Stran 58 od 61 PrvaPrva ... 8485455565758596061 ZadnjiZadnji
Rezultati 571 do 580 od 604

Tema: Monolitne krogle

  1. #571
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    tukaj
    Prispevki
    3,489

    Privzeto

    Kako lahko monolitko? Sam sem uporabljal 130 gr TTX in FOX v kalibru 308, pa lahko rečem, da nista prelahki. Prebijeta in naredita svoje, tudi pri jelenjadi in prašičih (nobene še nisem našel v divjadi). Kako je s še lažjimi, po mojem mnenju v kakšnem rezantnem kalibru bi šlo.

    Zadnjič sem bral v Lovcu o krogli OK Cu. Avtor pravi, da je še ne izdeluje serijsko, kar me žalosti. Prav z veseljem bi jo preizkusil, glede na izgled in opisane teste v Lovcu mi deluje idealna krogla za moje zahteve. Kaj pravite drugi?
    As hunters, we need to stand strong, unite as one and NEVER apologize for being who we are! We should focus our energy on being the best hunters we can be by challenging ourselves to be ethical, respectful and responsible so as to humbly uphold our proud heritage. Now, let´?s get out there and enjoy the great outdoors!
    Eva Shockey

  2. #572

    Privzeto

    Stjrp, sedaj uporabljam TTSX 120 grain in gre 950 m/s, 110 grain bi se dalo spravit na 1000 m/s zagotovo. Je pa res da je krogla premera 0,30 večja in ima večji premer, tudi špliterji so večji itd. Tako kot se ne da primerjat monolitnih ki se preoblikujejo v gobo z temi ki se drobijo, zadnji konec pa prebije.

    Mugo, kolkor vem bakrene krogle ne bo izdeloval na žalost....

  3. #573
    Član od
    Aug 2008
    Lokacija
    Štajerska-Pohorje
    Prispevki
    504

    Privzeto

    Citat stjrp je objavil: Pokaži objave
    7 gramska kroglica v kalibru 7x64 gotovo ne bo dovolj za jelenjad in pujse. Ne moreš primerjat tvojega 300winmag, ki ti požene kroglo preko 1100m/s s 7x64 ki bo pa to 7 gramsko pognal pod 1000m/s. Potem pa pride še kakšen slabši zadetek in potem so vsi brihtni kako monolitke ne delujejo.
    Mogoče pa bi bilo lepo da smo lovci vsaj malo odgovorni do divjadi.

    Verjamem da je Alojz že marsikaj videl in ni brezveze tako svetoval, čeprav je kolikor sem razumel pristaš lažjih krogel, vendar ima vse svoje meje.
    Kam si se zagnal?! Mislim, nekateri ste pa res.....
    Alojz je lepo napisal, da je za prašiče in jelenjad, najmanjša dovoljena monolitna krogla 8g, kar drži. Jaz sem samo podal pozitivno mnenje o krogli OK+!!!
    Lp in dober pogled!

  4. #574

    Privzeto

    Držimo se zakonsko predpisanih tež pa ne bo težav. 130 gr monolitka je po prebojnosti primerljiva s 165 - 180 gr svinčenko in bo ob primerni hitrosti zadostovala za večino, če ne za vse situacije. Če pa je vseeno potreba po težji pri zares veliki divjadi (pri manjši bo lažja delovala bolje) pa 140 - 150 gr. In to je vse kar dandanes rabimo. Težke svinčenke so ob poplavi kvalitetnih monolitk čedalje bolj stisnjene v kot, saj poleg večjega odsuna težje svinčenke samo še onesnažijo divjačino s svincem, nekih očitnih prednosti pred najnovejšimi monolitkami pa nimajo več. Edina prednost svinčenke je morda boljša krvna sled. Pa še kar se tega tiče, sem tudi pri FOX praviloma opažal zadostno krvno sled oziroma se je dalo slediti brez psa - v primeru, da je kos sploh šel iz vidnega polja, kar pa je bila bolj izjema kot pravilo...
    Last edited by Deerhunter; 5. June 2018 at 22:40.

  5. #575
    Član od
    Aug 2008
    Lokacija
    Štajerska-Pohorje
    Prispevki
    504

    Privzeto

    Citat Deerhunter je objavil: Pokaži objave
    Držimo se zakonsko predpisanih tež pa ne bo težav. 130 gr monolitka je po prebojnosti primerljiva s 165 - 180 gr svinčenko in bo ob primerni hitrosti zadostovala za večino, če ne za vse situacije. Če pa je vseeno potreba po težji pri zares veliki divjadi (pri manjši bo lažja delovala bolje) pa 140 - 150 gr. In to je vse kar dandanes rabimo. Težke svinčenke so ob poplavi kvalitetnih monolitk čedalje bolj stisnjene v kot, saj poleg večjega odsuna težje svinčenke samo še onesnažijo divjačino s svincem, nekih očitnih prednosti pred najnovejšimi monolitkami pa nimajo več. Edina prednost svinčenke je morda boljša krvna sled. Pa še kar se tega tiče, sem tudi pri FOX praviloma opažal zadostno krvno sled oziroma se je dalo slediti brez psa - v primeru, da je kos sploh šel iz vidnega polja, kar pa je bila bolj izjema kot pravilo...

    Tako je. Pod to, se upam tudi sam podpisat.
    Lep pozdrav in dober pogled!

  6. #576

    Privzeto

    Včasih sem za pogone še zagovarjal svinčenke v smislu boljšega podiranja in boljše krvne sledi, zdaj pa mi FOX tako dobro podira divjad na čakanju, skorajda bi lahko rekel boljše, kot svinčene krogle, da ga imam letos namen preizkusit na pogonih. 150 gr krogla FOX v 308 win pri hitrosti 850 m/s bi morala biti tudi za pogon enakovredna vsaki svinčenki.

  7. #577

    Privzeto

    Ko toliko razpravljamo o kroglah bo tole zanimivo.
    Zjutraj me pokliče kolega, da je iskal ranjenega srnjaka 2x zadetega v trup z 8IS in češko SPCE kroglo. Iskanje neuspešno.
    Seveda sem mislil, da pretiravajo o zadetkih. Mauser z to kroglo je smrtonosna tudi ob slabem zadetku. Počakam 3 ure da se vonjave iskalcev malo razgubijo in grem z Moni ter mladim Marlyjem (zaradi pridobivanja izkušenj).
    Moni sledi navzdol brez znakov krvi. Prečka ograjen pašnik in potok. Tam pa dvigne srnjaka, ki beži po potoku z tokom. Marly ga zaustavi in umiri.
    Na sliki sta izhoda krogle. Streljano je bilo navzgor. Če bodo polemike nejevernih lahko pošljem na email video (nočem objavljat zaradi nelovske javnosti).
    Zdaj pa še naprej o kroglah.
    Pomanjšane sličice Pomanjšane sličice 11111.jpg‎  

  8. #578

    Privzeto

    Tale slika je pa res zanimiva. Po nekaj straneh razprave o učinkih krogel ... očitno je res vse mogoče.

    Tako blizu hrbtenice, mehka krogla, velik premer krogle ... ne vem, kaj je ta srnjak iz živega srebra?

  9. #579

    Privzeto

    Pa si čisto prepričan, da je bilo streljano z 8 mm? Tole vseskupaj deluje precej "lovska". Kje so vstopne rane?

  10. #580

    Privzeto

    Verjemi, da preverim predno pišem. Vedno pogledam puško (kaliber) in naboj, predno grem iskat. To mi je navada še iz starih časov, ko smo morali vpisati tudi kaliber.
    Aja. Vstopne rane so pa na drugi strani. Malo niže, ker je streljal navzgor.
    Last edited by alojz1; 10. June 2018 at 22:51.

Stran 58 od 61 PrvaPrva ... 8485455565758596061 ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •