Stran 1 od 25 1234511 ... ZadnjiZadnji
Rezultati 1 do 10 od 248

Tema: Lov v očeh javnosti

  1. #1

    Privzeto Lov v očeh javnosti

    Pozdravljeni,

    vsi dobro vemo, da s(m)o člani različnih lovskih družin dokaj pogosto na "prepihu" različnih mnenj, ko vsi več vejo o lovu kot pa sami lovci.

    Glede na to, da je čedalje več nekih kvazi-nasprotnikov lova in/ali sedanje ureditve lova pri nas in da le-ti pogosto servirajo veliko lepozvenečih trditev o nepotrebnosti/pomankljivosti/... lova/ureditve sistema pri nas, predlagam, da na enem mestu zberemo vse takšne in drugačne trditve "druge" strani ter jih ustrezno - seveda strokovno - demantiramo. Enostavno in razumljivo za vse ostale (so)lovce. Pa naj bodo to neki ultra-vegani ali pa Inke. Zakaj?

    Da se izognemo vsem tistim cankarjevskim trenutkom utajitve sebe, ko si raje tiho kot pa da se spuščaš v debato, ker misliš da zadeve ne poznaš dovolj dobro napram ostalim, ki plasirajo lepozveneče trditve. Tukaj ne mislim na argumente v stilu "tko je že od nekdaj in tku bo, kaj pa če bit drgač" ipd.


    Mislim, da bi tukaj zbrano znanje/izkušnje lahko marsikomu koristile. Če se že LZS ne odziva na takšne ali drugačne poskuse zavajanja javnosti (npr nedavni odstrel volkulje), lahko vsaj lovci sami iz lastnih izkušenj spravimo skupaj eno tako mini bazo znanja in s tem pomagamo k širjenju lovske kulture in ozaveščanja javnosti o (pre)potrebnosti lova. Nič nam namreč ne pomaga, če to vemo samo mi in tega v kritičnih trenutkih ne izdavimo, ker vase nismo sigurni.


    Pa da kar začnem:

    Lov dandanes ni več potreben.
    Vsako naravno okolje ima določeno nosilno zmogljivost = največja populacija nekega organizma, ki ga določeno okolje lahko trajno prenese brez ireverzibilnih sprememb tega okolja. Poznamo več vrst nosilne zmogljivosti, in sicer ekološko (odvisna od količine dostopnih virov), ekonomsko (npr divjad in objedanje) ter socio-politično nosilno zmogljivost (npr populacija medveda in ostalih zveri).
    Ker drugi dve nista nikoli enaki prvi, mora nekdo to razliko (ki je posledica naših, človeških interesov) udejaniti v naravi, da je zadoščeno interesom širše družbe (da ni nihče preveč oškodovan) in tako v prid vsem. Tu je naša vloga, lov je potemtakem torej nujno potreben za splošno zadovoljstvo vseh.



    Ampak, divjad zna sama uravnavati svojo številčnost.
    Seveda zna. Ko se v njeno nosilno zmogljivost ne vpletajo interesi ljudi. Dokler pa hoče javnost čim manjkrat poškodovati svoj avto/tvegati lastno zdravje s trkom divjadi, dokler javnost ne želi medvedov na dosegu meta kamna itn.. sta obe dve prej omenjeni nosilnosti manjši od ekološke in tako lov nujno potreben.



    Sedaj pa z izkušnjami/znanjem na plan, da drug drugemu malo razširimo obzorje. Če bo za kaj takega seveda interes. Še pojasnilo - tema ni namenjena debatiranju o potrebnosti/smiselnosti/itn lova, da ne bo kdo narobe razumel. Namenjena je širjenju splošne razgledanosti (in znanju) znotraj lovskih vrst ter tako na dolgi rok izboljšanju naše podobe v javnosti. Na svetu namreč nismo sami, kot se iz obnašanja sodeč zdi marsikateremu slovenskemu lovcu.

  2. #2

    Privzeto

    Zanimiva tema. Bravo za tak predlog!
    --------------------------------------------------------
    Vesel sem, ko me ljudje opravljajo za hrbtom. Takrat vem, da sem korak pred njimi.


  3. #3

    Privzeto

    Dobra tema sploh v današnjih časih. Si mi pa dozdeva, da se tak scenarij godi le pri nas. Npr. v Avstriji na sejmu sem videl mnogo predšolskih otrok oblečene v narodne lovske noše (pri nas te takoj prijavijo na kakšen zavod za mučenje živali in kršenje otrokovih pravic). Pa tudi v vsakdanjem življenju je veliko ljudi oblečenih v lovska oblačila. Jaz osebno si ne upam v Ljubljano v lovskih oblekah kaj šele v avstrijskih nošah. Po moje takoj pokličejo policijo...
    Ljudje pa predvsem mislijo, da lovci živali mučimo in da jih z užitkom streljamo-jaz osebno nimam nobenega zadovoljstva ob uplenitvi, ampak tudi takšne stvari mora nekdo početi (kdo drug kot pa lovci)

    Samo moje skromno mnenje.

    lp

  4. #4

    Privzeto

    Citat brenneke je objavil: Pokaži objave
    jaz osebno nimam nobenega zadovoljstva ob uplenitvi, ampak tudi takšne stvari mora nekdo početi (kdo drug kot pa lovci)lp
    Ejga idealka. Tvoje žrtvovanje (čas, denar) bo slovensko lovstvo mirno pogrešalo. Da to moraš početi, sploh ni res.
    Se mi kar smiliš. Ker mislim, da si malo zmeden.
    Citat brenneke je objavil: Pokaži objave
    Če te zanima sem lani uplenil 7 pujsov okoli 5 šoj nekaj čez 10 kosov srnjadi 2 kune 1 zajca in 4 lisice. (jelena pa žal ni bilo priložnosti). V svoji lovski karieri pa sem uplenil že preko 80 pujsov- 5 merjascev(pa se še spomnim ko je bil pri nas letni odstrel dva pujsa pa je bilo že veliko). Srnjadi je bilo že srnjakov čez 70. Jelen eden+mislim da 4 špicarji, seveda tudi nekaj košuterije. Lisic že za plašč ki je bil sešit pred 10 leti. Tako da se jih je že nekaj nabralo.

  5. #5

    Privzeto

    Če je pa tebi v veselje ustreliti žival?? Me pa veseli kadar hodim v naravo na lov. Saj ne zdaj da bi se zjokal ampak smejim se pa ravno ne in imam nek spoštljiv odnos do divjadi, sploh pa do tiste ki jo uplenim.

    Če imaš pa lov za hobi oz. šport si pa še malo preberi etični kodeks.

    Namen lovca ni, da bi iz veselja streljal divjad ampak je, da uravnava njeno populacijo. Najbrš pa zaradi takih kot si ti tudi nastajajo mnenja v javnosti kakršna so.

    Če imaš pa kaj srca boš pa z leti spoznal, da je vsako divjad težje upleniti.

  6. #6

    Privzeto

    Citat brenneke je objavil: Pokaži objave
    Namen lovca ni, da bi iz veselja streljal divjad ampak je, da uravnava njeno populacijo. Najbrš pa zaradi takih kot si ti tudi nastajajo mnenja v javnosti kakršna so.
    Če imaš pa kaj srca boš pa z leti spoznal, da je vsako divjad težje upleniti.
    Vidim, da ti uravnavaš populacijo predvsem pri trofejni divjadi. Saj si napisal, da si uplenil preko 70 srnjakov. Verjetno jih drugi nočejo streljati pa ti LD rešuješ pred globami
    Mene pa ne mešaj v svojo zmedo. Verjetno sem starejši. Veliko lovim. Trofejne divjadi pa še nisem uplenil.

  7. #7

    Privzeto

    Citat cak je objavil: Pokaži objave
    Vidim, da ti uravnavaš populacijo predvsem pri trofejni divjadi. Saj si napisal, da si uplenil preko 70 srnjakov. Verjetno jih drugi nočejo streljati pa ti LD rešuješ pred globami
    Mene pa ne mešaj v svojo zmedo. Verjetno sem starejši. Veliko lovim. Trofejne divjadi pa še nisem uplenil.
    To sploh ne drži. Vsak kos pokrijem, največkrat pa cel rajon, ker ostali ne streljajo mulaste divjadi. Lani sem imel dva srnjaka, pa sem jih rajši dal mladim lovcem.
    Čestitke ker ti ni do trofej. Je malo takih ljudi.
    Drugače pa se mi težko zdi streljati predvsem srnjad. Ostalih ne toliko (mi je še ostalo nekaj lovskega nagona :)) "Lovci" ki pa postrelijo 80 komadov letno pa se po moje ne bi smelo rečti lovec (razen čuvajev, pa me še zanima koliko jih ob tem čuti veselje).
    Pri nas v družini pa je bolj klavrna podoba. Pol lovcev sploh ne lovi več. 1/4 jih v jeseni pride le na malico, ostala četrtina pa je razdeljena vsak v svoj rajon kjer mora zanj tudi skrbeti.

    No sploh to ni bistvo teme.
    Hotel sem le povedati, da bi se z izobraževanjem javnosti mnogo pripomoglo pa tudi mediji veliko pripomorejo k slabem oz dobrem odnosu do nas lovcec.

  8. #8

    Privzeto

    Malo ste zašli iz teme . Če sem prav razumel, bi se naj tukaj pisalo o promoviranju lovstva ter kaj storit, da družba vidi tudi naše delo, ki ga opravljamo..... ja in res je, začne se pri otrocih! ! ! !

  9. #9

    Privzeto

    Mja, tema naj bi bila namenjena lažjemu razumevanju pomembnosti lova in lovcev na splošno pri nas. Ker se velikokrat zgodi da se marsikdo iz lovskih vrst ne zna "kregat na nivoju". Saj smo že vsi kdaj imel kako tako debato s kom, ki mu lov ne diši preveč. In ravno to je point te debate, da se (so)lovcem malo pomaga v takih debatah že vnaprej.

    Saj ni potrebno argumentov nasprotne strani demantirat, samo navedite jih in jih bomo skupaj poskusili "razbit". Več glav več ve.

    Večina javnosti ima do lovcev po moje namreč dokaj pozitivno mnenje in to je potrebno ohranit. To se pa dela na dolgi rok. S pozitivno podobo lovca navzven, ki jo zna ta lovec obranit.

    Hočeš nočeš, prihajajo časi ko bo potrebno utemeljit svoja stališča/vlogo/pomembnost tudi navzven. To se pa začne znotraj lovskih vrst.

    Kar z besedo na dan, da bo iz te teme še kaj konstruktivnega.

  10. #10

    Privzeto

    Mislim da se motiš... Lovci smo v očeh javnosti zakoreninjeni "morilci"-vsaj večini javnosti pr nas. Ko sem bil na nekem predavanju od slowolfa ni bil nihče tam lovec. Pa sem mislil kar odditi, da me ne bi pretepli. Bil sem pa tiho kot miš in se samo smejal nekaterim nevednežem ki se jim niti ne sanja kakšne naloge opravljamo lovci.

    ps: spet je bil nekdo drug kriv za odmik od teme. Pa se mi še vedno dozdeva, da nekateri samo iščejo ljudi, da jim potem obračajo besede. Meni se je to zgodilo že v vseh temah ko sem izrazil samo svoje mnenje, pa nisem nikoli nič napačnega rekel. Prosim admina naj kaj ukrepa v tej smeri-meni osebno se mi zdi, da na tej strani nisem zaželen.

Stran 1 od 25 1234511 ... ZadnjiZadnji

Pravila objavljanja

  • Ti ne moreš objavljati novih tem
  • Ti ne moreš objaviti odgovora
  • Ti ne moreš objavljati priponk
  • Ti ne moreš urejati svojih objav
  •