Stran 1 od 4 1234 ZadnjiZadnji
Rezultati 1 do 10 od 32

Tema: 270 win

  1. #1

    Privzeto 270 win

    Zanima me kakšne so vaše izkušnje z municijo 270 win.
    Kako se obnese na divjadi, kakšne poškodbe povzroča.
    kakšna je primerjava glede na 308 ali 30-06.

    Vaša mnenja

    Hvala

  2. #2

    Privzeto

    tole sem našel na netu....
    kaj menite, vaše izkušnje?
    http://gundata.org/blog/post/30-06-vs-270/

  3. #3

    Privzeto

    270 win je skoraj enak 7x64. Je težko dobiti krogle težje od 9g (če sploh so). Sem pa pristaš lažjih zato mislim, da težjih sploh ne potrebujemo. To je zelo razširjen kaliber na zahodu tako za lov kot za športno streljanje.

  4. #4

    Privzeto

    Fuchs,
    vsestransko uporaben kaliber, potrudi se in pobrskaj po ne tako starejših letnikih ameriške revije GA&MO, zelo zanimiv članek. Avtor članka, polkovnik Bondington, se je res potrudil pri testiranju na strelišču in na lovu. Opisal je dobre in slabe rezultate. Sam sem kar nekaj divjadi uplenil s puško pokojnega lovskega kolega. Rezultati zelo pohvalni, žal pa ogromne podplutbe z RWS KS kroglo. Sicer kaliber ni nikoli slovel po izjemni preciznosti, mene je prepričal v nasprotno. Najslabše rezultate sem imel s strelivom Super X proizvajalca Win.
    Če se odločiš za lastno polnitev imaš nemalo krogel različnih proizvajalcev do teže 160 grn. oz. 10, 3 grama. Naboj se le približno lahko primerja z našim 7x64, kateremu je še najbolj podoben .280 rem.
    Če bi se ponovno odločal o nakupu puške, verjemi, da bi bila v tem kalibru.
    Odloči se zanj, ne bo te razočaral.

  5. #5

    Privzeto

    Jaz polnim 270 z 130 grain Core lokt Remington kroglo in 55 grain N160. Torej enako kot 7x64. Natančnost z Styr luksuz puško je v krogu kovanca. Poškodbe enake kot v podobnem kalibru z enako kroglo. Razlika je 0,1mm v premeru krogle. Dolžina tulca je 64,3mm.

  6. #6

    Privzeto

    Vsestransko uporaben kaliber 270 win ravno ne bi imenoval saj z nobenim serijskim nabojem ne izpolnjuje zakonskih pogojev za odstrel medveda, pri nekaterih serijskih nabojih, ki imajo krogle lažje od 9g pa ne dosega niti zakonskih pogojev za odstrel jelenjadi, divjih prašičev...
    Tudi 9 ali 9,7g krogla v kalibru 7mm je za d. prašiče ali jelenjad po mojem mnenju lahko malenkost prelahka.
    Gre sicer za dober kaliber, ki je s primerno kroglo kot narejen za odstrel npr. srnjadi, gamsa ipd, je pa 7×64 z 11g kroglo gotovo bolj vsestransko uporaben in veliko drugih kalibrov tudi (30-06, 308win...).
    Posebno poglavje pri 270 win je tudi dokaj skromna izbira streliva pri nas.

    Sam sicer nimam direktnih izkušenj s tem kalibrom v praksi, ker je za naše lovišče, kjer se potikajo medvedi, jelenjad in divji prašiči, veliko bolj primernih in vsestransko uporabnih kalibrov, zgoraj sem napisal samo nekaj dejstev o tem kalibru, ki so v razmislek vsem potencialnim bodočim uporabnikom.

    Pa prosim ne me zdaj takoj naskočit, da si nekateri lahko doma polnete naboje, ki ustrezajo temu ali onemu namenu, jaz govorim izključno o serijskih nabojih, katere tudi uporablja velika večina slovenskih lovcev.

    Citat kuglaabc je objavil: Pokaži objave
    Fuchs,
    vsestransko uporaben kaliber, potrudi se in pobrskaj po ne tako starejših letnikih ameriške revije GA&MO, zelo zanimiv članek. Avtor članka, polkovnik Bondington, se je res potrudil pri testiranju na strelišču in na lovu. Opisal je dobre in slabe rezultate. Sam sem kar nekaj divjadi uplenil s puško pokojnega lovskega kolega. Rezultati zelo pohvalni, žal pa ogromne podplutbe z RWS KS kroglo. Sicer kaliber ni nikoli slovel po izjemni preciznosti, mene je prepričal v nasprotno. Najslabše rezultate sem imel s strelivom Super X proizvajalca Win.
    Če se odločiš za lastno polnitev imaš nemalo krogel različnih proizvajalcev do teže 160 grn. oz. 10, 3 grama. Naboj se le približno lahko primerja z našim 7x64, kateremu je še najbolj podoben .280 rem.
    Če bi se ponovno odločal o nakupu puške, verjemi, da bi bila v tem kalibru.
    Odloči se zanj, ne bo te razočaral.

  7. #7

    Privzeto

    Deerhunter, z tvojim mnenjem se popolnoma strinjam. Tudi jaz imam raje 308.
    Ampak prijatelj, ki ima to puško se ne ukvarja z krivuljami. Zna zadeti tudi na 300m in pomeri le malo više. Zato tudi kar močna polnitev.
    Pri 308 je pa že obvezen daljinomer in tabela padcev krogle. Če bi imeli vsi enako mnenje bi imeli samo en kaliber.

  8. #8
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Panonija
    Prispevki
    1,705

    Privzeto

    Citat Deerhunter je objavil: Pokaži objave
    Sam sicer nimam direktnih izkušenj s tem kalibrom v praksi.... X.
    To ti ne bi bilo treba posebej povdarjati, saj je več kot razvidno iz konteksta.

    Koliko kosov divjadi, ki se jih ne sme upleniti s serijskimi naboji 270w, si v svoji karieri že uplenil ? In zakaj nobenega.
    V iskalnik vpiši Franz Albrecht Öttingen-Spielberg in videl boš kaj dela 8,2 g H-Mantel v 270w.

    Ja, 270w je vsestransko uporaben v 85% slovenskih lovišč.

    Potplutbe pa so odvisne od krogle in hitrost primerne, primerljive so z 30-06 in večje kot .308.
    Last edited by muzikant; 28. August 2013 at 21:08.

  9. #9

    Privzeto

    Jaz mislim, da je 270 pri nas redek kaliber iz dveh razlogov. Prvi je ta, da se po stari zakonodaji ni smelo z njim loviti jelenjadi, drugi pa je evropski 7x64.
    In večina kalibrov ima svoj krog ljubiteljev. Angleži so navdušeni nad 243 npr. Pa vedno se najde kdo, ki piše o nekem kalibru samo superlative.
    Zato je škoda sugerirati nekomu kaj naj kupi. Razen, če je čisti začetnik.

  10. #10

    Privzeto

    Mene sprašuješ koliko divjadi sem že uplenil, ki se jih ne sme upleniti z naboji 270win, sam pa ocenjuješ omenjeni kaliber na podlagi reklamnih dokumentarcev podjetja Hunters video, kjer so prikazani seveda večinoma popolni streli za uho, ter strelci, kot je Franz Albrecht, ki so dejansko tudi sposobni divjega prašiča na pogonu zadeti za uho. Dovolj pogonov na divje prašiče sem že dal skozi da vem, da je na pogonu velik uspeh že, če je prašič smrtno zadet, ne glede na to kam. Pa še potrebno je upoštevati, da so slabi streli pač iz dokumentarca največkrat izpuščeni, ker gre za reklamne dokumentarce, ki jih sponzorira Aimpoint, proizvajalci streliva in orožja in kdo ve kdo še vse. Jasno je tudi, da bo prašič (in vsaka druga žival) pri dobrem strelu padel ne glede na kaliber in težo krogle. Razlika pri kalibrih se vidi pri slabih strelih in to vemo jaz, ti in vsi ostali. Slabi streli pa so na pogonih bolj pogosti kot dobri.
    Gledati Franza Albrechta, kako z 270win za šalo podira po 6 kom prašičev naenkrat je zanimivo in začetniku hitro da zelo lažen občutek, kako enostavni so pogoni na divje prašiče, kako lahko je zadeti prašiča na pogonu in da povsem zadostuje tudi lahka krogla. Tukaj bi lahko jaz tebe vprašal, koliko pogonov si odjagal da verjameš v to lepo pravljico. Pa te ne bom in ne rabiš odgovarjati, ker nisem tukaj da bi se s tabo spuščal v besedne dvoboje. Pa še to, tudi Franz Albrecht občasno vzame v roke svojega Blaserja kal 30-06, kar mu po njegovih besedah da nekoliko več "firepowerja" kadar se mu zdi to potrebno.

    Mene ne rabiš spraševati, koliko kosov težke divjadi uplenim, ker to ne igra nobene vloge pri zgoraj napisanih dejstvih. Tudi če v svoji lovski karieri še nisem uplenil medveda, imam še vedno raje pri sebi 30-06, kot pa 270win, ker kot sem že povedal medvede imamo in občasno dobimo tudi odločbo za odstrel. Zato se takrat ko je prilika ne mislim ukvarjati s tem, koliko J moj naboj doseže na 100m ter ali je primeren za odstrel težke divjadi ali ne. Tudi nobene želje po iskanju streljanega medveda nimam. Ko je čas za strel je treba ustreliti, ne pa razmišljati ali bo naboj opravil svojo nalogo ali ne, treba je ustreliti, naboj pa mora biti primeren in opraviti svojo nalogo.
    In če je naboj uporaben v 85% situacij v 15% pa ne, zame ni vsestranski. Je pač kaliber, ki je toliko bolj primeren za ostalih 85% situacij, za 15% situacij pa ni primeren. Zato ni vsestranski. Vsestranski kaliber je uporaben v vsaki situaciji.

    In še čisto za konec. 270win v mojih koncih ni eksotičen čisto po naključju. Mora že biti vzrok zakaj ljudje v mojem koncu uporabljajo 30-06, 308 win, 7×64, 8×57 ipd. In to je točno tisto o čemer sem zgoraj pisal. To so dejstva, pa če me ti še tako poizkušaš diskreditirati, dejstva še vedno ostanejo. Dejstva pa so zakon o divjadi in lovstvu, pravilnik o minimalni moči lovskih nabojev, slaba izbira tovarniškega streliva v trgovinah, prelahke krogle, pa še bi lahko našteval.

    Citat muzikant je objavil: Pokaži objave
    To ti ne bi bilo treba posebej povdarjati, saj je več kot razvidno iz konteksta.

    Koliko kosov divjadi, ki se jih ne sme upleniti s serijskimi naboji 270w, si v svoji karieri že uplenil ? In zakaj nobenega.
    V iskalnik vpiši Franz Albrecht Öttingen-Spielberg in videl boš kaj dela 8,2 g H-Mantel v 270w.

    Ja, 270w je vsestransko uporaben v 85% slovenskih lovišč.

    Potplutbe pa so odvisne od krogle in hitrost primerne, primerljive so z 30-06 in večje kot .308.

Stran 1 od 4 1234 ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •