Stran 8 od 23 PrvaPrva ... 45678910111218 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 71 do 80 od 228

Tema: Izbira kalibra ter modela prve puške

  1. #71

    Privzeto

    Povej mi kdaj sem na tem forumu še komu predlagal 223? Ta kaliber ne bi predlagal niti za lovišče, kjer je samo srnjad, saj še za srnjad ni bogve kaj, oziroma je dosti boljših. Hoditi s takim kalibrom po lovišču, kjer je velika divjad, je pa milo rečeno "nelogično"...
    Predlagal sem univerzalne kalibre standardne moči. In nehajte že enkrat s tem zloglasnim 9,3 v temi okoli pripravništva, ker ga nima niti njegov mentor, niti noben drug v njegovi družini, mi je sam povedal. Govori pa se kar naprej o tem kalibru, kot da ga ima vsak drugi v slovenski jagi. Bi bilo prav zanimivo videti podatke o tem, koliko pušk tega kalibra je vpisano v slovenske orožne liste. Glede na to da živimo v Sloveniji in ne v Afriki, kjer bi jagali big five, najbrž temu primerno število. Pa brez zamere tisti na forumu, ki imate ta kaliber - vas spoštujem kot dobre strelce, vi že veste kaj imate, zakaj to rabite in znate to uporabljat. Problem tukaj je, da potem vsi, od mladoletnikov, prek pripravnikov do ne vem koga meljejo okoli tega kalibra in potem kdo še dobi občutek kot da je tak kaliber minimum za slovensko jago. Pa ni minimum pač pa maksimum, za tiste, ki so ga še sposobni obvladati. Ti so pa v manjšini. Potem pride do tega, da nekdo zagovarja 9,3, doma ima pa 4,5... Je potreben še kak komentar na to?

    Citat mahrenberg je objavil: Pokaži objave
    Pa kaj je s tebo? Ka tej ti bi zej sam zato k je en nov mu predlagal 223 naj malo proba, pol ko bo že malo bolj navajen .308 pol pa še kaj več? Strah pred strelom? Kaj pa če mu bo mentor glih 9.3 v roke potisno ker druge nima? Smo pa vsi zadosti stari, da vemo zakaj puška "rukne"..
    Iz samo enega razloga - pri 308win in 30-06 je veliko večja izbira streliva kot pri 7×64 in 8×57. To ameriška kalibra dela bistveno bolj univerzalna, saj se je ob veliki izbiri streliva lažje prilagoditi odstrelu različno velike divjadi ob istem kalibru, ob večji izbiri streliva lažje najdeš sebi primernega, ter strelivo je tudi v večjem cenovnem razponu. Če pogledamo 7×64 in 8×57, od bolj znanih proizvajalcev se dobi RWS, Norma, S&B, potem se že počasi končuje. Pri 30-06 ali 308 win imaš še poleg navedenih še Lapuo, Federal, Remington, Hornady, Winchester, pa to so le najbolj znani...
    Poleg tega sta evropska kalibra vseeno manj univerzalna tudi zato ker se za 7×64 dobi predvsem lažje krogle in zato mogoče ni najboljša izbira za pogone in za lov na medveda, 8×57 pa je že tako težki, da je vseeno primeren predvsem za težjo divjad, za lažjo pa je že malo močan. 308 win in 30-06 sta pa ravno nekje vmes in tudi zato mišljena kot bolj univerzalna.

    Citat TaSl je objavil: Pokaži objave
    Tudi mene zanima zakaj skoraj vsi tako hvalite ameriške kalibre?
    Kaj je narobe z evropskima 7*64 ali 8*57is?

  2. #72

    Privzeto

    Nekoč na nastrelitvi, ko sem čakal na vrsto, sem že doživel, kaj se zgodi, ko se da pripravniku v roke puško (pre)močnega kalibra. Je ustrelil s 300 WM in je mislil da je to tako, kot bi streljal s zračno puško. Potem pa ob strelu okular daljnogleda v arkado in še en mesec je hodil okoli z plavim očesom. Zdaj ga zelo malo vidimo na jagi. Tudi uplenil ni v svoji karieri skoraj nič. Bogve, če nima tudi ta njegova izkušnja kaj pri vsem tem? Malo se je za zamislit. Medtem pa eni vztrajno v tej temi za pripravnike omenjajo 9,3...

  3. #73

    Privzeto

    Odsun je pa res manjši pri 308 win kot pri 7*64.

  4. #74

    Privzeto

    Citat Deerhunter je objavil: Pokaži objave
    Nekoč na nastrelitvi, ko sem čakal na vrsto, sem že doživel, kaj se zgodi, ko se da pripravniku v roke puško (pre)močnega kalibra. Je ustrelil s 300 WM in je mislil da je to tako, kot bi streljal s zračno puško. Potem pa ob strelu okular daljnogleda v arkado in še en mesec je hodil okoli z plavim očesom. Zdaj ga zelo malo vidimo na jagi. Tudi uplenil ni v svoji karieri skoraj nič. Bogve, če nima tudi ta njegova izkušnja kaj pri vsem tem? Malo se je za zamislit. Medtem pa eni vztrajno v tej temi za pripravnike omenjajo 9,3...
    Ne vem kaj ima odsun s stolčeno arkado? A misliš da te 223 ne kresne? Krivi ste bili vi,ker človeku niste razložili in pokazali kako se drži puško...
    Kdor misli,da je dober človek, ker hodi v cerkev je tako kot bi stal sredi garaže in si predstavljal da je avto!

  5. #75

    Privzeto

    223 kresne? Ah daj no... Zdaj boš primerjal 223 in 300WM 223 pokne le malo bolj, kot če bi s zračno puško streljal. Nemogoče, da ti 223 razbije arkado. Vem, sem prestreljal s tem kalibrom precej več kot si misliš in to iz avtomatskega orožja in tukaj ne bova izumila kolesa. Praviš da 300WM nima nič s poškodbo, potem pa v isti sapi napišeš da 223 udari.
    To je bilo precej let nazaj. Ta človek je odslužil vojsko. Če si ti kdaj odslužil vojsko, potem veš, da te tam naučijo držati puško. Da naj jo pa dobro stisne in močno drži mu je pa povedal tako strelski referent, kot jaz osebno saj sva lovska tovariša.
    Se pravi lahko rečemo da je bil omenjeni jager usposobljen za rokovanje z orožjem in dobil je opozorilo, da je kaliber močan in naj puško dobro prime. Kaj drugega lahko ob tem še rečemo, kot to, da se je kaliber pač vseeno izkazal kot premočan za omenjenega strelca. Eni pač prenesejo toliko, drugi manj, tretji pa več. Če potegnemo črto, taki močni kalibri niso za današnje neizkušene pripravnike, ki imajo izkušnje le s zračno puško, saj imajo še strelci, ki so v uporabi standardnih kalibrov usposobljeni, z njimi dostikrat težave.

    Citat dolgin je objavil: Pokaži objave
    Ne vem kaj ima odsun s stolčeno arkado? A misliš da te 223 ne kresne? Krivi ste bili vi,ker človeku niste razložili in pokazali kako se drži puško...

  6. #76

    Privzeto

    Deerhunter, a je bil ta osebek v vojski kuhar?

    Pri nas je s 300tko streljala 50 kilska pripravnica in se pohvalila kako manj udari kot 7x57R bokarca od njenega moža.

    O tem kaj te o streljanju naučijo v vojski, naj bo stara JLA ali sedaj ta nova imamo pa različna mnenja!

    Sicer mora pa vsak jager kdaj okular fasat, da ve kako to zgleda. Če ga to odvrne, naj raje vrtnari!
    Verum justicia quod parilitas!

  7. #77

    Privzeto

    Ne vem kaj je bil, ne vem tudi kako je bilo v JNA, vem pa da v SV te najprej naučijo uporabljat puško in streljat, šele nato pride vse ostalo.

    Glede močnejšega odsuna iz bokarice pa je takole. To je subjektivno občutenje oduna. Ne rečem da ni možno - češka bokarica 7×57R ima kratko cev, nerodno kopito in ponavadi bakelitno kapo na kopitu. Če je 300WM imela 65 cev ter kvalitetno ergonomično kopito s kvalitetno gumi kapo, je tudi to možno... Čeprav vseeno dvomim, da bi kljub naštetemu 300tka manj udarila. Mogoče je punca hotela le izpasti frajerka in je malo naložila. Rama pa v resnici črna od udarca

    Citat Sršen je objavil: Pokaži objave
    Deerhunter, a je bil ta osebek v vojski kuhar?

    Pri nas je s 300tko streljala 50 kilska pripravnica in se pohvalila kako manj udari kot 7x57R bokarca od njenega moža.

    O tem kaj te o streljanju naučijo v vojski, naj bo stara JLA ali sedaj ta nova imamo pa različna mnenja!

    Sicer mora pa vsak jager kdaj okular fasat, da ve kako to zgleda. Če ga to odvrne, naj raje vrtnari!

  8. #78
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Kärnten
    Prispevki
    1,206

    Privzeto

    Citat alojz1 je objavil: Pokaži objave
    Tudi jaz sem streljal od OŠ dalje. V ekipi vse do državnih (Jugoslovanskih) prvakov pa zdaleč nisem tako siguren kot ti. Dnevno sem oddal po 60 strelov. Vem pa, da gre lahko hitro kaj narobe. In žal mi je, da moram kot reference napisati te podatke. Včasih smo bili bolj skromni.
    In zelo dvomim, da si takrat imel KJG kroglo v cevi.
    Pardon ker smetim v tej temi okoli sigurnosti! sem že včeraj prek telefona odpisal, pa je zgleda šlo nekaj narobe, da post ni bil objavljen.
    V glavnem, če si sposoben zgrešit jelena na 80m sredi poseke s puško naslonjeno na "rukzok", morš bit precej pacienta! In s tistim hvaljenjem o mojih strelskih "dosežkih" sem hotel samo povedat, da v štartu lovske kariere nisem bil totalni amater!

    Glede tvoje sigurnosti in skromnosti pa sploh ne govori preveč. Dosti je bilo polemik o tvojih strelih v glavo! (dobro veš kakšna je vitalna cona pri jelenu, in kakšna je glava srnjadi)

    Za novopečenega pripravnika je 308win prava izbira. Poceni municije je dovolj, odsun je dokaj normalen(med 7x64 in 308win sicer ne občutim bistvene razlike), primeren pa je itak za vso našo divjad.

  9. #79

    Privzeto

    Odsun je v veliki meri odvisen tudi v izdelavi puške. Kakšen magnaport pa ne škodi že je odsun prevelik. Pri 8x57is bo tako odsun zelo majhen. Tudi za na tarčo med RWS Cineshot npr. .308 in 8x57is ni neke bistvene razlike. Pa tudi ostali proizvajalci delajo strelivo kar skoraj na istem cenovnem nivoju.
    Tako da cena ne bi smela biti problem. Tudi za polnitev je v 7mm in 8mm kar velika izbira 9,3 sicer malo manj.


    Sršen- mogoče je bil pa v vojski na fronti pa mu je poškodovalo sluh pa ni dobro slišal kaj sta mu dala v roke.

  10. #80

    Privzeto

    Najprej vprasanje, koliko vas pride naboj v 308 za vadbo.In to mislim kupljen naboj?
    S koliko razlicnimi naboji naenkrat jagate? Enega za lisico, enega za srnjaka ali imate eno vrsto naboja ki pokrije vso divjad? Zato sam potrebujem samo en naboj, ki je ustrezen za vso divjad.
    In 8x57 je sigurno eden najboljsih in najbolj uporabnih nabojev.
    Ameriške štance pa me ne prepričajo. Klasika je klasika.

Stran 8 od 23 PrvaPrva ... 45678910111218 ... ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •