Stran 1 od 23 1234511 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 1 do 10 od 228

Tema: Izbira kalibra ter modela prve puške

  1. #1

    Privzeto Izbira kalibra ter modela prve puške

    Pozdravljeni,

    Počasi se bližam začetku pripravništva ter opravljanju izpita iz varnega rokovanja z orožjem. Zato me tudi zanima kateri kaliber ter puška mi bo najbolj ustrezala kot pripravniku in mladem lovcu.
    V lovišču imamo lisico, jazbec, srnjad, jelenjad, divji prašič in medved. Iščem univerzalen kaliber, ki ne bo preveč razbijal manjših kosov ampak bo še vedno dobro uporaben na večjih kot so jelenjad in večji divji prašiči. Torej kaliber, ki ga bom lahko učinkovito uporabljal v vseh situacijah.

    Potencialni kandidati so mi: 308 win, 7x64 in 30.06. Mogoče tudi 9,3x62 ampak se bojim, da bo municija kar draga pa odsun velik, če bom želel vaditi na strelišču.
    Puško mislim vzet CZ 557 lux, ali CZ 550 lux. Mogoče tudi kaj drugega v tem cenovnem razredu.

    Kateri kaliber bi mi predlagali za prvo puško, ki bo kar se da univerzalen in učinkovit? In kaj menite glede na izbiro puške?

    Če bo vse prav bom puško kupoval spomladi. Zato sem počasi že začel zbirati informacije, da bom prišel do najboljšega zaključka.

    Hvala!

    Lep pozdrav!

  2. #2

    Privzeto

    Počakaj še malo. Jutri začnemo vse od začetka. Kot že tolikokrat.
    Če sam ne veš kaj izbrati potem je bilo tvoje pripravništvo prekratko.

  3. #3
    Član od
    Aug 2012
    Lokacija
    Posavje
    Prispevki
    413

    Privzeto

    Predlagam ti kal. 30-06 - najbolj širok izbor streliva, kar se tiče cenovnega razpona, vrste krogel in tudi mo?i, po mojem mnenju je to najbolj univerzalen kaliber.

    Puška: Ruger American, jo imam in sem zelo zadovoljen. Kar boš zaradi izbire take cenejše puške prišparal, raje daj več za kakšno solidno optiko, tu ti predlagam 2,5-10x56 ali 3-12x56, po možnosti naj ima še sredinsko osvetljeno rdečo piko. Tudi glede optike ti svetujem na podlagi lastnih izkušenj.

    Dober pogled in veliko lovskih užitkov ter uspešno pripravništvo v letu 2014.

  4. #4

    Privzeto

    Večina ti bi gleda na odgovore v drugih temah predlagala češko bokarico, stari tip v kalibru .308. Malo heca mora biti.
    Seveda se izplača dati kakšen evro več, in kupiti solidno zadevo. In ne šparaj pri optki in montaži.
    Glede kalibra pa bi sam dodal v izbor še 8x57. Ni med najbolj modernimi, je pa klasika.
    Sam jagam večinoma z 7x64, 11g Vulkan.
    Pri čeških karabinih pa mi ni všeč kopito. Se ga pa da predelati (stanjšati)
    Last edited by jazbec; 31. December 2013 at 14:37.

  5. #5

    Privzeto

    Se strinjam z robertom, mogoče bi, če jagaš pretežno srnjad, razmišljal tudi o .308. Evropski proizvajalci streliva so malo zaspali in za "evropske" kalibre je na izbiro bistveno manj ugodnega tovarniško polnjenega streliva.

  6. #6

    Privzeto

    Jaz pa bi na tvojem mestu najprej počakal da boš sprejet v lovsko družino,potem pa naprej. Glede orožja pa je tukaj že malo morje predlogov,samo prebrskati moraš.

  7. #7
    Član od
    Aug 2012
    Lokacija
    Posavje
    Prispevki
    413

    Privzeto

    V kalibru 30-06 je tako širok izbor streliva, da komot najdeš nekaj primernega za srnjad, da ne "razbija" preveč.

  8. #8

    Privzeto

    V vsakem kalibru najdeš primerno kroglo. Na forumih preveč kompliciramo. Bistveno bolj je važno mesto zadetka.
    Boš pa z vsemi zgoraj navedenimi naboji jagal popolnoma enakovredno.
    Vse ostalo so finese.
    Če imaš v lovišču zastopano vso veliko divjad, potem boš najbrž izbral kakšno univerzalno kroglo in ne take bi bo primerna samo za srnjad.
    Malo poglej tudi med rabljenimi puškami. Sedaj se dobijo solidni kompleti (puška z daljnogledom) za nizko ceno.

  9. #9

    Privzeto

    Citat jazbec je objavil: Pokaži objave
    V vsakem kalibru najdeš primerno kroglo. Na forumih preveč kompliciramo. Bistveno bolj je važno mesto zadetka.
    Lepo, da se prijemlje in mislimo enako.
    Citat alojz1 je objavil: Pokaži objave
    Bolj kot krogla je pomemben zadetek.

  10. #10
    Član od
    Feb 2011
    Lokacija
    Obala
    Prispevki
    846

    Privzeto

    9,3x62

Stran 1 od 23 1234511 ... ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •