Stran 5 od 37 PrvaPrva 12345678915 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 41 do 50 od 369

Tema: Ameriške risanice

  1. #41

    Privzeto

    Brez zamere Alojz, moj namen se ni prerekati s tabo in če sem te užalil se opravičujem. Pravzaprav se raje zadnje čase, kot si najbrž opazil, vzdržim sodelovanja v debati, kot da bi šel v debato, v kateri že vnaprej vem, da bom z nekom prišel v navzkriž pač zaradi različnih mnenj. Vendar tokrat nisem zdržal
    Oba sva svoje prepričanje in argumente o 308 in 30.06 pri "22" cevi že napisala v prejšnjih debatah. S to razliko, da sem jaz zadevo potem pustil stati, ti pa to ponavljaš tolikokrat, dokler ne postane resnica, oziroma, dokler se nikomur več ne da s tem ukvarjat in na koncu obvelja tvoja.

    In glede cene puške, če stane Savage Axis Stainless 308 win 549 €, Savage Axis Stainless 30-06 spr. pa 499 € zaradi tega, ker je 308 win hitrejši od 30-06, zakaj je potem Savage Axis Camo 308 win 499 €, Savage Axis Camo 30-06 spr. pa 529 €?
    Rad bi povedal samo, da te cene nimajo kaj dosti veze s kalibrom puške, kaj šele, da bi imelo kako vezo s tem, da naj bi po tvojem mnenju iz "22" cevi bil 308 win hitrejši od 30-06 spr.
    O neki masovni prodaji (v kateremkoli kalibru) teh pušk je tudi težko govoriti, saj so namenjene dokaj ozkemu krogu potencialnih kupcev in dvomim, da so jih do zdaj ravno veliko prodali.

    In strinjam se s tabo, da je vse kar napišemo samo mnenje, katerega poizkušamo utemeljiti z čim boljšimi argumenti, kateri so nam znani.

    Vendar tukaj bi bil edini res dober argument, če bi ti dve puški v obeh kalibrih testirala neodvisna komisija in izmerila energijo obeh izstrelkov. Dokler pa tega ni, pa ne moreš pisati, da je 308 win hitrejši od 30-06 ob vsaki priliki toliko časa, dokler ne postane splošno priznana resnica.

    Citat alojz1 je objavil: Pokaži objave
    Prvi del: če je burna debata podkrepljena z podatki proizvajalcev in tabelami sem mislil, da lahko izjavim kako je bilo o tem že pisano. Da se ne ponavlja.
    Če imaš ti drugačno prepričanje ga pa napiši. In utemelji, kot se v debatah spodobi.
    Drugi del: Višja cena sicer popolnoma enake puške v kal. 308.
    Najlažje je napisati, da ne ve nihče. Ali samo trgovec. Dokler ne boš napisal argumentov bom verjel, da tako trgovec kot večina kupcev ve o čemer smo pisali in je zato povpraševanje po 308 neprimerno večje kot po 30-06 v tako kratki cevi. Z daljšo cevjo se 30-06 prav lepo prodaja.
    In še odgovor 300: če imaš bokarico jo obdrži. Krogla in idealka ali debele šibre (več kot 7,62) v kratki puški, kjer lahko hitro oddaš dva strela brez repetiranja je za iskanje bolj priročno. (moje mnenje)

    Malo neumno se mi zdi (po nasvetu enega od vas) vedno pisati, da je to moje mnenje. Saj vse o čemer pišemo je mnenje tistega, ki piše. Vsakdo ga lahko spodbija. Vendar naj bo to z argumenti. Žalitve nekaterih so pa takšne, da sem se moral poslužiti funkcije "ignore" na zs. Ker nisem napisal nič, da nebi bil popljuvan z strani dveh, katerim so strokovne debate odveč.

  2. #42

    Privzeto

    Citat Deerhunter je objavil: Pokaži objave
    če bi ti dve puški v obeh kalibrih testirala neodvisna komisija in izmerila energijo obeh izstrelkov. Dokler pa tega ni,
    No saj v tem je point. Takrat sem nalepil tabelo, ki to potrjuje. Jo nisem jaz naredil ampak prekupiral. Objavil sem tudi napake pri hitrostih krogel. Tovarniške navedbe in dejanske hitrosti se niso ujemale. Razlike so bile očitne.
    Ampak dokaze gladko spregledate in mi očitate trmoglavost, podatke pa kot izmišljotino.
    Še enkrat in naj bo zadnjič. 30-06 potrebuje za normalno hitrost krogle 24" cev ali več. 308 pa bistveno manj.
    To vedo tudi proizvajalci. Styer Scout delajo (cela je 98cm) v kalibru 308 in še par drugih. V 30-06 pa ne.
    Problem tukaj je, da vsak "navija " za tisto kar ima. Jaz sem 308 kupil šele lani v jeseni. Pisal o tem pa že prej. Ko je pred mnogo leti prijatelj kupoval kombinirko sem mu svetoval 30-06. (v 308 je ni bilo). In jo ima vsa leta. Ker pa po operaciji srca ni smel streljati (odsun), sem mu napolnil 6g krogle Lapua. In seveda smodnik N 130, ki hitreje zgoreva tudi v krajših ceveh. Hitrost krogle je podobna 243. Učinek tudi.
    Povedati hočem, da se pri polnjenju da korigirat. Tovarniški pa so polnjeni tako kot so.
    Nimam pa le jaz takega mnenja ampak tudi drugi. Pa se jim zdi nesmiselno o tem pisati in izpostavljati. Je pa takšna debata vsekakor dobrodošla. Saj drugače tukaj po cel dan ni nobenega prispevka. Le kakšna slika ali LB. Namen Foruma pa je tudi pestrost debat. Ali ne?
    Last edited by alojz1; 10. June 2013 at 11:49.

  3. #43
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    tukaj
    Prispevki
    3,489

    Privzeto

    Citat alojz1 je objavil: Pokaži objave
    Je pa takšna debata vsekakor dobrodošla. Saj drugače tukaj po cel dan ni nobenega prispevka. Le kakšna slika ali LB. Namen Foruma pa je tudi pestrost debat. Ali ne?
    S tem se absolutno strinjam.
    Je pa res dobro poznati vsaj osnovno razlikovanje kaj so short action in long action kalibri in za kakšno orožje so kateri narejeni. Za razumevanje tega ni treba objavljati nobenih znanstvenih raziskav.
    As hunters, we need to stand strong, unite as one and NEVER apologize for being who we are! We should focus our energy on being the best hunters we can be by challenging ourselves to be ethical, respectful and responsible so as to humbly uphold our proud heritage. Now, let´?s get out there and enjoy the great outdoors!
    Eva Shockey

  4. #44
    Član od
    Nov 2010
    Lokacija
    Grahovo ob Bači
    Prispevki
    539

    Privzeto

    Meni se vseeno zdi zanimivo, da je predlagana cena proizvajalca ista, ne glede na kaliber (razlikuje se le glede na izvedbo puške).

    Je pa itak v praksi ponavadi MSRP (precej) drugačen od cen, ki jih postavijo trgovci.

  5. #45

    Privzeto

    Pa sva spet tam kjer sva bila nekaj mesecev nazaj. Debata je vsekakor zanimiva in dobrodošla, glede na to, da je po forumu zadnje čase bolj malo odprtih debat. Vendar zame ena iz interneta prekopirana tabela ne pomeni trdnega dokaza. Tudi jaz sem takrat kopiral svoje podatke in tabele, ki so v prid mojim trditvam, pa si jih tudi ti gladko spregledal. Takih tabel, ki potrjujejo eno ali drugo teorijo, je po internetu polno, še vedno pa ni nihče naredil preizkusa, ki bi direktno meril dve enaki Savage Axis puški z enakim strelivom in obema omenjenima kalibroma. In ta bi bila edina relavantna.

    Steyr scout spet nima nobene zveze s to temo, ker scout je bila razvita kot konceptualna puška, primerna za vojaške ostrostrelce in izvidnike, ter naj bi bila čim bolj kratka, priročna in udobna za nošenje (vključno z kalibrom, ki je udoben za streljanje in je čim bolj priročen zaradi prenašanja večje količine streliva), kot si jo je zamislil Jeff Cooper in zato uporablja kratko strelivo, zaradi krajšega hoda zaklepa, da je na koncu celotna puška čim krajša, ter da lahko s sabo prenašaš čim več streliva. Sicer so potem kasneje dodajali še neke druge eksotične kalibre namenjene lovcem, vendar to ne spremeni dejstva, da je scout v štartu bil izdelan po vojaškem konceptu.

    Še najmanj veze s kalibrom pa ima cena Savage Axis pušk v Sloveniji. Kot si napisal ti, je to zato, ker se puške v 308win bolje prodajajo (ker je po tvojih trditvah 308 win hitrejši od 30-06) in zato naj bi bila puška v 308 win dražja. Pri tem si spregledal, da je puška v Camo izvedbi v kal 30-06 pa pač dražja od 308 win in za to ni nobene logične razlage (najbrž še trgovec sam ne bi znal razložit tega). Tudi trditev, da jih več prodajo v 308 win kot v 30-06 je popolnoma iz trte izvita, saj kot je razvidno na internetni strani, puške še sploh niso na zalogi, kaj pa to pomeni pa vsi vemo. Dvomim da sploh že obstaja kaka taka puška v rokah slovenskega končnega kupca. Če pa, pa jih ni ravno veliko. Kolega že skoraj pol leta čaka na famozni Ruger American. Te puške so po internetu vsepovsod na voljo, fizično v trgovinah pa jih ni. Na koncu je torej pravzaprav bolj malo važno, koliko fps doseže pri tej puški 30-06 ali 308win



    Citat alojz1 je objavil: Pokaži objave
    No saj v tem je point. Takrat sem nalepil tabelo, ki to potrjuje. Jo nisem jaz naredil ampak prekupiral. Objavil sem tudi napake pri hitrostih krogel. Tovarniške navedbe in dejanske hitrosti se niso ujemale. Razlike so bile očitne.
    Ampak dokaze gladko spregledate in mi očitate trmoglavost, podatke pa kot izmišljotino.
    Še enkrat in naj bo zadnjič. 30-06 potrebuje za normalno hitrost krogle 24" cev ali več. 308 pa bistveno manj.
    To vedo tudi proizvajalci. Styer Scout delajo (cela je 98cm) v kalibru 308 in še par drugih. V 30-06 pa ne.
    Problem tukaj je, da vsak "navija " za tisto kar ima. Jaz sem 308 kupil šele lani v jeseni. Pisal o tem pa že prej. Ko je pred mnogo leti prijatelj kupoval kombinirko sem mu svetoval 30-06. (v 308 je ni bilo). In jo ima vsa leta. Ker pa po operaciji srca ni smel streljati (odsun), sem mu napolnil 6g krogle Lapua. In seveda smodnik N 130, ki hitreje zgoreva tudi v krajših ceveh. Hitrost krogle je podobna 243. Učinek tudi.
    Povedati hočem, da se pri polnjenju da korigirat. Tovarniški pa so polnjeni tako kot so.
    Nimam pa le jaz takega mnenja ampak tudi drugi. Pa se jim zdi nesmiselno o tem pisati in izpostavljati. Je pa takšna debata vsekakor dobrodošla. Saj drugače tukaj po cel dan ni nobenega prispevka. Le kakšna slika ali LB. Namen Foruma pa je tudi pestrost debat. Ali ne?
    Last edited by Deerhunter; 10. June 2013 at 13:57.

  6. #46
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Podkum
    Prispevki
    875

    Privzeto

    Citat alojz1 je objavil: Pokaži objave
    Ko je pred mnogo leti prijatelj kupoval kombinirko sem mu svetoval 30-06. (v 308 je ni bilo). In jo ima vsa leta. Ker pa po operaciji srca ni smel streljati (odsun), sem mu napolnil 6g krogle Lapua. In seveda smodnik N 130, ki hitreje zgoreva tudi v krajših ceveh. Hitrost krogle je podobna 243. Učinek tudi.
    Upam, da si mu napolnil tudi kakšno težjo različico krogel, ker se v lovišču redno srečuje z jelenjadjo in divjimi prašiči.

  7. #47

    Privzeto

    Citat mprimoz je objavil: Pokaži objave
    Upam, da si mu napolnil tudi kakšno težjo različico krogel, ker se v lovišču redno srečuje z jelenjadjo in divjimi prašiči.
    Tudi to ima. In sicer LOS, ki pokrije vse zakonske zahteve. Brez skrbi. Jelena strelja mogoče 1x letno, srnjad, muflone in na papir pa veliko več.
    Last edited by alojz1; 10. June 2013 at 14:35.

  8. #48
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Podkum
    Prispevki
    875

    Privzeto

    Citat alojz1 je objavil: Pokaži objave
    Tudi to ima. In sicer LOS, ki pokrije vse zakonske zahteve. Brez skrbi. Jelena strelja mogoče 1x letno, srnjad, muflone in na papir pa veliko več.
    Verjamem, da je dobro založen z municijo.
    Kolikšna je razlika v legi zadetkom pri omenjenih dveh kroglah (6g Lapua, LOS)?

  9. #49

    Privzeto

    Citat mprimoz je objavil: Pokaži objave
    Verjamem, da je dobro založen z municijo.
    Kolikšna je razlika v legi zadetkom pri omenjenih dveh kroglah (6g Lapua, LOS)?
    Do 100m ni omembe vredna. Razlika se pojavi pri večjih razdaljah. Prednost polnjenja je tudi v tem, da lahko na določeni razdalji različne krogle zadenejo enako. Sicer pa vprašaj njega saj se vsak dan vidita.

  10. #50
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    Podkum
    Prispevki
    875

    Privzeto

    Citat alojz1 je objavil: Pokaži objave
    Sicer pa vprašaj njega saj se vsak dan vidita.
    Bom, bom, on vedno rad debatira o orožju in municiji.

Stran 5 od 37 PrvaPrva 12345678915 ... ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •