Stran 54 od 61 PrvaPrva ... 444505152535455565758 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 531 do 540 od 604

Tema: Monolitne krogle

  1. #531

    Privzeto

    Na hitro...DA ali NE?

    Za odstrel jelena z 7x64 in SAX 6,75g...1030m/s


    Hvala in dober pogled.

  2. #532

    Privzeto

    Padel bo pri normalnem zadetku. Dovoljeno pa ni. Za jelenjad od 8g naprej.

  3. #533
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    tukaj
    Prispevki
    3,489

    Privzeto

    Zanimajo me izkušnje drugih o naslednji zadevi.
    In sicer delovanje monolitov pri različnih hitrostih, z vidika povzročanja podplutb. Po mojih izkušnjah so monolitne krogle s tega vidika najboljše, povzročajo najmanj škode na mesu.
    Opazil sem pa še nekaj (kar je sicer povsem splošno znano), da pri veliki hitrosti pa tudi precej razbijajo in povzročajo tudi precej obsežne podplutbe. Tukaj ne debatiram o efektu v smislu padanje v ognju, pobegi z nastrela....
    Iz mojih izkušenj imam tale primer: v kal 308 sem streljal doma nafilano TTSX kroglo (130 gr), ki je imela začetno hitrost 870m/s. Njeno delovanje v smislu ohranjanja mesa je bilo odlično, podplutbe minimalne, majhne izstrelne rane, zelo malo odpadka mesa. Patem pa krogla FOX, isto 130gr, s hitrostjo 930m/s. Krogla po delovanju (odpiranju) praktično enaka prejšnji, razlika v hitrosti pa se je pri meni izkazala za precejšnjo razliko pri nastajanju podplutb. Te so namreč v veliko primerih divjadi, ki sem jo uplenil, kar precejšnje, neprimerljivo večje od tistih s prej opisano kroglo. Zadevo pripisujem razliki v hitrosti. Zanima me, če je že kdo ugotavljal oz. ima izkušnje, do katere hitrosti ni obsežnih podplutb?
    As hunters, we need to stand strong, unite as one and NEVER apologize for being who we are! We should focus our energy on being the best hunters we can be by challenging ourselves to be ethical, respectful and responsible so as to humbly uphold our proud heritage. Now, let´?s get out there and enjoy the great outdoors!
    Eva Shockey

  4. #534

    Privzeto

    Če se ne motim, sem ti tukaj enkrat že pisal, da fox ne rabiš navijat na tako visoke hitrosti kot ttsx, ker je mehkejša in ti bo pri visokih hitrostih razbijala.

  5. #535

    Privzeto

    Še daš TTSX v kakšen 7 rem mag ali 300 win mag in ima podobno hitrost so tudi poškodbe podobne.
    V 308 pa TTSX ne moreš tako navit (kakor Fox) ker ima prevelik torni koeficient.

  6. #536
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    tukaj
    Prispevki
    3,489

    Privzeto

    Citat Deerhunter je objavil: Pokaži objave
    Če se ne motim, sem ti tukaj enkrat že pisal, da fox ne rabiš navijat na tako visoke hitrosti kot ttsx, ker je mehkejša in ti bo pri visokih hitrostih razbijala.
    Od kje ti ideja, da je mehkejša? Pri lažji divjadi kot je srnjad, se deformira do določene točke, enako kot TTSX.

    Citat alojz1 je objavil: Pokaži objave
    Še daš TTSX v kakšen 7 rem mag ali 300 win mag in ima podobno hitrost so tudi poškodbe podobne.
    V 7mm rem mag ima moj brat nafilane TTSX na 900m/s. Poškodbe so majhne.


    [/QUOTE]V 308 pa TTSX ne moreš tako navit (kakor Fox) ker ima prevelik torni koeficient.[/QUOTE]
    To pa vem, in ker sem hotel več hitrosti sem tudi šel iz bakrene TTSX na FOX-a. Sem hotel enostavno več energije, zaradi lova težjih živali (jelenjad).
    Razlika je velika, v učinku mislim. Pa ne da bi hotel , da vse pade v ognju, ampak pri tem loadu s fox-om se dogaja to po pravilu. Res mi ni všeč kakšne podplutbe so (sem razvajen od prejšnje variante s TTSX), pa bom verjetno samo zato zmanjšal hitrost, a mogoče kod ve iz izkušenj, pri kakšni pa teh hudih podplutb ni več?
    As hunters, we need to stand strong, unite as one and NEVER apologize for being who we are! We should focus our energy on being the best hunters we can be by challenging ourselves to be ethical, respectful and responsible so as to humbly uphold our proud heritage. Now, let´?s get out there and enjoy the great outdoors!
    Eva Shockey

  7. #537

    Privzeto

    Citat mugo je objavil: Pokaži objave
    V 7mm rem mag ima moj brat nafilane TTSX na 900m/s. Poškodbe so majhne.
    Poizkusi pod 900m/s. Če ne streljaš extra daleč hitrost ni toliko pomembna. 930 kot imaš sedaj je pa kar zavidljivo visoka tudi za druge kalibre. Sam sem LOS krogle spustil na okrog 840. Lisica bočno skoraj vsaka naredi okrog 50m. Prašič pa par metrov ali pa nič.

  8. #538

    Privzeto

    Jaz si to predstavljam tako, da je krogla mehkejša že zaradi samega materiala, ki je mehkejši. Kot drugo pa sem že pri lisicah in srnjadi opažal zelo močan šok efekt, divjad pada kar v ognju ali zelo blizu nastrela. Kar ni ravno značilno za nekatere druge trše monolitke, ki se pri majhni divjadi bolj slabo odpirajo (zato manjše poškodbe)...
    Uporabljam 150 gr FOX in pri hitrosti 860 m/s je kar brutalen, pri malo manjši hitrosti pa so poškodbe manjše, pada pa ravno tako vse.
    V bistvu me malo več poškodb ponavadi ne moti, ker je v primeru pobega bolj zanesljiva krvna sled. Pri trši Naturalis sem dobil samo kako kapljico sem in tja, izstrelna rana pa kovanec 2 evra. Zato tudi preferiram Fox, ker se obnaša bolj podobno klasičnim svinčenkam, kot nekatere trde monolitke.

  9. #539

    Privzeto

    Jaz mislim, da je najmehkejša monolitka tista iz bakra (Grom, TTSX, Naturalis).
    Vse zlitine so bolj trde. Zato pa poznamo bronasto dobo. Mehki baker ni bil primeren za rezila. Bron pa že.

  10. #540

    Privzeto

    Citat mugo je objavil: Pokaži objave
    Zanimajo me izkušnje drugih o naslednji zadevi.
    In sicer delovanje monolitov pri različnih hitrostih, z vidika povzročanja podplutb. Po mojih izkušnjah so monolitne krogle s tega vidika najboljše, povzročajo najmanj škode na mesu. Zadevo pripisujem razliki v hitrosti. Zanima me, če je že kdo ugotavljal oz. ima izkušnje, do katere hitrosti ni obsežnih podplutb?
    Preizkušal sem FOX v kalibru 6,5x55: 100gr z V0 815m/s, 123gr z V0 780m/s ter 123gr z V0 900m/s.
    Uplenil sem 24 kos srnjadi. Nobenega kosa nisem izkoževal, tako da o podplutbah lahko sodim samo po ranah, ki so bile vidne od zunaj in znotraj prsnega koša. rekel bi, da je bila največja razlika med 100gr in 123gr kroglo, manj pa med 123gr kroglama z različno hitrostjo. S 100gr kroglami so bile izhodne rane očitno manjše od 123gr.

    Pred FOX sem 2 leti uporabljal 120gr Hornady GMX (ki je menda zelo podobna TTSX), z V0 860m/s. Dejstvo je, da so bile z njo izhodne rane najmanjše, ampak več primerov slabe krvne sledi in daljši pobeg v primerjavi s FOX. Na podlagi tega se pridružujem mnenju, da je FOX "mehkejša", čeprav so vse najdene krogle GMX in FOX podobno deformirane. Streljal pa sem samo srnjad, tako da na drugi nimam izkušenj.

    Koristne bi bile fotografije izkožene uplenjene divjadi; pa predvsem lega zadetka; če je prijelo rebro ob vstopu, če je zadelo polno srce, če je izstop skozi pleče,... To še največ vpliva na izstopne slike.

Stran 54 od 61 PrvaPrva ... 444505152535455565758 ... ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •