega ozimca ali lanščaka. Iz kakšnega lovišča pa kdo prihaja, mora pa sam vedeti, zato se kljub najboljši volji ne moremo mi namesto njega odločiti ampak se bo na koncu moral sam. Mi lahko damo le neke smernice, katerih naj bi se držal. Kajti konec koncev je razlika že pri 308 in 30-06, če imaš veliko lažje divjadi in malo težje, ali pa veliko težje in malo lažje. Tukaj so pa bili predlogi vse od 243 pa do 9,3...


    Citat alojz1 je objavil: Pokaži objave
    Od lahke kratke puške za začetnika smo prišli do 9,3 z zavoro (teža, dolžina). Pa aktivne glušnike ne pozabit. Potem pa lahko veliko treniraš (vsak v začetku veliko strelja). Seveda, če ima denar za naboje. Res bi z cenejšimi lahko 3x več. Pa kaj. Ne bodimo malenkostni.
    Fantje ta kaliber je super za tiste, ki so vse otroške bolezni že preboleli. Ti znajo.
    Tole me pa spominja na začetnika v avtošoli. Avto pa formula1.
    Last edited by Deerhunter; 8. January 2014 at 09:42.

  4. #164
    Član od
    Dec 2008
    Lokacija
    Vipavska dolina
    Prispevki
    956

    Privzeto

    Citat Deerhunter je objavil: Pokaži objave
    Kajti konec koncev je razlika že pri 308 in 30-06, če imaš veliko lažje divjadi in malo težje, ali pa veliko težje in malo lažje..
    Zato pa so različne krogle in gramaže
    Če ljudje ne bi mrli in žvali drli, bi svet podrli!

  5. #165

    Privzeto

    Die 9,3X62 patrone....Ist sie zu stark bist du zu schwach!!!Lp.

  6. #166

    Privzeto

    Nimamo vsi jagri 130 kil

    Citat kuje je objavil: Pokaži objave
    Die 9,3X62 patrone....Ist sie zu stark bist du zu schwach!!!Lp.

  7. #167

    Privzeto

    Misliš mentalno???

  8. #168

    Privzeto

    Citat Deerhunter je objavil: Pokaži objave
    Pa imam nekje pri 30-06 in 8×57 dovolj odsuna, da še lahko normalno in brez razmišljanja o odsunu oddam strel. Čez ta dva kalibra ne grem rad, čeprav sicer nisem streloplašen. Ampak enostavno ne maram razmišljati pred strelom kam in kako bom naslonil, da me ne bo okular po nepotrebnem "potipal". Zato se mi zdi povsem nesmiselno, da bi pripravnik, ki nima nobenih izkušenj z nobenim od kalibrov o katerih pišemo, preskočil celo paleto lažjih in standardnih kalibrov in kar takoj kupil puško, ki ima 1500 J več oddane energije na 100m, kot tista, katera je meni, kot izkušenemu strelcu, dovolj težka po odsunu.
    Sicer se mi neda več pa vseeno.. Zakaj bi mislo, da te okular rukne? Če vse mere pašejo te nebo nič ruknlo v bučo :) Sej je brezveze sploh še kaj rečt, sam še zmer nevem kakšna je razlika če daš človeku takoj v roke neki močnejšega al pa čez leta. Sploh ne promoviram nekih hudih kalibrov za kogarkol nevem pa zakaj se jih eni tolk "bojite". Vsi vemo da se z .222 rem da vse "pobit", pa zakaj če je lepš da zraven fajn poči

    Najbl zanimivo je k ste vsi k jagate s .308 win isti, pa s tem ne mislim nič slabega, sam mamo tud v družini dva s podobnim mnenjem in mi zmer k hvalita kak tak kaliber polepšata dan no zanč sm enga na primorskem spoznal ki je prvi priznal, da ga je s .308 posral

    šalo na stran, še vedno mislim, da more fant najprej sploh začet s pripravništvom in da mu bo več pomagal mentor in ljudje k jih bo vsaj vido v živo in ne bral naše neumnosti

    še eno vprašanje k se tak v vseh temah vse drugo pogovarjamo kot tisto kar je treba: Kdaj bo kako forumsko srečanje? Se ga namreč že veselim..

    lp

  9. #169

    Privzeto

    Ja to sem imel namen vprasat tut jaz!

  10. #170

    Privzeto

    Saj je res brezveze še kaj pisat okoli tega, ker zdaj smo debato že trikrat obrnili okoli na začetek in pišemo eno in isto.
    Ravno zato, ker eni razmišljajo tako kot ti in sicer, da daš neusposobljenemu človeku takoj v roke močno puško, se ena tretjina jagrov v vsaki LD boji lastne puške in so jagri samo na papirju. Enkrat na leto pred občinstvom ustreliti na nastrelitvi je pa za njih najhujša nočna mora. Kako to izgleda vidim vsako leto na nastrelitvi in me ne boš prepričal v nasprotno.
    Še v vojski so nam najprej v prvi fazi dali streljati z MK in šele nato z 7,62×39, šele v drugi fazi pa smo streljali z 7,92×57, puškomitraljezi, ostrostrelskimi puškami in ostalo eksotiko. Menim, da najbrž že vejo zakaj je tako.
    Glede na to, da meniš, da se z 222 da vse uplenit, mora pa fajn počiti, si očitno tudi ti eden od tistih, ki ga puška mora butniti, za pravo doživetje ob strelu...
    Vse se da pa uplenit tudi s 30-06 in 308 win, pa še zakonske etične in moralne norme izpolniš, pa še bistveno bolj sta primerna za začetnike in preprečevanje streloplašnosti kot kak 300 WM ali 9.3×62.
    S tem, kako pomagajo mentorji in ostali prisotni, si pa še najbolj počil mimo. Nočem metati vseh v isti koš, ampak jaz sem poslušal mentorje in ostale mimoidoče, zapravil en kup denarja za kup pušk in optike, na koncu pa vseskupaj prodajam in kupujem novo. Od takih potem poslušaš, da je najboljša puška CZ, pa najboljša montaža je suhl montaža, pa najboljše naprožilo je nemško naprožilo, pa najboljša optika je 6×42, 308win je dovolj močan le za srnjad, najboljši kaliber je 8×57, najlepša puška je 40 let stara boroveljska bokarica, pa še bi lahko našteval, ker to so samo najbolj pogoste cvetke.
    Stainless cev, plastično kopito pa variabilni daljnogled so bili za moje "svetovalce" že bogokletne zadeve.

    Še enkrat ponavljam "moje mnenje", treba je začeti z nečim standardnim za čim manjši denar, potem pa nekaj let jagati in sam videti kaj potrebuješ za svoj način lova.


    Citat mahrenberg je objavil: Pokaži objave
    Sicer se mi neda več pa vseeno.. Zakaj bi mislo, da te okular rukne? Če vse mere pašejo te nebo nič ruknlo v bučo :) Sej je brezveze sploh še kaj rečt, sam še zmer nevem kakšna je razlika če daš človeku takoj v roke neki močnejšega al pa čez leta. Sploh ne promoviram nekih hudih kalibrov za kogarkol nevem pa zakaj se jih eni tolk "bojite". Vsi vemo da se z .222 rem da vse "pobit", pa zakaj če je lepš da zraven fajn poči

    Najbl zanimivo je k ste vsi k jagate s .308 win isti, pa s tem ne mislim nič slabega, sam mamo tud v družini dva s podobnim mnenjem in mi zmer k hvalita kak tak kaliber polepšata dan no zanč sm enga na primorskem spoznal ki je prvi priznal, da ga je s .308 posral

    šalo na stran, še vedno mislim, da more fant najprej sploh začet s pripravništvom in da mu bo več pomagal mentor in ljudje k jih bo vsaj vido v živo in ne bral naše neumnosti

    še eno vprašanje k se tak v vseh temah vse drugo pogovarjamo kot tisto kar je treba: Kdaj bo kako forumsko srečanje? Se ga namreč že veselim..

    lp

Stran 17 od 23 PrvaPrva ... 7131415161718192021 ... ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •