Stran 3 od 3 PrvaPrva 123
Rezultati 21 do 30 od 30

Tema: Kakšne povečave uporabljate

  1. #21
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    primorska
    Prispevki
    4,562

    Privzeto

    Se strinjam z Mastersem. S 6x se da daleč streljat pa tudi blizu. No, pa bom poskusil tudi z večjo, najprej na tarčo.

  2. #22

    Privzeto

    Se strinjam, da se streljat da. Vprašljiv je rezultat.
    Detel, napiši to, da je 6x dovolj za dolge strele na Forum Strelec.

  3. #23
    Član od
    Feb 2011
    Lokacija
    Obala
    Prispevki
    846

    Privzeto

    Teorija, ki jo še danes učijo na najboljši šoli za ostrostrelce je, da se razdaljo deli z 100 in dobimo povečavo katero rabimo... Samo malo v razmisllek...

    Zelo relativna je uporaba povečave, na zlaz le redko dam na več kot 5X ko pa imam ta dolgo puško, več al manj streljam leže in mi je povečava 15X najbolj idealna... Na tarčo pa maximalna in to je to, srce ti pa itak konstantno bije, če nimaš aritmije in je to da ti križ po tarči skače odlično, sej na veliki povečavi to vidiš, na majhni pa ravno tako skače, z razliko da tega ne vidiš...

  4. #24
    Član od
    Feb 2011
    Lokacija
    Obala
    Prispevki
    846

    Privzeto

    Citat alojz1 je objavil: Pokaži objave
    Se strinjam, da se streljat da. Vprašljiv je rezultat.
    Detel, napiši to, da je 6x dovolj za dolge strele na Forum Strelec.
    Forum strelec
    Pa ti bo še tam deset načitanih snajperjev solilo pamet...

  5. #25
    Član od
    Nov 2010
    Lokacija
    Grahovo ob Bači
    Prispevki
    539

    Privzeto

    Citat alojz1 je objavil: Pokaži objave
    Masterlesjak. Brez napadanja. Le debata je.
    Zmotil me je prvi stavek.
    In v isti sapi drugi. Oba pa kažeta na pomanjkanje izkušenj in znanja. Kar sicer opravičuješ z razmerami v lovišču in na preži. Je pa to največja in klasična napaka večine lovcev.
    "imam na manjši povečavi ker se mi na večji preveč trese"

    Pa še tule je nekdo napisal, da je gost zgrešil ker je imel preveliko povečavo. Potem mu je prestavil na manjšo in je zadel. Tu so zraven drugi (psihološki) faktorji ki z strelstvom nimajo nič skupnega. Le z lovom in željo po trofeji, ki jo pa pri večji povečavi bolje vidi.
    Muzikant je napisal vse:
    Na večji povečavi je premik križa le navidezno večji, saj se vidno polje zmanjša.
    Razlika je tudi v tem, da če streljaš z 18x povečavo na 300 veš kam boš zadel +-10cm, z 6 kratno pa +-30.
    Alojz, ni bilo mišljeno kot napadanje, čeprav je očitno tako izpadlo :)

    Ja, pomankanje izkušenj je defnitivno, saj sem v tem "poslu" kake 4 leta s pripravništvom vred, z orožjem, optiko in podobnim pa se ukvarjam še kako leto manj. Pa da ne boš mislil, da nisem nikoli ubadal z višjo povečavo od 6x - imel sem variabilca 3-9x (ok, 9x ni ravno ogromna povečava v primerjavi s 6x), ki je bil za tarčo izvrsten. Križ ni nič plesal ali skakal ob dobrem naslonu in, ko sem se lepo umiril je bil tudi rezultat zadovoljiv. Sem pa zaradi pogojev večkrat imel na 3x kot na 9x. Tudi z odprtimi merki dosti prestreljam (MK), zato sem pač navajen manjših povečav.

    Kar se tiče ostalih izkušenj, streljal sem s kolegovo puško, na kateri čepi Swarovski 3-18x (takrat je bil menda na 12x), naslon je bil kolikor se spomnim vredu, ampak križ je vseeno plesal. Takrat so me pa izdali živci, ker sem bil prepričan, da bo zadeva neprijetna, saj je šlo za 7mm Rem Mag (izkazalo se je da ni nič hujše od moje .308).

    Zadnjič sem bil s kolegom na jagi, uplenil je kozliča na nekih 170m. Optika je 3,5-10x50. Ko pa sem zadevo prijel v roke, sem opazil, da ima nastavljeno okoli 6x in ko sem ga vprašal čemu, če ima pa 10x je rekel da mu preprosto ne odgovarja.

    Če bi menjal optiko oziroma kupoval novo, bi najbrž vzel 2,5-10x50, saj se mi zdi najbolj univerzalen.

    Pa da ne bo kdo mislil, da vsiljujem 6x oz. nizke povečave - tudi na mojem karabinu bi najbrž čepel kak 2,5-10x ali 3-12x variabilec, ampak okoliščine so bile pač take, da je bil tisti 6x42 najboljši nakup.

  6. #26

    Privzeto

    Saj razumem. Tudi jaz imam na Blaserjevi bokarici 2,5-9x. Ampak nikoli nisem na daleč streljal. Se ne obnese. Karabinko sem kupil pa ravno za ta namen in dal gor 3-18x. Pa se na 3x tudi na 10m dobro pomeri (včeraj).
    Še tole. Na majhni povečavi ni treba nastavljati paralakse. Dam jo na 100 kot jo ima večina in slika je vedno ostra.

  7. #27

    Privzeto

    Ti in detel imata sicer kar prav. Za vajin način lova je res najbolj primerna povečava do okrog 10x. Nesporazum je nastal, ko si omenjal tresenje križa pri večji povečavi in, da je to moteče.
    Kdor z manjšo povečavo ni uspešen tudi z večjo ne bo. To je dejstvo. Večja samo omogoči lažje in bolj natančno strele na večje razdalje. Je pa slabost, da odpove v prvem mraku.
    Bolj razumljivo. Dober strelec bo z malo povečavo bolj uspešen kot slab z 30x.

  8. #28
    Član od
    Jun 2010
    Lokacija
    dolenjska
    Prispevki
    506

    Privzeto

    Citat alojz1 je objavil: Pokaži objave
    Ti in detel imata sicer kar prav. Za vajin način lova je res najbolj primerna povečava do okrog 10x. Nesporazum je nastal, ko si omenjal tresenje križa pri večji povečavi in, da je to moteče.
    Kdor z manjšo povečavo ni uspešen tudi z večjo ne bo. To je dejstvo. Večja samo omogoči lažje in bolj natančno strele na večje razdalje. Je pa slabost, da odpove v prvem mraku.
    Bolj razumljivo. Dober strelec bo z malo povečavo bolj uspešen kot slab z 30x.


    No , pa ste prišli do konca oz.
    errare humanum est - motiti se je človeško

  9. #29
    Član od
    Aug 2008
    Lokacija
    Štajerska-Pohorje
    Prispevki
    504

    Privzeto


  10. #30
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    primorska
    Prispevki
    4,562

    Privzeto

    Največ sem uplenil s 4x , daleč nazaj

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •