Stran 5 od 13 PrvaPrva 123456789 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 41 do 50 od 130

Tema: Lov z goniči

  1. #41

    Privzeto

    aron:
    #...Ko ti tako vrli sodnik pribije 3 nagr. razred lahko ...# - no potem jeta pes, ki je gonil cca 3min, tudi ne zasluži več kod 3 nagr.razred.
    Na PNZ-ju lahko goni tudi ostalo divjad /na tekmovanjih samo zajca, lisico in če divjad ni videna, se ga oceni z oceno 1, tako, da je opravil tekmo, vendar pa ne more dobiti več kod III. nagradni razred /, tako da ga lahko sodnik oceni: nos, gonjo, glas...

  2. #42
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    primorska
    Prispevki
    4,562

    Privzeto

    Citat aron je objavil: Pokaži objave
    Vsi goniča učimo goniti zajca ali pa srnjad, saj mora narediti pnz. Ko ti tako vrli sodnik pribije 3 nagr. razred lahko psa učiš obratno. Pa čeprav je odličen prašičar. Še tisti ki bi radi vzrejali nekaj ne moremo. Vse skup en golaž iz mesa kini za golaž.
    Da, res smo pri nas neki umetniki . Do PNZ- ja pusti psa, da goni vse, ker mu je to veselje in poslanstvo. V 2. letu mu upleni dva zajca, lisici ali prašiča in ga začni odvajat od srnjadi. Če ne popusti in je zelo nagnjen k srnjadi, bi ga jaz nekomu podaril. Sem pa imel več psov, ki so zagnali srnjad 10 min., zajca pa 30 ali več. Zame to ni moteče.

  3. #43
    Član od
    Jul 2012
    Lokacija
    Vrbljene
    Prispevki
    486

    Privzeto

    Citat Rusevec je objavil: Pokaži objave
    aron:
    #...Ko ti tako vrli sodnik pribije 3 nagr. razred lahko ...# - no potem jeta pes, ki je gonil cca 3min, tudi ne zasluži več kod 3 nagr.razred.
    Na PNZ-ju lahko goni tudi ostalo divjad /na tekmovanjih samo zajca, lisico in če divjad ni videna, se ga oceni z oceno 1, tako, da je opravil tekmo, vendar pa ne more dobiti več kod III. nagradni razred /, tako da ga lahko sodnik oceni: nos, gonjo, glas...
    Eh, to sem že enkat pisal. Na pnz je bilo 20 psov in več. Nekaj takih ki mu pokažeš nogavico in laja ko zmešan. Preidem k bistvu, sam sem uspel na lastne oči videti srno ob 3 popoldan (druge divjadi pa sploh ne)nakar je moj kopov celo parkrat zalajal in prišel nazaj. To si res ne zasluži 1 nag. razred niti pes niti organizator. Ko pa vidim svojega psa šolsko lajati na medvedovi sledi ko se jih bi kar nekaj poskrilo (tudi tisti psi ki lajajo na nogavico). Ko ga gledam ko laja na prašiča da se mu meša, oblajava pa tudi mrtvega prašiča, mi pa ni vseeno kakšno oceno naj bi dobil. Mislim pa da gonja na lisico, srno, zajca ali pa na prašiča ni enaka. To mislim da tudi vsi psi goniči ne lajajo za vsem naštetim. Mislim da obstoječi pravilnik za pnz ne bi smel biti enak za vse goniče. Nekatere pasme ki so med goniči, jih vsaj jaz ne bi dal med goniče. Pa ne hvalim svojega kopova ampak zna tudi dobro poiskati zastreljeno divjad pa raco mi tudi prinese. Pač ne laja na srnjad kot veleva pravilnik pnz in že je za 3 nagr. razred. S tem se ne strinjam pa amen. Ampak čez bogove pač ne moreš.

  4. #44

    Privzeto

    Citat aron je objavil: Pokaži objave
    ... Pač ne laja na srnjad kot veleva pravilnik pnz in že je za 3 nagr. razred. S tem se ne strinjam pa amen. Ampak čez bogove pač ne moreš.
    Če bi tako bilo, bi bilo še kar. Sem pa doživel PNZ kjer so tisti, ki so gonili srnjad dobili 1. n.r., tista edina dva, ki pa zajca pa 2. n.r.
    Pa je že prav, da sta dobila 2. n.r., ker čas gonje za razrede je predpisan, a da so tisti po srnjadi na istem terenu dobili 1.n.r. pa pove kam gre vzreja goničev.

    Se pa v pravilnike ne spuščam kaj dosti in me sedaj zanima, od kdaj gonja goniča srnjadi na PNZju velja enako kot gonja zajca ali lisice? Je to tudi zapisano ali samo praksa na terenu?
    Verum justicia quod parilitas!

  5. #45
    Član od
    Jul 2012
    Lokacija
    Vrbljene
    Prispevki
    486

    Privzeto

    Hja, pnz se naredi na terenu neke ld, kjer pa ni rečeno da so tam zajci. Pa recimo da je zajcev 5. Psov pa 25. Meni ni logično da vsi naredijo pnz s 1. nagr. razredom. Torej vsaj srno naj goni pa bo. Pnz kjer bi imel pes možnost goniti prašiča pa ni. Pa pri prašiču se jih polovico ali več psov polula kaj šele da bi gonili. Tudi tisti ki so naredili z 1.nr. Prevetriti je potrebno tudi te pravilnike. V tujini ali pa pri nas se vedno išče goniča ki goni prašiča in ne zajca ali srno. Torej imam psa s 3 nr. pa so mi že kar nekaj ponujali zanj. Kolega ki ima 1 nr. ki je gonil zajca pol ure pa ga bi težko prodal. Pa nista iste pasme ali pa. Ni logike pri meni no.

  6. #46

    Privzeto

    Citat detel je objavil: Pokaži objave
    Pidog, bil bi dober novinar ali pa celo si, pa brez zamere.
    Glej, nekateri pač ne maramo, da nam pes goni srnjad. Z goničem je lep lov na lisičko ali zajca. Ta divjad se prej ali slej vrne na mesto kjer je bila dvignjena in če imaš srečo jo tudi upleniš. Srno je lepše zalezti. Po dolgi gonji pa jo pes prežene najmanj v sosednje lovišče. In psa ni nazaj par ur, namesto, da bi ti v tem času dvignil drugo divjad...
    Se popolnoma strinjam in tudi z našim psom ne jagamo na skupnih lovih na parklje. Raje sam lajam . <ne zamudi se pa nobene zajčje brakade, čeprav so plani tudi pri nas bolj klaverni (5 zajcev pri očetu, pri nas 7)
    Mogoče se nismo dobro razumeli; hočem povedati da stvari kar posplošimo brez, da bi pogledali vsaj čez plot ali levo in desno od "kinološkega priročnika".

    PS
    Ne nisem novinar , daleč od tega. Upam, da tudi napisano ne izgleda kot izpiljeno retorično klobasanje.
    Pes naj bo uporaben v lovu!!! Nič več, nič manj

    Dober pogled!

  7. #47
    Član od
    Jul 2012
    Lokacija
    Vrbljene
    Prispevki
    486

    Privzeto

    Predlagam parejenje za Slovensko avtohtono pasmo lovskih psov. Angleški zajčar in Nlt. Ime bo Slovenski ščetinasti zajčar.

  8. #48

    Privzeto lov z goniči

    Sedaj vidim vaše komentarje lova z goniči, problem je loviti z goniči na polju, za njegovo gonjo 20 ali 30 min. prečka par prometnih cest, pes mora imeti veliko srečo, da ga ne konča pod kolesi avtomobila. V gozdu je lažje loviti lisico in divjega prešiča z goniči, če lovomo zajca v gozdu pa, da ne pade v ognju, je vsak zajec izgubljen, ki ne pade v 50 m od stela, če dobi zajec samo eno šibro zajec teče še par kilometrov, goniči pa niso učeni prinašanja.
    Če lovimo na polju še fazana in zajca je lov z goniči katastrofa, lovci ne pridejo, do strela, ker divjad dviguje pred strelci.

  9. #49

    Privzeto

    Allo, allo, allo

  10. #50

    Privzeto

    detel:
    "Da, res smo pri nas neki umetniki . Do PNZ- ja pusti ..."

    No PNZ - Preizkušnja Naravnih Zasnov, kod verjetno vemo se to preizkušajo mladi psi in se jih naj bi ocenjevalo, kaj jim je mati narava podelila.
    Vendar preden bi z goničem začeli samostojno loviti /velika napaka - da se z mladim goničem udeležimo brakade in ko začne eden pes goniti, se vsi navadno poženejo za tem psom/, bi moral biti pravilno izšolan. Dr.Lovrenčič je zapisal, da najtežje je pravilno izšolati prav goniča.
    No je pač potrebno z psom v lovišče, ko je mlad /da spozna dah divjadi / in nato ni problem opraviti PNZ in pes mora poiskati divjad in jo goniti, sedaj se pa dogaja, da je pes 50m pred vodnikom in čaka kdaj bo vodnik dvignil divjad, da jo bo potem on gonil - postajajo mogoče goniči šarivci.

Stran 5 od 13 PrvaPrva 123456789 ... ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •