Stran 1 od 5 12345 ZadnjiZadnji
Rezultati 1 do 10 od 41

Tema: Primeren pes

  1. #1

    Privzeto Primeren pes

    Pozdrav vsem,

    pišem z zelo amaterskim in enostavnim vprašanjem: Katere pesme pes bi bil primeren zame in za moje lovišče??

    V kolikor bo šlo vse po planu, želim spomladi nabaviti psa! Bodoča žena mi je dala iziv: dokončaj 5 let na pol napisano diplomo, pa ti jaz kupim lovskega psa
    akcija...

    Že dalj časa prebiram tu na forumu vse na to in podobno temo, pa vendar sem se odločil da bom odpru novo temo!

    Skratka, v lovišču imamo poleg srnjadi, lisice, zajca tudi divjega prašiča in gamsa.
    Zavedam se, da je najbolj primeren seveda gonjič. Še posebej ga bom učil goniti divjega prašiča.
    Me pa zelo mika delo z krvnosledcem!! Ko gledam BB in Hanoverce se mi kar sline cedijo
    Vem da vse ne gre oz. težko!

    Zelo mi je všeč Srpski gonjič, Bigl ali Vestfalski brak jazbečar.

    Ker gre za mojega prvega psa, nebi bilo pametno imeti prezahtevno pasmo.
    Čeprav imam bolj ali manj vse življenje stik z lovskimi psi!

    Ker vem, da vas je precej tu gor, ki imate ogromno takšnih in drugačnih izkušenj, vas prosim za objektivna mnenja in predloge.

    Toliko v grobem.... seveda še kaj napišem.

    Lz.
    Ni pomembno samo dobro streljati, ampak biti tudi čim manjša tarča!

  2. #2

    Privzeto

    Skratka, tebi so vsi všeč.
    Prepeličar. V njem je vsakega malo pa še bodoča bo zadovoljna..
    (lepo goni, ni predolg, dober na prašičih, aportira iz vode in kar tako, dober krvosledec.....pa bodoči se bo prikupil. In, ko boš doktoriral ti bo mogoče pustila da še kakšnega pripelješ.).
    Last edited by alojz1; 24. October 2013 at 19:23.

  3. #3

    Privzeto

    Brak jazbečar.
    Pri jedi se drži naprej, pri pijači nazaj, pri delu pa ob strani.

  4. #4
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    tukaj
    Prispevki
    3,489

    Privzeto

    Moj nasvet je enak Alojzovemu: Nemški prepeličar!
    Doma smo imeli že precej pasem, od terierjev, istrjancev, bosanskih brakov, do gordon setrov in prepeličarjev. Pa ti povem da verjetno kaj drugega kot prepeličarja ne bo več pri naši hiši. So enostavno univerzalni in super učljivi, imajo dovolj nagona in ostrine ter so prijazni do družinskih članov.Na voljo imaš novo slovensko knjigo o tej pasmi, ki je izšla pred časom pa ti jo priporočam, da jo vsaj malo vzameš v roke, ko se boš odločal o pasmi.
    As hunters, we need to stand strong, unite as one and NEVER apologize for being who we are! We should focus our energy on being the best hunters we can be by challenging ourselves to be ethical, respectful and responsible so as to humbly uphold our proud heritage. Now, let´?s get out there and enjoy the great outdoors!
    Eva Shockey

  5. #5
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    primorska
    Prispevki
    4,562

    Privzeto

    Vzami psa, ki ti je všeč, tako kot žensko in avto . Če si iz Istre ti ne priporočam prepeličarja, ker ga boš moral po lovu jeseni čistiti še nekaj ur.Isto ti ga ne priporočam, če ga boš imel v stanovanju zaradi vonja in dlak. Če so ti všeč sledarji, ti priporočam bavarca. Toliko za enkrat ...

  6. #6
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Vipavska dolina
    Prispevki
    729

    Privzeto

    Bolj kot to kakšno divjad imate v lovišču je pomembno kakšen način lova boš izvajal. Boš jagal sam, boš naganjal na pogonih....itd.

    Tudi jaz sem pred leti mislil, da se s psom lahko dela kar vse povprek pa ni tako.
    Če boš jagal na pogonih potem je psa potrebno priučit k temu, drugače pa je če si boš izbral goniča in z njim individualno jagal zajca, lisico ali srnjad.
    Spet novo poglavje je krvna sled, ki tudi zahteva specifično šolanje. Če se odločiš za šarivca pa je tu še prinašanje ter vodno delo...itd.

    Torej najprej dobro razmisli čemu in kako boš uporabljal svojega psa potem pa izberi pasmo.
    Psi namreč nimajo programatorja kot pralni stroj s katerim bi psa naravnali naprimer: danes na lov v pogonu, jutri nam bo eno uro teral lisico, spet pojutrišnjem bo peljal krvno sled, ko pridemo domov nam bo pa še čevlje spucal.

    Dobro premisli,da kasneje ne bo sledilo razočaranje ob neizpolnitvi pričakovanj.
    Pametnemu ni treba razlagati, neumnemu pa nima smisla!!

  7. #7

    Privzeto

    Citat Hubertus je objavil: Pokaži objave
    danes na lov v pogonu, jutri nam bo eno uro teral lisico, spet pojutrišnjem bo peljal krvno sled, ko pridemo domov nam bo pa še čevlje spucal.
    Imel sem dva prepeličarja. Z njima sem našel največ ranjene divjadi. Pa sta bila vedno v pogonu. Tudi v drugih LD. Z vodnikom ki ga je vzel je vedno tudi prišel nazaj. Brez povodca. Jagal kot vsak drug pes. Ko pa je bila kri je pustil vse ostalo in šel po krvi. Če je bila divjad mrtva je nekaj časa lajal potem pa poiskal najbližjega lovca in enega iz stojišča celo za rokav odvlekel do divjadi.
    Če sta pes in vodnik povezana (veliko skupaj) ne poznam bolj učljive in pametne pasme. Pa uporabne tudi.

  8. #8
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    primorska
    Prispevki
    4,562

    Privzeto

    Vsakdo hvali svoje... Enako bi jaz lahko pohvalil nem. ptičarja.
    Vidi se, da je Tomi začetnik in zmeden. Zanimajo ga predvsem pasme ne pa delo psa. Pri drugem psu bo že vedel kaj hoče in potrebuje, tako kot mi, ki smo to že dali skozi .

  9. #9

    Privzeto

    Citat detel je objavil: Pokaži objave
    Vsakdo hvali svoje...
    Imel sem. Nimam več. Zato ne hvalim kar imam.
    Nemški ptičar pa moraš priznati, ni za začetnika.
    Seveda pa je z vsakim treba biti čim več skupaj. Tudi ko ni lova. Za krvno sled je to še bolj pomembno ker nam obnašanje na sledi pove marsikaj.

  10. #10

    Privzeto

    Vzemi terierja... je isto vsestransko uporaben in celo za jamarjenje ga bi lahko imel. Edino kar je, malo bolj trmast je od prepeličarja, drugače pa tudi vsestransko zelo uporaben pes!

Stran 1 od 5 12345 ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •