Stran 7 od 14 PrvaPrva ... 34567891011 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 61 do 70 od 134

Tema: omejitev odstrela divjih prašičev

  1. #61
    Član od
    Jun 2008
    Lokacija
    Šentjernej
    Prispevki
    302

    Privzeto

    Citat mugo je objavil: Pokaži objave
    Verjamem, da nimaš nič, kar bi izviralo iz zdrave pameti povezane z veljavnimi predpisi, za povedat kot argument za bistroumne omejitve, ki jih zagovarjaš.
    Mugo, bom zaključil malo lepše kot ti in se ne bom več spuščal v debato, pač ne poznaš razmer v lovišču in družini, zakaj je do bistroumnih sklepov prišlo itd... in zato ti ne zamerim. Se pa javim v petek po posvetu in v nedeljo po občnem zboru in javim kaj je novega.
    The Earth does not belong to man, man belongs to Earth.
    (Chief Seattle's reply to the Govt of US (1852).)

  2. #62
    Član od
    Jun 2008
    Lokacija
    Šentjernej
    Prispevki
    302

    Privzeto

    Citat rikec je objavil: Pokaži objave
    Cvi5k, a si ti sploh prebral moj predlog, kako bi rešili problem z čakanjem na prašiče? Dej si še enkrat preberi, pa potem povej kaj si misliš in ne reci, da to ni rešitev... vsem se da priložnost za čakanje le uskladiti se je treba glede dneva, se vpisani (rezervirati, al kako že...) in bo za vse dovolj prostora za čakanje, vsak pa lahko (recimo) upleni le 1 prašiča na 14 dni (2 tedna). Tako nobenega pretirano ne omejuješ in vsi imajo možnost za čakanje. To po tvojem mišljenju ni rešitev?
    A se ti ne zdi to neka podobna zadeva... omejevanje je omejevanje, lahko samo malo bolj omiliš zadevo? Absolutno je neka rešitev v tej smeri, čeprav mene tudi sedaj nič ne moti.
    The Earth does not belong to man, man belongs to Earth.
    (Chief Seattle's reply to the Govt of US (1852).)

  3. #63
    Član od
    Jun 2008
    Lokacija
    Šentjernej
    Prispevki
    302

    Privzeto

    Citat hunterxxxl je objavil: Pokaži objave
    Lahko bi sprejeli sklep, da se najavljate vodjem revirja ali gospodarju, kdo bo zasedel nek štant. Tako bi lahko sedel na štantu tisti, ki se je prvi najavil in bi sigurno vsak prišel na vrsto.
    Posledično se tudi ne bi motili na štantih, ker točno veš kateri je zaseden.
    Mislim, da je to najpreprostejša rešitev in ne bi bilo potrebe po kakršnem koli omejevanju.
    Tak način imamo pri nas in se super obnese! Vsaj mirne duše greš tja kamor si se najavil, brez bojazni in skrbi, da bi koga motil ali pa drug tebe.
    Ja, imamo za vsak revir posebej knjigo, kamor se napiše kraj in način izvajanja lova, to je bila pred par leti inšpektorjeva odločitev, na začetku je bilo malo joka, pa se mi zdi, da so se nekako vsi kar počasi privadili na to... Na žalost je problem prašičev širši.... Pač povem pa po pravici, da sem izgubil veselje do čakanja zaradi parih ljudi v LD, ki pač nimajo mere oziroma moralne, verjetno tudi kakšne druge, inteligence. Upam, da me ti toliko "poznaš", da lahko presodiš, da fovšarija pri tem nima nič. Ti pa ob prvi priložnosti povem dolgo zgodbo o tem.
    The Earth does not belong to man, man belongs to Earth.
    (Chief Seattle's reply to the Govt of US (1852).)

  4. #64

    Privzeto

    Citat cvi5k je objavil: Pokaži objave
    Pa saj sprašujem od kje poznaš akte naše LD? Zakona me ni treba učit.
    Šele sedaj sprašuješ od kje poznam akte vaše LD, prej si spraševal kakšne interne akte krši vaše vodstvo! Kdo je pa sploh rekel, da jih poznam?
    Zakona te tudi ne bom učil se ga boš moral sam oziroma ti svetujem, da si ga raje samo preberi , ojoj spet ta moja popapcana pamet.
    Lahko ti samo povem, da če LD krši zakon ZDLov potem sigurno krši tudi svoje akte. Prvo kršenje boš verjetno našel v prvih odstavkih pravil vaše LD.
    Pa pustiva sedaj to, ker nima smisla o tem diskutirat še naprej.
    Te lahko vprašam koliko imate teh članov, ki nonstop sedijo na prežah in koliko od teh je v letu po sprejetju sklepa uplenilo prašiča?

  5. #65

    Privzeto

    Citat cvi5k je objavil: Pokaži objave
    A se ti ne zdi to neka podobna zadeva... omejevanje je omejevanje, lahko samo malo bolj omiliš zadevo? Absolutno je neka rešitev v tej smeri, čeprav mene tudi sedaj nič ne moti.
    Sedaj se mi zdi, da malo nazaj vlečeš svoje mnenje...
    Ja, moj predlog je podoben... Jaz nisem za nobeno omejevanje, ampak glede na to, da vseh ne moreš "zadovoljit" na enak način je varianta takšna, da je potrebno sprejet nek kompromis. In to takšen, da bodo vsi lahko jagali pa nobeden ne bo pretirano omejen oz. oviran.
    Ne moreš reči, da tebe sedanji vaš predlog nič ne moti. Če te nebi motilo, nebi glasoval ZA tak predlog, oz. za omejevanje.
    Še enkrat bom poudaril... čim manj omejevanj, že dovolj je omejitev in raznih predpisov, itd., od inštitucij, katere pač moramo poslušat in potem se potrebuje še dodatne omejitve v LD? Pri nas je isto... nekateri so zadrogirani s tem in prav uživajo, da sprejemajo omejitve za druge, sami pa nič ne naredijo, da bi prispevali k izvajanju odstrela oz. plana.

  6. #66

    Privzeto

    Citat šakal je objavil: Pokaži objave
    No cvi5k, kot je meni znano je tale tvoja navedba neresnična, saj je iz spodnjih številk razvidno marsikaj , tudi glede tvojih ne problemov!
    Če se ne motim je plan in realizacija v vaši LD za nekaj let nazaj sledeč:

    Lisica

    Leto -- Plan -- realizacija

    2012 -- 20 -- 6
    2011 -- 25 -- 3
    2010 -- 20 -- 6
    2009 -- 30 -- 6
    "2008 -- 40 --
    2007 -- 20 -- 7
    2006 -- 30 -- 11

    divji prašič

    Leto-- Plan -- realizacija

    2012 -- 24 -- 11
    2011 -- 25 -- 27
    2010 -- 22 -- 21
    2009 -- 8 -- 25
    2008 -- 9 -- 9
    2007 -- 8 -- 5
    2006 -- 8 -- 6
    Pri lisicah je razvidno, da nimate kakšnega strastnega lisičarja niti kakšnega interesa za lov na lisico in s tem posledično tudi nimate problemov glede lisic.
    Pri divjem prašiču pa je zgodba popolnoma drugačna, saj ste bili vsa leta do leta 2012, ko ste sprejeli "veleumni sklep" praktično 100%! V letu 2012 je odstrel padel kar za 54%, kar dokazuje, da je to rezultat sprejetega sklepa no bolje rečeno fovšije!

    Kasr se tiče odkupa mesa divjih prašičev pa nebi zgubljal besed saj je to bistveni razlog sprejetja sklepa.
    Nerealizacija načrta odstrela lovišča je lahko velik problem. Če leti načrt lovišča pri odvzemu ni realiziran, lahko inšpektor ukrepa. Če bi lovski inšp. prišel v LD in prebral takšen sklep, pogledal realizacijo pri divjih prašičih za leto 2012, sem prepričan, da bi "se zamislil", ker se je število odvzetih prašičev skora jvsako leto večalo, v času "veljavnosti" sklepa, pa je odvzem nižji za okoli 54%. Če imate evidentirano še večje število škod po prašičih v preteklem letu, seveda če škode korektno evidentirate (ne tako kot odvzem divjadi), je sklep nedvomno dal rezultate.

    Divjačina je prihodek lovske družine - je njena last, ne glede kdo je odstrelil divjad. Sam vidim problem "preprodaja" divjačine takrat, ko si nekateri lovci želijo odkupiti divjačino, sami niso odstrelili in nimajo možnosti odkupiti divjačino v družini, ker "preprodajalci" kupijo vse divjačino. Če je takšna situacija, se se lahko odkup omejiti s sklepom, da lahko lovec odkupi samo en kos določene vrste divjačine, ne glede na to, ali je divjad odstrelil ali ne. Ker pa smo lovci čudni ljudje in nekateri odkupijo samo divjačino, ki so jo sami odstrelili, potem pa nastane zopet problem.
    To da nekdo v svojem imenu odkupi divjačino za prijatelja in da v LD ni bilo interesenta za to divjačino, pa ne bi smel biti problem.

  7. #67
    Član od
    Oct 2011
    Lokacija
    severna primorska
    Prispevki
    114

    Privzeto

    Vnaši ld pa je na skupščini en član dobil pohvalo ,ker je lani uplenil 11 prašičev, Vsi smo mu zaploskali in ni blo nobene fovšije. Sprejet je bil tudi sklep ,da polovica uplenjenega prašiča pripada upleniitelju.

  8. #68

    Privzeto

    Menim, da večina, kateri ste odgovarjali v tej temi, ste verjetno pod vplivom svojih visokih planov odstrela, posledično težavnega odstrela ter tudi visokih škod po divjem prašiču, zaradi česar ste primorani v čim večji odstrel praktično z vsemi legalnimi sredstvi in načini. Zaradi vsega tega tudi zagovarjate visok odstrel brez omejitev.
    V omenjenem primeru pa ne poznate niti staleža divjega prašiča, niti plana odstrela, niti poteka izvajanja samega lova in odstrela, niti škod po divjem prašiču, (ki jih med drugim skorajda ni, kot je napisal že pred mano Cvi5k, naredijo še vrane bistveno več škode kot pa d. prašiči).
    Problem tukaj ni v preveliki številčnosti d. prašičev ali v visokih škodah, pač pa v tem, da so prašiči le prehodna divjad, katera se v lovišču pojavlja le občasno. Zato je bil v preteklih letih tudi nizek plan, ki pa se je iz leta v leto povečeval zaradi parih zelo zagretih lovcev, ki so na krmiščih odstrelili veliko prašičev na čakanju. Situacija je na koncu pripeljala tako daleč, da v celih zimskih sezonah skupnih lovov včasih nismo imeli v lovišču niti enega divjega prašiča. Lep primer je zadnja sezona, ko smo v celi sezoni uplenili na vseh skupnih lovih vsega dva ozimca. Pa vendar nas je v LD veliko takih, ki se radi udeležujemo tudi skupnih lovov. Pravzaprav nas je bistveno več, kot tistih, ki imajo raje samotarski lov. Potem pa hodiš na zimske skupne love, brakiraš, padaš in razbijaš puške po skalovju in zakaj že? Loviš duhove prašičev, ki so padli že poleti iz prež. Tisti pa, ki so preživeli, pa bodo dvakrat razmislili, ali bi še šli tja, kjer na krmiščih redno poka po njih. Če je tako, bolje da ukinemo skupne love, naredimo vsak svoj stolček v gozdu pa navali narode?
    Drugi problem je bil ta o katerem je pisal Cvi5k, da obstaja majhno število krmišč na katerih je dovoljen odstrel, kar je vodilo v konstantno slabo voljo s strani nekaterih članov zaradi prež, ki so bile kar naprej zasedene. Oziroma primeri, ko je eden cel teden vozil krmo na krmišče, ko pa je bila polna luna in je hotel jit čakat na omenjeno krmišče, pa se je na krmišče vsedel nekdo drug, ki pa je v tisti sezoni že odstrelil več kom prašičev...
    Dejstvo, da plan v zadnji sezoni ni bil realiziran, po mojem mnenju bolj kaže na to, kako malo je pri nas dejansko d. prašičev, da je bil plan dejansko dokaj visok in nerealen za naše razmere, ter tudi, da bi neomejen odstrel praktično pomenil konec skupnih zimskih lovov, saj je poleti po prašičih pokalo na stečinah že ko so samo pomolili rilec čez mejo v naše lovišče.
    V luči tega je bil omenjeni sklep ne samo predlagan, pač pa tudi sprejet in podprt s strani velike večine članov LD.
    Vi pa ta sklep obsojate, medtem pa mogoče ravno v vaših družinah enako omejujete odstrel samo enega srnjaka ali enega jelena ali druge visoke divjadi na določeno število let, pač enostavno zato, ker jih imate malo v lovišču in tudi v planu in bi radi lov in plen naredili pravičen za vse člane LD, da ima vsak možnost sodelovanja in uplenitve, saj najbrž ni prav da eden vsako leto ustreli 5 srnjakov, nekdo drug pa nobenega. Pri nas je pa enako, le da se ne gre za srnjaka, jelena ali gamsa, ampak za prašiče, ki jih je v našem lovišču bolj malo in so le prehodna divjad. S takim sklepom pa ima še vedno vsak član možnost posamičnega lova na divjega prašiča, sicer z omejitvijo odstrela na 1 kos na leto ampak imajo pa zato vsi enako možnost lova ter poleg tega je v lovišču tudi malo več miru in manj vznemirjanja divjih prašičev in imamo zaradi tega včasih kakšno rajdo prašičev v lovišču tudi med jesenskimi in zimskimi pogoni.
    Ne bom trdil, da je omenjeni sklep najboljše kar se je dalo naredit, je pa nekaj bilo treba narediti in v dani situaciji se nam je zdelo, da je to najboljša rešitev. Stvar bomo pretehtali na prihodnji skupščini in videli ali se zadevo da narediti kako drugače, da bo volk sit in koza cela.
    Last edited by Deerhunter; 31. March 2013 at 17:00.

  9. #69
    Član od
    Jun 2008
    Lokacija
    Šentjernej
    Prispevki
    302

    Privzeto

    Citat rikec je objavil: Pokaži objave
    Sedaj se mi zdi, da malo nazaj vlečeš svoje mnenje...
    Ja, moj predlog je podoben... Jaz nisem za nobeno omejevanje, ampak glede na to, da vseh ne moreš "zadovoljit" na enak način je varianta takšna, da je potrebno sprejet nek kompromis. In to takšen, da bodo vsi lahko jagali pa nobeden ne bo pretirano omejen oz. oviran.
    Ne moreš reči, da tebe sedanji vaš predlog nič ne moti. Če te nebi motilo, nebi glasoval ZA tak predlog, oz. za omejevanje.
    Še enkrat bom poudaril... čim manj omejevanj, že dovolj je omejitev in raznih predpisov, itd., od inštitucij, katere pač moramo poslušat in potem se potrebuje še dodatne omejitve v LD? Pri nas je isto... nekateri so zadrogirani s tem in prav uživajo, da sprejemajo omejitve za druge, sami pa nič ne naredijo, da bi prispevali k izvajanju odstrela oz. plana.
    Ne ne vlečem nazaj, samo mislim, da omejitev je omejitev, kakorkoli že, ena je samo bolj mila, situacijo pa dvomim, da bo rešila...
    The Earth does not belong to man, man belongs to Earth.
    (Chief Seattle's reply to the Govt of US (1852).)

  10. #70

    Privzeto

    Zanimivo, da se mi na take teme sploh ne da več...
    Samo to bom napisal; čim bolj komplicirajte, pa bo že nekaj iz tega prišlo!
    Verum justicia quod parilitas!

Stran 7 od 14 PrvaPrva ... 34567891011 ... ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •