Stran 35 od 37 PrvaPrva ... 2531323334353637 ZadnjiZadnji
Rezultati 341 do 350 od 369

Tema: Ameriške risanice

  1. #341

    Privzeto

    Jaz sem imel na bivšem X-boltu EAW zasučno in dva daljnogleda, širokokotnega za pogone ter navadnega za prežo. Je pa takrat montaža - material in delo skupaj stala za oba daljnogleda nekih 800 evrov. Zdaj imam na zdajšnji R8 rdečo piko in daljnogled, oboje na Blaserjevi montaži. Te tovarniške montaže so nekaj malega cenejše, ker se ponavadi kupujejo v kompletu z novo puško in optiko. Pašejo pa te tovarniške montaže žal le na originalne tovarniške puške. Pri takih variantah potem dejansko lahko poljubno menjaš, puška pa še vedno nese luknjo v luknjo. Ampak cene so pa na nivoju zlatarskih. Kvaliteta se plača in ni veliko bližnjic. Morda je res boljše razmisliti o še eni puški s fiksno montažo, pa ne bo razlike v ceni.

  2. #342
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    tukaj
    Prispevki
    3,489

    Privzeto

    Citat TaSl je objavil: Pokaži objave
    Fantje imate prav - še eno puško, samo je problem, ker težko nosiš dve seboj.
    Ni problem, variabel ti reši vse situacije.
    As hunters, we need to stand strong, unite as one and NEVER apologize for being who we are! We should focus our energy on being the best hunters we can be by challenging ourselves to be ethical, respectful and responsible so as to humbly uphold our proud heritage. Now, let´?s get out there and enjoy the great outdoors!
    Eva Shockey

  3. #343

    Privzeto

    Pri optiki je tako. Lahko kompliciraš na vse možne načine, montiraš na eno puško dve optiki, piko, variabilni daljnogled itd... Tisti, ki se jim res da komplicirat, imajo daljnogled in na daljnogledu še piko, da so pripravljeni na vse. Pri vsaki optiki lahko najdeš kakšno prednost in pri vsaki kakšno slabost. Idealne optike ni. Nobena stvar ni idealna za vse. Vse je odvisno od situacije. Pika je odlična do 30 m, naprej pa že koristi kaj povečave, sploh za oceno in natančen strel. Širokokotni je težji in nerodnejši ima pa možnost povečave kar je zelo koristna lastnost. Večji daljnogledi so primarno namenjeni za čakanje, tudi začetna povečava 2.5 ali 3 je za hitre strele na pogonih dostikrat neprimerna zaradi preozkega vidnega polja. Takšna optika je primarno namenjena za čakanje in zalaz in ne za hitre strele na bežečo divjad. Križ v 1. ravnini je dober za blizu in mrak ni pa dober za daleč ker je predebel. Pri križu v 2. ravnini je ravno obratno, dober za daleč, slab za blizu. 1.5-6×42 je kompromis, ki ima razmeroma široko vidno polje in dokaj uporabno končno povečavo in lečo srednje velikosti. Za večino situacij odgovarja, ni pa zaradi 1.5 povečave zares dober za bližnje strele, zaradi 6× povečave ni preveč dober za res dolge strele in 42 leča je za pogon velika, za prežo pa majhna. Skratka, uporaben za vse, dober pa za nič. Pravzaprav pa je tako, da se je treba znajti s tistim kar imaš. Vsak je za nekaj dober, noben pa ni idealen za vse. Pika je koristna, ampak tisti, ki misli, da se brez pike ne da jagat se moti. Največ divjadi je padlo pod starimi Jenami 4×32, veliko jih je v uporabi še dandanes in dostikrat so to nadvse uspešni jagri. Tudi brez pike se da. In nič ni zato, če se kdaj vzdržimo in kaj spustimo mimo. Drugače kmalu ob vseh pikah in ostali nočni high tech opremi itak ne bomo imeli več kaj jagat.

  4. #344

    Privzeto

    Kar rusana vzemi. Mislim da je kar kvalitetna montaža. Pokliči edota pa ti bo zrihtal.

    (Deerhunter: spet pišeš razne nasvete o katerih se v tej temi ne sprašuje. Pa veš zakaj so z jenami največ uplenili? Boš spoznal čez 50 let, ko ne bo več največ uplenjene divjadi z jenami. Če se da, še ne pomeni, da je to najboljši način. Bog ve koliko se je s temi dalnogledi zastrelilo divjadi v mraku ali na pogonu (ali s klasičnimi merki). Tako da ne promoviraj neke ustaljene prakse če dobro veš, da ni najboljša.)
    Lp

  5. #345

    Privzeto

    Hotel sem povedat, da lahko imaš opremo za deset jurjev, pa te to še vedno ne bo naredilo uspešnega na lovu. Treba se je znati znajti s tistim kar imaš, pravilno oceniti situacijo, poznati navade in stečine divjadi in nenazadnje je treba tudi svoje sposobnosti znati oceniti in se kdaj tudi vzdržati. Pa si lahko bolj uspešen z malo starejšo opremo, kot kdo drug z najboljšo.

    Marsikateri star jager je šel s 4×32 za pogon na razne manjše povečave. In sem večkrat slišal, da so se težko privadili ali pa se sploh niso, ker je v daljnogledu brez povečave tarča veliko manjša in je treba dobro pomeriti da zadaneš. Poznam stare prašičkarje, ki prisegajo na 4× ali 3× začetno povečavo. Pike pa še videli niso. Uplenili pa toliko prašičev, da jih jaz videl nikoli ne bom. Kaj hočem povedat. Pa ne me narobe razumet, sam ne bi nikoli priporočal za pogon takšno povečavo. Ampak - stvari niso črno bele. Vse je stvar navade in situacije. Če enemu odgovarja nekaj, še ne pomeni da bo drugemu tudi.

    In pisalo se je ravno o tem. Kako skombinirati optiko, da bo puška uporabna za vse namene.

  6. #346
    Član od
    Apr 2008
    Lokacija
    primorska
    Prispevki
    4,562

    Privzeto

    Vse je stvar navade... lepo povedano. S 4 kratno povečavo mi je nekako še šlo na pogonih, s 6x pa nikakor. Imam prijatelja, ki je sicer dober šic in od vedno jaga na pogonih uspešno s swarovcem 6x. Jaz bo kar ostal na piki brez povečave.

  7. #347

    Privzeto

    Pa ta lovec s 6x sigurno ne brakira ampak štanta. Če ti prašič pride v gošči na 10-20 m si boš bolj malo pomagal s 6x ali 4x povečavo.
    Je pa tudi razlika če imaš v lovišču odstrel 100 prašičev in na vsaki jagi dobiš kakšnega ali pa če imaš v letu le eno ali dve možnosti ali še manj.
    Lp

  8. #348

    Privzeto

    Za bližnje strele do 30 m sem že par postov prej napisal, da je pika daleč najboljša izbira. Ampak kar je dlje je pa tako tako. Veliko je odvisno tudi od terena. Pri nas je en revir bolj ravninski kjer priletijo hitro in na blizu, tam je sigurno boljša pika, drug revir pa je zelo hribovit, tam jih vidiš dostikrat na daleč in dlje časa, ko plezajo v kak hrib. Tam pa tudi 6× povečava ni nič moteča ker imaš čas naslonit in pomerit. Še enkrat, vse je odvisno od situacije in stvar navade. Ni enostavnega odgovora kaj bo za nekoga najbolj primerno.
    Tudi s piko na blizu sem že falil. Z merki pa na daleč zadel. Imel sem tudi primer ko sem na 30 m falil čez mehanske merke mirujočega prašiča. Če bi takrat imel tisti Jena 6×42, ki je bil sicer na puški, pa sem ga zaradi takšnih nasvetov kot tule dal dol, bi tistega prašiča pobral. Tako pač je. Ne vem kakšna optika ni nobena garancija za uspešen lov. Kar se pogonov tiče, ti še najbolj pomagajo mirni živci in posledično mirna roka.
    Last edited by Deerhunter; 24. January 2017 at 16:52.

  9. #349

    Privzeto

    Tasl, kateri daljnogled je to, ki zdrži toliko padcev in kako ga imaš montiranega? Pravkar sem tudi sam po naključju prišel do Ruger American, zdaj moram priti še do širokokotnega daljnogleda ter nekakšne jeklene fiksne montaže, ki ne bo prelomila proračuna. Na puški so weaver baze ampak ne vem koliko je to uporabno glede na to da je iz aluminija. Mogoče kakšen nasvet glede montaže?

  10. #350

    Privzeto

    Glede montaže nisem nič kompliciral. Privil sem weaver šini, ki sta v kompletu s puško in nanju dal originalno Hawke montažo in daljnogled Hawke Endurance 30 1-4x24.
    Po dveh letih uporabe in več kot 200 strelih, kar nekaj deset padcih itd. še vse deluje brezhibno. Tudi začetno rjavenje sem čisto ustavil. S tem širokokotnim daljnogledom sem streljal na 200 m v srnjaka čisto zadovoljivo, kar pa je več pa že ne morem več zaradi pike v križu. Tudi samo tarčo na 200 m ne bi mogel dobro pomeriti, ker pokrije pika tarčo. 100 m je pri tem daljnogledu skrajna meja za strel v navadno tarčo premera kroga 14 cm.
    Jutri bom dodal še slike.

Stran 35 od 37 PrvaPrva ... 2531323334353637 ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •