Stran 1 od 3 123 ZadnjiZadnji
Rezultati 1 do 10 od 30

Tema: Kakšne povečave uporabljate

  1. #1

    Privzeto Kakšne povečave uporabljate

    Pozdrav vsem,

    temo odpiram ker te debate še nisem zasledil na forumu.
    Zanima me, kakšne povečave uporabljate za streljanje na različne razdalje.

    Ker sem eden tistih, ki na daleč malce slabše vidi, mi je 6 kratna povečava za streljanje na 100m v tarčo premalo, a dovolj za lovsko pravičen strel (krog 8cm mislim da). Z takšno povečavo streljam z MK puško na 50m in mi je odlično, križ mi ne trese preveč (oboje z naslonom spredaj). Nekatere druge pa vidim da z manjšimi povečavami dosegajo odlične rezultate. Je to stvar strelske tehnike ali samo osebnih preferenc, kaj mislite?

    Ker rad streljam v tarčo resno razmišljam da bi zamenjal strelni daljnogled, in razmišljam, kakšna povečava bi prišla v poštev.

    Hvala za odgovore!

    Matej

  2. #2
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    primorska
    Prispevki
    4,562

    Privzeto

    Če sem streljal nekoč s 4x lahko sedaj v zrelih letih s 6x. Mogoče bom kdaj zavrtel na 10x, če bo kos res daleč.
    Seveda je to tudi stvar treninga na tarči, se strinjam s teboj.

  3. #3

    Privzeto

    Fantje tale debata je malo mimo. Kot trditve, da se na večji povečavi bolj trese in lažje fali.
    Jaz streljam mirujoče cilje vedno z največjo povečavo (18x). Čeprav vidim vsako dlako. Dvogled je torej nepotreben. Zmanjšam le na pogonu ali v slabi vidljivosti.
    Če bi bila večja povečava slaba, na tekmah nebi bilo omejitve na 12x
    Last edited by alojz1; 12. October 2013 at 12:45.

  4. #4

    Privzeto

    12X povečavo imamo samo Slovenci zapisano v pravilnik. Evropa te omejitve ne pozna.

  5. #5
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    primorska
    Prispevki
    4,562

    Privzeto

    Citat alojz1 je objavil: Pokaži objave
    Fantje tale debata je malo mimo. Kot trditve, da se na večji povečavi bolj trese in lažje fali.
    Jaz streljam mirujoče cilje vedno z največjo povečavo (18x). Čeprav vidim vsako dlako. Dvogled je torej nepotreben. Zmanjšam le na pogonu ali v slabi vidljivosti.
    Če bi bila večja povečava slaba, na tekmah nebi bilo omejitve na 12x
    Ni čudno, da streljaš mladiče za uhelj.

  6. #6
    Član od
    May 2011
    Lokacija
    Slovenska Bistrica
    Prispevki
    431

    Privzeto

    Pri lovu uporabljam večinoma 8x povečavo za skoraj vse situacije, na pogonih in pri strelih na blizu pa seveda mnogo nižje povečave. Zanimivo pa je da tudi na tekmovanjih na recimo 500-700 metrov tudi uporabljam le 15x povečavo in mi višje povečave ne ustrezajo.

    Sem se pa s časom naučil, da smo ljudje glede tega zelo različni. Nekatere od naših strank, ki tekmujejo na strelskih tekmah uporabljajo vse od 80x povečave na 50m, spet drugi pa 10x povečavo na 1000 metrov. Tako da glede tega ni splošnega pravila.

    Edini splošno pravilo je, da bolj kot je optika kvalitetna, manjše povečave potrebujemo, da vidimo enako dobro.
    Optik-trade.si

    Optik Trade na Facebooku

    Svetovanje s področja lovske optike: info@optik-trade.si ali 031 770 520 (08:00 - 21:00).

  7. #7

    Privzeto

    Skratka kot vsakemu ustreza...

    Alojz, sam z MK puško dosegam boljše rezultate na 50m z 6x povečavo kot z 10x ali 12x...Žal pa imam na lovski puški daljnogled z fiksno povečavo (6x42), zato sem postavil to vprašanje.

  8. #8

    Privzeto

    Citat Farty je objavil: Pokaži objave

    Alojz, sam z MK puško dosegam boljše rezultate na 50m z 6x povečavo
    MK je za daljnogled zelo zahtevna. Zaradi paralakse, ki je običajno nastavljena na 100m. In ravno na kratkih razdaljah kot so MK tekmovanja pride napaka najbolj do izraza.
    Jaz imam nastavljivo paralakso zato ni problema.

  9. #9

    Privzeto

    Tudi jaz podobno razmišljam kot "Farty". Prav tako imam 6x42 na puški, vendar je premajhna povečava zame. Zato bom v kratkem zamenjal daljnogled. Zdaj si enostavno ne upam streljati na več kot, tam okoli 60 metrov. Tudi kolegi lovci, ki so mlajši in boljši strelci kot jaz pravijo, da se lažje dobro zadane z večjo povečavo. Pa saj, dandanes najbrž nihče več ne kupi daljnogleda z fiksno povečavo 6xali4x !
    Sicer pa Alojz1, ti si res "car"! Kaj bi jaz dal za takle zadetek! Lovski blagor!

  10. #10

    Privzeto

    Citat sine je objavil: Pokaži objave
    Kaj bi jaz dal za takle zadetek! Lovski blagor!
    Nič ni v enem zadetku. Biti morajo konstantni.
    Z ustrezno puško, optiko in malo volje za nasvet to lahko doseže (skoraj) vsak.
    Med lovci je pa običajno tako kot tule. Večina že vse zna in vsem drugem nasprotujejo.

Stran 1 od 3 123 ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •