Stran 10 od 23 PrvaPrva ... 6789101112131420 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 91 do 100 od 228

Tema: Izbira kalibra ter modela prve puške

  1. #91

    Privzeto

    Citat rws je objavil: Pokaži objave
    Hehe;) sej v resnici ni blo čisto tako. Res je 2x zgrešil gamsovo kozo(isto!), obakrat je na nastrelu bila dlaka, a je koza zastreljena ali ne bo vedel pa samo alojz:-/ 2 izkušena psa je nista našla, na snegu bi vsaj kako kapljo krvi lahko našli!
    Ahaaa, pravljičarja imamo med seboj.
    Pravljica o zlobnem lovcu in isti kozi, ki je nesla babici piškote.
    Koza se je na nastrelu verjetno ravno česala pred obiskom, pa ji je iz kamplna dlaka padla, ko ji lovec ni več gmaha dal.

    Pa potem na koncu, čigavo je bilo kraljestvo? Je bil svinjski pastir novi kralj in se je trnuljčica zbudila?
    Verum justicia quod parilitas!

  2. #92

    Privzeto

    Ahh, brez prerekanja pa ne gre

    No drugače sem na strani 30.06 ali 308 win tudi zaradi poceni dostopnega streliva, ki ga bom potreboval za vajo na strelišču. Nimam pa nič proti ostalim kalibrom, ki so ravno tako odlični in isto uporabni!!

    Enkrat se bom zapeljal do NM, pa bom probal obe puški v rokah. X-Bolt in Eurobolt. Če mi bo bolj padel v roke X-bolt se bom odločil zanj in sicer v kalibru 308 win. Če pa mi bo bolj padel v roke Eurobolt pa bom vzel tega in sicer v kalibru 30.06, ker ga v kalibru 308 win ne morem dobit.
    Bom videl kako bo padlo v roke pa se bom takrat odločil. Mi je pa fajn, da imam zdaj že ožjo izbiro in mi ne bo potrebno potem kolebat med tem in onim

    Saj bo priletelo še veliko vprašanj na forum drugače, pa mentorja moram tud mal zmatrat z vprašanji, da mu ne bo dolgčas

  3. #93
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    primorska
    Prispevki
    4,562

    Privzeto

    Citat THEHUNTER je objavil: Pokaži objave
    Pozdravljeni,

    Počasi se bližam začetku pripravništva ter opravljanju izpita iz varnega rokovanja z orožjem. Zato me tudi zanima kateri kaliber ter puška mi bo najbolj ustrezala kot pripravniku in mladem lovcu.
    V lovišču imamo lisico, jazbec, srnjad, jelenjad, divji prašič in medved. Iščem univerzalen kaliber, ki ne bo preveč razbijal manjših kosov ampak bo še vedno dobro uporaben na večjih kot so jelenjad in večji divji prašiči. Torej kaliber, ki ga bom lahko učinkovito uporabljal v vseh situacijah.

    Potencialni kandidati so mi: 308 win, 7x64 in 30.06. Mogoče tudi 9,3x62 ampak se bojim, da bo municija kar draga pa odsun velik, če bom želel vaditi na strelišču.
    Puško mislim vzet CZ 557 lux, ali CZ 550 lux. Mogoče tudi kaj drugega v tem cenovnem razredu.

    Kateri kaliber bi mi predlagali za prvo puško, ki bo kar se da univerzalen in učinkovit? In kaj menite glede na izbiro puške?

    Če bo vse prav bom puško kupoval spomladi. Zato sem počasi že začel zbirati informacije, da bom prišel do najboljšega zaključka.

    Hvala!

    Lep pozdrav!
    Vsi kal., ki so ti jih predlagali (308, 7x64, 30-06, 8x57) so primerni za naše razmere. Kot je že nekdo napisal, malo rezerve ne škodi, zato se jaz nisem odločil za 308, še posebno, ker imamo precej prašičev in se pojavlja tudi jelenjad.
    Kar se tiče pušk pa imaš zelo dobre v istem cenovnem razredu, kot so Tikka, CZ, Browning, Titan. Upam, da sem ti kej pomagal.

  4. #94
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Kärnten
    Prispevki
    1,206

    Privzeto

    no, pa me imate!

  5. #95

    Privzeto

    Citat rws je objavil: Pokaži objave
    Hehe;) sej v resnici ni blo čisto tako. Res je 2x zgrešil gamsovo kozo(isto!), obakrat je na nastrelu bila dlaka, a je koza zastreljena ali ne bo vedel pa samo alojz:-/ 2 izkušena psa je nista našla, na snegu bi vsaj kako kapljo krvi lahko našli!
    Vidiš takole pa nastane prepir. Streljal je z LOS kroglo. In obakrat si TI trdil, da je zadeto. In krivil zanič kroglo, ki se ni odprla. Potem sem svetoval OBVEZNO iskanje z krvosledcem pa si rekel, da je tvoj pes dovolj dober. Snega sploh nisi omenjal. Po snegu bi lahko sledil takoj. Saj sva govorila o tem. Ostalo je rekla kazala (mislim kako ste res iskali).
    In še to. Pod takim kotom in tako daleč res še nisem streljal divjadi. Nisem imel prilike prej preizkusit na tarči, čeprav teorijo poznam.
    Last edited by alojz1; 4. January 2014 at 19:04.

  6. #96
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Kärnten
    Prispevki
    1,206

    Privzeto

    Takrat sem sklepal da je koza zadeta, ker sem že iskal v lanskem letu gumbarja, ko se krogla(Los, strel mislim da 190m) pri zadetku za pleče ni deformirala, na manj kot 50m dolgi sledi takrat nisem našel niti kaplje krvi, sled 20m po travniku in 30m po gostem terenu, pes je gumbarja seveda zlahka našel. Gams pa kot veš je precej bolj trdoživ, in bi verjetno ob podobni situaciji kroglo lahko nesel dosti dlje.
    Torej sem imel določene razloge za dvom v to kroglo(sam jo še vedno uporabljam, vendar se za strele nad 150m zaradi bolj mlačne hitrosti ne bom odločal).
    Da ne bo dvomov, a je res bil sneg al ne, evo sliko:

    Se pa strinjam da je ta dosežek v lanskem letu bil upam da neponovljiv.
    Mislim da je bilo dovolj smetenja v temi, zdaj že drugič v kratkem času!

    Je pa to "sranje po temi" zelo poučno za mlade lovce in pripravnike, bodo začeli posegat po močnejših kalibrih, 308win za gamsa nikar!

  7. #97

    Privzeto

    Citat rws je objavil: Pokaži objave
    Je pa to "sranje po temi" zelo poučno za mlade lovce in pripravnike, bodo začeli posegat po močnejših kalibrih, 308win za gamsa nikar!
    Isti dan, ko razlagaš, da je 243 dovolj za jelena napišeš tole.
    Je pa vsekakor poučno. Zadeti je treba v prsa in bo tam. Pa ni važno s katerim od dovoljenih kalibrov.
    Last edited by alojz1; 4. January 2014 at 20:05.

  8. #98

    Privzeto

    Citat Deerhunter je objavil: Pokaži objave
    Povej mi kdaj sem na tem forumu še komu predlagal 223? .
    To je bil samo dodatek, da sem povdaril absurdnost tvojega posta glede prehudih kalibrov.

    Ne pomaga ti sto znamk pa najboljši nemški kaliber, če nisi sposobn skup enga dobrega šusa spravit..to je edina resnica

    Sem pa že enkrat nekje napisal, da preradi pademo iz teme. Vsak, čisto vsak, tud tisti k je letos več po forumu jagal kot v gozdu-pa ne dvomim, da vas je veliko takih-ima pravico izrazit svoje v mnjenje v tej in katerikoli temi. Verjetno je fant vprašanje postavil malo zaradi firbca malo pa zaradi tege, da se pač neki dogaja; kar sploh ni slabo, če bi človek napisal neko pametno podrepljeno mnenje. Kaj pomaga človeku nasvet, ki ga podkrepiš s tem, da slabo govoriš čez drugo mnenje. Vsak jager je zase poseben, vsak ma svoje mišljenje in svoj način lova. Vsi vemo kaj je potrebno, za lovstko pravičen, smrtni strel..tud vsi vemo kam se strelja in kam so nas naučili streljat. Časi se spreminjajo in res se kako dognanje spremeni..je pa čudno, da so včasih jagali brez problemov in težav s katerimi se mi srečujemo..


    Moje skromno mnjenje je, da se občutki ob uplenjeni divjadi in ob iskrenem lovskem blagru od prijateljev niso spremenili, neglede na to kaka je bila lukna in kak fejst je v goši fsekalo

    ps: karkol boš že nabavo, oz v karkol te bojo prepričali, fajn pojagi :)

  9. #99

    Privzeto

    Citat Sršen je objavil: Pokaži objave
    Če bi se meni to zgodilo, bi bil od sramote raje tiho kot rit. Če bi pa o tem še moj smrkavec okoli trobezlal bi ga pa čez gobec namahal.

  10. #100
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Kärnten
    Prispevki
    1,206

    Privzeto

    ..še par postov prej pa sem napisal, kako mi je 308win prebil merjasca
    Je blo bol v šali tisto da ni za gamsa! Vsekakor sem eden tistih, ki prek 308win ne bo šel.
    Mahrenberg, tak kak praviš!

Stran 10 od 23 PrvaPrva ... 6789101112131420 ... ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •