Stran 1 od 2 12 ZadnjiZadnji
Rezultati 1 do 10 od 15

Tema: Zeleni most -prehod za divjad

  1. #1

    Privzeto Zeleni most -prehod za divjad

    Pozdravljeni!
    Načenjam debato o zelenih mostovih-prehodih za divjad prek avtoceste.Ker sem iz dolenjske me moti prehod, ki je v Karteljevem. Verjetno ga povečini vsi poznate.Stvar je v tem, da je prehod vedno pokošen ,očiščen vseh eventuelnih grmovij ,katera bi ščitila divjad pri prehodu čez prehod.Ker objet stoji nad dolino se zvok avtomobilov zelo prenaša in je zelo slišen na tem prehodu,žal pa je prehod dobesedno pobrit.Zanima me katere službena LZS se za ta stanja brigajo,če se sploh,oziroma kdo bi moral poslati kak dopis verjetno na DARS,katerega je po vsej verjetnosti skrbnik,da bi te prehode zasadili s grmovnim vrstam ali smrekami, da bi divjad ležje oziroma z manjšim stresom prehajala le tega.
    V osnovi ne gre za samo ta prehod,vendar ta mi zaradi bližine najbolj pada v oči.
    Zanimivost je tudi, da na DARSu in cestnih podjetjih ne poznajo lovskih zakonov in čistijo razno razne potoke in reke tudi, ko je po zakonu čiščenje prepovedano, zaradi valjenja,kljub temu, da bi delo lahko opravili v kasnejšem času.

  2. #2

    Privzeto

    Prjatu, o tem lahko samo debatiramo na forumu, da bi se pa spustil v kakršno koli akcijo v navezi z nekom, da bi rešil problem, ti pa odsvetujem. Samo poglej koliko časa in energije smo potrebovali, da smo zaključili projekt "povoz na železnici" pa smo bili edinstvena ekipa in mislim, da jo ne boš več aktiviral za kaj takega.

  3. #3
    Član od
    Oct 2008
    Lokacija
    Dolenjska
    Prispevki
    1,207

    Privzeto

    takole je urejeno v Kanadi

    če pogledate uro na sliki se vidi na kolk minut so taki prehodi čez avtocesto,hitrost je bila nekje 70 km/h










  4. #4

    Privzeto

    Pero ravno zato mislim, da imamo na LZS zaposlene ljudi, da ukrepajo,mi jih pa pač opozorimo na probleme!

  5. #5

    Privzeto

    Prjatu 100% narobe razmišljaš. Niti s tistim moškim organom ne bodo pomigali, če jih ne boš za rokav vlekel na sestanek in še to boš moral ti ga organizirati. Naj tica pove ali imam prav. 2 leti sem rabil, da je prišlo do prvega sestanka. In še to povsem naključno, ker je nekdo zamudil vlak in mi je prišel v kabino težit, pa sem potegnil iz tega največ kar se je dalo.

  6. #6

    Privzeto

    Glede na to, da se pri nas v Sloveniji vedno špara (ne samo z denarjem, ampak tudi z možgani ), verjamem, kar je napisal Pero, da je to res ena zelo zahtevna zadeva. Bi pa taki mostovi bili enkratna rešitev za divjad... Če bi naša krovna organizacija že sedaj v letošnjem letu začela z kakšno kampanijo v vezi tega, bi mogoče tam do leta 2020 verjetno kaj uspeli...

  7. #7

    Privzeto

    Ne vem kaj je sicer narobe če je most pogozden. Po moje divjad še rajši prehaja na drugo stran. Bi bilo pa potrebno zgraditi mostove tudi na železnicah, glede na letni povoz divjadi.

  8. #8

    Privzeto

    Citat zajec je objavil: Pokaži objave
    Načenjam debato o zelenih mostovih-prehodih za divjad prek avtoceste.Ker sem iz dolenjske me moti prehod ....
    Tema ni nova in tokrat stopim v bran LZS. V letu 2008 in 2009 so tekli razgovori z MKO in infrastrukturo, LZS pa se je kot partner pripravljala na prijavo razpisa za Evropska sredstva prav na temo velikih zveri. In zeleni mostovi preko avtocest, ki jih je DARS zaradi znižanja investicij črtal iz projektov gradnje, bi se iz teh sredstev lahko financirali.
    Kot že velikokrat, je zadeva padla v vodo, ker se je država iz tega projekta umaknila. Brez pojasnil in dokončno, LZS pa sama v projekt brez partnerjev ne more vstopiti.
    Verjetno bo projekt ponovno aktualen po kakšni veliki nesreči ali masakrov večjega števila medvedov pri prečkanju avtocest.

  9. #9
    Član od
    Dec 2007
    Lokacija
    tukaj
    Prispevki
    3,489

    Privzeto

    Citat brenneke je objavil: Pokaži objave
    Ne vem kaj je sicer narobe če je most pogozden.
    Verjetno se darsovci bojijo, da bi korenine morebitnega drevja začele "razjedati" konstrukcijo. Do neke mere je verjetno strah upravičen, se pa da nasaditi take vrste, predvsem nižjih rastlin, ki nimajo globokih korenin.
    Verjetno bi bil problem tudi, da če bi bilo na mostu drevje, bi obstajala vedno nevarnost, da kako drevo ali njegova veja pade dol na cesto.
    Od zelo kompetentne osebe sem enkrat o tej prblematiki slišal čisto enostavno razlago. Darsu je ceneje vsako leto plačati tistih par razbitih avtomobilov kot graditi takšne in drugačne prehode za divjad, ki veliko stanejo.

    Aja, Zajec, tisto o čiščenju zarasti ob vodah, sekanju grmovja v času gnezdenja ptic - tu pa LD lahko ukrepa. To so dolžni nadzirati tudi lovski čuvaji in zadevo prijaviti ustreznim organom. Čeprav še nisem slišal za kak tak primer, ko bi lovski čuvaji to dejansko izvajali. Raje se grejo vohune za svojimi solovci....
    As hunters, we need to stand strong, unite as one and NEVER apologize for being who we are! We should focus our energy on being the best hunters we can be by challenging ourselves to be ethical, respectful and responsible so as to humbly uphold our proud heritage. Now, let´?s get out there and enjoy the great outdoors!
    Eva Shockey

  10. #10

    Privzeto

    Kar se tiče zelenega mosta v Karteljevem,če ga vsaj nebi kosili, bi se zarastel sam,zaradi ne košnje bi privarčevali,po parih letih pa bi grmovje samo pokrajšali pa bi bilo vse OK.
    LZS kot pravi Tica se prizadevala za nove zelene mostove,nevem zakaj ne pregleduje, oziroma obvešča in ozavešča organe, ki skrbijo za obstoječe gole zelene mostove, ba di se le te uredilo in zasadilo,ker to le ni tak strošek da nebi mogli skupaj z zadolženimi službami skupaj zasaditi take predele.
    Kar se tiče Mugotove ugotovitve o vodotokih,sem sam ukrepal,kot čuvaj,nato je LD poslala dopis na DARS.Dobili smo odgovor, da za to prvič slišijo da se ne sme obsekavati in čistiti v določenem času in da se bojo v naprej držali tega.
    Je pa zanimivo da takih stvari ne obvešča dotičnih inštitucij že v osnovi z kakšnimi sestanki ali podobno zakonodajalec,oziroma pomaga LZS.

Stran 1 od 2 12 ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •