Stran 2 od 3 PrvaPrva 123 ZadnjiZadnji
Rezultati 11 do 20 od 27

Tema: Nagy bika & jezerska nočna straža na dan (noč) mrtvih

  1. #11

    Privzeto

    Hvala in lovska hvala še enkrat vsem!!!
    Zelo me veseli, da kdo bere tele zgodbe, ki jih z veseljem pišem

    Mugo, (vem, da je šala a vseeno) le brez lovske fovšije, prosim! Lovska fovšija je tisto zaradi česar je slovenska jaga tam kjer je!!!
    Bil sem prisoten na madžarski preizkušnji ogrskih goničev (erdely kopo) kjer je bilo preko 100 psov in vodnikov. Česa takega pri nas ni moč videti - 80% vodnikov je bilo mlajših od 35 let, popolnoma sproščeni, nič zadrgnjeni. Nekateri so prišli z dekleti, ženami. Nekateri so prišli v kratkih hlačah in supergah, mamice so s seboj pripeljale otroke in dojenčke kot na piknik. Tega pri nas ni, Poglej si slike z slovenskih kinoloških prireditev - na njih boš videl toliko trebuhov in sivih glav kot je bilo tam žensk in otrok. Drug svet!

    Janez
    Last edited by kurare; 3. November 2013 at 19:56.
    "Some people never go crazy. What truly horrible lives they must lead." Charles Bukowski

  2. #12

    Privzeto

    Dr. Jena Elek-a sem spoznal na lovu v Baranji kjer je lovil v družbi svoje žene (ki je tudi strastna lovka) ter prof.dr. Racz Antal-a. Dr. Antal je ekspert CIC, siva veleeminenca madžarskega lovstva in strašno vitalen pri svojih 85 letih.
    Vsi trije so bili popolnoma neobremenjeni z pezo svoje akademske veličine in so se z zanimanjem pogovarjali z malim slovenskim logarjem. Zelo jih je zanimalo vse o lovu z lokom, ogledovali so si z puščico uplenjenega pujska ter hvalili "expert schuss".
    Lov z lokom - Vadaszijazs je pri madžarskih lovcih, ki sem jih spoznal - predmet navdušenja, popolnoma nasprotno kot pri nas. Vsi te samo začudeno buljijo ko jim razlagaš, da v Sloveniji lov z lokom velja za neetičen in nehuman, podobno kot v Ameriki, ko si je prodajalec lovskih licenc povrtal po čelu in komentiral -:"What a weird country!"
    Z doktorjema smo pili slovenski cviček in se pogovarjali o Madžarski, Sloveniji, divjadi , lovu, itd.
    Ko mi je dr. Jeno dejal, da sem "pravi lovec" in da je malo takih za katere lahko to reče me je bilo že kar malo sram, izmenjala sva si kontaktne podatke ter se dogovorila da pridem loviti k njemu kot njegov gost, brezplačno v lovsko družino.
    Ko sem dr. Antal-u ob slovesu dejal, da sem počaščen, da sem ga spoznal mi je dejal:"Tudi jaz."
    Ne vem zakaj se jim je mali dolenjski logarček, tako dopadel...

    Torej, odpravil sem se proti Jeno-vemu lovišču, ki je kakih 30 km zahodno od Donave proti srbski/hrvaški meji.

    Prvo kar je bilo drugače je bila voda. Povsod voda. Reke, rečice, jezera, večja in manjša, trstika, ravnice,... Če za Mongolija pravijo, da je dežela kjer nebo sreča zemljo potem je Madžarska dežela kjer nebo poljubi zemljo.
    Last edited by kurare; 10. January 2014 at 15:10.
    "Some people never go crazy. What truly horrible lives they must lead." Charles Bukowski

  3. #13

    Privzeto

    V 3000 ha velikemu lovišču lovi 11 članov. Zaposlenega imajo še poklicnega lovca. Gabor je njegovo ime. Gabor ve vse o divjadi v lovišču.
    Dr. Jeno je imel zame pripravljeno prav posebno vrsto lova, ki je njegova velika strast: - značilnost lovišča je, da ima Lazslo, največji posestnik v lovišču in velik lovec ogromno ribogojno podjetje in v lasti 350 ha ribnikov. Trije večji ribniki imajo vsak med 50 in 70 ha površine, poleg pa je še 7 "manjših" ribnikov od katerih ima vsak preko 10 ha površine. Glavna ribja vrsta je krap, nato pa som, smuč, ščuka, linj. Manjše vrste kot so babuška, ameriški somič, rdečeoka, psevdorazbora itd. pa uporabljajo za privabljanje divjadi.
    Na dan mojega prispetja so ravno zaključevali z praznjenjem in odlovom drugega večjega ribnika, ki je bil lovsko "najboljši", saj od jezu naprej ni bilo asfaltne ceste in so ob bregu ponekod rasla tudi drevesa, predvsem robinije (akacije), kakšna vrba in jelša.
    Na dan mojega prispetja je bil ribnik brez vode šele drugi dan in napravil sem tele posnetke:
    Last edited by kurare; 10. January 2014 at 15:11.
    "Some people never go crazy. What truly horrible lives they must lead." Charles Bukowski

  4. #14

    Privzeto

    Vse sledi so nastale v eni sami noči, gre pa za sledi lisic, jazbecev, vider, divjih prašičev ter posamezne jelenjadi. Divjad hodi ležat v blato, se napajat, predvsem pa meso- in vse-jedi iščejo zaostale in poginule ribe, želve, velike školjke (brezzobke) in žabe. Miza je bogato pogrnjena.
    Lovila bova ponoči. Ob soju zvezd bodo plitve vodne luže in mokro blato svetli in divjad bo dobro vidna na ozadju. Za lov zveri in divjih prašičev je dovoljena uporaba svetlobnih pripomočkov. Včasih je veljalo, da z lokom ni možno loviti ponoči vendar pa je v zadnjih 10 letih napredovala ponudba svetlobnih pripomočkov uporabnih za lov z lokom ponoči. Sam posebnih izkušenj z nočnim lovom z lokom nisem imel. Gotovo pa je, da je strelna razdalja za nočni lov precej bolj omejena, nekje do 20 m.
    Na vsak način sem hotel loviti z svoje prenosne preže. Zame je to predpogoj za potencialni uspeh. Nekoč sem že napisal, da ti uspeh pokvarijo banalne malenkosti in če situacija ni 110% kar pomeni, da je preža postavljena tako kot mora biti - da ni montirana postrani, da te ne rine dol z drevesa, da lahko udobno sediš, da ni vej, ki bi motile napenjanje loka ter merjenje, da ni ovir pred tarčo, itd. Najti primerno mesto in primerno drevo je bila vse prej kot lahka naloga toda našel sem akacijo 15 m od ogromnih sledi divjega prašiča. Jeno je navdušeno dejal, da ima ta pa gotovo 150 kg in da tega ne bom prestrelil. Jaz pa sem mu dejal, da ni problema, ker da je tako ali tako dan ali bolje "noč" mrtvih in da imam namen "porabiti" vse 4 puščice, ki jih nosim na lov
    Last edited by kurare; 10. January 2014 at 15:13.
    "Some people never go crazy. What truly horrible lives they must lead." Charles Bukowski

  5. #15

    Privzeto

    Janez, lovski blagor. Z veseljem čakamo še na kaj...

  6. #16

    Privzeto

    Citat jvpv je objavil: Pokaži objave
    Z veseljem čakamo še na kaj...
    Potrplenje je božja mast. Saj bo.
    In z tem je Janez obilo obdarjen. Tako na lovu kot pri pisanju.

  7. #17

    Privzeto

    L.B. Janez. Daj napiši že nadaljevanje tega lova pri ribniku. Že od poldan sedim za računalnikom in čakam kaj boš napisal.
    Briga me, če drugi mislijo, da se hvališ. Jaz sem v teh prispevkih začutil eno samo uživanje tebe na tem lovu.

  8. #18

    Privzeto

    Ko sem Jena vprašal kaj lahko streljam mi je dejal, da vse kategorije jelenjadi razen jelena, srnjad razen srnjaka (oktobra je na Madžarskem lovna doba za srnjaka že končana), prašiče, lisice, jazbece, damjake, razen res močnega jelena itd. Jaz sem mu prej dejal, da bi bila češnja na vrhu torte zame, če bi uplenil srnjad. Srnjad je moja najljubša divjad in velik izziv za lov z lokom; Jeno pa je dejal, da bi bilo idealno, če bi mi uspelo upleniti damjaka z kake 3 kg težkim rogovjem ali pa velikega merjasca. Ko sem vprašal ali je problem, če pade svinja ali pa prevelik merjasec je dejal samo:"Je Grosser je Besser!" (Večji kot je, boljše je).
    Moj originalni plan je sicer bil, da bi lovil z velikega hrasta na krmišču ob goščavi na drugemu koncu lovišča, toda Gabor je zmajeval z glavo in se čudil, da tam že 3 dni ni videl nobene divjadi, da pa tista lokacija sicer velja za najboljše mesto... Jeno mi je že prej z takim navdušenjem pripovedoval o nočnem lovu na praznem jezeru, ki da je "najboljši" lov in zelo težaven in da je samo 10 dni v letu, ko je to možno (ko so ribniki prazni). Sledi lisic in prašičev so me prepričale. To sem moral poizkusiti!
    Preža je bila postavljena kakih 30 minut pred mrakom. Hotel pa sem imeti še krmišče. Zato sem že prej na rešetkah iztoka iz ribnika nabral kakšen kg poginulih manjših rib, Jeno pa je v vedro dodal še nekaj ribje moke, da bo bolj dišalo. Majhen trik sem videl, ko je Jeno vsebino vedra "zalučal" na željeno mesto z brega. Dejal je: "Če bodo v blatu moje stopinje, prašič nocoj ne bo prišel!"
    Zlezel sem na svojo prežo in se poskusil "razhladiti". Za mano je pristala ogromna jata rac med katere so se pomešale čaplje in galebi, preletavali so kormorani in od nekje je jezero preletela jata žerjavov. Iz grmovja so se oglašali fazani, nekje daleč je bokal srnjak. "Wasser ist Leben!" (Voda je življenje!) je dejal Jeno. Vrelo je od življenja.
    Fotografiral sem svoje krmišče z preže točno v trenutku, ko je sonce izginilo za obzorjem. Za pol minute sem bil prepočasen, da bi ujel sonce na robu obzorja (rjava stvar na blatu pri bregu je ribja moka - ravno ob merjaščevi sledi:)
    Last edited by kurare; 10. January 2014 at 15:15.
    "Some people never go crazy. What truly horrible lives they must lead." Charles Bukowski

  9. #19

    Privzeto

    Citat ostrostrelec.pero je objavil: Pokaži objave
    Že od poldan sedim za računalnikom in čakam kaj boš napisal.
    Janeza je poslušati še bolj zanimivo. Ampak si je treba tudi čas uzet. Kot pri tem branju v nadaljevanju.

  10. #20

    Privzeto

    "Some people never go crazy. What truly horrible lives they must lead." Charles Bukowski

Stran 2 od 3 PrvaPrva 123 ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •