Stran 12 od 13 PrvaPrva ... 28910111213 ZadnjiZadnji
Rezultati 111 do 120 od 130

Tema: Lov z goniči

  1. #111

    Privzeto

    Ne potrebovati goniča za zajca zame pomeni načrtno opuščanje selekcije dobrih nosov. Prasce tudi sam zavoham, pa jih pes ne bi.
    Ravno zaradi kvalitete je pomembno, da so goniči sposobni poiskati in goniti zajca in lisico. Vse ostalo je potem lažje. A dokler se dela po principu, dejmo mulcu tisto dvojko, de bo lahko vsaj tišler ali šlosar, toliko časa si lahko doktorje znanosti samo umišljamo.

    Sicer pa je špetir brez veze. Tudi lovska kinologija gre tako kot naše lovstvo nasploh hudiču u rt!
    Verum justicia quod parilitas!

  2. #112
    Član od
    Jul 2012
    Lokacija
    Vrbljene
    Prispevki
    486

    Privzeto

    Ravno zaradi kvalitete je pomembno, da so goniči sposobni poiskati in goniti zajca in lisico. Vse ostalo je potem lažje. A dokler se dela po principu, dejmo mulcu tisto dvojko, de bo lahko vsaj tišler ali šlosar, toliko časa si lahko doktorje znanosti samo umišljamo.

    Sicer pa je špetir brez veze. Tudi lovska kinologija gre tako kot naše lovstvo nasploh hudiču u rt! [/QUOTE]

    Žal me ne prepričaš. Vsa kvaliteta goničev menim, da ni samo poiskati in goniti zajca ali lisico. Že dolgo se goniči uporabljajo tudi za kaj drugega kot to. In ne vem kaj vse bi bilo potem lažje. Poznam goniče, ki gonijo zajca in lisico. I. ngr. razred si zasluži. Vzrejno dobi, se pa boji ranjenega srnjaka in prašiča ... (tudi to je tista dvojka za Tišlerja čeprav ima 1 nagr. razred)To pa je potem res za vzrejo. Mislim, da imajo drugje urejeno tudi z delnimi pnz -ji na podlagi katerih tudi lahko dobi vzrejno. No mislim da je debata ušla nadzoru in iz teme. Mogoče se bere kot špetir, pa govorim samo moje mnenje, da bi se morali pravilniki res malo spremeniti ampak ne tako kot v vojvodini.
    V Višni gori sem od 8:00 pa do 15:00 uspel z lokalnim lovcem ob 15:00 izslediti eno srno na vrtu poleg ene hiše. Ampak sodnik je bil drugje. Verjetno zajci so, samo ne tam ko so že pretrajbali. No pa saj oceno iz PNZ lahko popravi vsak na tekmi mar ne. Tudi na tekmi sem bil, pa niti eden od goničev ni zmogel opraviti preizkusa. Pa jih je bilo tričetrt iz 1. nagradnim razredom (verjetno narejenim na zajčeka, ker sodniki pri tričetrt ne vidijo divjadi samo glas slišijo. Lohka tud na štumf laja). Verjetno bo sedaj kdo rekel, da tistih ta boljših Zajčarjev ni bilo prijavljenih.

  3. #113

    Privzeto

    Citat aron je objavil: Pokaži objave
    .... Že dolgo se goniči uporabljajo tudi za kaj drugega kot to. In ne vem kaj vse bi bilo potem lažje. Poznam goniče, ki gonijo zajca in lisico. I. ngr. razred si zasluži. Vzrejno dobi, se pa boji ranjenega srnjaka in prašiča ......
    Ja saj to je. Se uporabljajo še za kaj drugega in se tisto postavlja v ospredje, osnovo pa zanemari.
    To, da se pes ne vrže na glavo na prašiča ali roge srnjaku je kvečjemu pozitivno in nekaj kar je osnova za preživetje. Z izkušnjami, znanjem kako se s tem spoprijeti pa se seznani tekom življenja in intenzivnega lova. Tu smo pa potem pri razširjenih preizkušnjah, tekmah, slovesu itn. kar daje vzrejno vrednost, če se pari premišljeno.
    PNZ je le prvi izpit, ki še ne pomeni, da bo šofer dirkač formule1. Je vmes še veliko dela in odraščanja.
    Verum justicia quod parilitas!

  4. #114
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    primorska
    Prispevki
    4,562

    Privzeto

    Minili so časi, ko je bilo zajcev še pa še (70.leta). Lanska sezona je bila najslabša od kar jagam. Dogajalo se je, da sem v celem dnevu s psi dvignil enega ali nobenega. Kako naj po tem takem preprečim psu, da se požene za srnjadjo, naj uživa, to mu je v krvi. Čisto nič me ne moti, če je kratek in se vrne po 10 min. Aron popolnoma te razumem.

  5. #115

    Privzeto

    Citat detel je objavil: Pokaži objave
    Minili so časi, ko je bilo zajcev še pa še (70.leta). Lanska sezona je bila najslabša od kar jagam. Dogajalo se je, da sem v celem dnevu s psi dvignil enega ali nobenega. Kako naj po tem takem preprečim psu, da se požene za srnjadjo, naj uživa, to mu je v krvi. Čisto nič me ne moti, če je kratek in se vrne po 10 min. Aron popolnoma te razumem.
    Ni stvar v tem ali tebe moti ali ne. Stvar je v tem, ker se z odobravanjem gonje srnjadi kvari goniče.
    Včasih so se goniči sami naučili goniti zajca, če je vedno odskakoval pred njimi. Danes mora za to poskrbeti vodnik in znati psa nagraditi ob zajcu in pokarati ob srnjadi. To pa pri marsikou že postane problem, še posebej pri tistih, ki ponavljajo kozlarijo, da goniča ni potrebno učiti. In ko imamo vodnike, ki menijo, da so z določeno pasmo kupili tudi znanje psa in da je dovolj, da ga spustiš iz avta in brcneš v rit, potem ... ... vidimo kaj imamo ponekod.
    Vsa čast pa tistim, ki v goniče še vedno kljub težjim razmeram vlagajo trud in jih šolajo in se trudijo psom omogočiti tisti lov za katerega so bili vzrejeni.
    Verum justicia quod parilitas!

  6. #116

    Privzeto

    Citat detel je objavil: Pokaži objave
    Čisto nič me ne moti, če je kratek in se vrne po 10 min. Aron popolnoma te razumem.
    Tak pes je ničvreden gonič!
    Kljub temu, da se na pogonih na srnjad, visoko divjad, odlično obnese na določenem terenu.Zapreš teren, poženeš, ... in dalje še en pogon.
    Klju temu, da imate zajcev manj kot srnjadi, je bolje vzeti psa od preizkušenih zajčarjev saj so za srnjad idealni (pogon, zalaz, čakanje...) in takšne potrebuješ v lovišču....
    Ampak izhajati je treba iz prakse

    ...že več kot 100let samo zajčarji in zajcev toliko kot pred 100leti ... vsake kvatre kakšna srnjad

    Samo malo špekulirami in me resno ne zanima preveč, saj je to stvar "višje sile"

  7. #117
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Wooden Hill
    Prispevki
    1,667

    Privzeto

    Sem se tepel po prstih, da ne bi pisal v tole temo, a mi duša ne da miru...

    Torej mišljenje, da gonič ne potrebuje učenja ni staromoden. Je brezčasna neumnost, saj so ljudje to govorili pred 80 leti, ravno tako kot nekateri to govorijo danes. Po drugi strani pa so ljudje z nekaj osnovne kmečke pameti že po 2. svetovni vojni pisali članke o vzgoji in učenju brakov.

    Ideja, da goniča spustiš, ta pa dela sam, brez učenja je uresničljiva. A na račun slabe volje vodnika, ki na štoru skrušen čaka, da se pes odloči da izklopi način "privat jaga". Kar pomeni da zapne srnjad, ti z namenom uplenitve lisice ali dolgouhca pa le sediš in nemo poslušaš gonjo, ki ne bo v korist ne tebi ne psu. Torej psu je treba zajca pokazati, ga seznaniti z njim, ga naučiti poiskati, dvigniti in goniti. Nikoli nisem in ne bom omalovaževal kakšne od pasemskih skupin, njihove inteligence ali truda ki je potreben da iz psa dobiš delovno uporabnega tovariša. Ampak... Ravno pri goniču je potrebno ogromno časa in vloženega napora da ga izšolaš za gonjo male dlakaste divjadi. Ptičarja se da npr šolati v kontroliranih pogojih s pomočjo spuščene oz položene male divjadi, jamarja se pripelje na trening kjer lisička definitivno ždi v umetnem rovu itd... Z goničem pa si prisiljen delati zgolj in samo v lovišču. Mu dopovedati kaj od njega hočeš, saj je njegovo nadaljne delo povsem samostojno. Ne dela pod puško, dela daleč stran od vodnika za vodnika. Južni bratje imajo lep rek: Dok obučeš dobrog goniča, pocepaš dvoje opanke....

    Spoštujem prave prašičarje, kateri imajo srce levov a vendar... Vemo za kaj so bili goniči formirani in ne smemo pustiti da se trenutna potreba po drugačnem delu ponečedi nad desetletji vzreje in truda. Je pa vsaka pasma vsestranska kolikor je vsestranski vodnik... Ampak od osnove naprej....

    Upam da tole moje pisarjenje ne bo nikomur v breme je le moj pogled na svet in pse... Tovariši lovci, dober pogled vam želim, brez zamere in uživajte jutri na lovu, saj ni praznik
    (živel prvi maj in sarkazem)
    "Ni ga junaka ki ne lula kadar kaka!"

    Ko v zarji večerni žarijo gore,
    ga krogla zahrbtna zadene v srce,
    iskal je ljubezen, prevaran je bil,
    na jasi rože s krvjo je zalil....


  8. #118
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Wooden Hill
    Prispevki
    1,667

    Privzeto

    Aron, pisanje se je nanašalo na ex-yu goniče, tako da v primeru, da si vodnik kopova če me spomin ne vara ne skači v zrak. To je podoben šmorn kot da se zahteva sledoglasnost springerspanjela v slo ceprav je maticna drzava ne zahteva.... Stvar komisij klubov in pravilnikov...
    "Ni ga junaka ki ne lula kadar kaka!"

    Ko v zarji večerni žarijo gore,
    ga krogla zahrbtna zadene v srce,
    iskal je ljubezen, prevaran je bil,
    na jasi rože s krvjo je zalil....


  9. #119
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    primorska
    Prispevki
    4,562

    Privzeto

    Pidog, gonič, ki požene srnjad 10 min. in se vrne, zajca pa goni do 45 min. je ničvreden pes

  10. #120

    Privzeto

    Brakir, lovski klobuk snamem dol pred tem tvojim pisanjem.
    Respect!
    Verum justicia quod parilitas!

Stran 12 od 13 PrvaPrva ... 28910111213 ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •