Stran 2 od 3 PrvaPrva 123 ZadnjiZadnji
Rezultati 11 do 20 od 30

Tema: Kakšne povečave uporabljate

  1. #11

    Privzeto

    Jaz na karabinu uporabljam 12x povečavo tudi na 80m, pri .17hmr pa tudi 16x. Mi je všeč da res podrobno vidim cilj zadetka,pa tako sem se primoran res umirit.

  2. #12
    Član od
    Nov 2010
    Lokacija
    Grahovo ob Bači
    Prispevki
    539

    Privzeto

    Jaz uporabljam kvaliteten 6x42 daljnogled in se mi super obnese. Zadnič sem v visokogorju meril gamse na slabih 300m in mi ni prav nič mankala večja povečava, če bi želel, bi komot oddal (natančen) strel. Če kaj, mi je mogoče še malo prehuda povečava, na kakem skupnem lovu ali v kaki goščavi je hitro preveč, ampak tudi tega sem se kolikor toliko navadil, tako da me ne moti tako zelo in je stvar čisto uporabna (na začetku sem se še malce sekiral, ali sem naredil napako, ko nisem vzel 1,5-6x variabila).

    Večje povečave mi niso pretirano všeč, ker jih pač nisem navajen. Zadnjič sem streljal s kolegovo puško, na kateri ima Meopto 3-12x in mi je na 12x povečavi križ samo od bitja srca plesal po tarči (ok, je bilo na 200m).

    Mislim pa, da je tukaj še en faktor in sicer je to križ. Jaz imam v 6x42 križ 1, ki ne pokrije tarče in je kljub temu dobro viden. Tako je možno tudi na tarčo dobro ustreliti, če se človek potrudi.

  3. #13
    Član od
    Aug 2008
    Lokacija
    Štajerska-Pohorje
    Prispevki
    504

    Privzeto

    Pri večjih povečavah variabilnih strelnih dalnogledov: 3-15, 3-18 itd. je že potrebna nastavitev paralakse.
    Ko to imaš je streljanje užitek in daljnogled z večjo povečavo je super....
    Seveda je to moje osebno mnenje. Poskusite. Večina pa vas že ve, o čem govorim.
    Lp in dober pogled.

  4. #14

    Privzeto

    6-24x individualni lov...aimpoint za pogone...

  5. #15

    Privzeto

    Sam uporabljam 6x povečavo, to največkrat. Redkokdaj 8 ali 9, če je pa kaj blizu pa 3x povečavo. Za skupne pogone za imam Docterjevo piko.

  6. #16
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Kärnten
    Prispevki
    1,206

    Privzeto

    Uporabljam 3-12x50, če je le možno in vredu svetloba, kadar je nad 80m nabijem povečavo na 12x, ki je po moje za strele nad 200m že na spodnji meji.
    Seveda se da zadet tudi z 6x povečavo, le da ti streli ponavadi niso točni.

    MasterLesjak, potem si ti res Master. Poskusi enkrat na tarčo streljat 300m pa boš videl kako natančne strele boš oddajal.
    (pa ne prijavljaj kake izjave, da na tarčo nikoli nisi kaj prida streljal)

  7. #17

    Privzeto

    Citat MasterLesjak je objavil: Pokaži objave
    Večje povečave mi niso pretirano všeč, ker jih pač nisem navajen. Zadnjič sem streljal s kolegovo puško, na kateri ima Meopto 3-12x in mi je na 12x povečavi križ samo od bitja srca plesal po tarči (ok, je bilo na 200m).
    Sem čakal, da bo kdo opozoril na tole. Pa le RWS ve kako je pomembna povečava za natančen strel.
    Vsi drugi imajo raje manjšo, da se ne vidi napak, ki jih delajo zaradi nepravilne drže ali naslona. Meni pri 18x križ nič ne skače zaradi bitja srca.
    Če skače, ne streljam (pomeni, da naslon ni dober).
    Šele tisti, ki znajo in se napak zavedajo lahko za daljše strele uporabljajo manjšo povečavo kot je napisal Optiktrade.
    Last edited by alojz1; 14. October 2013 at 11:22.

  8. #18
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Panonija
    Prispevki
    1,705

    Privzeto

    Citat alojz1 je objavil: Pokaži objave
    Meni pri 18x križ nič ne skače zaradi bitja srca.
    .
    Na večji povečavi je premik križa le navidezno večji, saj se vidno polje zmanjša.

    Razlika je tudi v tem, da če streljaš z 18x povečavo na 300 veš kam boš zadel +-10cm, z 6 kratno pa +-30.

  9. #19
    Član od
    Nov 2010
    Lokacija
    Grahovo ob Bači
    Prispevki
    539

    Privzeto

    Ne bom se prepiral, bom pa še enkrat poudaril, da je to stvar navade. Če si priden in treniraš se da sigurno iz večje povečave iztisniti več, kot pa iz manjše. Ampak kot pravim, ni se mi še zgodilo, da bi se znašel v situaciji, kjer 6x ne bi zadoščala (tu je tudi precejšen dejavnik lovišče).

    ...ki jih delajo zaradi nepravilne drže ali naslona.
    Ja, se popolnoma strinjam. Če pa se vrnem k lovišču, pri nas so preže več ali manj take, da je naslon tipa "benchrest" praktično nemogoč. Treba se je zvit v nekakšen klobčič, komolce naslonit na kolena, puško pa na poličko spredaj.

    Če si na prostem je druga milost, takrat sam uporabljam bipod, zadaj pa nahrbnik, tako da se ne premika.


    Imam dvogled z 10x povečavo. Če ga nekam ne naslonim (ponavadi se uležem in ga "odložim" na nahrbtnik) je za bolj detailno opazovanje skoraj neuporaben, vsaj v mojih rokah.

    Pa še nekaj o povečavah (citirano s strani Chucka Hawksa; http://www.chuckhawks.com/long_range_hunting.htm):
    Then consider your scope. For important long range hunts I have come to detest all variable power models. A lot of them will move your point of impact, more or less, as you change magnification.

    When making those once in a lifetime long shots you need to eliminate every possible error that you can. This is one of those cases where you can really do something to improve your odds for success. Choose a high quality 6 power fixed magnification scope.

    The 6 power is not some random number pulled out of thin air. Much higher and your rifle needs to be resting on something rock solid to hold it still enough to see details clearly. Any lower and it will not be adequate to make out enough detail.

    Some folks who regularly shoot at long ranges under hunting conditions move up to 8 or 10 power. But using a 10 power scope properly requires much skill and practice, and the field of view is very limited. A tiny field of view is a Very Bad Thing if the shot of a lifetime turns out to be at moderate range after all. For most, 6X is the correct choice.

    Be aware that the more magnification your scope has the more you will tend to hunt, or float around the target. Your group sizes will actually be worse with higher magnification levels because of this tendency to float around the target as you aim under field conditions.

    And never should you assume that you can substitute your scope for those also expensive binoculars. It simply doesn't work; you must have both. Scopes with magnifications of more than 10 power are only practical when used off of very solid fixtures or bench rests.
    (pa če se ne strinjate se ne znašat nad mano, nisem jaz avtor članka, pa upam, da ne bo izpadlo kot kakšna propaganda :))

  10. #20

    Privzeto

    Masterlesjak. Brez napadanja. Le debata je.
    Zmotil me je prvi stavek.
    In v isti sapi drugi. Oba pa kažeta na pomanjkanje izkušenj in znanja. Kar sicer opravičuješ z razmerami v lovišču in na preži. Je pa to največja in klasična napaka večine lovcev.
    "imam na manjši povečavi ker se mi na večji preveč trese"
    Citat MasterLesjak je objavil: Pokaži objave
    Zadnič sem v visokogorju meril gamse na slabih 300m in mi ni prav nič mankala večja povečava, če bi želel, bi komot oddal (natančen) strel.
    Zadnjič sem streljal s kolegovo puško, na kateri ima Meopto 3-12x in mi je na 12x povečavi križ samo od bitja srca plesal po tarči (ok, je bilo na 200m).
    Pa še tule je nekdo napisal, da je gost zgrešil ker je imel preveliko povečavo. Potem mu je prestavil na manjšo in je zadel. Tu so zraven drugi (psihološki) faktorji ki z strelstvom nimajo nič skupnega. Le z lovom in željo po trofeji, ki jo pa pri večji povečavi bolje vidi.
    Muzikant je napisal vse:
    Na večji povečavi je premik križa le navidezno večji, saj se vidno polje zmanjša.
    Razlika je tudi v tem, da če streljaš z 18x povečavo na 300 veš kam boš zadel +-10cm, z 6 kratno pa +-30.
    Last edited by alojz1; 14. October 2013 at 13:19.

Stran 2 od 3 PrvaPrva 123 ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •