Stran 56 od 61 PrvaPrva ... 646525354555657585960 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 551 do 560 od 604

Tema: Monolitne krogle

  1. #551

    Privzeto

    Citat Bokarca je objavil: Pokaži objave
    Ima vse smisel kar si napisal, vendar moraš tudi vedet da so pri nas dokaj običajni tudi malo daljši streli in hitrost krogle seveda pada. Nočem imet potem prepočasne krogle za strel na jelenjad na recimo 250m.

    Ne razumem pa od kje je taka razlika glede razlite krvi pod mreno na vstopni strani. Drugače uporabljam recimo barnes TTSX 120 grain v 7x65R. In je te krvi manj. Hitrost krogle pa bi morala biti podobna (polnjenje 0,7 grain močnejše). Je nekako jasno sklepanje da je razlika v notranjosti trupa in na izhodni strani, ampak da je na vhodni pa ne vem od kje. Mogoče kdo pozna razlago?
    Verjetno je to posledica izjemno hitrega odpiranja takoj po zadetku v trup. Pritisk ( oddajanje energije) povzroči pulzirajočo kaverno, žilice v tkivu popokajo, mrene se med kožo in med plastmi mišic natrgajo. Tako se ustvari prostor kjer se lahko nabere kri....in pojavi se hematom....

    lp

  2. #552

    Privzeto

    Nisem pomislil na strele na daleč, ker sam streljam do 150 m. Vendar še vedno velja, da se da delovanje krogle prilagoditi s prilagajanjem hitrosti. Če streljaš na daleč jo navij bolj, če na blizu, manj.
    Na netu je zaslediti veliko kritik barnesovih krogel zaradi preslabega odpiranja. Sam zaradi hitrejšega odpiranja bolj cenim fox.

  3. #553
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    tukaj
    Prispevki
    3,489

    Privzeto

    Citat Deerhunter je objavil: Pokaži objave
    Na netu je zaslediti veliko kritik barnesovih krogel zaradi preslabega odpiranja. Sam zaradi hitrejšega odpiranja bolj cenim fox.
    Ne vem, od kje te kritike, v glavnem od njihovih prejšnjih krogel tsx, ki so se dejansko počasneje odpirale, ttsx pa se povsem dovolj hitro, tudi pri manjši divjadi. Govorim iz svojih izkušenj, sem kar nekaj postrelil s TTSX kroglo, pa nisem imel čisto nobene živali problem pobrat sam, brez psa. Ob zadekih v trup, seveda.
    As hunters, we need to stand strong, unite as one and NEVER apologize for being who we are! We should focus our energy on being the best hunters we can be by challenging ourselves to be ethical, respectful and responsible so as to humbly uphold our proud heritage. Now, let´?s get out there and enjoy the great outdoors!
    Eva Shockey

  4. #554

    Privzeto

    Mugo. Ni krogle, da jo nebi določen krog lovcev skritiziral. Barnesovo so svoje čase imenovali Kraljica krogel. Danes je pa kar nekaj enakovrednih. Jaz imam raje poceni monolitko in dober zadetek pa ni ne hudih poškodb ne iskanja.

  5. #555
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    NeverLand
    Prispevki
    104

    Privzeto

    Click image for larger version. 

Name:	27946906_10214461047015525_1257349583_o.jpg 
Views:	9 
Size:	78.3 KB 
ID:	16946

    Mogoče bo komu pri sami teoriji delovanja monolitnih krogel pomagala tudi ta fotografija. Levo je deformiran fox v 6mm, desno pa barnes 8mm. Fox dejansko naredi podobno gobico kot svinčenke, medtem ko barnes razširi štiri ostra rezila.

    Foxa sem napolnil v 243win z nekaj rezerve, tako da bi morala biti hitrost okoli 900m/s.

  6. #556

    Privzeto

    Če sem se v zvezi s kroglami v teh letih kaj naučil, sem se to, da je prav malo važno s kakšno kroglo je zadeto, če je prav zadeto. Važno je le, da je kaliber v skladu s tabelo o vrstah in moči lovskega orožja. Ali se krogla odpira v gobo, roglje ali pa razpade, je pa čisto vseeno, dokler je strel tam kjer mora biti. In popolnoma vse, kar je bilo prav zadeto, me je počakalo na nastrelu ali pa v krogu 50 m.
    Razlike med kroglami se pokažejo pri slabem zadetku. Če so majhne poškodbe pri dobrem zadetku zaželjene, je pri slabem ravno obratno. Premalo poškodb, zelo slaba krvna sled, kos gre daleč, lahko se zgodi, da je izgubljen.
    Zato pa zagovarjamo eni take, drugi druge krogle. Vsak ima svoj način in svoje potrebe. Dober strelec ima raje kroglo, ki manj razbija, ker ponavadi dobro zadane. Slab strelec ima rad razbijaške krogle. Krvosledec ima rad krogle, ki naredijo zanesljiv prestrel, širok strelni kanal in dobro krvno sled. Za pogone, kjer je možnost slabih zadetkov ali pa pade zadetek v kaj trdega, je spet treba posebej izbrati kroglo. Pa strelne razdalje so tudi pomembne za zgradbo krogle, streli na blizu - trda krogla, streli na daleč, mehka krogla... Pa tako naprej...
    Last edited by Deerhunter; 8. February 2018 at 20:47.

  7. #557

    Privzeto

    Citat Deerhunter je objavil: Pokaži objave
    Če sem se v zvezi s kroglami v teh letih kaj naučil, sem se to, da je prav malo važno s kakšno kroglo je zadeto, če je prav zadeto.
    Aleluja.

  8. #558
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Gorenjska
    Prispevki
    105

    Privzeto

    A lahko kdo pove, kje bi lahko prišel do Barnes municije? Pri naših trgovcih zgleda, da ne.

  9. #559

    Privzeto

    Kdor išče ta najde. Vse se dobi, če dovolj vztrajno iščeš, verjemi. Pred leti sem si zaželel original tovarniški Nosler Accubond. Je trajalo ampak na koncu se je našlo par škatel. Poizkusi pri trgovcih, ki imajo veze ali sedež v Avstriji.

  10. #560
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    tukaj
    Prispevki
    3,489

    Privzeto

    Barnes TTSX kroglo imaš tudi v Sako municiji, pod imenom powerhead 2. Ali pa RWSov HIT, je barnesova krogla, samo poniklajo jo.
    As hunters, we need to stand strong, unite as one and NEVER apologize for being who we are! We should focus our energy on being the best hunters we can be by challenging ourselves to be ethical, respectful and responsible so as to humbly uphold our proud heritage. Now, let´?s get out there and enjoy the great outdoors!
    Eva Shockey

Stran 56 od 61 PrvaPrva ... 646525354555657585960 ... ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •