Stran 2 od 7 PrvaPrva 123456 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 11 do 20 od 69

Tema: širokokotni daljnogled

  1. #11

    Privzeto

    Vsekakor zelo zanimiva tema za pogovor, vendar pa nikakor ne spada v ta podforum niti pod to temo. Dobro bi bilo ta pogovor prestaviti v podforum risanice.
    Moje mnenje je, da je 22 cev povsem optimalna za kaliber 30-06 in da ima naboj v kal. 30-06 še vedno več energije kot enak naboj v kal. 308 win, sploh pri težjih in počasnejših kroglah.

    En zanimiv članek na to temo.
    http://gunsmagazine.com/no-real-loss/

    Citat alojz1 je objavil: Pokaži objave
    Seveda so bile streljane iz 26" cevi.
    Pri 22", kar ima American pa ta naboj zgubi del energije, ker smodnik izgoreva zunaj cevi. In hitrost krogle se zmanjša.
    Za naboj 308 pa je ta cev več kot dovolj, da je smodniška polnitev polno izkoriščena. In hitrost gladko preseže 30-06.
    Poglej tabele ali malo poguglaj.

  2. #12

    Privzeto

    Ja, dobra je.
    Si prebral tudi spodnji komentar?
    Poleg tega članek potrdi tisto, kar sem napisal. Še več. Predvideva 25-30 čevljev manjšo hitrost/ cm cevi. Kar je okrog 10m/s. 4" je pa preko 10cm. (malo pretiravajo)
    Verjetno imaš 30-06. Se motim?
    Last edited by alojz1; 24. March 2013 at 14:55.

  3. #13

    Privzeto

    Citat Deerhunter je objavil: Pokaži objave
    Moje mnenje je, da je 22 cev povsem optimalna za kaliber 30-06 in da ima naboj v kal. 30-06 še vedno več energije kot enak naboj v kal. 308 win, sploh pri težjih in počasnejših kroglah.
    Pa pojdiva po vrsti.
    Ker sta oba kalibra ameriška je najbolje uporabiti njihove podatke. In smodnik istega proizvajalca.
    Najtežja krogla 200 grainov (kar je meni neumno, razen, če samo medvede loviš).

    308-, N140 41grain, hitrost 2352 čevljev/s (cev 22")
    30-06 N160 54grain............2386...............(cev 26")

    13 grainov smodnika več, da 34 čevljev večjo hitrost v 26" cevi za 30-06
    Govorimo pa o konkretni puški American, ki ima samo 22" cev.
    Torej odštejemo 4" ali 10cm.
    Izguba hitrosti na 1cm cevi je 25-30 čevljev.
    Za 10 cm cevi je torej 250-300 čevljev ali skoraj 100m/s (osebno mislim, da tule pretiravajo)

    Drugače povedano: v puški American 30-06 ima najtežja krogla 200 grainov pri 13 grainov večji polnitvi smodnika bistveno manjšo hitrost kot v 308.
    Podatki so iz ameriškega kataloga.
    Upam, da je razumljivo
    Last edited by alojz1; 24. March 2013 at 16:07.

  4. #14

    Privzeto

    Dokler bo tole v temi Širokokotni daljnogledi ne bom več komentiral o tem, ker ne spada sem.

  5. #15

    Privzeto

    Če imaš argumente, lahko odgovoriš v temi risanice. Ali na zs.
    Drugače so pa podatki povzeti. Jaz bi lahko samo kakšno napako naredil pri prepisovanju.
    Last edited by alojz1; 24. March 2013 at 16:42.

  6. #16
    Član od
    May 2011
    Lokacija
    Slovenska Bistrica
    Prispevki
    431

    Privzeto

    Tudi sam bolj prisegam na širokokotne daljnoglede kot na rdeče pike in sicer predvsem zato, ker velikokrat pridemo v situacije, ko je treba strel oddati na večje razdalje, kar je s piko precej težko. Nad 70 metrov ima daljnogled kar nekaj prednosti.

    Še bolj mi je pa všeč trend kombinacije daljnogleda in pike skupaj.



    Seveda pa vsi širokokotni daljnogledi niti slučajno niso isto dobri in uporabni. Vsi, ki imajo realno spodnjo povečavo nad 1.1 so težje uporabni z obema odprtima očesoma, kar je pomembno pri oddaji hitrih strelov. Prav tako je treba upoštevat realne lastnosti teh daljnogledov, saj je mnogokrat dražji 1.1-4x24 mnogo lažji za uporabo z obema očesoma kot kakšen cenejši, ki ima v imenu 1-4x24 ali 1-6x24. Pri nekaterih oči trpijo in se utrujajo, drugi pa so prav v užitek za uporabo.

    Naslednja pomembna lastnost je pa osvetljena pika, ki mora biti res močna da jo je možno videti podnevi in hkrati ne sme preveč "krvavet", torej ne sme imeti sija okoli sebe ali kakšni ostalih svetlobnih odbojev.

    Glede na napisano je po mojih izkušnja za kvaliteten širokokotni daljnogled potrebno gledati od naslednjih modelov navzgor po cenovni lestvici.

    Meopta Meostar 1-4x24 / II 1-6x24
    Docter Unipoint/Basic/Comfort 1-4x24 : http://www.optics-trade.eu/shop/si/s...nt-1-4x24.html
    Kaps TLB 1-4x24 : http://www.optics-trade.eu/shop/si/s...lb-1-4x24.html

    Modeli cenejši od teh naštetih pa imajo običajno katero od prej omenjenih težav, kar pa tudi ne pomeni da so popolnoma neuporabni.
    Optik-trade.si

    Optik Trade na Facebooku

    Svetovanje s področja lovske optike: info@optik-trade.si ali 031 770 520 (08:00 - 21:00).

  7. #17

    Privzeto

    alojz1-za blisk na ustju cevi ni krivo izgorevanja smodnika pač pa so krivi razni pline ki reagirajo s kisikom. Smodnik največkrat pogori že v prvih 10cm.
    Toliko o tvojem znanju balistike.

    Sam osebno pa prisegam na... Skratka oboje je zelo v redu. Daljnogled je sicer dražji, vendar omogača lažje strele na daleč. Pika pa je mnogo cenejša. Se pa z malo vaje da streljati na daljše razdalje.

  8. #18

    Privzeto


  9. #19

    Privzeto

    brenneke, tole pa mene zanima. Rad bi malo več vedel o teh plinih ki reagirajo na kisik. Že nekajkrat sem bil na nočnih tekmah in sem opazoval to sevanje iz cevi. Medtem sem naredil tudi izpit o delu z smodnikom in se mi zdi na pa ni vse tako kot si napisal. A obstaja kje kakšna literatura o tem.

  10. #20

    Privzeto

    Citat jazbec je objavil: Pokaži objave
    Brez komentarja. Misliva enako.

Stran 2 od 7 PrvaPrva 123456 ... ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •