Stran 1 od 3 123 ZadnjiZadnji
Rezultati 1 do 10 od 24

Tema: Resasti jazbečar

  1. #1

    Privzeto Resasti jazbečar

    Kolegi napišite kaj o svojih izkušnjah s temi malimi junaki. Najhujši strup se hrani v malih stekleničkah pravi star pregovor in to pri psih vsekakor velja za te male kuštrave lepotce. Pravi balzam za mojo dušo je, ko uspem kje kaj prebrati o resastih jazbečarjih in njihovih vragolijah ter lovskih uspehih in prijateljevanjih z njimi. Če morebiti res za kakšno pasmo velja ( sam v to ne verjamem ), da pes s kavča ni dober za lov, za resastega jazbečarja to vsekakor ne velja. Takoj, ko vodnik obleče lovsko opravo ali iz omare vzame puško, se na kavču poležavajoči lenuh v hipu spremeni v pravega ter neustrašnega in vztrajnega lovskega pomočnika.

    Trditev, da so občasno zelo trmasi in svojeglavi seveda drži. Vendar vsi vodniki resastih jazbečarjev, ki so poročeni, bi na takšne osebnostne lastnosti morali biti navajeni in se vedeti z njimi nositi.
    Lep pozdrav!

  2. #2

    Privzeto

    Torej lahko vsem mladim neporočenim lovcem priporočimo nakup resastega daklčka kot pripravo na zakonsko življenje. Zakaj pa ne?!
    Verum justicia quod parilitas!

  3. #3

    Privzeto

    Tudi brak jazbečar ne odstopa ravno veliko v tem pogledu...

  4. #4

    Privzeto

    Citat Sršen je objavil: Pokaži objave
    Torej lahko vsem mladim neporočenim lovcem priporočimo nakup resastega daklčka kot pripravo na zakonsko življenje. Zakaj pa ne?!
    Ne zavajaj. Pes te je vedno vesel, če še tako pozno pijan domov prideš. Potem bodo pa isto od žene pričakovali.

  5. #5
    žandar Guest

    Privzeto

    Citat alojz1 je objavil: Pokaži objave
    Ne zavajaj. Pes te je vedno vesel, če še tako pozno pijan domov prideš. Potem bodo pa isto od žene pričakovali.
    Mogoče pa je mislil, da ga bo ob prihodu domov nalajal

  6. #6

    Privzeto

    Citat alojz1 je objavil: Pokaži objave
    Ne zavajaj. Pes te je vedno vesel, če še tako pozno pijan domov prideš. Potem bodo pa isto od žene pričakovali.
    To pa je zame nekaj novega. Od kdaj pa to lovci pijejo in pozno zvečer domov pijani prihajajo? V mojih časih tega ni bilo. Res gre v tej deželi vse vedno na slabše. Če pa to o pitju lovcev drži, potem pa si je nujno nabaviti resastega jazbečarja, da vas varno domov pripelje in po pomoti ne zaidete v stanovanje kakšne brhke mladenke. To seveda velja za poročene, da varno pridejo k ženi in kuštravec do svojega kavča.

    Neporočeni pa naj si resastega jazbečarja nabavljajo, da se bodo privadili živeti v okolju nekaterih zahtevnejših osebnostnih lastnosti sostanovalca, ker jim bo ta izkušnja prišla še kako prav, ko se bodo poročili.

    Torej, resasti jazbečar vedno in povsod!

  7. #7

    Privzeto Jazbečar v nelovskih rokah

    Lep pozdrav! Sem Rebeka, stara sem šele 15 let in sem lastnica resastega jazbečarja Dinota. To je moj prvi post tukaj in upam da sem tudi če nisem v lovskih vodah dobrodošla v tej temi. :)
    Dinotov lastnik je bil prvih nekaj let mlad lovec, a že takrat sem se veliko ukvarjala s psom (dolga zgodba, ne bi tu o tem). Čeprav je bil Dino kupljen za lovskega psa in je opravil PNZ, se je potem zelo malo uporabljal za lov, le na začetku nekaj. Na koncu je v spletu okoliščin zaradi zasebnih razlogov pes (v moje veliko veselje) pristal pri nas in sem jaz končno tudi njegova ''uradna'' lastnica. Dino je po karakterju (vsaj tako se meni zdi) res pravi jazbečar, krasen pes, ki ga ne bi dala nikamor za nič na svetu.
    Pišem pa z naslednjim razlogom: v družini ni nobenega lovca. Pes je zelo navdušen za sodelovanje z mano, obvlada čez 100 trikcev in vsak dan se učiva novih, to mu je v veliko veselje, prav tako se uči poslušnosti, pred kratkim sva začela trenirati agility. V vseh teh aktivnostih oba uživava in porablja(va) energijo. Kljub vsemu pa je še vedno lovec, ima veliko lovskega nagona in v tem uživa. Na letošnjem CAC Snežnik sva šla poskusit ko so imeli predstavitev dela jamarjev z umetnim rovom (mislim da naju ni bilo težko prepoznati, dvomim da je bila še kaka punca tam z ekstremno navdušenim jazbečarjem). Dinota nisem še videla tako navdušenega in srečnega, videlo se mu je da zares uživa. Zato bi mu želela še kdaj omogočiti kaj v lovski smeri, da ga spet vidim tako zadovoljnega in da malo sprosti nagone. Pojma pa nimam kje in kako se vsega skupaj lotiti (se zavedam da to ni to da bi psa spustila da malo goni srne in ga potem iskala - čeprav on ne bi imel nič proti temu). Se mogoče organizira kake treninge v umetnih rovih ali kaj podobnega? Zasledila sem samo nekega v bližini Maribora na KLPJ, ampak to je precej daleč za se pripeljat na 2-urni trening. Oz. kakršnakoli druga ideja bi bila dobrodošla, ker nima pojma kje začeti. Sem iz Ilirske Bistrice.
    Sem v dilemi če je to o čemer razmišljam sploh koristno, ali bom naredila več škode kot koristi. Čeprav mi je neprecenljivo videti mojega psa zadovoljnega. :)

    Prosim brez napadanja zakaj smo si v nelovski družini sploh omislili jazbečarja in česa podobnega, kot prvo, sami se nismo odločili zanj in za to pasmo, je bilo vse skupaj malo drugače, pa tudi kot vidim je veliko jazbečarjev v športnih rokah, ali pa celo (žal) nič ne delajo, pa so kar zadovoljni. Prosim samo za kak nasvet.


    Prilagam še nekaj fotografij Dinota (ja, kljub temu da je v rodovniku resasti ima zelo kratke rese oz. jih skorajda nima, pa tudi na zgornji meji za velikost je):












    Lp.,
    Rebeka

  8. #8

    Privzeto

    Rebeka pozdravljena!

    Zakaj pa bi te kdo napadal, ker imaš psička, ki ima že po svoji naravi zelo močno izražene lovske nagone? Saj jih ima skoraj večina psov. Eni bolj drugi manj. Celo tisti ustvarjeni izključno za kavč ali ženska naročja. Imaš pač psička za katerega velja, da v malem telesu prebivajo velik intelektualni duh, pogum in srčnost.
    Iz tvojega opisa je razvidno, da se z njim veliko ukvarjaš, da je lepo socializiran in vedno aktiven. Upal bi si celo zapisati, da bi lahko bil tisti vajin izlet v umetne rove napaka in bi ti svetoval, da mu ne razplamtevaš njegovih lovskih nagonov. Vzdrži se tega in ne delaj iz njega velikega lovca, ker to pač ne more postati in tudi prav nobene potrebe ni za čim takšnim. Ne poteptaj sedaj lepo urejene gredice v ureditev katere si doslej vložila že veliko truda. Posledice tašnih vajinih izletov bi lahko bile tudi zelo neprijetne.

    To kar lahko da resasti in tudi vsak drug jazbečar, svojemu vodniku, lahko da le malo kateri pes. Na žalost je veliko jazbečarjev pristalo v rokah ljudi pri katerih je zaznati pomanjkanje srčne kulture in nizko stopnjo čustvene inteligentnosti. Tvoj mali junak je pač imel srečo in verjemi, da ti bo, vse kar že si ali še boš vanj vložila, vrnil z velikimi obrestmi. Nadaljuj torej s temi aktivnostmi o katerih pišeš in nadgrajujta doseženo. Lov pa prepusti jazbečarjem, ki so v rokah lovcev in verjemi, ogromno teh niti približno ne živi tako lepega življenja kot tvoj mali velik prijatelj.

    Morebiti bi bilo koristno, da se povežeš v svojem okolju s kakšnim res dobrim kinologom in si dobiš kakšen nasvet glede poslušnosti in kaj sme oziroma ne sme pes, ki živi v urbanem okolju, početi in kako v različni situacijah reagirati. Želim vama še veliko uspešnih in veselih let skupnega druženja in prijateljevanja. Kakšno bogastvo je ta tvoj mali prijatelje boš spoznala šele, ko bo prišel čas slovesa. Tudi to je na žalost sestavni del takšnih lepih zgodb in koritno je na to misliti pravočasno.

    Lepo te pozdravljam in napiši še kdaj kaj o vajinem druženju ter uspehih, ki jih bosta skupaj dosegla!
    Last edited by Sraka; 6. May 2014 at 08:01.

  9. #9
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Na Robu
    Prispevki
    438

    Privzeto

    Citat Rebeka je objavil: Pokaži objave
    ...kakršnakoli druga ideja bi bila dobrodošla, ker nima pojma kje začeti. Sem iz Ilirske Bistrice.
    Sem v dilemi če je to o čemer razmišljam sploh koristno, ali bom naredila več škode kot koristi. Čeprav mi je neprecenljivo videti mojega psa zadovoljnega. :)
    Rebeka kar hrabro - obrni se na Klub ljubiteljev psov jamarjev kjer boš izvedela vse kar te zanima (Sami pišejo: "Med člane kluba pa bi poleg lovcev radi pritegnili tudi več tistih lastnikov jazbečarjev in terierjev, ki so jim psički samo v zabavo in veselje").


    Link: http://www.klpj.si/

  10. #10

    Privzeto

    Malo pozno, a kljub temu hvala za oba odgovora! :)
    Zakaj pa bi te kdo napadal, ker imaš psička, ki ima že po svoji naravi zelo močno izražene lovske nagone? Saj jih ima skoraj večina psov. Eni bolj drugi manj. Celo tisti ustvarjeni izključno za kavč ali ženska naročja. Imaš pač psička za katerega velja, da v malem telesu prebivajo velik intelektualni duh, pogum in srčnost.
    Iz tvojega opisa je razvidno, da se z njim veliko ukvarjaš, da je lepo socializiran in vedno aktiven. Upal bi si celo zapisati, da bi lahko bil tisti vajin izlet v umetne rove napaka in bi ti svetoval, da mu ne razplamtevaš njegovih lovskih nagonov. Vzdrži se tega in ne delaj iz njega velikega lovca, ker to pač ne more postati in tudi prav nobene potrebe ni za čim takšnim. Ne poteptaj sedaj lepo urejene gredice v ureditev katere si doslej vložila že veliko truda. Posledice tašnih vajinih izletov bi lahko bile tudi zelo neprijetne.
    Tisto da so vsi psi lovskih pasem ki ne živijo pri lovcih mučeni in da ne živijo lepega življenja... Ravno tu (in še na par drugih straneh) sem prebrala veliko o tem in ravno zato sem začela razmišljati, da kaj ko pa Dino res trpi ker ne more sprostiti svojih nagonov, in da bi bilo koristno če bi vsaj nekaj v tej smeri poskusila... Ampak bolj kot razmišljam bolj se nagibam h temu da bi s tem naredila več škode kot koristi, še posebej ker sem po par letih truda končno dosegla zanesljiv odpoklic brez vrvice tudi v naravi...

    Nadaljevanje posta pa res zelo lepo napisano, me je skorajda spravilo v jok Jazbečarji res na prvi pogled večini ne zgledajo nič posebnega, ko jih enkrat spoznaš pa ti čisto zlezejo pod kožo... In vedno bolj sem prepričana da bo tudi moj naslednji pes prav resasti jazbečar!

    Še en spomin z lanskega morja:

    Midva že komaj čakava poletje, letos bo še zanimivo ker gre Dino tudi prvič z nami na morje za več dni.

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •