Stran 4 od 5 PrvaPrva 12345 ZadnjiZadnji
Rezultati 31 do 40 od 41

Tema: Primeren pes

  1. #31

    Privzeto

    Mogoče nemški žimavec.?

  2. #32

    Privzeto

    Citat Sraka je objavil: Pokaži objave
    Pravzaprav sem najprej nameraval počakati, da se zvrstijo zagovorniki vseh lovskih pasem in bi šele potem dodal svoje skromno mnenje. Mladi kolega je malo premalo napisal o svojih dosedanjih kinoloških izkušnjah ( so pri hiši že imeli kakšnega pasa ) in še manj o tem kako aktiven je v lovstvu in s čim vse bi se kot vodnik psa še posebej rad ukvarjal. Ni nepomembno tudi kakšni so njegovi stanovanjski pogoji ( hiša z ograjeno ohišnico, stanovanje v bloku, otroci v družini ) kje bo pes prebival ( pesjak ali stanovanje ) koliko prostega časa bo imel na razpolago za vzgojo in šolanje psa in še kaj.

    Vsi dosedanji komentatorji, ki pač zagovarjajo vsak svojo pasmo, imajo po svoje in z njihovega stališča prav. Prav nikomur ni mogoče skoraj v ničemer kar so zapisali oporekati. Lahko bi v zagovor svojega mnenja pri vsaki pasmi zapisali še veliko več in tudi takrat se oporekati ne bi dalo. V glavnem so skoraj vsi svoja mnenja temeljili na osnovi uporabnostnih kvalitetah posamezne pasme psa. Od nemškega ptičarja pa tja do vsestranskega prepeličarja. Nekaj pomislikov se mi sicer poraja pri nasvetu, da naj si popoln začetnik nabavi nemškega lovskega terierja.

    Zakaj pa ne, če je mladi vodnik karakterno močna osebnost z visoko stopnjo čustvene inteligence. Ob tem se vedno spomnim nasveta znanega kinološkega sodnika, ki mi je na samem začetku moje kinološke poti rekel, da prvi pes uči vodnika, pri drugem psu se učita hkrati oba in šele tretjega psa lahko vodnik res kaj nauči. Če nismo preveč dlakocepski ter zagledani vase ter svoje ( nepreizkušene ) sposobnosti, bo to kar držalo.

    Tisti kolegi na tem forumu, ki me malo bolje poznajo se verjetno z nasmeškom na ustih že sprašujejo, kdaj bom zapisal, da pa bi sam priporočal resastega jazbečarja. Sedaj torej sem. Po opisu mladega kolega kaj pričakuje od svojega prvega psa in ob predpostavki, da je njegovo kinološko kot tudi lovsko znanje še bolj šibko, bi mu sam res kot prvega psa priporočal to pasmo- resastega jazbečarja, ki mu bo kot prvi pes lahko zadovoljil večino zgoraj navedenih zahtev.

    Psa se namreč v največ primerih ne nabavlja le po njegovih znanih ali priporočenih pasemskih sposobnostih in svojih načrtovanih namerah za kaj vse ga bom nekoč uporabljal, temveč imata pri nabavi odločilno vlogo srce in oči oziroma čisto osebni čustveni odnos do neke pasme, znanih značajskih lastnosti predstavnikov neke pasme, izgleda in še kaj. Prav zaradi tega bi mlademu kolegu svetoval, da naj pusti pri nabavi svojega prvega psa malo svobode tudi srcu in to ne isključno svojemu, temveč tudi srcu ožjih družinskih članov s katerimi bo pes živel. Ker se je potrebno zavedati, da prav vsak predstavnik vsake pasme ga bo potem lahko razočaral. Kdo bo pravi krivec ( pes ali vodnik ) za kakšna razočaranja niti ni tako zelo pomembno. Pes tudi ni predmet, ki ga odložiš v omaro, ko ga ne porebuješ. Je družinski član pa naj pod tem razume kdorkoli kar koli pač želi.

    Malo je ljudi, ki so sposobni po nekaj mesecih druženja s psičkom ga potem enostavno nekomu oddati in naj pozabiti ter si nabaviti drugega. Sam med takšne ne spadam in brez kakšne zamere prosim, takšnih vodnikov psov nisem nikoli posebej cenil ali imel o njih posebej dobrega mnenja.

    Toliko z moje strani in upam, da bo mladi kolega našel v gornjem zapisu kaj kar bi mu morebiti lahko koristilo pri njegovi odločitvi.

    Lep pozdrav!
    Sraka, tudi tebi hvala obširno mnenje.
    V mojih 34.letih sem imel izkušnje z Brak jazbečarjem, Kratko dlaki jazbečarjem dvema Nemškima terierjam. Čeprav sem od vse moje mladosti v stiko z lovom, sem šele pred 4. leti naredil lovski izpit. Vendar imeti svojega psa je nekaj drugega.
    Prej je bil šport na 1. mestu. Sedaj je družina, lov pa 2. Imam dva otroka (3 in 6 let). Živim v vrstni hiši v vasi. Pes bo imel zelo primeren pesjak in vstop na velik travnik z gozdom.
    Ker v lovišču neizmerno uživam sem vedno več v njem. Otroci so iz plenic
    Popolnoma se zavedam, da pes ni igrača. Želim imeti psa na mestu (to želi vsak), in za to sem/smo pripravljeni narediti zelo veliko. Sedaj imam podporo družine in to ni nepomembno!
    Zavedam se tudi, da se bom hkrati ob psu učil tudi jaz. Zato zahtevna in trmasta pasme ne pride v poštev.
    Verjetno Nemški prepeličar...

    LZ.
    Ni pomembno samo dobro streljati, ampak biti tudi čim manjša tarča!

  3. #33
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Kärnten
    Prispevki
    1,206

    Privzeto

    Če se maš namen s psom dosti ukvarjat(ni dovolj da ga 3x na teden pelješ na lov), ti priporočam terierja, ker boš z njim doživel toliko, kot z malo katero pasmo. Je pa res da boš moral najprej ti njemu veliko nudit, da ti bo kasneje dvojno(lahko tudi trojno) vračal. O tem koliko je pes nor, je največ odvisno od lastnika. Pri naši hiši so terierji že 35let(nekaj let več kot jaz), pa še nismo imeli niti enega podivjanega terierja.
    Ta zadnji je pa itak pes ki si ga lahko samo želiš:
    -Preizkušnjo po krvni sledi je opravil pri starosti 2 let, pred tem mu je oče položil samo 2 sledi, je pa pred tem izdelal nekaj naravnih krvnih sledi v spremstvu starejše terierke, ki je bila prav tako odlična na krvni sledi(žal je pasje življenje prekratko, od nje smo se poslovili letos). Pes je pri 4letih vreden zaupanja, kar je dokazal na nekaj zahtevnih iskanjih.
    V lanskem letu pa je opravil VUP s 1. nagradnim razredom, kar je itak krona za vsakega vodnika(oče) NLT-ja in psa samega, še prej pa na PNZ-ju vse možne točke.
    Kar pa mu da "dodatno vrednost" je to, da v 4 letih še ni zarenčal nad človekom! ( toliko o splošno znani nori pasmi!)

  4. #34
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Panonija
    Prispevki
    1,705

    Privzeto

    Citat gonjač je objavil: Pokaži objave
    Mogoče nemški žimavec.?
    To sigurno ne.

  5. #35

    Privzeto

    Tomi. Bil sem že nekaj krat v vašem lovišču in na lovu in vem kaj in kako. To kar imaš v mislih tudi naredi. Ne bo ti žal. Ne samo zato ker sem tudi sam lastnik te pasme, ampak zato ker to pasmo "rabiš" v vašem lovišču. Ne bo ti žal.

  6. #36

    Privzeto

    Tudi jaz sem izbral nemškega prepeličarja in sem vesel da sem ga. Z 5 letno hčerjo sta imeniten par,v lovišču je pa tak vsestranski. Po lovu ga počešem,obrišem ušesa in to je to.

  7. #37

    Privzeto

    No pa se je le razpletlo kot je treba in kolega je dahnil kaj mu je všeč in za katero pasmo se bo odločil. Nas je pač malo izkušal, da vidi kako se bomo odzvali in kaj vse mu bomo priporočali ter svetovali. In kakšen je po vsem tem lahko sklep? Da je izbira psa zelo podobna izbiri svoje drage ženičke. Vsake oči imajo svojega malarja ali kot pravijo naši ljudje, da na vsak pisker kakšna pokrovka paše.

    Če bi imeli vsi enak okus, bi bilo veliko neporočenih in še več bi jih umrlo nedolžnih. Pa lovci bi uporabljali za lov le eno pasmo psov.

    Vse lepo želim kolegu in res veliko skupnih užitkov!

  8. #38

    Privzeto

    Tomislav. Trmasti psi ne obstajajo. T.i. trmasti psi, so psi z močnim, dominantnim značajem, ki jih njihovi vodniki niso sposobni prepričati, da so oni vodja krdela, ne pa njihov pes.

  9. #39

    Privzeto Nakup psa!

    Pozdravljeni,

    verjamem, da se boste nekateri nasmehnili, ker pogrevam staro temo.... Zopet debatiram o psu katereega sem kupoval že pred dvemi leti in ga še danes nimam doma... Res je!
    "izgovorov" je en sam. Namreč z ženo sva v tem času "nepričakovano" kupila hišo. To je za sabo potegnilo ogromno dela in obveznosti, katere sem po večini uredil.
    Sedaj sledi moja velika želja... lovski pes. PIKA.

    Kupil ga bom seveda spomladi. Želim imeti Nemškega prepeličarja, moški spol, rjavec ali temni serec. Pes bo v pesjaku.
    Resno razmišlam, da bi psa kupil v Nemčiji.
    Mnenje?

    Toliko za enkrat...

    LZ.
    Ni pomembno samo dobro streljati, ampak biti tudi čim manjša tarča!

  10. #40

    Privzeto

    Ker tudi sam vodim nemški prepeličarki, ne morem drugega kot pohvalit izbire. Glede tega, kje kupiti psa, pa boš verjetno dobil toliko različnih mnenj kot bo komentarjev. Odločil pa se boš sam.

    Želim ti uspešno izbiro in veliko veselja, ki bo sledilo.

Stran 4 od 5 PrvaPrva 12345 ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •